Grodzisk jest miastem ludzi poszukujących. Przybywają tu z całej Polski ludzie poszukujący pracy. Przybywają tu mieszkańcy pobliskiej Warszawy poszukujący wytchnienia. Przybywają tu biznesmeni w poszukiwaniu zysku i przejezdni goście zaciekawieni miastem, o którym sporo się w Polsce słyszy. Kiedy już tu przybędą, także czegoś poszukują. Jeśli przebywają w Grodzisku krótko, szukają czegoś smacznego do jedzenia i przeważnie to znajdują. Są tacy, którzy szukają tu sklepów z konfekcją. Wielu ludzi poszukuje w Grodzisku smacznych wyrobów cukierniczych. Ci, którzy mieszkają tu dłużej, poszukują spokoju. Rekreacja jest tutaj w cenie, bo Grodzisk to miasto ludzi pracujących. Jest to także miasto ludzi niezwykłych. W samym centrum i w okolicach mieszka taka ilość oryginałów organizujących życie wokół siebie w sposób dalece odbiegający od standardów, że powiat grodziski mógłby ich wypożyczać innym miastom, by ubarwić nieco ich lokalny koloryt.
Mieszkańcy Grodziska poszukują także wrażeń bardzo specjalnych. Takich, których może dostarczyć książka. Niełatwo jest w dzisiejszych czasach kupić dobrą książkę, choć targi książki organizowane w Warszawie pełne są wystawców i klientów. Wielu uważnych obserwatorów rynku dostrzega jednak, że coś dziwnego dzieje się z książką w Polsce, albowiem upadają tradycyjne księgarnie, a cały handel słowem przenosi się do Internetu. Czy to dobrze? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Spróbujmy więc udzielić odpowiedzi opisowej. Kiedy klient przychodził do księgarni, spotykał tam jedynie księgarza. Pośrednika, który nie miał nic wspólnego z treściami prezentowanych w jego sklepie książek, a często nawet nie za bardzo się nimi interesował. I trudno było mieć do niego pretensje, albowiem praca w sklepie, nawet jeśli jest to sklep z książkami, nie należy do najłatwiejszych. Po takiej wizycie pozostawał jednak pewien niedosyt, szczególnie jeśli ten klient odwiedzał regularnie imprezy targowe. Tam mógł spotkać nie tylko sprzedawców, ale także wydawców, hurtowników, a także, a może przede wszystkim, autorów. Czasy bowiem, kiedy poszukiwacz dobrych książek zadowalał się samym tylko produktem, minęły. Ludzie, którzy czytają, chcą spotykać autorów. A taką możliwość dają im tylko targi.
Zadajmy teraz podchwytliwe pytanie – ilu znanych autorów żyje w Polsce? Bystry czytelnik odpowie od razu – a kto to jest znany autor? No właśnie? Kim jest znany autor? Czy jest to ta osoba, którą promowały wszystkie upadające lub upadłe już księgarnie? Bo co do tego, że one upadają, zgadzamy się wszyscy. Jeśli tak, warto jeszcze raz zastanowić się nad przyczynami tego upadku. Czy znany autor to ktoś, kto utrzymuje się ze sprzedaży własnych produktów, nie szukając promocji w mediach? Hmmm – miasto poszukiwaczy, jak określiliśmy Grodzisk, a tu nagle pojawia się jakiś autor, który czegoś nie szuka? Dokładnie zaś promocji? To podejrzane. Czegoś jednak ów człowiek szukać w tym Grodzisku musi. Czego lub kogo?
Autorzy, którzy myślą serio o książkach, i wydawcy, którzy reprezentują identyczną postawę, szukają przede wszystkim czytelników. Nie poklasku, nie sławy medialnej, nie udziału w reklamach firm odzieżowych, ale czytelników. Autor bowiem bez czytelnika jest nikim. A na pewno nie jest autorem.
Czy zastanawialiście się kiedyś, ilu pisarzy mieszka w Grodzisku i okolicach? Całkiem sporo. Nie wszyscy będą na pierwszej edycji naszych targów, ale niektórzy będą na pewno. Swoją obecność zapowiedzieli też autorzy z Piaseczna, ale nie tylko. Przybędą również autorzy z Warszawy i Krakowa. Wszyscy oni zjawią się w Grodzisku w poszukiwaniu czytelników – w pierwszej kolejności. Dopiero potem rozglądać się będą za sławą i zyskiem.
Pora wyjaśnić, dlaczego nasze targi noszą tak niespotykaną nazwę – Targi Książki i Sztuki. Już wyjaśniam – targi książki i sztuki organizujemy po to, by oddzielić książkę od polityki. Ta bowiem ma właściwości zabójcze, a pierwszą jej ofiarą pada relacja pomiędzy autorem a czytelnikiem. Sztuka zaś pogłębia i rozbudowuje te relacje. Dlatego właśnie, prócz książek, na naszych targach będzie także malarstwo i grafika. Zapraszamy więc na pierwszą edycję Targów Książki i Sztuki, która odbędzie się w dniach 2-3 lipca w grodziskiej Mediatece. Impreza trwać będzie w obydwa dni od 11.00 do 19.00.
Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest chwilowo niemożliwe.