Baśń jak niedźwiedź. Polskie historie. Tom I

 

Wydanie drugie. Format B5, 320 stron, w tym 16 stron z kolorowymi ilustracjami.
Oprawa klejona w grzbiet.

Fragment ze wstępu Agnieszki Czechowicz

Pierwszym, co smakuje się w tej książce jest perfekcyjna kompozycja składających się na nią 63. miniatur z życia polskiego od wieku XVII do dzisiaj. Najdzikszą, najbardziej sensacyjną historię można zepsuć, opowiadając ją bez ładu i składu, otwierając bez planu nowe wątki, przede wszystkim zaś zaczynając w nieodpowiednim miejscu. Maciejewski nigdy nie popełnia takich błędów. W układach jego struktur nie ma śladu fałszywego kroku – ich architektura jest nieomylna. Optymalna dyspozycja materiału – stopniowe odsłanianie sylwetek opisywanych postaci, gradacja napięcia – to sygnatura autorska tej narracji, jej idealnie naprężone nerwy i ścięgna. Wariantów kompozycyjnych jest tam wiele, lecz wyraźnie widać szczególne upodobanie autora do dynamicznych układów narastających, które – zwarte i esencjonalne – nie pozwalają nawet na moment rozproszenia uwagi. Modelowa historia Baśni startuje zwykle w jakimś kulminacyjnym dla jej losów miejscu, w którym – czy to będzie śmierć, zwycięstwo czy spektakularna chwila hańby – teoretycznie rozwiązywać się powinny wszystkie spajające ją watki i nici. Tyle że one właśnie się nie rozwiązują, odwrotnie – uruchamiają cały ten mechanizm sprężyn i kółek zębatych, dzięki którym opowieść może się poruszyć, wyleźć z gawry i zacząć toczyć – jak niedźwiedź. Z turbodoładowaniem!


Tu można przeczytać w całości jeden z rozdziałów: Czego nas uczy Maria Rodziewiczówna.

Stara cena: 40,00 PLN

Cena: 20,00 PLN

Oszczędzasz: 20,00 PLN

Loading Aktualizacja koszyka...

Klienci którzy kupili ten produkt, kupili także


  3 Odpowiedzi do “Baśń jak niedźwiedź. Polskie historie. Tom I”

  1. Właśnie przeczytałem I t. Baśń… , gdzie autor narzeka na brak filmu nt. ENIGMY, a
    jeszcze w PRL w 1979 http://chomikuj.pl/Alternatywy/Seriale Polskie PRL/Tajemnica enigmy (początęk do powojenny wywiad z inż. Rejewskim.
    Szczegóły filmu http://www.filmweb.pl/serial/Tajemnica Enigmy-1979-10013
    Serial dokument. w TVP 2 http://www.tvp.pl/historia/rocznice-i-wydarzenia/ii-wojna-swiatowa/wideo/fakty/tajemnice-enigmy-odc-1/64298
    pzdr

  2. Chomik skrabnicą polskiej kultury!

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest chwilowo niemożliwe.