lut 212016
 

Po raz nie wiem który w salonie na pudle wisi tekst pod niezwykle oryginalnym tytułem „Tylko prawda jest ciekawa”. Nie pozostaje nam więc nic innego jak zadumać się nad ludzką tępotą i marnością oraz uporczywymi przyzwyczajeniami prowadzącymi zwykle na jakieś manowce. Oto przed nami kończy się, mam nadzieję, że definitywnie festiwal pod przewodnictwem różnych człowieków honoru. Dwóch odeszło w zaświaty, jeden wzywa międzynarodowej pomocy, co przytomniejsi z nas milczą dyskretnie, a tłuszcza i frajerzy wyżywają się w pisaniu tekstów pod tytułem „Czy Wałęsa rzeczywiście kłamał”. Zostawiamy to, ten okręt tonie, nie ma sensu nawet spoglądać w jego stronę. To zaś co wyjmą z tych teczek co leżały u Kiszczaka na pawlaczu nie będzie miało żadnego znaczenia. Ktoś mi tu podrzuca informacje, że tam może na Rajmunda Kaczyńskiego coś jest napisane. A niech będzie. I co z tego? Teraz w obliczu nadchodzącej katastrofy imigranckiej TVN będzie puszczał programy edukacyjne o Rajmundzie? Żarty. To co tam leży nie ma już znaczenia. Ja wiem, że jest mnóstwo ludzi, którzy chcą poznać tę tak zwaną prawdę do końca. No, ale ona już dawno została wyłożona przed oczy. Na szlaku Borsuka ją położyli, nie pamiętacie? Zostawiamy te ekscytacje, albowiem nadchodzi nowa epoka, epoka człowieków renesansu, którzy powoli zadomawiają się w telewizji polskiej, skąd będą głosić kazania różnej treści i macerować mózgi osób starszych. Na młodzież bowiem telewizja nie ma już dziś żadnego wpływu, z treściami zaś podawanymi przez internet, człowieki renesansu rodzimego chowu nie mają żadnych szans.
Oto ogłoszono niedawno, że polityka telewizora będzie taka, by pokazywać nie tylko męczeństwo Polaków, ale także triumfy i życie codzienne. Ogłosił to Pawlicki Maciej znany producent telewizyjny i filmowy, a program swój sformułował w trzech punktach. Chcą nasze telewizory wyprodukować serial o renesansie, który będzie konkurencyjny wobec „Wspaniałego stulecia”, tureckiej kaszanki, podawanej upudrowanymi rękami jakichś pościąganych ze świata dziewoi, zaraz za tym ma iść serial o żołnierzach przeklętych przez Bieruta, a potem współczesny serial obyczajowy. Podsumowałem ten zestaw krótko. Będzie to w kolejności: kłamstwo, klęska i kompromitacja.
Już dziś, gołym okiem widać, jak ludzie od tak zwanej kultury traktują widza, jak traktują czytelnika wiemy od dawna. Teraz zaś chcą uwodzić tych co zwykle siadają przed telewizorem do różnych zwyczajnych seriali i będą to czynić za pomocą tych wymienionych wyżej produkcji. Zacznijmy od tego renesansu. Ludzie komentujący wynurzenia Pawlickiego powołują się na emitowany przed wielu laty serial „Królowa Bona”. Ja ten serial oglądałem bardzo uważnie jako dziecko. Byłem zachwycony. No, ale byłem dzieckiem. Kiedy patrzymy na to dziś możemy się co najwyżej uśmiechnąć, pomijam już kwestie rudymentarne, czyli sens takich produkcji w chwili, kiedy państwo nasze nie szuka żadnej absolutnie ideowej i politycznej łączności z tamtymi czasami. W przeciwieństwie do Erdogana, wojskowego gangstera, marzącego o Turcji ciągnącej się od Dunaju do Ałtaju. U nas żadnych takich ciągot nie ma, a nawet gdyby były, to serial o czasach Zygmunta I nie nadaje się do umacniania wiary w politykę państwa w żaden sposób. Ja wiem, że nikt mi nie uwierzy, ale to nie był żaden wiek złoty, to była oczywista katastrofa, a państwo znalazło się w bezpośrednim zagrożeniu likwidacją. Upadły Węgry, czego nikt nie chce przyjąć do wiadomości. Polska wygrała jedną, krępującą bardzo i ciągnącą się ponad rok wojnę z Mołdawią. Utracono Smoleńsk, a Litwa znajdowała się w ciągłym zagrożeniu. Państwo stało się funkcją niemieckich domów bankowych reprezentowanych przez Jana Bonera. I co? O tym Pawlicki chce zrobić serial? Powiem Wam co będzie, będzie gorzej niż w tej królowej Bonie, gdzie hetman Jan Tarnowski łaził bez przerwy w stroju, w którym widzimy go na portrecie, czyli w tej głupiej czapce, zbroi i płaszczu podbitym futrem, a w ręku miał buławę, nawet jak siadał do stołu. Chodziło o to, by nikt go nie pomylił z kimś innym. To jest środkowoeuropejski sposób na kręcenie filmów historycznych, należy podpisać postaci, bo jest ich za dużo i widz się nie połapie. Teraz powiadam, będzie jeszcze gorzej. Pawlicki wypożyczy z prowincjonalnych teatrów wszystko co tam zalega w szafach i z grubsza przypomina XVI wieczne stroje, ubierze w to aktorów i oni będą tak wystrojeni latać po Wawelu, Baranowie Sandomierskim albo Pieskowej Skale wykrzykując różne kwestie napisane przez żonę czy tam narzeczoną producenta. Kwestie te to będzie tak zwane ogrywanie standardów czyli ględzenie o wieku złotym i różnych sukcesach, których nie było. Pawlicki zapowiedział także, że pokazywać będą także jak się w Polsce bogato żyło. Już mam gęsią skórkę na plecach na myśl o tym.
Powiem wprost – proszę Państwa nie można niczego budować na historii napisanej w sposób życzeniowy, sposób ignorujący najważniejsze fakty z epoki, a takim faktem był upadek Węgier. Nie można kłamać ludziom, że był sukces, kiedy go w najbardziej oczywisty sposób nie było. To jest niepoważne, a skoro tak jest, nie ma sensu ufać w ani jedno słowo producenta Pawlickiego. On jest w najlepszym razie mocno niezorientowany i reprezentuje tak u nas znienawidzone myślenie życzeniowe, a w najgorszym jest po prostu zimnym kłamcą i przewalaczem budżetów. Nie kupujemy tej gawędy.
Idźmy dalej. Serial o żołnierzach wyklętych. Już widzę jak on powstanie, podzielą Roja na kawałki, coś tam dokręcą, wplotą ze trzy nowe wątki, w tym jeden z gołą babą i puszczą to w niedzielę po wiadomościach.
Uważam, że eksploatacja tematu żołnierzy wyklętych w taki sposób w jaki się to odbywa dziś jest absolutnym skandalem. Żyją rodziny, żyją świadkowie, robienie z życia tych ludzi jakiegoś westernu dla ubogich to jest czysty skandal. Pomijam już wersję pedagogiczną takich produkcji. Nikt, kto zorientuje się w jakiej sytuacji postawiono tych żołnierzy nie będzie chciał mieć nic wspólnego z Polską i jej sojusznikami. To jest oczywiste i jasne. Serial ten będzie przeznaczony dla niespełnionych na różnych polach czterdziesto i pięćdziesięciolatków, którym się będzie zdawało, że jeszcze mogą polatać z karabinem po polu i to jest strasznie fajne, szczególnie jak sobie z kolegami od paint balla różne pseudonimy powymyślają.
Z tego co się zorientowałem producent deklaruje, że w jego rozumieniu będzie to serial dla młodzieży. No więc jeśli tak rzeczywiście będzie to Żakowski z Hartmanem będą codziennie otwierać szampana, bo takiego sukcesu propagandowego nie zapewni im nikt, tylko patriotycznie nastawieni producenci telewizyjni w typie Pawlickiego.
O serialu obyczajowym współczesnym boję się nawet myśleć. Mam tylko nadzieję, że jego bohaterem nie będzie Tadek Polkowski i jego kumple, biegający po osiedlach w patriotycznym odzieniu i rapujący coś o niewygodnych prawdach. Przekaz ten bowiem mocno się zdezaktualizował. Teraz, od kiedy Maria Terasa otworzyła pawlacz, wszystkie prawdy są już wygodne, a nawet bardzo wygodne. Nam zaś pozostaje już tylko tępa ich kontemplacja i wykrzykiwanie co jakiś czas – a nie mówiłem!
I z tym Was miałem zostawić, ale oto doszła mych uszu wieść, że dodatek do Rzeczpospolitej zatytułowany Plus Minus organizuje debatę pod tytułem „Soros i inni władcy świata”. W debacie wezmą udział: Ziemkiewicz, Żakowski, Pałka, Ikonowicz i Kołodziejski. I to jest, myślę, potwierdzenie tego wszystkiego co napisałem wyżej. Tym durniom się zdaje, że jak zaczną głośno mówić, że Soros rządzi światem, to podniosą temperaturę emocji do nie wiem ilu kresek i wreszcie się zacznie. No, a Ziemkiewicz, jak zauważył kolega, który mi tego newsa przysłał, dzięki swojej bezkompromisowej postawie antysystemowej został dopuszczony do dyskusji z wice Michnikiem. To chyba można nazwać postępem, co?

Zapraszam na stronę www.coryllus.pl, do sklepu FOTO MAG, do księgarni Tarabuk i do księgarni Przy Agorze

  97 komentarzy do “Człowieki honoru i renesansu”

 1. Upadek Węgier – lepiej przemówi: klęska Jagiellonów na Węgrzech 😉

 2. To będzie komunikat z gatunku nieprzyswajalnych

 3. Żakowski jest cadyk młodszy (winkiel z gwiazdką) czyli wice Smolar 😉

 4. Albo jeszcze lepiej. Wczoraj gdzieś mi przed oczy trafiła w internetach mapa „oto czym władali Jagiellonowie” z zaznaczonymi 3 królestwami i jednym wielkim księstwem. No to pomysł na mema teraz mi wpadł do głowy, po lewej stronie ta mapa, po drugiej mapa pokazująca sytuację po Mochaczu, czyli jedno królestwo i jedno wielkie księstwo. U góry nad mapami dać napis „przed Mochaczem” i „po Mochaczu”, a pod spodem, „Ale i tak wcisną ci, że to złoty wiek”.

 5. Ale po co? Można pokazać księstwo Opolskie i jedno królestwo połączone z wielkim księstwem i porównać dochody. I tyle….

 6. Jasne. Litwa w połowie zajęta przez Moskwę, w Polsce rządzi Niemiec, w Czechach wariat, a na Węgrzech dziecko

 7. No niby też można. Tylko ile osób będzie chciało to zrozumieć.

 8. Ja tylko przyniosłem to co funkcjonuje w internetach. Takie rzeczy są wrzucane aby dzieciaki po gimnazjach uderzyć w odpowiednie im struny wrażliwości:
  http://img5.demotywatoryfb.pl//uploads/1258410306_by_slayer900_600.jpg

 9. A czy Pawlicki ten film o renesansie to bardziej skupi na zawartości szaf ubraniowych z grubsza przypominających stroje z tamtych czasów, czy może kierując się dzisiejszą oglądalnością serialu o hurysach w haremie, wybierze wątki obyczajowe z Kasią Telniczanką?.
  Część społeczeństwa polskiego wychowana na harleqinach to woli takie romansowe fragmenty.
  No więc czy film będzie pod szafiarki, czy pod erotomanki? (szydzę)
  Bo prawdziwego polskiego renesansu to nie będzie.

 10. Prawdziwego polskiego renesansu być nie może, bo i coż tam pokazywać? Trzy zamki i kilka nagrobków?

 11. Wszyscy klamia w filmach i serialach. Od tego one sa. Aby puszczac swoje wodze wyobrazni. Kazdy w pl mysli ze mielismy renesans. Dlatego to nie bedzie klapa. Jak bedzie w tvp to raczej ludzie będą to oglądać. Jak popularnosc zyskaly „trudne sprawy” to i to chwyci. Z reszta sie zgadzam.

 12. Pawlicki to człowiek sukcesu. Kiedyś chciał zostać jakimś radnym, czy prezydentem w Łomiankach czy gdzieś. I prawie wygrał wybory, tylko że do punku wyborczego przyjechał autobus czy dwa z osobami, które miały kwitki z innych okręgów i zagłosowali nie na Pawlickiego. Sam tak mówił.

 13. „ględzenie o wieku złotym i różnych sukcesach, których nie było”

  Czy to nie było tak, że po prostu przed i po Zygmuncie Starym Leniu było jeszcze gorzej i wybrano ten okres ex post w XIX wieku jako „złoty wiek” – mimo, że podczas niego, jak to mówi Autor „żadnego sukcesu nie było, wręcz przeciwnie”?

 14. Ziemkiewicz (względnie) często debatuje z Żakowskim, bywają przy tym na 'ty’ i starają się (szczególnie Ziemkiewicz) zbliżać swoje stanowisko. Przerysowanym obrazem takiej debaty była rozmowa Ziemkiewicza z Korwinem: bardzo, bardzo uprzejmie, bardzo powierzchownie i bez tematów które mogłyby popsuć tak zbudowaną atmosferę.

  Zresztą Żakowski debatował nawet w Krakowie z Gadowskim i Tatą Świnką [v=BQjyewNKxbk].

 15. Cieszę się, bo 'turecka kaszanka’ to jest jednak inne spojrzenie niż reżysera Brauna. Rzuciłem na to okiem i ma ten film taką przewagę nad naszymi Produkcjami, że bohaterom tureckim twarze się nie błyszczą łojem, a ubrania wyglądają estetycznie.
  Podejrzewam, że serial jakąś oglądalność ma bo inaczej '…te barany wezmą pilota i przełączą…” Niezależnie od źródła tych słów można się tu zastanowić po co w ogóle tym 'baranom’ coś tłoczyć, skoro to są niespełnieni 40-50 latkowie a młodzież do tej tłoczni nie zagląda. Że się oderwą od swojego życia, pilota itd. i zrobią co? Albo pomyślą co?

 16. Jest jeszcze jedna tiwiopcja, w programie 2 leci z kolei tasiemiec koreański o jakiejś cesarzowej. Nie znam tego serialu ale jeśli to znaczy, że południowcy szykowani są na wojnę ze Słońcem Narodu a tasiemiec ma nadać temu rację historyczną, to to już mnie interesuje.

 17. teraz też by miał sukces, gdyby nie te kredyty co ich nabrał w banku

 18. Nie, no za Zygmunta III było lepiej

 19. To już jest zwykłe gadanie malkontenta: „powiem wam jak będzie: ja wiem że to będzie lipa, to musi być lipa”. Jak kręcono gnioty typu „Pokłosie” czy „Ida” gdzie chłoszcze się Polaków – źle. Jak ktoś mówi, że teraz nakręcimy coś co nie będzie o kolejnej porażce – źle. W ogóle źle że seria, na pewno będą chodzić ciągle w jednych ubraniach. Notabene: taki na przykład „Czas honoru” nie był kompletną klapą…
  Rozumiem Coryllusie, że powinni wziąć do ogólnopolskiej wysyłki Twoje komiksy a Ciebie wziąć do reżyserowania jakiegoś filmu, wtedy nie skrytykujesz na zapas?
  Co do Sorosa, wiemy, że to szara eminencja w skali globu. Ale jeśli ma być o tym debata i będzie to być może przez kogoś tam głośno powiedziane – też źle…
  litości

 20. Ubrania to podstawa, ja widziałem fragment tego filmu, rzeczywiście wszystko leży na nich na ulane, ale jak naszych przebiorą w stroje z epoki to nie wiadomo czy się śmiać czy płakać

 21. Kup sobi nowy pilot i klikaj, okay, a tu nie zaglądaj, bo masz zbyt wyraźne braki

 22. OT:

  Kajetan P. nie jest przestępcą, który jeszcze raz dokonałby jakiejś zbrodni. Wygląda na to, że to, co zrobił, raczej mu wystarczy – mówi prof. Brunon Hołyst, kryminolog z Uczelni Łazarskiego

  Co mogłoby przemawiać za jego ewentualną niepoczytalnością?
  Sam fakt dokonania tak potwornej zbrodni i rozkawałkowania zwłok. Nie jest to normalne w kategoriach czystego rozumu. Szalone myśli trafiły do szalonej głowy.

  http://www.polskatimes.pl/magazyny/magazyn-polski/a/brunon-holyst-kajetan-p-pasjonowal-sie-zbrodnia-jego-motywy-sa-nieczytelne,9416321/

  Hołyst to klasyk i #1 jeśli chodzi o polską kryminologię. Czemu legenduje na starcie niepoczytalność Poznańskiego?

 23. @wernyhora,
  nim wieczór zapadnie,
  pójdziesz do wora 😉

 24. Serial ma oglądalność. Nawet sporą. W małym miasteczku na końcu Polski, gdzie co stało się kilka lat temu tylko a nie 500 lat temu wie poza nauczycielami historii może kilka osób, dużo ludzi ogląda ten serial. Naprawdę, ludzie(starsi i młodsi) kompletnie nic nie wiedzący z historii, których historia kompletnie nie interesuje ani nie obchodzi, w sklepie robią zakupy na wyścigi bo trzeba zdążyć do domu przed telewizor i oglądać „wspaniałe stulecie”.

 25. Wernyhora – wiesz gdyby film zacząć od faktu opisanego na str 73 przez J. Gancarz w „Kto zabił B. Berecciego?” – to zaczyna się fabuła mogąca zilustrować proces niszczenia Polski Jagiellonów przez Habsburgów, jest rok 1486, trzy lata później składane są w Moskwie konkretne propozycje sojuszu antyjagiellońskiego, zaczyna się proces na drodze którego staje wiele faktów udowadniających intrygi Wiednia, Moskwy, Malborka nakierowane na zniszczenie potęgi jagiellońskiej. Myślę że taki film byłby ciekawy i co najważniejsze oparty na prawdzie. To byłoby ciekawe.
  Myślę, ze tylko dlatego , Coryllus szydzi na zapas z filmu o renesansie polskim, który może okazać się lukrowany i nie mający nic wspólnego z prawdą i może niewiele mający wspólnego z estetyką, że już tak na marginesie wspomnę te pozbierane po teatrach zużyte ubrania z epoki.
  Ale Coryllus wie co myśli i sam napisze.

 26. http://wiadomosci.radiozet.pl/Wiadomosci/Kraj/Mezczyzna-zabil-swoja-konkubine-na-warszawskiej-Woli.-Nieoficjalnie-odcial-jej-glowe.-00018988

  W niedzielny poranek na komendę policji na Woli zgłosił się mężczyzna, który oświadczył, że zabił 40-letnią kobietę. Został zatrzymany.

  Mężczyzna był pijany. Miał 2,5 promila. Ma 35 lat. Został zatrzymany. Na miejscu zbrodni przy ul. Długosza jest prokurator, który wyjaśnia okoliczności morderstwa. Wojciech Sołdaczuk z Prokuratury Okręgowej w Warszawie mówi Radiu ZET, że głowa ofiary była w jednym pomieszczeniu, reszta ciała w drugim.

  Zatrzymany trzeźwieje i będzie przesłuchany w poniedziałek.

 27. ten serial oglądają zwykli biorcy tv oraz historycy; m.in. z ciekawości jak wątki historyczne są adaptowane do kreowanej wspólcześnie wizji imperium

 28. „Nikt, kto zorientuje się w jakiej sytuacji postawiono tych żołnierzy nie będzie chciał mieć nic wspólnego z Polską i jej sojusznikami. To jest oczywiste i jasne ”
  mógłby Pan rozwinąć?

 29. Ale tu jest już „za blisko” katastrofy I RP – 1648 roku i nasuwają się od razu pytania „skoro było tak dobrze jeszcze w 1632 roku, to skąd katastrofa 16 lat później?

  Myślę, że właśnie dlatego „wyznaczono” renesans na „złoty wiek” – w XIX wieku.

 30. zaczęło się, egzemplifikacja nowego schorzenia, … – czyli ofiary epidemii

 31. a co oni proponują na dziś i jutro i pojutrze? płacenie coraz większych podatków?

 32. taka wizja realkulturpolitik to prosta ucieczka od rzeczywistości w RP, jej problemów, .. i budowanie obszaru debaty: a co by było gdyby .. kiedyś to ho, ho, ho …
  a a tle jest wskazywanie winnych, w 2016r.: Soros, Stalin, Gomulka, bolek/lolek, … za każdą cenę ucieczka od analizy, wniosków i propozycji zmian,
  następne tematy to: lustracja przez … w celach …
  wtedy już będzie widać koniec i jest ciekawym co po takim końcu/zakończeniu?
  odp.: apiat od nowa

 33. Ale jednak za czasów Zygmunta Wazy tu jest już „za blisko” do katastrofy I RP w 1648 roku i nasuwa się od razu pytanie: „skoro było tak dobrze jeszcze w 1632 roku, to skąd katastrofa 16 lat później?”

  Poza tym – upieranie się Wazów polskich przy ich szwedzkiej koronie też było aberracją i pośrednią przyczyną megakatastrofy Polski – Potopu.

  Myślę, że właśnie dlatego „wyznaczono” jednak renesans na „złoty wiek” – w XIX wieku. A czasy od śmierci Zygmunta Augusta do 1648 nazywa się „srebrnym wiekiem”.

 34. rusza pociąg i kto może ten wskakuje na stopnie, z tym co ma i z tym co mu sie wydaje, że konduktor go wpuści i nie każe płacić za bilet

 35. Jeszcze coś lekkiego, oto jak młode pokolenie interesujące się historią, widzi postać Zygmunta III Wazy:

  https://www.youtube.com/watch?v=L2X6q2k77es

 36. ”Wygląda na to, że to, co zrobił, raczej mu wystarczy” -No to w zasadzie można go już wypuścić.

 37. Nie mogę słuchać tego fajansiarza

 38. On tego nie zrozumie, bo jemu sie zdaje, że trzeba budzić ducha na kolejną wojnę. I jak się ludzie naoglądają zestarzałego Englerta w Czasie honoru, to dopiero dadzą popalić Moskalom.

 39. Zagubiony – nie propaguj tego, bo to mi przypomina lekcję historii na której, kolega z liceum (tata świeżo wrócił z „placówki”) na pytanie o wojny kozackie opowiedział Sienkiewicza. Przy czym pozytywne jest, że on znał Trylogię, a w przypadku załączonego linka to Polska nie jest wspaniałym krajem (vide rolka sztokholmska), który to kraj wart jest rabowania ale jakaś kraina głupków.
  Zagubiony -prześledź umieralność zdrowych dzieci w tym rodzie królewskim i się zastanów…

 40. Serial „Królowa Bona” był bardzo udaną produkcją, ciekawą i dobrą także gdy chodzi o detale ( stroje etc ). Oczywiście zawsze można się przyczepić do „czapki” albo , że „zamków mało”, jak do każdego innego filmu, kwestia wolnej woli. Mam nadzieję, że serial o Jagiellonach będzie serialem udanym, bo wiem pomysł jest świetny zwłaszcza jeśli objąłby szerokie spektrum dynastii wraz z liniami po kądzieli ( Hohernzollernowie, Wazowie, Zapolya, Anna Jagiellonka – a co za tym idzie jej małżonkowie Walezjusz i Batory ) zatem także potomków Zygmunta III. Bardzo ciekawa epoka i wiele ważnych dla Polaków kwestii ( choćby Grunwald, Warna, Mohacz właśnie wszystkie te trudne sprawy ale przede wszystkim Unia Lubelska, Unia Brzeska, Rok 1610 ). Jeśli uda się zrobić dobrą produkcję to może być bardzo istotny sukces. Inna rzecz, że będzie trudno, bo już się biorą za nas „obcy” – HBO robi podobno serial o Jagiellonach :

  http://wmeritum.pl/po-tudorach-borgiach-przyszedl-czas-na-jagiellonow-hbo-planuje-nowy-serial/13734

  Serial o „Żołnierzach Wyklętych” powstaje z tego co przeczytałem, akurat nie na bazie „Historii Roja”, lecz odrębnie ( choć „Roja” można spokojnie pewnie także przerobić na serial ) i jest to serial bardzo ważny nie tylko dla podtatusiałych „40-50 latków” ale właśnie dla młodzieży, która wcale nie musi siedzieć przed telewizorami, bo wszystkie seriale są do obejrzenia obecnie spokojnie w internecie i właśnie tam są przez młodzież oglądane. Tej młodzieży zaś jak nigdy przedtem ten temat jest szczególnie bliski, bez względu na to czy ktoś inny „będzie miał ochotę na zadawanie się z Polską i jej sojusznikami , którzy im zgotowali taki los”….nie wiem co prawda, czemu za ten los miała być odpowiedzialna Polska, za którą właśnie Ci „Żołnierze Wyklęci” i dla której umierali….( chyba, że dla kogoś potworek państwowy PRL miałby być uważany za „Polskę”, co niestety jest horrendalną pomyłką).
  Osobiście oczekiwałbym jeszcze dobrych produkcji o naszych wielkich Victoriach, przede wszystkim zaś husarii i Wielkich Hetmanach
  Zawsze można biadolić, narzekać i snuć wizje sromotnej porażki, skrytykować można przecież wszystko. Może jednak lepiej jest poczekać na efekty tych propozycji ?

 41. Ja pana jednak stąd wyrzucę. Nie ma najmniejszego sensu, żeby pan tu zaglądał…..

 42. Nikt chyba nie biadoli i narzeka, tylko że jest sugestia, że może należy sfilmować takie fakty jak intrygi atakujące Rzeczpospolitą przez lata. Intrygi sąsiednich domów panujących, intrygi kapitału, intrygi heretyków itp.
  Proszę zwrócić uwagę, że destrukcję rozpoczęto w kilkadziesiąt lat po Grunwaldzie. Bo 1486 to kontakt Habsburgów z Moskwą, Moskwa zostaje utytułowana III Rzymem i tak to szło z dwóch stron od wschodu i zachodu a z czasem destrukcyjne działania skierowane na Polskę mają, coraz coraz więcej uczestników.
  A co do tego że nasza historia jest bardzo ciekawa to oczywiste

 43. „Tak, ja pamiętam jak mnie karmiono gawędą, że pierestrojka wzięła się z Solidarności. Co za nędza….”

  nie przesadzałbym w drugą stronę – był w tym jednak pewien dość bliski związek:

  JPII -> Solidarność -> pierestrojka

 44. Tak, jedna noga stoimy nad przepascia, a w merdiach u Sakiewicza, u Kurskiego i pozostalym
  mainstream’owym goownie wscieklizna i oglupienie totalne !!!

  Zero konkretnych debat, zero informacji… festival hipokryzji trwa w najlepsze… festival zadan
  finansowych na kolejne przewaly pieniedzy budzetowych dla zlodzieja Smarzowskiego, ktoremu
  o dziwo !!!… zabraklo pieniedzy na dokonczenie fimu… o Wolyniu, drugi „mocno porzebujacy” Pawlicki tez bedzie film krecil… a co… inni moga to on tez CHCE NAS USZCZESLIWIC
  i przy okazji ZABAWIC, tez chce zapewnic nam ROZRYWKE !!!

  RAZ’a i reszte 50-letnich niespelnionych debili… wzielo na dyskusje o Soros’ie… o wszystkim tylko
  nie o tym co potrzeba… a w sobote zakonczyl sie w Brukseli szczyt unijny, ktory zakonczyl sie
  kompletnym FIASKIEM i… BREXIT’em Wielkiej Brytanii z UE… BEZ REFERENDUM !!!

  Praktycznie oprocz info o tym „szczycie” w Tv Trwam i bardzo dobrego artykulu w ND…
  w polskim necie nie bylo zadnych informacji… oprocz „prania mozgow” nic nieznaczacymi
  zasilkami dla polskich dzieci !!!

  We francuskim telewizorze wczoraj i dzis jest duzo informacji, jednym slowem… Cameron
  zalatwil Makrele, a tym samym Tuska i cala UE w pieknym stylu… wypial dupe… i do tego
  pokazal jeszcze… srodkowy palec !!!

  … a u nas lobuzeria i zlodziejstwo telewizyjne tylko o Bolku i tylko o robieniu filmow !!!

  No… pieknie pracuja te skundlone presstytutki… to sie naprawde nie miesci w glowie !

 45. Warto przypomnieć, że tow. Hołyst swoją pozycję zdobył właściwą sekcją zwłok ś.p. studenta Pyjasa.

 46. Same narzekania. Proszę o program pozytywny – jakie filmy kręcić i o czym?

 47. Ale swoją drogą czy szanowny Pan Gabriel widział” historię Roja” Zalewskiego? bo ja miałem okazję widzieć dwukrotnie (wersję roboczą wprawdzie, przed ostatecznym montażem i udzwiękowieniem) i byłem pod wrażeniem. Jeżeli reżyser dobrze zmontuje ten film, który własnie będzie wchodził na ekrany to będzie to naprawdę niezły film, w klimacie „Hubala” (zresztą do inspiracji tym filmem Zalewski się przyznaje). Oczywiście nigdy nie jest tak że wszyscy będą zadowoleni ale kładzenie krzyżyka na tym filmie uważam za przedwczesne.

 48. Mnie się widzi, że ze Wspaniałego Stulecia można by zrobić interesujący serial,
  wybierając tylko odcinki dotyczące faktów historycznych. Ciekawe jest bowiem
  przedstawienie faktów z innej strony.
  Gdyby jeszcze odcinek był opatrzony felietonikami historyków.
  Wspaniale byłoby, gdyby odcinki dotyczące Mohacza skomentował Coryllus.
  Tylko kto mógłby skomentować przekazywanie przez Sulejmana kasy
  Lutrowi wiążące się z planem podbicia Europy.
  A może ktoś wie, jak się ma do faktów klęska nieurodzaju w Królestwie Polskim,
  prośba Anny Jagiellonki i pomoc udzielona przez Roksolanę? Czy to są
  wymysły scenarzystów?

 49. cóż poradzić jak Pawlicki podpisuje bankowe cyrografy, filmy pod jego komendą bedą mądre jak i on

  a od tych sukcesów na zachodzie to ludziom gały na wiesz wychodzą

 50. Jak kazdy muzulmanin raz w zyciu do Mekki,
  Tak kazdy Polak raz w zyciu …. Anglikowi.

 51. najlepiej jak włosi nakręcą

  zaręczam golizny i zdrad będzie sporo

  co na wzór Gabriela D’Annunzio

 52. Pani Paris

  Unia jewropejska to studnia bez dna

  Pieprzą tylko o zasiłkach

  Jak nie zrobią wojny na pełną fajerkę to rewolta będzie pełną parą

 53. A ja mam propozycję pogadajmy o cenach ropy

  czy bliski wschód zostanie odpalony?

  Jak tak to dlaczego?

  temat neutralny?

 54. Mam wrażenie, że wymysły

 55. mówcie co chcecie ale jak Pis jest przy sterze to chociaż nie jest nudno

  jak rządzili platfusy to tylko o złodziejstwie i cienkich geszeftach gadali

  Ja na przykład lubię posłuchać ”naszych niezależnych rycerzy wolnego słowa”, mam wtedy taki ubaw.

  Jak omawiają sukcesy II RP i obecne, no miód.

 56. Całe moje życie to pozytywny program, na blog przychodzę po to, żeby ponarzekać właśnie

 57. Jakie wymysły:

  wskaźnik: złoto/ crude oil = 1220/32 = 38 (najniższy od 124 lat dla ropy)

  wskaźnik: baza monetarna / złoto = 0,31 (normalny około 3,5)

  wskaźnik: bilans FED / złoto = 500 do 200 (według togo powinno równo 500 do 500, każde sto punktów to złoto razy 100% tak lekko 3,600 USD )

  a skoro złoto po 3,600 nie długo (daty nie znam ale tak do 2 lat maksymalnie) a a średnia wskaźnika złoto/oil crude to 15, 3,600 / 15 = 240 (tak lekko)

  no a przy 240 USD crude oil będzie gorąco u arabów

  wskaźniki oficjalne bo przy nieoficjalnych sądzę że byłoby jeszcze ciekawiej

 58. To było do komentarza songha

 59. Ale niech Pan popatrzy nikt nie nakręcił filmu lub serialu choć trochę odkrywający sytuację przed rozbiorową tak od Sasów do trzeciego rozbioru wraz z ”cudowną” konstytucją 3 maja.

  To byłby thriller polityczny.

  Materiał historyczny jest, nie mówię o tym oficjalnym.

 60. O tak, studnia bez dna… i odlot kompletny czubow w Brukseli.

 61. Nie nakręcił, bo to by zdołowało naród, a tu trzeba triumfu, a poza tym to tylko prawda jest ciekawa. Najpierw trzeba nałgać w tych wszystkich filmach i książkach, a potem latać i mówić, że tylko prawda jest ciekawa.

 62. Na pocieszenie gorzkie słowa Pawłowe – bez związku z połajaniem.
  ================

  Ich losem – zagłada,

  ich bogiem – brzuch,

  a chwała – w tym, czego winni się wstydzić (sic!).

  To ci, których dążenia są przyziemne.

  ==================================

  Pozdrawiam

  Krzysztof

 63. Nie rżnę omnibusa ale jak słucham tych prof Nowaków itd… to wiem, że jest to podsterowane albo propagandą lub niechęcią lub poczucie wyższości od innych. Może wywalenie tego, otworzyło by oczy trochę tym co rwą się do koryta. Mam na myśli od pis po resztę w miarę uczciwych. Bo tą elitę III rp to tylko na powróz.

 64. Wie pan, panie Janku ja z kolei sluchac ich nigdy nie moglam, patrzec tez,
  u mnie to takie uprzedzenie i ogromna niechec… tak mi zostalo po ich fatalnym
  rozstaniu z Ojcem Rydzykiem… nawet gdyby Sakiewicz i inni wyszli z siebie
  i staneli obok – to nic nie pomoze, nawet swiecona woda !

  Ja po prostu od samego poczatku uwazam merdia Sakiewicza za bardzo,
  bardzo szkodliwe… dla samego PiS’u, a takze dla Polakow !

  … mysle jednak, ze to tylko do czasu beda tolerowane te ich „merdialne popisy”,
  po prostu pewnego dnia cale to odlotowe towarzycho zostanie „wyciete” !

  To jest jeden wielki skandal i kompromitacja, zeby tzw. publicysci prezenowali
  tak zenujaco niski poziom intelektualny, tak nieprawdopodobne zaprzedanie haniebnym ukladom, tak niesamowity poziom tchorzostwa, te same wprost identyczne „gadajace glowy”, brak jakiegokolwiek pomyslu, wizji… targowica
  i prywata… i SKOK NA PUBLICZNA KASE !!!

  Nie wyobrazam sobie aby PiS i PBS pozwolili na takie oglupianie w duzej
  jednak mierze takze mlodych ludzi… bo nie wszyscy „siedza” w sieci.

 65. Niech kreca filmy o czym chca… tylko za swoje wlasne pieniadze !!!

  Wara od pieniedzy publicznych… jesli ci „chcacy krecic filmy” nie maja swoich pieniedzy
  to wszyscy WON !!!

  … a w TV mozna puszczac powtorki z magazynow archiwum telewizyjnego, i tez sie obedzie!

 66. Pani Paris – na blogu Animeli (salon 24) świetny tekst o BREXIT – z wnioskami że Tusk wypuścił dżina i za chwilę zostanie syndykiem masy upadłościowej UE. Polecam tekst. Pozdrawiam.

 67. Przed chwila przeczytalam… tak to dokladnie to… wypuscil dzina.

  O 20.00 we francuskiej TV tez byl obszerny reportaz… Cameron bardzo z siebie zadowolony,
  wprost… szczesliwy z osiagnietego „porozumienia”… miny Makreli, Juncker’s, wqur…go Tuska
  bezcenne… nasza PBS byla… na luzie i zadowolona. Francuski pajac nawet nie chcial
  komentowac… moze jutro. Tu nie chodzi o zadne zasilki, te zasilki to sciema.

  W UK Farage skomentowal osiagiete „porozumienie” Cameron’a jako… doskonala gre
  aktorska… i ze, jego zdaniem Cameron zasluzyl w pelni na Oscar’a lub co najmniej Cesar’a !
  Teraz komentarze sa duzo bardziej „powsciagliwsze” niz w sobote… byly zdecydowanie bardziej
  spontaniczne.
  Z reportazu zrozumialam, ze Cameron i jego partia ma bardzo zle notowania w UK, no ale
  tym „porozumieniem” Cameron bardzo mocno przypunktowal w zblizajacej sie kampanii
  wyborczej.
  Podano rowniez najnowszy sondaz referendalny z uwzglednieniem „sukcesu” Cameron’a
  i… 52% Angoli opowiada sie zdecydowanie za wyjsciem z UE !!!

  Poza tym dzis rozpetano kolejna akcje przeciw Cameron’owi… zdecydowanie „niezadowolony”
  z osiagnietego porozumienia jest mer Londynu Boris Johnes oraz znany i popularny w UK
  aktor Jude Law, ktory wlasnie dzis „wizytowal” dzikie obozy uchodzcow kolo Calais
  i… niezmiernie poruszony i wzburzony warunkami zycia tam panujacymi wezwal Cameron’a
  aby chociaz „wzial” do UK dzieci… a jest ich okolo 3.500 !

  Franki tez sie wzmozyly, bardzo popieraja akcje Jude’a… oczywiscie w swietle reflektorow
  bije sie merdialna piane… no i tak to sie toczy.

  … ale pod wzgledem prawnym, traktatowym… jest to ewidentny PRECEDENS… i tak jak ktos
  to slusznie nazwal… wypuszczenie Dzin’a.

 68. Pani Paris

  Polecam, ale z krytycznym podejściem

  Leszek Misiak – Prawicowe dzieci, czyli blef IV RP

 69. „Intelektualiści” apelują do prezydenta, by nie odbierał orderu Grossowi;
  http://alexjones.pl/aj/aj-polska/aj-publicystyka/item/78825-intelektualisci-apeluja-do-prezydenta-by-nie-odbieral-orderu-grossowi

  Krótko,.. V kolumna.

 70. To nie tylko tej lachudrze i polakozercy przydaloby sie odebrac order !

  … i wszedzie wiedzie prym ta qrwa koszerna Konstanty Gebert… to jest wyjatkowa menda
  i opluwacz Polski i Polakow we Francji !!!… oczywiscie jestem za tym aby temu staremu
  dziadowi odebrac order!

 71. Tez śledzę BREXIT. Ciekawe co z tego nam oficjalnie powiedzą.

  .

 72. Mysle, ze zaczna sie troche „odkrywac” i przestana sciemniac o tych „magicznych”
  gwarancjach dla zasilkow… bo to jest naprawde naiwne i smieszne. Poza tym jesli
  Polacy pracujacy w UE licza albo nawet maja nadzieje na jakies godziwe zasilki
  no to sa po prostu idiotami… z chwila kiedy zostanie „wystrugany siwy dym” wszelkie
  takie ustalenia… biora w leb… i nie ma to tamto!

  Mysle, ze info od PBS beda „dyplomatyczne”… jeszcze 3 tygodnie trzeba zaczekac
  na „decyzje” komisji weneckiej… zobaczymy co beda mowic ministrowie,
  jakie sygnaly zaczna „puszczac w eter” dla opinii publicznej… tez jestem ciekawa
  co w tej sytuacji powiedza rzadowi prawnicy… co to jest ten „szczegolny staus” UK,
  jak to mozliwe, ze w UE sa rowni i rowniejsi… to naprawde „niepojeta rzecz” sie stala
  w ubieglym tygodniu z piatku na sobote… naprawde bezprecedensowa !!!

  Dla mnie pani Marylko to co sie stalo… ten „majstersztyk” Cameron’a to jednak dobry znak, bez wzgledu na to czy Brexit sie odbedzie czy nie… uczyniono precedens.
  I po prostu zaczna sie rozne exit’y… zaczekaja tylko dla pewnosci do 23.06.

  Nie wiem tylko czy to taka „gra” czy przypadek, ale jak to mowia – przypadkow nie ma… dla mnie oznacza to poczatek konca UE !!!

  W tej sytuacji pozostaje tylko przyspieszyc prace nad ustawami medialna, bankowa
  marketowa i tym zlodziejskim korporacjom jak najszybciej dopier…lic podatki !

  Co nam oficjalnie powiedza – to zobaczymy, ale my musimy miec swoj rozum, swoje
  wiedziec i swoje robic.

 73. Jalta sie konczyla
  rezim byl gospodarczo niewydolny,
  a „sowietskije mikroprocessory okazalis samyje bolszyje w mirie”.

  Oprocz tego spadlo zapotrzebowanie na surowce z ZSRS i czesci demoludow.

  Koniec sowietow i bloku wschodniego byl decyzja finansowa i gospodarcza, ktora jak zwykle zapadla daleko od Moskwy. Osoby takie, jak JPII uwiarygadnialy mialy za zadanie uwiarygodnic jedynie przyjeta wowczas oficjalnie narracje propagandowa (perestrojka).

  Jedynie w Jugoslawii demontaz wymknal sie spod kontroli.

 74. Panie Macieju,
  pewnie ma Pan rację punktując problemy epoki. Ale dobry historyk to skuteczny historyk (analogia do polityk). Jak ludzie chcą historii zwycięstwa, to im ja należy podsunąć, a nie narzekać na to że źle wybrali.

 75. Na myśl o intelektualistach zawsze przypomina mi się książka Paula Johnsona o tychże

 76. Dzień dobry,

  Tam będą debatować i robić wkładki gazetowe o Sorosu, a tu w Wydawnictwie Literackim, co to Tokarczuk wydaje, taka oto zapowiedź:

  http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/3815/Dom-Rothschildow—Niall-Ferguson

  Ewidentnie jest jakiś temat. Nie wiem co mam o tym myśleć.
  Ale przychodzi mi do głowy genialny wręcz slogan propagandowy pewnej wkładki do „Polityki” redagowanej swego czasu przez Żakowskiego czyli „Niezbędnik inteligenta” voila!….podano do stołu. 😉

  pozdrawiam

 77. Tusk to moze co najwyzej bonka puscic. Zadnego brexitu nie bedzie. Grzeja temat, zeby bylo o czym dyskutowac. W takim stanie w jakim Europa jest teraz, to jest idealny set up do cichej grabiezy. Ludzie sa zajeci roznymi gwaltami w Kolonii i ogolnie problemem imigrantow i marza juz o „swietym spokoju”, nie baczac jak im z kieszeni ubywa.

 78. drogi Coryllusie,
  Zupełnie nie rozumiem, dlaczego mi dosyrasz i pokazujesz słomę w butach. Nie obrażam Cię, nie ubliżam, kupiłem 5 Twoich książek i z ciekawością śledzę Twojego bloga. Nie odpowiadasz sensownie, tylko najpierw piszesz żebym sobie kupił pilota i klikał, bo mam braki (pewnie masz na myśli inteligencję?), a teraz znowu walisz. Czy tak powinna wyglądać kulturalna rozmowa między Autorem a Czytelnikiem? Nie jestem Twoim wrogiem, a jeśli nie chcesz odpowiadać, to chociaż nie obrażaj. Minimum kultury

 79. oczu nikomu nie otworzy, a poczucie wyższości to slychać, widać i czuć

 80. Przecież ten turecki serial ma w Polsce oglądalność średnio 1,5mln widzów!!! Z jednej strony wynika to z tego, że jest zupełnie czymś innym od sraczki, która non stop jest na wizji typu Kiepscy, Malanowski, jakieś sądy. A z drugiej, że jest to solidnie zrobiony serial za grubą kasę. Najgorsze jest to, że nikt się nie połapał, iż serial jest perfidną islamską propagandą. Dla tych wszystkich babek, o których wspominał autor, co to czekają na swojego Mustafę.

 81. WL. Ma właścicielkę i swoją „markę” u inteligencji:)) Więc na ile znam tutejszych – czyli krakowiaków, będą się cieszyć, ze mają „swoja” ksiazkę „koszerną z racji wydawcy i nikt ( np mohery ) nie będzie im mówił, że wie lepiej.
  Taka „szczepionka” dla tych co mieliby podejrzenie że gdzie dalej trzeba się gać po wiedzę, żeby nie wypaść głupio. Już to przerabiałam z innymi tematami. Coś słyszeli i z wyzszością mówili, że znają, znają….z czym ja wychodzę. Koniec rozmowy. Odporni na potrzebę skonfrontowania z innym źródłem. Tu może być tak samo.

  .

 82. Dzieki za odbrazowienie Tow. Holysta! Trudno zrozumiec dlaczego „nasi” traktuja go jako super-experta.

 83. Owszem bede interesowac sie Brexit’em, ale masz pelna racje, ze merdia celowo
  i z premedytacja „grzeja” temat… tak samo jak u nas „grzeje sie Bolka”, ale wbrew
  wszystkiemu ludzie „zaczeli sie interesowac” i praktycznie tylko o uchodzcach
  w tej chwili sie rozmawia… i to bardzo duzo.

  Ludzie to obserwuja, rozmawiaja ze soba… i doskonale czuja „pismo nosem”.

  … a propos Brexit UK tj. Cameron osiagnal swoje i wydaje sie, a przynajmniej
  robi wrazenie, ze nie chcialby tego wyjscia i bedzie bardzo… zachecal !!! Angoli
  do glosowania „ZA” nie wychodzeniem z UE.

  Ja uwazam, ze jest jednak zupelnie odwrotnie czyli jest to „dekoracja”… w kazdych
  wiadomosciach francuskich przez sobote i niedziele byl pokazywany fragment
  jego wywiadu, ze niestety, ale „UK nigdy nie bedzie czescia tego tworu UE,
  ze nigdy nie przyjma euro, ze nigdy UE nie bedzie im kreowac budzetu i ze, UK
  nie przyjmie ani jednego emigranta wiecej !!!

  Na zakonczenie przeprosil uprzejmie… ze, niestety ale Londyn jest mu znacznie drozszy niz Bruksela.

 84. nic nie zrozumiałeś, nic a nic

 85. Przepraszam, pomyliłem z nazwiskiem.

 86. Pewnie, ze racja. Wczoraj po mszy, jedna z kolezanek mowila, ze ma
  w Anglii 2 braci… byla nawet taka sytuacja, ze ci bracia chcieli jakies 6-7 lat
  temu sciagnac ja z mezem i 2 dzieci tam do siebie, do Angli.

  Wiekszosc z Polakow radzila jej aby sie nawet nie zastanawiala tylko zostawila
  Rennes i jechala do Anglii… do rodziny. Bylo to mniej wiecej okolo Wielkanocy
  no i planowali wyjechac do tej Angli w wakacje, tak zeby corki mogly
  po wakacjach pojsc am do szkoly.

  Powiedziala mi o tej propozycji od braci i po wysluchaniu powiedzialam jej
  zeby dobrze sie zastanowila… przestala liczyc na braci… i skwitowalam to
  powiedzeniem, ze nie wierze w zadne luksusy w UK i ogolnie to… wszedzie
  dobrze gdzie nas nie ma.

  Urwal sie kontakt miedzy nami, ja wyjechalam do Paryza… i bylam przekonana,
  ze ona pojechala do UK. Po roku dowiedzialam sie, ze jednak z jakichs
  powodow zostali w Rennes.

  Dopiero wczoraj powiedziala mi, ze po rozmowie ze mna zaczela zadawac
  bardziej szczegolowe pytania dotyczace jej pobytu z rodzina w Anglii,
  a poniewaz nie bylo o zbyt „klarowne” to jednak zdecydowali, ze zostaja.

  Powiedziala mi takze, ze jeden z braci, ktory w miedzyczasie tam sie
  ozenil z Polka i ma 2 dzieci w tym roku, w wakacje wracaja do Polski
  wlasnie ze wzgledu na dzieci… klasa do ktorej chodza dzieci jest praktycznie
  multi-kulti, wiekszosc Pakistancow… jest duzo klotni, agresji i po prostu
  zaczynaja sie bac.

  … a co sie tyczy Brexit… to Angole nie chca nawet slyszec o UE, a tym
  bardziej emigrantach nawet z Polski !

  Jednym slowem juz niedlugo zacznie sie fala powrotow Polakow z tego „raju”!

 87. oświeć mnie, Geniuszu, za głupi chyba jestem

 88. Za dużo jadu i frustracji. Medycyna dokładnie diagnozuje takie przypadki. Ja się nie dziwię że zostałeś wykopany z salonu. W dyskusji trzema jednak trzymać jakiś poziom, z kimkolwiek by się rozmawiało

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest chwilowo niemożliwe.