lip 302014
 

Wszyscy, albo prawie wszyscy znamy opowieści o szlachetności przedwojennych dziennikarzy, będących w przeciwnych obozach politycznych. Ja sobie w tej chwili nie przypomnę nazwisk, ale chodzi o konkretnych ludzi i konkretne sytuacje. Dwaj panowie walczyli ze sobą zaciekle na łamach, a kiedy jeden popadł w kłopoty z powodu głupawych oskarżeń o obrazę bodajże marszałka i trafił do więzienia, drugi bronił go zaciekle swoim piórem. Sytuacja ta świadczyła nie tylko o szlachetności charakterów, ale o tym także, że publicystyka przedwojenna, oraz ówczesna polityka były całkowicie autentyczne i nie oszukane.
Przedwczoraj do aresztu trafił Grzegorz Braun, wszyscy wiemy dlaczego i wszyscy znamy poglądy Grzegorza Brauna. On się wielokrotnie i publicznie wypowiadał w sposób krytyczny na temat polityki Lecha i Jarosława Kaczyńskich. No, ale co z tego? Nie domagam się, by w jego sprawie głos zabierał sam prezes, chodzi o to, żeby partia opozycyjna wypowiedziała się w tej, tak istotnej dla wielu z nas kwestii. To chyba jest możliwe? Jeśli zaś z jakichś przyczyn rzecznik prasowy PiS nie może wziąć w obronę Brauna, dlaczego nie zrobią tego „nasi” dziennikarze? On tam ma przecież kolegów, wiele osób go zna. Czy oni wszyscy są tak pochłonięci realizacją swojej misji, że nie mogą nic w jego sprawie napisać? Przydałby się list protestacyjny, albo oświadczenie, albo cokolwiek.
Jeśli ktoś będzie mi teraz tłumaczył, że będzie lepiej dla PiS, żeby nie mieszała się do takich historii, to bardzo przepraszam, ale wyrzucę go z bloga. Braun, w przeciwieństwie do Hoffmana nie opowiadał o tym jakiego ma długiego i nie popisywał się jak idiota w różnych krytycznych sytuacjach. Rozumiem, że można go nie lubić, ale on jest postacią rozpoznawalną, z dorobkiem, o jakim wielu może tylko pomarzyć. Trzeba go więc bronić. Póki co w obronie Grzegorza Brauna wystąpił UPR, pod listem zaś podpisany jest między innymi Adam Słomka. Ja nie znam pana Słomki, ale co jakiś czas pokazywany jest on w mediach, w sytuacjach, które – choć mają pewien rys tragiczny, wywołują u tak zwanego przeciętnego odbiorcy uśmiech politowania. Nikt nie tłumaczy o co tak naprawdę chodzi panu Słomce i dlaczego policja wyłamuje mu drzwi w mieszkaniu. Tym mniej jest tych tłumaczeń im szybciej Adam Słomka jest wypuszczany z aresztu i znów może cieszyć się wolnością. Ludzie kojarzą te sprawy jednoznacznie i nie wierzą w ich autentyczność po prostu. Czy tak samo będzie z Grzegorzem Braunem? Na razie zamknęli go pierwszy raz, więc wszystko może się zdarzyć, ale jeśli sytuacja rozwinie się w sugerowanym przeze mnie kierunku, wszyscy na tym stracimy.
Uważam, że wszyscy wpływowi politycy prawicy, tak zwanej prawicy, oraz wpływowi ludzie z nią sympatyzujący, a także dziennikarze, od Sakiewicza począwszy na Ziemkiewiczu kończąc powinni zabrać głos w sprawie Grzegorza Brauna i bronić wszelkimi dostępnymi sposobami. Czy będzie to miało jakiś skutek czy nie nie jest w tej chwili ważne. Wszyscy ci ludzie powinni to zrobić, ponieważ brak tej reakcji odbiera im autentyczność i czyni z nich polityków, publicystów i ludzi z papieru. Argument – nie można bo są rzeczy ważniejsze, uważam za kretyński. Nie mam też zamiaru oskarżać nikogo o tchórzostwo, bo czasy póki co nie wymagają od nas wielkiej odwagi. Nie rozumiem więc, co może, poza oczywiście osobistą zawiścią, stać na przeszkodzie wyrażeniu takiego protestu wobec działań sędziego. Może ktoś mi to wytłumaczy?
Bo przecież nie krytyka Brauna dotycząca polityki Izraela, prawda? Wobec tego co dzieje się w tym sądzie i toczącej się przez siedem lat sprawy, takie rzeczy nie mogą mieć żadnego znaczenia.
Ktoś, na przykład Tomasz Terlikowski, mógłby powiedzieć, że wstawienie się za Braunem można by nawet rozpatrywać w kategoriach kompromitacji. To nie jest przecież występ w telewizji w towarzystwie Owsiaka, to nie jest pogadanka z Moniką Olejnik, no i taki event nie ma nic wspólnego z miłosierdziem chrześcijańskim. Terlikowski i inni, żeby podjąć takie wyzwanie musieliby na chłodno skalkulować czy im się to naprawdę opłaca i jak się to skończy. I już dziś coś, jakiś wewnętrzny głos, podpowiada im, że może skończyć się źle. Czy Terlikowski pamięta, że więźniów należy pocieszać?!
Nie rozumiem też dlaczego w obronie Grzegorza Brauna nie występują twórcy i w ogóle artyści. Nie mówię o takich artystach jak Wajda, czy Klata, czy ktokolwiek, ale mam na myśli takich pisarzy jak choćby Witold Gadowski, człowiek odważny, bezkompromisowy, wolny i świadom celów. Czy wszyscy ci ludzie nie obawiają się, że zaniechanie słów i czynów w sprawie Brauna zemści się a nich samych i to niebawem?
Trudno mi odgadywać ich intencje, ale uważam, że trzeba się jasno w tej sprawie wypowiedzieć. Postępowanie wobec Brauna jest haniebne i demaskuje naszą sytuację w sposób totalny. Powtórzę – nie politycy, ale rzecznicy, dziennikarze i twórcy powinni stanąć w jego obronie.
Na dziś to tyle, bo mam zajęcia na kwadracie. Zapraszam na stronę www.coryllus.pl

  45 komentarzy do “Dlaczego PiS nie wypowiada się w sprawie Brauna?”

 1. @Boson & @Henry wypowiedzieli się wczoraj 😉

 2. Szykuje się powtórka ze Staruchowicza.Sędziowie już się ,,rozgrzali,,

 3. od wczoraj odmawiamy różaniec, jeśli tak zrobią wszyscy widzowie p. Grzegorza to będzie nas więcej, Ewa

 4. Nie będzie państwa dopóki nie będzie prawdziwych sędziów.Sędziów chroni immunitet-co zrobić gdy za immunitetem chowa się zwykły szczur?

 5. jak się kurwy posadzi na jednej ławeczce z kobietą to człowiek przeciętnie bystry tylko spojrzy i już wie

 6. Sytuacja z Grzegorzem Braunem pokazuje, Braun ma racje, ze ciaglosc kadrowa i instytucjonalna bolszewickiej mafii rzadzacej Polska to fakt.
  Stad mozna pozyskac informacje, co kazdy z nas moze zrobic w tej sprawie indywidualnie.
  http://grzegorzbraun.pl/zegorz-braun-rezyser-i-dokumentalista-trafil-do-aresztu-wczesniej-policja-pod-jego-nieobecnosc-przeszukala-mu-mieszkanie-o-zaskakujacej-sytuacji-pisze-portal-niezalezna-pl-sprawa-ma-zwiazek-z-ka

 7. W przypadku Terlikowskiego mamy do czynienia z milosierdziem judeochrzescijanskim a to nie to samo co milosierdzie chrzescijanskie wiec nie nalezy oczekiwac od niego jakielkowiek reakcji.

  A to co zrobila policja to naprawde cyrk – dokladnie tak jak to przewidywal Braun w swoich wypowiedziach poprzedzajacych wydarzenie.

  Pozdrawiam

 8. Witam Szanownych Panstwa,
  Na postawione przez Autora tytulowe pytanie odpowiedzialbym krotko: Bo Zbigniew Ziobro.

  A tak calkiem na powaznie, Bo trzeba by bylo przyznac, ze to wszystko lipa. Ze nawet nie maja pomyslu jak rozwiazac tego typu problemy. Bo trzeba by bylo powiedziec, ze to codziennosc dzieje sie ciagle w kazdym, sadzie na kazdym komisariacie.

  Wszystka „holota wladzy” to wierne dzieci Marxa i Stalina. Nie potrafia myslec inaczej niz przez marksistowskie rozumienie sprawiedliwosci: „sprawiedliwe jest to co sluzy sprawie”. W ich przypadku sprawie sluzy cisza. A Grzegorz Braun probuje te cisze przelamac, trzeba wiec pokazac wszem i wobec jak koncza ci co maja czelnosc mowic glosno co mysla, zeby nikomu wiecej takie glupoty nie przychodzily do glowy.
  Pozdrawiam Panstwa.

 9. Trwa wojna informacyjna, dlatego aresztowanie Brauna odbieram jako sondowanie, jak daleko władza może się posunąć (widzę koincydencję z wydarzeniami we „Wprost”, przy czym tam to było przedstawienie nt. praworządności i sile III władzy) a tu działanie rzeczywiste. Nie wyklucza to motywów całkiem przyziemnych (sędzi/n/a poczuł/a się trafiony/a w kompleks, itp.
  A zatem nie ma przypadków, a tylko znaki.

 10. Dziekuje, to ja tez polece podobna strone powstala na fali tego wydarzenia:
  https://www.facebook.com/popieramBrauna

 11. Jeden ze sposobów wymyślili Amerykanie – o winie lub niewinności orzekają sędziowie przysięgli. Zawodowy sędzia (a jakże – niezawisły) wymierza tylko karę przewidzianą do tego rodzaju przestępstwa jeśli przysięgli orzekną, że podsądny jest winien.

 12. Ciekawe, czy będzie o tej sprawie w klubie RONINA?

 13. to jest sprawa bardziej skoplikowana; tak, jak Pan wspomniał, UPR się wstawił tylko za G.Braunem,
  UPR jest częścią Ruchu Narodowego, na portalach narodowych ta sprawa żyje, ale my mało możemy – aktualnie. Z całą pewnością nie ma Pan czasu tego śledzić, ale TV Republika, GP itd. dość mocno wojuje nie tylko z mediami lewicowymi, ale też z narodowymi – głównie z portelem Kresy.pl,
  powody są trzy: komkurencja medialna, polityczna i negowanie przez nas sojuszu z USA i Izraelem.
  Wprost RN jest określany jako pro-rosyjski (co oczywiście jest nonsensem).

  Pamiętam, że G.Braun także i nas łajał za błędy doktrynalne – tak po ojcowsku, ale zostawianie go samego w takiej sytuacji jest oczywiście haniebne.

  Inna rzecz to reakcja internautów – generalnie nikt nie wierzy w pobicie sześciu policjantów, opracwy i ludzie, którzy nie stanęli w jego obronie, stracą na tym – tak, jak Pan mówi.

 14. coraz wyraźniej widać, że to całe opozycyjne towarzystwo (telewizja republika, tygodniki. publicyści , komentatorzy itd itp) jest na niby. taka nowa konstruktywna i do tego demokratyczna opozycja.
  Klub ronina , salonik raz’a, dobór gości w telewizji republika (np. ostatnio niejaki mordasiewicz gadał to co wygaduje od 25 lat) to przykłady totalnej hucpy i pogardy dla widzów , słuchaczy i czytelników.
  Ciekawe z kim to całe „nasze”, jak się sami określają, towarzystwo griluje?

 15. Braun ma tydzień . Zobaczymy , co potem .

 16. Sprawa jest jasna – „nasi” uważają Brauna za szkodnika, który swoim radykalizmem ma ośmieszać konserwatyzm i prawicę. Jest tak co najmniej od czasu pamiętnego spotkania Ronina w Hybrydach po którym był ciągany do prokuratury – wtedy też nabrali wody w usta, a jakiś czas potem Piotr Skwieciński pastwił się nad Braunem we „wSieci” w tekście „Lunatyczne wizje reżysera Brauna”.

  pozdr.
  GG

 17. Sąsiadami mojej babci na kresach była rodzina ziemiańska o nazwisku Korzeniowski. Ich relacje (Aleksandra i Janusza) o areszowaniach w 1939 roku przez NKWD znajdują się w archiwach prof. Jasiewicza. Profesor opisuje losy obszarników kresowych. Ja mam pytanie do sędziego Krzysztofa Korzeniowskiego z jakich Korzeniowskich Pan sędzia pochodzi????
  Zapewne odpowiedź na pytanie o pochodzeniu rodziny wyjaśni decyzję podjętą przez sędziego.

 18. Ludzie z PIS mając takich liderów jak to widać
  na załączonych w linku przykładowych zdjęciach
  – na pewno nie będą bronić Grzegorza Brauna ….

  http://www.bibula.com/?p=16619

 19. Grzegorz Braun to czlowiek ktory nazywa rzeczy po imieniu, warto stanac w jego obronie.
  A w Polsce policja, prokuratura I caly wymiar sprawiedliwosci to burdel przemieszany z cyrkiem.

 20. Zadałem Twoje, Coryllusie, pytanie przez biuro@pis.org.pl. Myślę, że już setka podpisanych imiennie zapytań dałaby odpowiednią reakcję/odpowiedź.

 21. Tzn. czy Prawo i Sprawiedliwość stanie w obronie prawa i sprawiedliwości?

 22. A co Wam pis da?

 23. Była akcja, może trochę bez głowy, zorganizowana ws. Starucha, by go puścić na Boże Narodzenie i o dziwo nie było reakcji ze strony biura adwokackiego i klubu kibiców Legii. Zebrano ponad 10 tys. podpisów i mam wrażenie z głosu rodziny zamieszczonego w prasie to cała ta akcja była im nie na rękę, czyli obawiali się iż szum medialny usztywni stanowisko prokuratora, a jakieś tam działania adwokat i rodzina podjęli.
  Dlatego warto by zapytać rodziny czy taką medialną akcję podejmować.

 24. PiS nie stanie w obronie Pana Brauna z powodu Jego nazwiska – myślą że jest zakamuflowaną opcją niemiecką:)

 25. Taką zakamuflowaną opcją niemiecką to chyba raczej może być Hoffman (przodek był wspomniany w „Opowieściach Hoffmana”.

 26. http://tygodnik.onet.pl/bracia/n1136

  Dwaj bracia – pokręcone losy, ludzkie słabości, ludzkie szlachetności, wszystko się miesza, zaskakując nawet najbliższych.
  Jako dziecko znałem i lubiłem zbrodniarza, nikt nie podejrzewał go o takie „dokonania”, kandydata na ołtarze poznać nie zdążyłem, ten artykuł zaskoczył nawet najbliższą rodzinę, a przytaczam go jako ilustrację, że pochodzenie może być bardzo mylące.

 27. Grzegorz Braun zmusiłby PiS do określenia się, a oni przecież chcą do władzy i by się za nią chwycić sprzysięgną się z każdym ew. pozostaną w opozycji, to takie wygodne. Z drugiej strony niespodziewane numery na Majdanie wskazują, że nie są samodzielni i muszą się ze zdaniem tych onych liczyć.

  Pamiętam, że jak kładłem się spać to JK miał 51% głosów, a już 5 godzin później było na abarot’.

 28. To, co zrobiono z panem Grzegorzem niestety potwierdza tylko, że żyjemy nadal w totalitarnym państwie. Nie takie rzeczy się nie tak dawno działy, do dziś nie wyjaśnione.

 29. Najcenniejszy Polak Grzegorz Braun, aresztowany w Polsce. Sąd tym samym uderzyl w glowe i serce (bo to jest nasz swiety). Tydzien , ktos powie ze to malo , ja bylem 10 dni w areszcie to powiem , ze dla wolnego czlowieka tydzien aresztu to dlugo , i pamieta sie to latami (zwlaszcza areszt haniebnie niesprawiedliwy). Bijmy na alarm , tak , bo to jest pierwsze klapniecie paszczą i prowadzi do spirali nieszczesć. Jest to dzialanie na zlecenie grupy interesow , a grupa ta rosnie z kazdym filmem , wykladem , z kazda radykalną wypowiedzią. (Nie bedzie pomocy). Zawodowa opozycja w rodzaju – TV Republika , PiS , Gazeta Polska etc. , jedynie chetnie przywarli do rynku budowanego przez Grzegorza Brauna. Nie Braun jest dla nich wazny – a interes (tupanie). Grzegorz Braun – spelniony , to koniec interesu (to sie ma tlić permanentnie). Nie jest to bynajmniej „trust”. Sakiewicz , Wildstein , i inni > odnalezli sie (najlepiej dozywotnio) w roli zawodowej tuby prawicowej z obostrzeniem : opozycja pogodzona z mainstream-em. Oferta handlowa / interes. A aresztowanie ? To uderza takze w nas. >>> Chodzi o doprowadzenie do skazania (preludium). Nastepnym razem beda zawiasy. Kolejnym razem odsiadka.

 30. do Jimmiego, dzięki za te życiorysy braci, ale trochę dalej odbiegając od sprawy G. Brauna, a bliżej sprawy sędziego Korzeniowskiego to też myślę, że zgodnie z prośbą Bermana niektórzy spadkobiercy KPP całkiem niepotrzebnie noszą skądś wzięte polskie nazwiska. Sam honor i rycerskość jednego z członków KPP jest ładnie zacytowana przez TOYAHA na salonie 24 (wyguglać) „Z pamiętnika namłodszego syna Bencjona Segala” . Jakie nazwisko noszą dzieci i wnuki Bencjona Segala, jaka jest ich moralność, gdzie sa zatrudnieni, czy mogą byc zatrudnieni np w sądownictwie polskim?

 31. Jak to z jakich? Z tych ?z korzeniami”!

 32. A czemu milczy wysoka Komisja Helsinska?

 33. nie bronia Go bo wypowiadal sie o tzw ukladzie wroclawskim

 34. Braun jest tu jedynym, który uderza w sedno sprawy, widzi i przedstawia sprawy takimi, jakimi są w rzeczywistości, mówi tez o prawdziwej historii Polski. Nie kryje się nawet za niedźwiedziami i baśniami, by uniemożliwić atak frontalny, wychodzi z otwartą przyłbicą. Słyszałem publicznie jeszcze jednego człowieka, który wobec Wroga Głównego postępuje podobnie: prof. Wolniewicz (nie jest katolikiem, a to też problem), jednak jego wystąpienia i tematyka maja inny wymiar i są mnie nośne. Czy on słyszał o Braunie? Nie wiem. Jemu też Wróg Główny wytacza procesy z tego samego powodu, co Braunowi.

 35. Bo nie znalazła w krwi Brauna genów Wroga Głównego.

 36. Błąd, molu książkowy: nie totalitarnym, lecz w likwidacji, atrapie państwa, wyżeranego od środka przez Wroga Głównego.

 37. Brednie. Większość pisowców nawet nie słyszała o Braunie, ci co słyszeli nie rozumieją, o co mu chodzi lub odruchowo (to już jest odruch Pawłowa) stroni gdy mowa o Wrogu Głównym. PiS to zasadniczo taka polityczna massa damnata zwiedzionych, którym się wydaje, że wystarczy usunąć układ z Magdalenki, jakieś tam WSI, Okrągły Stół czy napiętnować jednego lub drugiego Bolka, a ulice ponazywać imionami idiotów z AK i krzewić pamięć o Powstaniu Warszawskim z Ojcem Dyrektorem oraz „św.” JPII na czele i będzie git.

 38. Nie burdel, lecz kahał i czrezwyczajka

 39. „Dlaczego PiS nie wypowiada się w sprawie Brauna?”
  Bo to PiS na wodę!

  P.S. Panie Coryllusie, jeśli ma Pan pod ręką jakiegoś nieupieczonego gołębia pocztowego, to proszę go posłać do pana Grzegorza Brauna z serdecznymi pozdrowieniami od Wuja. I proszę go zapewnić, że my, tymczasowi Marsjanie, nie poprzestaniemy na zdobyciu targu mięsnego w Bazylei. Marzy nam się dużo więcej, czyli pełna rekolonizacja Ziemi. W końcu to nasza Ojczyzna!
  Pozdrawiam Pana!
  Wujo

 40. Szanowny Coryllusie!
  Możesz się nie zgadzać, lecz moim zdaniem chodzi o Izrael. W Polsce nie można krytykować polityki Izraela. W Gazie pod bombami Izraela kobiety i dzieci, a np na takiej „Niezależnej” o tym cisza; żadnej wzmianki na ten temat. Żydokomuna wciąż rządzi w TYM kraju, a jej związek z Izraelem jest oczywisty.
  Coraz bardziej odnoszę wrażenie, że trwa zabawa z durnym narodem: zawsze jest dobry i zawsze jest zły policjant. I tak na zmianę. I wciąż te same ryje, które jeszcze nie zdążyły się nachapać zanim spieprzą do Izraela.

 41. judeokrześćjanin TERLIKOWSKI NIE JEST jest dziczką a dziczki i ryby głos zabierają.Szczególnie GDY padnie rozkaz z sanhedrynu.

 42. raczej SYJON w tej kwestii

 43. A czego oczekujemy od JK przyjaciela Jana Józefa Lipskiego, nie dajmy się omamić.

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest chwilowo niemożliwe.