cze 232014
 

Jadę dziś do Krakowa, nie będzie więc notki. Zostawiam nagranie, poprawione, spotkania w Cafe Flora. Ponoć słychać pytania z sali.

  22 komentarze do “Irlandzki majdan poprawiony”

 1. Z Cafe Flora pełny multimedialny przekaz a z Sowy&Przyjaciele tylko fonia 😉

 2. Jak to …do Krakowa ? A dzisiejszy wieczór autorski w Europejskim ?
  Wybierać się , czy nie ?

 3. OT:Justus Decjusz to prawdziwy Rostowski Zygmunta Atrapy. Grzebanie po archiwach jest fascynujące. Dziękuję za inspirację!

 4. Pisałeś wcześniej o kamienicach krakowskich … czyje ….

  Było około roku 1920 wydawane … to się nazywa Biblioteka Krakowska … taka seria …nawet była przez WL kontynuowana w latach sziedemdziesiątych ….

  Ale Adam Chmiel opisywał losy domów kolejno numerami … tytuł ,,Ulice Krakowa ”

  np ul Floryanska itp … ale tylko kilka …. Ale spis tytułów tej biblioteczki – serii jest jak sądzę w jagiellonce …. wątpię żeby to było cyfrowe , ale może …

  Ale sam spis tytułów . np Eugeniusz Muller ,, Żydzi w Krakowie w drugiej połowie XIV w. ” itp … masa tego …
  Ja nie mam czasu teraz tego szukać , tylko mam w ręku egzemplarz i widzę na okładce z tyłu spis pozycji …
  Może się przyda ?

 5. Niestety nie uda mi się przybyć na spotkanie. Do zobaczenia następnym razem!

 6. dzięki Coryllusowi nauczyłem się patrzeć na świat przez pryzmat pieniądzorków …przyznam się ,że otworzył mi oczy ,wszytko sie dodaje ,gdzie ja miałem oczy ? przez pieprzone 33 lata ?autor niesamowicie płodny nie bedę się nudził do smierci 😀 Gabriel tak trzymaj !!!!

 7. Panie Gabrielu może coś o amosie komeńskim Pan napisze w razie co służe pomocą

 8. Dziękuję. W Śląskiej Cyfrowej przecyztałem właśnie biografię Decyusza z XIXw. Jasne że się przyda spis tytułów. Kazda pomoc. Daje sobie jeszcze dwa tygodnie na zberanie danych w tym ogólnego obrazu epoki. Zaangażowałem też brata.

 9. śląska cyfrowa ma dużo o dawniejszych sprawach …. historia księstwa bytomskiego itp ….. to już zahacza o ród Bobolów …..te ziemi bardzo przechodziły z rąk do rak … książęta opolscy ale z drugiej strony księstwo Siewierskie nominalny książę to każdorazowy biskup krakowski .. aż do kasty ksiestwa prze sejm 4 – roletni …. itd ….

 10. do kasaty … oczywiście

 11. Decyusz, młody obrotny nuworysz zajmujący się korespondencją i sprawami majątkowymi Bonera, a niedługo później sekretarz królewski, został … palatynem z nadania Habsburgów, co u nas zostało potraktowane jako szlachectwo.
  Maskował w swojej „historii” antypolskie działania Bonera, przedstawiając tego ostatniego jako gorącego polskiego patriotę.
  No i nadzór nad polskimi i pruskimi mennicami, właściwie bez kontroli królewskiej (za to z monarszym przywilejem dającym całkowitą swobodę i zdejmującym odpowiedzialność).

 12. Dlaczego nie ukazują się komentarze krytyczne. Dlaczego moderator to wstrzymuje. Niby taka otwartość, a jednak cenzura.

 13. Boner , tak na marginesie ,,, to np kamienica ,, bonerrowska ” w rynku krakowskim … nadbudowana , przy okazji przebudowy zamku królewskiego takimi samymi elementami na dachu : renesansowymi .. / dzis siedziba klubu pod jaszczurami 🙂 /

  idę do lekarza i w świat 🙂

 14. Decjusz to miał szczęście, też bym sie jakąś mennicą zaopiekowała, najlepiej bez odpowiedzialności.

 15. Nie ukazują się, bo byłem w Krakowie. Panu się wydaje, że ja zatrudniam moderatora? Czy pan zwariował?

 16. „Kiedy przybywam do jakiegoś kraju nie pytam kto ustanawia prawo, tylko kto drukuje pieniądze” cytat niestety z pamięci, może coś pokręciłem.

 17. jeszcze jeden tytuł , chyba jest w jagiellonce cyfrowy , bo mają orginał :

  Ambroży Grabowski ,, Starożytnicze wiadomości o Krakowie ….. ” długi podtytuł .
  wyd 1852 Kraków ……… Zbiór starych bardzo zebranych ciekawostek i zapisków ….

  nazwisko Boner występuje w wersji Bonar …. cała rodzina …. Był robiony reprint w PRLu .

 18. Pięknie dziękuję. Może tak będzie łatwiej, żeby nie zarzucać blogu naszego ulubionego żyjącego Pisarza? wozniakmarcin@poczta.onet.pl

 19. Odpowiedź godna PO-wskiego dygnitarza.

 20. A jesli chodzi o ten ukrainski Majdan, spojrzcie tu
  http://m.forsal.pl/branze/media/astroturf-marketing-na-zachodzie-zakazany-w-polsce-sie-rozwija

  „Innym przykładem podszywania się marketingowego przekazu pod prawdziwe wydarzenie jest historia pięknej Ukrainki Julii, studentki z kijowskiego Majdanu. Jej dramatyczny apel w lutym tego roku o pomoc dla protestujących przeciwko krwawemu reżimowi prezydenta Wiktora Janukowycza obejrzało kilkadziesiąt milionów internautów. Tymczasem analitycy z Centrum dla Badań nad Globalizacją „Global Research” odkryli, że za nagraniem stały amerykańskie władze.”

 21. mam pytanie dotyczące haka na kościół w Irlandii W czasie wojny domowej w Irlandii miedzy Collinsem a de valera , zaczęła sie od ataku na IRA de Valery w 1922 na gmach czterech sądów w Dublinie wyniku oblężenia w momencie kapitulacji wybuchła amunicja i zniszczyła archwium pąnstwowe cytat z Wikipedii zczególnie jego zachodnie skrzydło, gdzie w czasie oblężenia doszło do eksplozji składu amunicji, który zniszczył archiwum państwowe. Prawie tysiąc lat historii w irlandzkich dokumentach przechowywanych w podziemiach Four Courts zostało bezpowrotnie zniszczonych: archiwum irlandzkiego parlamentu, setki archiwów kościelnych czy przechowywane tutaj wszystkie testamenty Irlandczyków począwszy od XVI wieku[1]. Biorący udział w tych walkach, późniejszy premier Irlandii Seán Lemass oskarżany o celową detonację amunicji, zaprzeczał, że magazyn był zaminowany i wysadzony w powietrze przez okupujące wojska, podając za przyczynę przypadkowy wybuch podczas walk. Czyli zniszczono archiwum potwierdzające prawa własności kościoła, dowody konfiskat przez anglików majątku , nadań testamentowych Irlandczyków dla kościoła i prywatnych, utrudniono przez torestytucje majatku kościelnego wszystko zależało od rządu państwa irlandzkiego,co pan myśli o tezie ze to jest głównym powodem słabosci kościoła w irlandi ?

 22. To jest fantastyczna informacja, przepraszam, że komentarze puszczam z opóźnieniem, ale mam trochę pracy.

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest chwilowo niemożliwe.