wrz 242016
 

O ile do wczoraj mogłem mieć jeszcze jakieś złudzenia, o tyle dziś przeszło mi całkiem. Wołyń jest filmem skrajnie nieuczciwym i manipulatorskim. A kiedy czytam różnych mądrali, którzy piszą – nie wiem, trudno oceniać przed obejrzeniem…mam ochotę kopać ich po tyłkach. Ile jeszcze tych emocjonalnych, manipulatorskich, nieszczerych, tłuczonych na jedno kopyto, gówien musicie obejrzeć, żeby do was dotarło, że wasz nędzne emocje nie są przedmiotem troski filmowców? Podobnie jak nie jest nią oddanie jakiejś mitycznej sprawiedliwości dziejowej, któremukolwiek narodowi. Filmy służą do manipulacji, do osiągania konkretnych korzyści politycznych tu i teraz. W tym celu są właśnie robione, a ofiarami tych produkcji są widzowie, którzy jak dzieci zastanawiają się co autor chciał powiedzieć im w tym czy innym obrazie. Ile razy można zastosować schemat fabularny z piosenki „Jarzębina czerwona”, żebyście wreszcie oprzytomnieli?!

Przeczytałem wczoraj recenzję tego filmu pełną oczywiście bardzo emocjonalnych formuł. Kończy się ona stwierdzeniem, które streszczę tu teraz. Oto ważne, by Wołyń wszedł na ekrany dziś, bo świat skręca gwałtownie w prawo i faszyści oraz prawica mogą zechcieć powtórzyć to piekło. Dlatego trzeba im zaświecić w oczy żagwią sprawiedliwości. Na tej samej witrynie pokazał się pięć minut później wywiad z niejakim Osęką z IPN (ach ten IPN), w który opowiada, jak w latach trzydziestych narodowa prawica cięła żyletkami twarze żydów i żydówek, albo inaczej – twarze Polaków pochodzenia żydowskiego. Niestety Osęka nie wymienił żadnego nazwiska osoby poszkodowanej, co znacznie ułatwiłoby nam odniesienie się do sprawy. Nie wymienił, a tym samym naraził się w mojej ocenie na surową reprymendę przełożonych, bo jako pracownik naukowy nie powinien uprawiać taniej propagandy w mediach.

Wracajmy do Wołynia. Wróg jest już spozycjonowany. To prawica. Jak wiemy, od śmierci Hipolita Korwin Milewskiego, nie ma w Polsce żadnej prawicy, są tylko atrapy służące do omamiania ludzi i wpędzania ich w pułapki. Kto więc dziś jest uważany za prawicę? PiS oczywiście. Komentarze zaś opłaconych troli, które zobaczyłem pod tą recenzją przekonały mnie w jakim kierunku będą toczyć się sprawy. Nikt nie będzie się zastanawiał nad tym, że winnymi zbrodni są szczerzy zwolennicy reformy rolnej i sprawiedliwego podziału nieruchomości według kryteriów etnicznych. To są dla ludzi, którzy ten film stworzyli, dla tych co trzęsą się z emocji, żeby go obejrzeć i dla tych co go recenzują, czyli dla Warzechy na przykład, sprawy drugoplanowe i nieważne. Ważna jest miłość polskiej dziewczyny do ukraińskiego chłopca i dziejowe tło wydarzeń, które gdzieś tych dwoje wpycha czy może wypycha…już nie pamiętam dokładnie….

Powiem Wam co będzie. Ten film zostanie pokazany na świecie dwa tygodnie wcześniej niż w Polsce, po to, by media w Rosji miały okazję się doń ustosunkować. Następnie pokażą go u nas. Kiedy już nasłani prowokatorzy zamordują, albo zgwałcą, albo choćby pobiją jakiegoś biednego sprzedawcę hot dogów z Kijowa albo sprzątaczkę z Sarn, internet zawyje dwoma głosami. Jedni będą wołać, że wreszcie dosraliśmy tym sku…nom, a drudzy, że oto polska prawica pokazała swoją prawdziwą twarz. I teraz – wzorem tych co mordowali na Wołyniu – szuka odwetu. Media Rosyjskie rozpiszą się o sprawie szeroko, a pan Ławrow ze swoją zatroskaną twarzą będzie tłumaczył swoim gościom z zachodu – sami widzicie, tyle razy wam tłumaczyliśmy, to nie są ludzie, z którymi można się porozumieć. Nie on tu jednak jest najważniejszy. On tylko dobierze sobie jeszcze jednego trąfa do swojej talii, z przeznaczeniem na późniejsze wykorzystanie. O wiele ważniejsze będzie to, co rozpocznie się w kraju. Tak zwani rozsądni zwolennicy uczciwej dyskusji, czyli „nasi” dziennikarze, zostaną z miejsca zapędzeni do narożnika przez gazownię czyli przez ich koleżankę Dominikę Wielowieyską, która przekrzykując ich nędzne i kretyńskie tłumaczenia prowadzone z poziomu tak zwanych „wartości artystycznych” zarzuci im wprost, że są współodpowiedzialni za wypadki, które nastąpiły w kraju po emisji filmu Wołyń. Z jakiego powództwa spytacie? Już mówię – z moralnego. Oni już coś przeczuwają, dlatego pierniczą te głodne kawałki o tym, że to wielki film i inne podobne, że wbija w fotel, itp….Kuląc się w tym narożniku nie będą wiedzieli, jak zwykle, co odpowiedzieć. A ona wraz z kilkoma jeszcze kolegami postawi sprawę prosto – to Jarosław Kaczyński i PiS są odpowiedzialni za destabilizację i za dokonane po filmie zbrodnie, albowiem to oni podgrzewają atmosferę nacjonalizmu i fanatyzmu religijnego. W filmie są ponoć duchowni, którzy namawiają do zbrodni. Nie wiem jakiego wyznania, ale to nieważne. Sądzę, że wszyscy teraz powinniśmy bronić jak własnego życia wizerunku chrześcijańskich duchownych w filmach, bez względu na to jakiego są wyznania. Grubo zbierają i nikt nie będzie się dopytywał czy chodzi o księdza, popa, czy pastora. Wszyscy zaś, którzy jak te cielęta, będą wznosić okrzyki zachwytu i oburzenia, będą mówić,że nie można pokazać prawdy bez emocji, albo wręcz pójdą dać nam mszę w intencji reżysera zostaną oskarżeni o moralne sprawstwo licznych przestępstw. I nie wywiniecie się z tego nigdy, bo sprawy zostaną tak spozycjonowane, że zostanie Wam tylko iść pod sztandary Ługańska albo pod sztandary gazowni. Nasi zaś jak zwykle zostaną potraktowani instrumentalnie, czyli jak gumowe młotki do walenia po pustych łbach. Coś im się za to da, jakąś niszę gdzieś na boku i parę złotych na odczepnego. Myślę, że Sakiewicz już szykuje jakieś demonstracje i marsze dziękczynne ku czci Smarzowskiego, który wreszcie pokazał prawdę. Mówię więc tu wprost – ani się ważcie wychodzić na ulicę.

Ten film nie służy żadnemu pojednaniu, temu może służyć msza święta odprawiona przez jakichś charyzmatycznych kapłanów, nie film. Ten film służy temu, by wykopać nowe rowy pomiędzy ludźmi w Polsce, bo Ukraina i jej mieszkańcy są tylko pretekstem. Podkreślam więc jeszcze raz – film Wołyń to element nowej aranżacji, której celem jest rozprawa z prawicą, w roli której system obsadził dziś PiS. Innym elementem tej aranżacji będzie Rabiej i wybory warszawskie. Sceną finalną zaś tej hucpy będzie triumfalny powrót do władzy Unii Wolności, która nazwie się na tę okoliczność jakoś inaczej. Czy nie będzie prawicy spyta ktoś? Oczywiście, że będzie. Odkurzą Cimoszewicza, pożyczą od Słomki maciejówkę, wcisną mu ją na łeb i każą nucić „Pierwszą brygadę”. Przypomni się przy okazji, że Piłsudski – facet w maciejówce – sprzyjał mniejszościom, a prawica narodowa ich nienawidziła. Cimoszewicz to będzie prawica w sam raz na nowe czasy, bezpieczna przewidywalna i spokojna.

Wszystkim zaś tym, którzy ekscytują się filmem Wołyń i prawdą tam pokazaną zostanie głęboka satysfakcja, że jednak proszę, jednak pokazali jak to było z tym obdzieraniem ze skóry, a już myśleliśmy, że nie pokażą…jednak się udało. Zwyciężyliśmy. A i Kaczorowi dosrali przy okazji….co za spryciarze….kto by pomyślał…ho, ho, tak, tak…Bo ten Kaczor wiecie, to wcale nie był żadną prawicą, to w rzeczywistości był bolszewik i mu się słusznie należało….

Nie podzielam jak widzicie optymizmu toyaha, bo widzę, że sprawa jest poważna. Oni nie zrezygnowali z usunięcia PiS od władzy, wiedzą już jednak, że bez grubej jakiejś akcji, czyli bez trupa, albo kilku trupów, bez poważnej aranżacji, której efektem będzie poważne oskarżenie z nauką moralną i polityczną dla maluczkich, nic zrobić się nie da. I to się właśnie szykuje.

Wiem, że to co ja tu piszę niewiele pomoże, bo jak się już wielokrotnie przekonywaliśmy wielu komentatorom chodzi tylko o to, by wpisywać teksty pełne moralnej wyższości nad naszymi braćmi. Strzeżcie się tego ludzie, bo może być naprawdę źle. To Wam wyznaczono rolę czarnego luda, a wy nie macie na to żadnego wpływu i żadnego narzędzia by się przed tym obronić, im zaś głośniej zgłaszać będziecie jakieś pretensje, tym wyraźniej udowadniać będziecie własną winę. Tym razem nie uda się nikomu zamknąć w kabinie dworcowego kibla i ogłosić niepodległości. Nie uda się to nawet Słomce.

Chodzi o to, by ogłupiali patrioci, nieszczerzy patrioci i prości durnie stanęli po stronie reprezentowanej przez aktualne wcielenie zła czyli po prostu po stronie Putina. Niektórzy z nich, co widać po komentarzach, staną tam z ochotą, bo im się po nocach śni, że wraz z separatystami walczą o Ługańsk. Inni stwierdzą, że wszystko jest lepsze od sojuszu z banderowcami. Reszta pójdzie do tej zony z płaczem, bo ich tak silnie film wzruszył. Gazownia zaś otoczy teren żółtą taśmą i oznaczy go tabliczkami z napisem – ruskie agenty, faszyści i kaczyści. Wśród tych osób natychmiast uaktywnią się jednostki wybitniejsze, które zaczną organizować jakieś towarzysko-polityczne życie. Jak to w getcie. Jednym będą dawać szansę, a innym po mordzie. I nie myślcie sobie, że nie będą mieli na to pozwolenia.

A co zrobią przedstawiciele mniejszości ukraińskiej w Polsce? Powiem wam już dziś. Panowie Czech i Tyma zostaną zaproszeni od jakiegoś programu publicystycznego i tam spokojnie i rzeczowo wyjaśnią jak to było na tym Wołyniu. Może nawet doproszą profesora Igora Hałagidę. On zawsze ładnie tłumaczy. Powie tak: proszę państwa, ludzie odpowiedzialni za zbrodnie na Wołyniu albo zostali zabici przez NKWD, albo osadzeni w ciężkich łagrach i więzieniach. Niewielu z nich przedostało się na zachód, a i tam ich wyłapano i po sprawiedliwym procesie skazano. Przeżyło ich ledwie kilkunastu, z czego większość nie przyznaje się do członkostwa w UPA. Są to zresztą dziś staruszkowie, którzy słabo rozpoznają rzeczywistość. Jakiej więc sprawiedliwości i od kogo domaga się polska prawica? Mamy tych ludzi jeszcze raz sądzić?

– No właśnie – powie Dominika Wielowieyska

– Niech choć jeden krzyż tam stanie – zawoła ksiądz Isakowicz, którego tam doproszą jako tło.

– No, ale – powie profesor Hałagida – te kwestie regulują urzędnicy ważnych kancelarii, nie filmowcy, nie księża, a już na pewno nie tłum na ulicach. Pozwólmy im działać.

– No właśnie – powie Dominika Wielowieyska.

Oburzony ksiądz wyjdzie ze studia, w sieci rozpocznie się wielodniowa dyskusja o tym czy miał rację czy nie i kto jest tak naprawdę winien.

W tym czasie Marian Kowalski z pastorem Chojeckim pokażą w niszowej telewizji o nazwie Patriot TV program, w którym zobaczymy fragmenty filmu Wołyń udające dokumentalne zdjęcia z lat czterdziestych. Obaj zaś panowie dyskutować będą o tamtych wypadkach, tak jakby byli ich świadkami. Konkluzja zaś będzie taka – to PiS jest odpowiedzialny za Wołyń, bo w zmowie z banderowcami naściągał tu tych Ukraińców do pracy, a wcześniej naszych wypchnął za granicę. Tylko Kaczyński za to odpowiada, nikt inny…

Panowie Czech i Tyma w innym programie i w wyniku innej nieco sekwencji argumentów dojdą do wniosku, że trzeba się kategorycznie odciąć od nacjonalistycznych i ksenofobicznych postulatów wysuwanych przez PiS i kierownictwo tej partii.

I nie myślcie sobie, że dyskusja choć na moment wzbije się na wyższy poziom. Już Janek Pospieszalski i inne gwiazdory prawicowej publicystyki dopilnują, żeby tak się nie stało. W końcu chodzi o ich miejsca pracy.

Jak wiecie blog ten ma również takie ambicje, by nie schodzić z raz obranej linii, owa ekwilibrystyka posiada zaś walor edukacyjny, który wielu ludziom się nie podoba. Jeszcze raz więc powtórzę, jeśli macie zamiar wpisywać tu emocjonalne komentarze dotyczące swojej wyższości moralnej, to powiem wam, że już jesteście w pułapce. I ja nie będę tego tolerował, choćbyście mnie wszyscy mieli opuścić. Podobnie jak nie będę tolerował uwag dotyczących techniki pisania recenzji – że niby najpierw trzeba film obejrzeć, żeby coś powiedzieć. Nie trzeba. Jedyna powinność jaka nam pozostała, to nie ulegać presji oszustów. Góra stoi.

Teraz ważne ogłoszenie – nie odbieram telefonów. Jeśli mam skończyć książkę to po prostu nie odbieram telefonów i niech nikt nie ma do mnie pretensji.

Na tym kończę na dziś. Zapraszam na stronę www.coryllus.pl do księgarni Przy Agorze, do sklepu FOTO MAG i do księgarni Tarabuk. Przypominam też, że w sklepie Bereźnicki w Krakowie przy ul. Przybyszewskiego 71 można kupić komiksy Tomka.

Zapraszam też na stronę www.rozetta.pl gdzie znajdują się nagrania z targów bytomskich.

  95 komentarzy do “Czy Wołyń jest filmem uczciwym?”

 1. w tle jest nabór polskiego 'głupka’rekruta’ do walki o wolną Ukrainę, taka rotacja: Ukraińcy do Polski do roboty/biznesu a Polacy na Ukrainę na front; klasyka zmiany relacji: 2 mln ukraińców w RP i mln Polaków w Donbasie;- no to zróbmy bratnią unię a zarząd niech przejmą roztropniejsi; Rosji i tak to wisi, bo w kazem rozdaniu i tak bierze ostatnią kartę – jak by ona nie była

 2. tak na marginesie to zamysł jest zgodny z ochroną sbstanjci ludnosciowej/materialnej Ukrainy a my jako frajerzy do wykonania; tutaj scenariusz na kilka trupów jest za slaby na polskich ulicach, tutaj jest szykowane wiele większe pole rażenia

 3. A jaką „ładną” recenzję napisał Adamski we „W sieci”. Jest tam wszystko: patriotyzm, obiektywne przedstawienie win Polaków, co oczywiście nie usprawiedliwia dokonanych mordów, emocje, wciskanie w fotel, łzy wzruszenia. Pełny zestaw zaklęć.
  Tak sobie myślę, że jedną z funkcji takich filmów jest też sianie zwykłego zamętu. Człowiek obejrzy wywleczone flaki, obdarcie ze skóry i tym podobne przyjemności i jedno co pomyśli, że może jednak lepsza jest „ciepła woda w kranie”.

 4. W PeeReLu rozróżniano też pracowników „naukawych” – to ten IPeeNowski Osęka może właśnie jest z tychże.
  Może ten „naukawy” Osęka poszukiwał genezy dla zjawiska – numerów obozowych – wprowadzonych w latach 1939 -1945 przez Niemców w ich epokowym wynalazku – konzentrazions lager.
  No ale w końcu naukawcowi z IPN, takiego szpagatu myślowego nie można robić.

  Czy Osęka nie może się zatrudnić gdzieś indziej, np. w jakimś nowym muzeum, albo w upadającej gazecie, żeby jej treści Osękowymi bredniami ożywić.

 5. konzentrazions lager- to akurat wynalazek brytyjski (Burowie).

 6. Kurna, czy możecie przestać…..ile razy będziecie to międlić? Burowie, srurowie….wszyscy o tym wiedzą i nie ma to związku ze sprawą

 7. Gabriel

  Niewielu rozumie to meandrowanie które usilujesz w każdej sprawie pokazać.
  Sto razy mówiłam na żywo …i tu pisałam….ludzie chcą aby było proste.

  Życie i ,, dyplomacja,, i polityka …i nic nie jest proste czarno białe.

  Ludzie tego nie trawią. Kiedyś dawniej robiłam prawie wykłady. Przestałam. Bo na końcu zawsze ktoś z bezradna miba pytał: No to jak w końcu było …czy jest.
  I mnie w tym momencie szlag trafał.
  Już miałam zdarte gardlo od gadania.
  Nie wiem….może się po prostu nie da wymienić zawartości głów.
  Od kiedy to formatowanie trwa?
  Od 250 lat? Dłużej!

  Idę z psem w pola.

  .

 8. Nazwiska ludzi chcacych przychylic nieba Polsce i Polakom powtarzaja sie. Pamietam innego Oseke, ktory tlumaczyl nam jakis czas temu „zjawiska” kulturalne. Nie moglem tylko wtedy dociec dlaczego to robil z wyjatkowo zbolala mina.

 9. Aha!

  Będziesz na targach w Katowicach??
  Kiedy i jakie stoisko?
  Może ktoś ode mnie będzie .

  .

 10. Drogi Coryllusie, przesadzasz z tymi podejrzeniami, że coś z wirtualnej rzeczywistości może przełożyć się na coś w realu, nawet przy nachalnej prowokacji. Jedynie mecze mogą przejść w zamieszki, no ale mecze są w realu a i kibice to ta grupa społeczna, w której najlepiej idzie rekrutacja do różnych armii i armijek. Nie bierzesz również pod uwagę emocjonalnej niewrażliwości młodych ludzi na koszmar (wirtualny). Oni są generalnie wychowani w koszmarze matrixu: horrorów, gierek komputerowych, strzelanek, gangsta rapu, stalkingu i innych. Wrażliwość i emocje w reakcji na okropności zbrodni wołyńskiej nie wykroczą poza emocje przy oglądaniu „Teksańskiej masakry piłą mechaniczną”, niestety. Jeśli ktoś kalkuluje na reakcje emocjonalne, które doprowadzą do jakiejś gry ulicznej a potem gry politycznej z nagonką to, moim zdaniem, głęboko się myli. Średnia wieku Unii Wolności i tych wszystkich graczy to 60+ i, uwierz mi, jeśli tak kalkulują to taką grę przegrają.

 11. oraz otwieranie nowych frontow konfrontacji w celu sterowania emocjami i naborem do 'chętnych’ do walki o prawdę/rację/wolność/ideały … itd.; już widzę te emocje i te podpowiadane rozwiązania: za wolnośc waszą i naszą- obrona terytorialna w RP potrzebuje pola do dzialania i mitow, mitow i jescze raz mitów, a na czele świtli przydócy co do walki o wolności już w prlowskich zuchach się gotowali

 12. ale o grze marzą i do niej wchodzą, skutki są blizej nie znane

 13. jedne lemingi zastępują drugich. Tak będzie jeżeli nie zmienimy metod edukacji.Albo, co lepsze nie zamienimy propagandy na edukację.
  Nikt z moich przodków nie pochodzi z kresów i stosunek do Wołynia mam (wiem, straszne) obojętny.
  Wiem, że był, jaki był i wyciągam wnioski.
  Jedno, nagłe uderzenie nie zastąpi ciągłej informacji. A obwinianie Ukraińców o tę zbrodnie jest według mnie obwinianiem pchły, że gryzie.

 14. A co tak było napisane w książce do historii dla szkoły podstawowej?

 15. Sorry czytałem od góry do dołu i nie widziałem tego komentarza 🙂

 16. Czy na katowickich targach będzie coś nowego do kupienia z Kliniki Języka?

 17. Nie rozumiem meandrow ,wiec pytanie czy film o Wolyniu mial powstac czy nie?

 18. Czy film miał powstać – miał – bo taka była wola PISF. Jakby Instytut nie wyraził i dofinansował zapotrzebowania to by film nie powstał.

 19. Pytanie do gospodaza z cyklu inna beczka. Czy „Historia Polski” Bernarda O’Conora-Conora mozna polecic Irlandczykom do przeczytania?

 20. Znane znane… Kolejna część Wiedźmina 🙂

  Młodzi za wyjątkiem aktywu poszczególnych stron, który stanowi promil „narodu” interesują się głównie tym o czym nadmienił cortes. Polajkują co najwyżej w internecie, albo pohejtują i się ponawołują i tyle z tego będzie.
  Oczywiście nie należy wykluczać scenariusza który poruszył coryllus. Ktoś (czyt. jakiś imigrant z Ukrainy) oberwie w dziób a ktoś inny podczepi to pod faszyzm a eksperci i dziennikarze będą się spierać na ten temat w tv czy dostał z prawej czy z lewej ręki.
  Całą resztę obywateli naszego „nieszczęśliwego kraju” może obudzić już tylko kryzys bankomatowy (nie mamy Twoich pieniędzy!)

 21. Wszyscy gospodarza nie opuszca, zostanie sam hard core, jakosc jest najwazniejsza, zawsze tak bylo, ilosc to przeklenstwo demokracji. Jakosc, a tej tutaj nie brakuje ,jakosc tu jest na najwyzszym poziomie.
  Gora stoi. Pozdrawiam.
  Wiem juz dlaczego gospodaz nie potrzebuje recenzji. Gora stoi i tez jej nie potrzebuje.

 22. Unia Wolności jest przy władzy. Prezydent Andrzej Duda to b. członek Unii Wolności.

  Jeśli Putin to zło to czym jest USA-Izrael mordujące katolików, chrześcijan w Iraku, Syrii, Palestynie nie zapominając o Wietnamie
  zamordowany katolicki prezydent Wietnamu Jean Baptiste Ngô Đình Diệm
  https://en.wikipedia.org/wiki/Ngo_Dinh_Diem
  brat przeżyl bo był w Watykanie biskup Pierre Martin Ngô Đình Thục
  https://en.wikipedia.org/wiki/Ng%C3%B4_%C4%90%C3%ACnh_Th%E1%BB%A5c
  Usrael – ponad półwiecze mordowania samych chrześcijan, katolików.

  ISIS ISRAELI SECRET INTELLIGENCE SERVICE

  Ksieży trzeba bronić ale demaskować tych, którzy wyłudzili święcenia, automatycznie wyłączyli się z Kościoła Katolickiego negując publicznie Dogmaty Wiary ale cały czas zwodzą katolików nosząc sutannę np. Boniecki, Charamza, Pieronek

  Abp banderowski Szeptycki ma być błogosławionym/świętym Koscioła Katolickiego.

  Kupmy katechizm z imprimatur Św. Piusa X, nauczmy się go i porównujmy słowa i czyny „kapłanów”. 100% demaskacji.
  http://ultramontes.pl/ultra_montes_katechizmy.htm

  zakładamy Biblioteki ′58!
  https://sacerdoshyacinthus.com/2014/07/31/biblioteka-%E2%80%B258/
  https://sacerdoshyacinthus.com/2016/03/03/o-dr-hab-benedykt-jacek-huculak-ofm-watykan-dzisiaj/

  Ks. Jacek Bałemba ‏@SacHyacinthus 22h22 hours ago

  Kościół Katolicki jest w rozbiórce jawnej. Debata rzeczowa katolików w Polsce? Niestety, ciągle zagranica:
  https://twitter.com/SacHyacinthus

 23. ale abstrahujac od kasy bez wzgledu na jej pochodzenie, to losy Kresowiakow powinny byc przekazane przez film fabularny czy mamy udawac,ze nie bylo problemu?

 24. Od filmu się nie zacznie. Zacznie się od jakiejś akcji, precyzyjnie zaprojektowanej, w której jakiś ukrainiec albo dostanie ostry łomot albo nie daj Boże zejdzie. Sam film nie sprowokuje żadnych działań. Film ma przygotować ludzi emocjonalnie i mentalnie. Ciekawi mnie dlaczego akurat teraz, kiedy nastepuje koncentracja sił na tzw. „wschodniej flance NATO” ktoś decyduje się na wypuszczanie takiego filmu. Z politycznego punktu widzenia to jest najgorszy czas na tak serwowaną rewizję. Zgadzam się z Gabrielem że to jest akcja wymierzona w samych Polaków. Interesujące jest też dla mnie to, że w zasadzie PiS jako frakcja amerykańsko-żydowska w Polsce, w zasadzie jest proukraińska, więc jeśli teraz odniesie się do filmu pozytywnie to będzie to, jak powiedział Gabriel, następny pretekst do wysadzenia ich z siodła. Wiadomo, że Kaczyński i spółka walczą o inwestyturę z WSI, których „nie ma”. Trzeba było by sprawdzić kto tak naprawdę finansował ten film.

 25. nie rozumieć jak Autor może być przeciwko reformie rolnej, na Kubie za Batisty 70% ziemii było w rękach Amerykanów, wszystkie najważniejsze firmy: uprawa trzciny, uprawa owoców, rafinerie, kasyna, hotele, elektrownie zostały oddane Amerykanom i Castro wykopał Amerykanów do domu, to sam Chavez w Venezueli, Mossadeh w Iranie, Naser w Egipcie, Putin w Rosji z Jukosem i Shellem. Reforma rolna i zmiana stosunków własności, szczególnie jeśli kraj jest opanowany przez obcą własność to chwalebne dzieło. Pozdrowienia, ukłony.

 26. Jesteś zwykłym trolem, ale na razie cię tu zostawię ku uciesze pozostałych komentatorów

 27. Że też nie spojrzałem to tu wypisujesz…

 28. Wszystko jest dziś frakcją amerykańsko żydowską. Myślenie frakcyjne nie doprowadzi nas nigdzie. Walka z PiS-em to właśnie walka z frakcją o rząd dusz, chodzi o to, by tę walkę unieważnić, a nie w niech uczestniczyć.

 29. Komu oprócz Pana i kilku Panu podobnym zależy na unieważnieniu walki z PiS-em, lub z kimkolwiek inym?

 30. Po co? Oni nic z tego nie zrozumieją. To jest tajny raport pod inwazję, a nie książka do czytania

 31. Film nie pełni takiej funkcji o jaką go podejrzewasz.

 32. Jeśli nie unieważnimy frakcyjnych walk socjalistów o dostęp do środków komunikacji, bo o to się te walki toczą, jest już po nas. Trzeba to zrozumieć żeby ocaleć. Tak jak przyczyną rozbiorów, istotną przyczyną była sztama pomiędzy Brytanią a Zjednoczonymi Prowincjami i podział wpływów na wschodzie, tak istotą kolejnej katastrofy jest walka frakcyjna pomiędzy spadkobiercami socjalistów. PiS też musi to zrozumieć jeśli chce przetrwać i zachować choć minimum wpływów w narodzie. Nie można z nimi dyskutować i nie można odwoływać się do tej tradycji, do której Kaczyński odwołuje się dziś

 33. A czemu przez film fabularny? A nie może być animowany, albo książkę, albo film dokumentalny? Z tych losów powinny wynikać jakieś wnioski. Jakie wnioski wysnuwa Smar…(nigdy nie potrafię zapamiętać tego nazwiska). Żadne. Albo takie: byli Ukraińcy i Polacy na Wołyniu i Ukraińcy zabili Polaków. To takie same przesłanie jak we wszystkich filmach Wady – czyli: wyżej d… nie podskoczysz, bo albo strzał w tył głowy (Katyń), albo współpraca z SB (film o Bolku) albo alkoholizm (Człowiek z marmuru). Można dodać jeszcze ten film z Cybulskim gdzie tenże kończy na śmietniku albo Kanał.

 34. Zainteresowal mnie ten Osęka i poszukalem czym sie zajmuje. Jest dosc szybko po habilitacji, bo geba calkiem mloda. Widac, ze interesuja go sprawy polsko-zydowskie. Pogrom w Przytyku, marzec 1968, Wielki Strajk Chlopski, szczegolnie najnowsza historia Polski itd.

  W Przytyku, chopi probowali zastosowac bojkot zydowskich kupcow i sami sprzedawali swoje plony oraz otwierali sklepy. Ktos pisal, chyba na S24, o jakiejs pani pochodzacej z ziemian, ktora sama stanela za straganem, aby pokazac chlopom, ze wcale to nie tak niehonorowo sprzedawac. Zydzi pod wodza dawnego oficera WP zorganizowali grupe zbrojna sluzaca do ochrony. Doszlo do nieszczescia lub moze prowokacji, bo strzalem w plecy zostal zabity jeden z chlopow i pozniej nastapily zamieszki. Sprawe sprowokowali zydzi.

  Pomimo, ze to chlopi zostali poddani presji ekonomicznej i probowali wyjsc z tej sytuacji to angielska wiki pisze, ze „The boycott itself leads [Jewish] merchants to despair, because economic basis of their existence is threatened”. Widac, ze Polakom jakas desperacja jest zupelnie obca.

  Przy okazji grzebiac w wiki angielskiej znalazlem, ze zamieszki w Krakowie i Przytyku oraz pogrom w Kielcach maja bardzo obszerne hasla. Podobny uklad tekstu swiadczyc moze, ze pisano je te sama reka i byc moze na zamowienie.

  Dalsze poszukiwania i wszystko jasne:
  Janusz Osęka – satyryk, pisarz; po Powstaniu Warszawskim wyprowadzil z miasta grupe zydowskich bojownikow, w tym Marka Edelmana
  Andrzej Konrad Osęka – brat Janusza, polski publicysta, krytyk sztuki, dziennikarz
  Piotr Osęka – syn Andrzeja, historyk, promotorem jego pracy magisterskiej pt. „Syjoniści, inspiratorzy, wichrzyciele. Obraz wroga w propagandzie Marca 1968” byla Krystyna Kersten; praca ta w rozszerzonej wersji zostala wydana w 1999 roku.

 35. Przeczytałam wczoraj tę recenzję i ten wywiad, to wszystko o czym pisze Gospodarz. Doszłam do podobnych wniosków. Niestety trudno mi było powsciagać emocje. Dzisiaj już trochę ochłonełam. Postanowiłam, że ja będę się starać studzic ewentualne dyskusje, nawet kosztem udawania głupiej. Nie da się przekonać/wytłumaczyć komuś kto jest bardzo nakręcony. Tak jak Pani Marylka, przekonywała do ochrypniecia i nic. Jej argumenty trafiły do niektórych jej interlokutorow po latach, kiedy oberwali po tyłku.

  Jestem pewna, że ten film ma przynieść nam szkodę. Jest jednym z elementów układanki. Nie będę się powtarzać, patrz powyżej, na to co napisał Coryllus.
  Innym klockiem jest deklaracja o otwarciu Zbioru Zastrzeżonego, to ma wywołać strach i chęć działania naszych przeciwników, a skrzykiwaniem do boju jest niezawodny agent Bolek. Ten rzuca hasło i albo będzie podchwycone, albo nie. Będzie plus dodatni, albo ujemny.
  Tym razem Wałęsa oznajmia tak: http://wiadomosci.wp.pl/kat,1329,title,Lech-Walesa-wymusimy-referendum-albo-wczesniej-wymusimy-nawrocenie-PiS-Potrzebuje-tylko-2-mln-na-demonstracji,wid,18516986,wiadomosc.html?ticaid=117c97&_ticrsn=3

 36. W końcu „nasza dola wspólna, czy ty strzelasz, czy do ciebie strzelają, jeden huk…” byle tylko w książkach napisano że to „chwalebne dzieło było” (im krwawsze tym dostojniejsze) a i Putin urasta do miana „zbawcy świata” i „konserwatysty”… nieprawdaż Panie Bałachowicz?

 37. O tak… przywodcy wieku ministra Macierewicza… tak cos kolo tego… i ze wsparciem
  merdialnym Ssssakiewicza, reszty „naszystuf” i polskojezycznych…

  …ciekawa jestem gdzie we Francji przewiduja „pokaz specjalny” tego syfu i gniota
  Smarzowskiego?

  Z tego co wiem to nikt tego gowna nie bedzie ogladal… chyba, ze „aktywisci klubowi”
  od Ssssakiewicza… albo Kostek… w co tez watpie!

  Gniot „Smolensk” = Gniot „Wolyn”… trzeba zachowac sie tak jak Pani Prezydentowa
  wobec tych filmowych syfow!

 38. Gniew ludu i spoleczna sprawiedliwosc, rabuj zrabowane i pochwala patologii. Potrzeba tylko pretekstu, zeby sie przylaczyc. Daj pan spokoj. Zrob ze 30 pompek. Cisnienie sie wyrowna i powinno byc OK. A jak dalej nie teges, to zimne piwko.

 39. Kiedy te targi w Katowicach ze glupio zapytam?

 40. Czy Ty naprawdę czytujesz Gabriela? Czy choćby wiklipedię?

 41. „Zbiór Zastrzeżony” od roku jest w rękach „naszych”. W tym czasie „nie przyznanie się” Bolka zostało napompowane do rangi racji stanu, i dopóki się da będzie wybijane na „blaszanym bębenku” do pary z innym wielkim problemem tj. KODem, i to tak długo aż wszystkim maszerującym (po obu stronach) bąble się na stopach porobią.
  Działania „naszych przeciwników” będą z tym „wiekopomnym problemem” stosownie skoordynowane tak aby „teatr ogromny” nie polegał na wystąpieniu jednego tylko aktora i nie skończył się szybciej jak poparcie dla „dobrej zmiany”.
  Z całą pewnością będą się też pojawić od czasu do czasu inne „przecieki” z tych „tajnych dokumentów”, ale żeby było „po równo” to również związane z obecnym obozem rządzącym.
  Pytanie jest tylko o to jakie dużo ważniejsze dla Polaków szalbierstwa zostaną tymi marszami i kontrmarszami zadreptane. Czy będzie to kolejna odsłona zapaści w służbie zdrowia (a może w „ubezpieczeniach społecznych”), czy też może kolejny kryzys finansów publicznych, albo kolejna ustawa ala bankowy fundusz gwarancyjny/o ustroju rolnym.
  Plus będzie i dodatni i ujemny czyli dla obu stron zadowalający, zwłaszcza jeśli kolejny raz widzów i kibiców sponsorujących przedstawienie nie zabraknie.

 42. No i te odebrane Amerykanom ziemia na Kubie i ropa w Wenezueli i Jukos w Rosji sprawiły, że teraz żyję się w tych państwach godnie i z podniesionym czołem i pan Bałachwicz chętnie zamieni nasz socjalizm na jeszcze piękniejszy tamtejszy?
  To kiedy się wybierzesz w tę podróż życia? Czy po 30 pompkach już Ci przeszło?

 43. O tak… „kryterium uliczne” to jest ich wspolny… „biiig dream”!

  Cala ta banda w bialych kolnierzykach z merdialnymi presstytutkami… tylko o tym
  marzy! À le nie ma chetnych do przelewania krwi… nawet za „nasza wolnosc”… a gdzie
  mowa o „waszej wolnosci”.

  Tu cale spoleczenstwa czekaja na „porzadki”… w polityce… w merdiach… nikomu
  w glowie jakies urojone wojenki…

  … szybkie uruchomienie programu CELA+ jest wskazane… i nic wiecej!

 44. Ucieszyłam się z wczorajszego wyrzucenia do kosza lewackiego projektu o legalizacji aborcji i wprowadzeniu wszystkich tych diabelskich wynalazków. Nie śledziłam na bieżąco, dopiero relacje. I tak się zastanawiam, jak to było naprawdę.

  Szefostwo PIS ewidentnie gra na przyciąganie sprawy, tylko nie chce podpaść wyborcom i Kościołowi. Przed wyborami deklarowali, że żaden projekt społeczny będzie odrzucany w pierwszym czytaniu. A tu taka niespodzianka. Kosiniak-Kamysz z PSL chciał sprowokować PIS i zaproponował głosowanie odrzucenia projektu. Z kolejności głosowania wypadało, że to będzie pierwsze. I poszło… Zanim się umówili co robić, zrobili co serce podpowiada. Dzięki Ci Boże.
  Jednak ten fakt wywołał dosłownie furię. Oto co napisała http://wiadomosci.wp.pl/kat,143276,title,Magdalena-Sroda-ten-kraj-tonie-zostanie-koscielna-taca-i-ruiny,wid,18516488,wiadomosc.html?ticaid=117c97&_ticrsn=5

  To też będzie przyczynek do próby obalenia rzadu, ale w tym przypadku się nie boję Pan Bóg nam poblogoslawi.

  A to nowość. Wklejam, bo USA to przecież nasz najważniejszy sojusznik. https://youtu.be/zPdnmz7gTN4 8 min

 45. Oczywiscie, ze nie nalezy wykluczac scenariusza Gospodarza… ale prawda
  jest, ze absolutnie im nie w glowie jakies „zamieszki”… co innego aktyw… ktory
  stanowi promil „narodu”… do nich nalezy zaliczyc merdia, ci sa mocno zainteresowani… relacjonowaniem nam takowych ewentualnych „zamieszek”…

  … Warzecha bedzie sie spieral… z kolegami z innych tv… wspolnie beda nam
  „strugac” narracje… i emocje… czyli „budzic ducha w narodzie” i zagrzewac
  do walki dla… „dobra calego narodu”… 2 milionow biurwokratow… darmozjadow,
  nierobow i pasozytow spolecznych!

 46. „Nie gadaj tylko rób”. Jeśli się chce coś osiągnąć to się o tym nie trąbi. O TTIP, o podatku od wody, o dezyzjach podjętych po spotkaniu Prezydenta Dudy z ADL itd. Itp., potrafią milczeć jak zaklęci.

 47. Dałeś link i dobrze. Kto doszlusowal do grupy później, może uzupełnić podstawowe braki wiedzy.

 48. Dokladnie tak…

  … to jest li tylko walka o dostep do srodkow komunikacji, ktore sa
  w wiekszosci w rekach „niepolskich”… reszta Ssssakiewicz
  i im podobni zbratani z polskojezycznymi… wrogowie „dobrej zmiany”.

  „… istota kolejnej katastrofy jest walka frakcyjna pomiedzy spadkobiercami socjalistow. PiS tez musi to zrozumiec jesli chce
  przetrwac i zachowac choc minimum wplywow w narodzie.

  Nie mozna z nimi dyskutowac i nie mozna odwolywac sie do tej
  tradycji, do ktorej Kaczynski odwoluje sie dzis”.

  To jest kwintesencja Panskiego komentarza… dla PAD’a, dla PBS
  i calego pozosalego PiS… jesli to zrozumieja to jest… jeszcze
  jakas szansa dla nas i dla nich…

  … jesli nie zrozumieja… to nie ma nawet o czym mowic…

 49. Ja tu trochę z innej beczki. Wielu ludzi nie ma bladego pojęcia co się dzieje do około nich. A film ”Wołyń” przeżują jak kilo kiełbasy przed telewizorem i pójdą spać, a rano wstaną do roboty i będą się zastanawiać czy już zarobili na ratę kredytu do banku. Istotne informację się pojawiają i szybko znikają nawet w mediach głównego ścieku od lewa do prawa.

  A więc Interia:

  USA: Jest zgoda na dozbrojenie Ukrainy (czyli stawka negocjacyjna miedzy Waszyngtonem a Moskwą rośnie)

  Świat Czwartek, 22 września (23:11) (godzina odpowiednia)

  ​Izba Reprezentantów USA uchwaliła w środę ustawę upoważniającą rząd do dostarczania Ukrainie broni i sprzętu wojskowego. Ustawa ma też zapewnić ciągłość obowiązywania sankcji wobec Rosji niezależnie od wyników wyborów prezydenckich w USA. (ustawa jest dziełem realnej władzy)

  Decyzja Izby jest przede wszystkim wyrazem jej woli politycznej i nie ma na razie większego znaczenia praktycznego, ale ma wydźwięk polityczny. Zanim ustawa stanie się prawem, jej analogiczna wersja musi być jeszcze uchwalona przez Senat i podpisana przez prezydenta USA. (jak trzeba będzie nie będzie najmniejszych problemów)

  Ustawa na rzecz Stabilizacji i Demokracji na Ukrainie, jak brzmi jej nazwa, stwierdza, że „polityką USA jest zapewnienie, by ewentualne złagodzenie sankcji wobec Rosji zależało od całkowitego i sprawdzalnego wcielenia w życie porozumienia w Mińsku”. (fajna nowomowa, czytaj czy Moskwa pójdzie na Pekin z Waszyngtonem czy nie, oczywiście pierwszy strzał na klatę musi wziąć Moskwa a nie Waszyngton)

  Ustawa wyklucza uznanie przez administrację USA aneksji Krymu przez Rosję i upoważnia administrację do dostarczania Ukrainie – jak to sformułowano – „defensywnych systemów broni”. Oznacza to, że prezydent, nawet po ewentualnym podpisaniu ustawy, może, ale nie musi, zezwolić na dostawy broni na Ukrainę. Ostateczne decyzje w takich sprawach nie są często podawane do publicznej wiadomości. (na obecnym etapie nie ma porozumienia miedzy Waszyngtonem a Moskwą)

  Sceptycyzm prezydenta Obamy

  „Jest to na pewno rozgrywka między Kongresem a administracją prezydenta Baracka Obamy, która zawsze była nastawiona sceptycznie do dozbrajania Ukrainy przez USA. Kongres chce w ten sposób zademonstrować wolę mocniejszego wsparcia Ukrainy” – powiedział PAP o ustawie dyplomata proszący o zachowanie anonimowości.

  Izba Reprezentantów uchwaliła ustawę jednomyślnie, a sponsorowali ją kongresmani z obu partii. W Waszyngtonie uważa się ją głównie za formę nacisku na Rosję, aby przestrzegała porozumienia z Mińska z lutego 2015 r. Przewiduje ono zawieszenie broni między wojskami ukraińskimi i separatystami w Donbasie, co ma zostać zagwarantowane przez wycofanie ciężkiej broni na znaczną odległość od linii frontu. Porozumienie jest systematycznie łamane przez separatystów wspieranych przez Rosję.

  Uchwalona przez Izbę ustawa ma także nadać trwałą moc prawną sankcjom nałożonym na Rosję w związku z aneksją Krymu, które na razie obowiązują tylko na mocy rozporządzeń prezydenta Obamy.

  Chodzi tu o zagwarantowanie, że sankcje nadal będą obowiązywać po wyborach prezydenckich, które wyłonią nową administrację. (kto by nie rządził ma wykonywać nasze polecenia, czyli realnej władzy)

  Co zrobi Clinton, co zrobi Trump

  „Jeżeli prezydentem zostanie Hillary Clinton, można oczekiwać nawet zaostrzenia kursu wobec Rosji. W wypadku wyboru Donalda Trumpa będzie prawdopodobnie odwrotnie” – powiedział wspomniany dyplomata.

  W czasie swej kampanii wyborczej Trump wyraził opinię, że należy się pogodzić z aneksją Krymu przez Rosję; dał nawet do zrozumienia, że uznaje historyczne prawo Rosji do półwyspu. Hillary Clinton wzywała do wysyłania broni na Ukrainę. (ani Trump ani Clinton nie mają nic do powiedzenia bo tu się ważą losy hegemona światowego a decyzje podejmują poważni ludzie a nie pacynki)

  Uchwalona przez Izbę Reprezentantów ustawa zachęca także administrację do nakłaniania krajów członkowskich NATO, aby nie sprzedawały broni i sprzętu wojskowego Rosji. (ciekawe jak te nakłanianie wygląda, na przykład, Deutsche Bank ma zapłacić w USA 14 mld kary finansowej za złe praktyki jakby amerykańskie banki miały dobre praktyki, jednym słowem niedługo możemy się spodziewać, że w twardym jądrze EU, jądra zmiękną włodarzom)

  —————————————-

  Wszystko mamy przed oczyma. Bez żadnych teorii spiskowych.

  Ciekawe czy broń będzie transportowana przez Polskę, a jak tak to za ile (no ale to nie patriotyczne mówienie) bo to trochę niebezpieczne dla naszego kraju.

 50. Pani Rozalio ten link to tylko dla tego, że kto wikipedią wojuje …
  A prawda jest taka, że obozy w stylu koncentracyjnym bez użycia nawet tej nazwy były w historii od dawna, a już z pewnością od czasów nowożytnych.

 51. A Pan Burak Wałachowicz to to neobolszewik.

 52. Predzej mi kaktus wyrosnie… nim Bolek zbierze te 2 miliony… na demonstracji!

 53. Ależ Pani Rozalio co też Pani opowiada 🙂
  Potrafią trąbić o wszystkim jeśli tylko prawidłowo to wytłumaczą „narodowi”. Więc chodzi tylko o to żeby to właśnie „naród” sam wybrał co woli (jak ten kot Pawlaka który wolał mleko Kargula).
  O TTIP już raz powiedział sam Morawiecki że to dobre i wystarczy, a spotkanie Dudy z ADL też tajemnicą żadną nie jest z tego co wiem i kto chce ten wie. Problem polega na tym że naokoło tyle mleka nastawiane że ludzie „POgłupieli” dla własnego dobra rzecz jasna 😉

  Coś w ten deseń: „Alternatywy 4 Jan Winnicki mistrz kuchni włoskiej zwłaszcza makaronu” https://www.youtube.com/watch?v=vwG6Be4HpMI

 54. No partyzanci wolnego słowa ”milczą jak zaklęci”, można stracić klika tysiączków miesięcznie i posadę. Pani Rozalio, Pani to dobra kobieta jest, chyba nie chce żeby Tomcio Sakiewicz i bracia Karnowscy siedzieli na kasie w biedronce lub w żabce.

 55. Bolek może co najwyżej zabrać wnuczka. A mocno krewki młodzieniec, ostatnio przefasonował swoją konkubinę aż go policja zwinęła.

 56. A ja bym chciala ujrzec ich na kasie… moze byc i Bidaronke
  czy inna Zabka… w koncu zadna praca nie hanbi.

  … „milcza jak zakleci”… albo wiedza albo nie wiedza… spekulacja
  i manipulacja… taka ich merdialna karma… moze czekaja na stosowny moment… pozniej dowala…

  … dobrze, ze choc polowa narodu ma swoj rozum… i Ssssakiewicz
  nawet w kurwizji tego nie zmieni… i narodu nie oszuka !

 57. Bolek i jego rodzina… to zwyczajnie patologia… to obciach na caly swiat!

 58. to jest dalszy ciąg serialu: zgubiliśmy wasze prawa;- kolej na kasę

 59. wiele środowisk marzy o tym, że całe grupy społeczne będa za nich i o nicha walczyć na ulicach; oni wierzą, że tacy frajerzy jeszcze w RP są, i dopóki nie braknie im kasy to wierzyć będą, a kasa z budżetu pracuje na wszystkie strony tzw. sceny politycznej

 60. idzie też o wymuszenie zmiany pola konfrontacji: jakość, rynek, kasa

 61. wszelkie dzialania tzw. akcyjne mają tezy, sponsorów idelogicznych i losy/tragedie/etc są tylko tlem tu nie chodzi i pamięć o naszych rodakach i bestialstwie ich sąsiadów [są też zarejestrowane przypadki bohaterstwa Ukraińców w ratowaniu Polaków przed innymi Ukraińcami], tytaj idzie o narrację wg relacji kalsowaych: bogaty Polak, biedny Ukrainiec = brak zdolności do wspólistnienia – toż to czysto komunistyczne przeslanie [zamiast klasy robotnicej biedny Ukrainiec to widoczne i to czuć na km]

 62. dopiro jak biorą we własne d… to następuje moment oświecenia: ale byłem głupi; my zajmujemy się konfrontacją z aparatem administracyjnym w obronie i ku obronie upadlanych obywateli/przedsiębiorćow/… i w czasie wykładow/szkoleń ludzie zachowują się tak jak Pani Maryla opisała, dopiero jak skarbówa/komornik zabrali już wszystko to do Ciebie Panie i pytanie: za co? przecież płaciełem podatki/łapówki;- oni nic się juz nie nauczą

 63. u nas będa magazyny i centrum logistyczne, kraj krajem ale losy obywateli tych z poza kasty rządzącej nikogo nie interesują/obchodzą

 64. od 30 września do 2 października

 65. Mam nadzieję, że się zawiodą. Jednak są tu także tubylcy, którzy w razie zapotrzebowania mogą robić za Polaków, np. Ukraińcy w trudnej do zdefiniowania liczbie, oni mogą być wykorzystani do prowokacji.
  Nie mówię, żeby straszyć, tylko żeby pamiętać.

  Człowiek ma tendencję oceniania według siebie, dlatego skoro ja tym razem palcem bym nie kiwnela, żeby się pchać dobrowolnie w jakieś zawieruchy, to myślę, że inni też nie. A jeśli się mylę?

 66. Szefa nie ma, a mój komentarz wisi biedaczek od 16-tej całkiem niezmoderowany.

 67. Ludzie nie chcą nic słyszeć.
  Taka spotykana przeze mnie od pewnego czasu reakcja:
  coś chcę podsumować ..jakąś rozmowę…i używam automatycznie września : pomyśl! itd….
  Odpowiedź……Wiesz, ja nie mam czasu o tym myśleć.

  Nie istotne o czym była mowa…taki finał w zasadzie pewny…

  No….
  .

 68. To bedzie ciezka sprawa… poprzednicy „dobrej zmiany” tak niemilosiernie okradli Polakow i Polske, ze… zmiennicy niech lepiej
  zapomna o kasie… i na to konto niech sie wezma do porzadnej
  roboty i szukaja kasy u poprzednikow… bo cierpliwosc narodu
  i tolerancja dla sciemy polityczno-merdialnej… ma sie ku koncowi!

 69. W życiu. Ja dobra kobieta jestem i nie chcę, żeby i na kasie w Biedronce klienci byli rżnięci. Sakiewicz i spółka się nie nadają. Próbowałam wymyślić jakieś zajęcie uciążliwe i mało płatne. MPO, wyważenie szamba, kamieniolomy… nigdzie się nie nadają, każda praca wymaga jakiś umiejętności i odpowiedzialności.
  Pozostało jedno, w ZOO słoniom jajka bujać.

 70. To chyba
  1. zmęczenie
  2. ogłupienie mediami
  3. lęk
  4. lenistwo

  Nie zapominajmy też o tych 18 milionach na etatach. I jeszcze mikrofale tu mikrofale tam i jedzenie ledwo zdatne do zjedzenia. Niektórzy coraz bardziej upodabniaja się do zombi.

 71. Rowy kopać …..i zasypywać…i apiat’ od początku…

  :)))

 72. Tu akurat …LĘK …i zrzucanie odpowiedzialności na np PiS….bo to akurat padło na nich…tr rozmowy.

  Z POwcami nie rozmawiam….bo ,,zanikli,, jakoś…

  ..

 73. lata niewoli zaliczone, ale 40 lat ”mojżeszowej PUSTYNI”?

 74. @Matejekmw A od kiedy liczone?
  Mnie się czasem zdaje, że już ze 400 minęło.

 75. dla odreagowania
  ”Film „Trzy w Jednym” zrealizowany przez paulistę, ks. Wojciecha Turka, został nagrodzony na festiwalu ODDALENIA, organizowanym przez Polski Ośrodek Społeczno-Kulturalny w Irlandii. Film otrzymał Nagrodę Specjalną i Nagrodę Publiczności.” http://www.paulus.org.pl/n1352,filmowa-nagroda-dla-paulisty
  film https://www.youtube.com/watch?v=N9QQ2ZJuVbM
  słowa bohatera filmu – Jana Rebizanta, warto zapamiętać : m.in. ”żebyś jaka mądra była, jaki mądry był, jak się nie będziesz pilnować, to zabłądzisz ”

 76. ”bez kozery powiem pińcet”

 77. Nie, Pani Rozalio, wcale sie Pani nie myli… znajomi Polaci mi mowia,
  ze prowokatorzy dlugo tym razem beda musieli czekac zanim Polacy
  rusza sie do „wspolnych” dzialan wojennych… mlode Zydki w NY
  juz… protestuja przeciwko powszechnemu powolaniu do woja w USA,
  bo… to niezgodne jest z ich religia !!!

  Cwane i bezczelne sa te Moski… we Francji tez ucichlo… nie ma
  atakow terrorystycznych… w telewizorze francuskim aby ludzi zajac
  obtrabiono wielki sukces Hollande… podpisano olbrzymi kontrakt
  na sprzedaz samolotow „Rafali” do Kataru za 8 mld €… i ze okolo
  7000 ludzi znajdzie zatrudnienie… tylko nie wiadomo kiedy kontrakt
  zostanie wdrozony… to taka sama sciema jak z Mistralami…

  … a tak po prawdzie to ta cala UE juz padla… juz tylko socjalisci
  czekaja na TTIP… ale czy to przejdzie… watpie…

  … Francja to bankrut… i cala zachodnia Europa… widac, ze to
  sie wali… nie dzieje sie kompletnie nic… jest tylko walka politycznych
  buldogow… Sarko, Hollande… i Marine.

 78. Gazownia się nad filmem „Wołyn” rozplywa w zachwytach. Ja postanowiłam, że nie będę się obcyndalac z krytyką. Męczennikom należy się szacunek, a nie takie instrumentalne traktowanie.

  I jeszcze ten Arkadiusz Jakubik jako główny bohater Polak. Chyba nie ma brzydszego aktora na polskim rynku.To wyjątkowa kreatura, on jest po prostu oblesny. Na S24 był link do jego „dzieła”, powtórzę bo może nie każdy oglądał. On tam w piosence wymienia m.in Smarzowskiego jako ulubieńca. Dr Misio. Przepraszam za przykrość. Proszę nie regulować odbiorników.
  https://youtu.be/EJdUEGldK_4

 79. Macie Panie racje… tym cybernetycznym merdialnym pressytutkom
  odpowiedzialnej pracy jednak powierzyc nie mozna… pozostaje
  tylko ZOO… i sloniom jaja bujac.

 80. To oswiecenie to jeszcze przed nami wszystkimi… przed „dobra zmiana”
  i przed calym narodem… z kim nie rozmawiam tu u „siebie” to do ludzi dociera, ze
  idzie bida… jak sqrw*syn!

 81. A jednak można ładnie zaśpiewać. W ramach rekompensaty za przykre doznania, na dobranoc.
  https://youtu.be/v2ssbgThljU

 82. Ja sie nie gniewam… i tak tego goowna nie bede ogladac… ani pozostalych przyszlych gniotow
  „stfozonych” przez PISF/Gazowa/Ssssakiewicz!

 83. ale ja bym tu spytał – do kiedy liczone?

 84. Sam rozumiesz, jak umiesz wytłumaczyć. To mnie jeszcze nie zawiodło.
  Też wolę prościej, zwłaszcza, że nie mam Gabrielowej praktyki i zdolności.

  No ale jest jak jest i muszę sobie radzić.

 85. „Słuchajcie, drodzy irlandzcy przyjaciele, to jest książka-raport pod inwazję brytyjską.
  Znacie taką o Was, o Waszej Irlandii?”

 86. Recenzję przeczytałem do połowy, autora poza jakimiś porównaniami do reform rolnych itp. nie powiedział nic konkretnego, co mu w filmie nie pasuje itd. Dlatego poszukam innej, bo tutaj autor skupia się na krasomówstwie , nie na faktycznym przekazie w filmie…

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest chwilowo niemożliwe.