Proszę Państwa, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom czytelników postanowiłem wznowić książkę Jana Baszanowskiego „Handel wołami w Polsce – XVI – XVIII wiek”. Uważam, że warto. Dołączam do niej audycję radiową, w której prof. Andrzej Zawistowski promuje tę książkę, jawnie i bez lęku (no może z lekką obawą). Oto książka i pogadanka:
https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/handel-wolami-w-polsce/
Przypominam też, że 24 maja, w piątek, o godzinie 17.00 w ośrodku Wyspa Wisła w Stężycy pod Dęblinem odbędzie się dyskusja panelowa na temat nowego numeru Szkoły Nawigatorów – Czy Rosja była pierwszą angielską kolonią. Wstęp wolny. Udział wezmą: Krystyna Murat, Szymon Modzelewski, Gabriel Maciejewski
Przypominam też, że do 28 maja można wpłacać pieniądze za udział w konferencji w Kliczkowie. To jest dość istotne, bo na razie mamy największy obiekt z możliwych i najmniej chętnych. Ja wiem, że wszyscy liczą na to iż przedłużę termin, bo jest jeszcze dużo czasu, ale ja muszę mieć do 28 maja 80 procent całej kwoty, bo taki jest zapis w umowie. Jeśli na liście będzie 70 osób tak, jak teraz zapłacę za te 70 osób i nikt więcej się na listę nie wpisze. Myślałem, że będzie przynajmniej 130 osób i dla takiej ilości zrobiłem wycenę. Do 28 maja mam czas, żeby zmniejszyć tę ilość i na pewno to zrobię, bo nie mam zamiaru ponosić ryzyka i płacić za kogoś kto może się zdecyduje, a może nie. Jeśli więc jesteście Państwo zdecydowani proszę nie zwlekać. Obłożenie imprezowe Kliczkowa jest bardzo duże i tam się ciągle coś dzieje, poza tym to nasza pierwsza impreza w sezonie letnim. Umowy podpisywane na ten okres są o wiele bardziej wyśrubowane niż te zimowe czy późnojesienne.
Errata – pogadankę w Radio Gdańsk wygłasza „prof.” Władysław Zawistowski: „pisarz, dramaturg, krytyk literacki, wykładowca creative writing (!)” a nie prof. Andrzej Zawistowski. Ten drugi jest faktycznie historykiem gospodarki, ale epoki PRL i wykłada na SGH. Nb. polecam zainteresowanym jego publikacje z tej dziedziny.
o książce opisującej produkt „woły” i kanały dystrybucji które pięknie ilustruje mapa „szlaki wołowe w granicach Rzeczypospolitej” punkty skrajne szlaków podstawowych od Humania czy Suczawy do Królewca, Braniewa, Elbląga. Szlaki główne od Stanisławowa do Będzina itp
„Zajęcie przez Austrię w 1772 roku części południowej ziem Rzeczypospolitej negatywnie odbiło się na polskim handlu wołami … odcięto od Polski główny szlak wołowy z Mołdawii..”
a kolejna mapa prezentuje ile to było komór celnych ergo ile dochodów z cła , które trafiało od tej chwili do Widnia a nie Warszawy.
Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest chwilowo niemożliwe.