lut 252015
 

Zadzwonił tu wczoraj życzliwy znajomy i zaproponował, że załatwi mi w Narodowym Centrum Kultury dofinansowanie „Szkoły nawigatorów”. Odmówiłem rzecz jasna. Takie dofinansowanie należy się bowiem filmom podobnym do „Idy”, albo może redaktorowi Gadowskiemu i jego konfederacji, ale ja nie chcę mieć z tym nic wspólnego. Nie z powodów honorowych, jak się pewnie komuś wydaje, to znaczy z obawy, że ktoś mi zarzuci niekonsekwencję – głośno mówię o szkodliwości dotacji, a cichcem wyciągam po nie rękę. Nie o to chodzi. Nie chcę dofinansowania z żadnych urzędów, bo to po pierwsze za dużo roboty z papierami, po drugie mam głębokie, irracjonalne przekonanie, że jak wezmę cokolwiek to się SN przestanie sprzedawać i spadnie do poziomu takich szmat, jak „Lampa i iskra Boża” tego całego Dunina. Tak więc pozostajemy na starych pozycjach, a na stronie www.coryllus.pl można już obejrzeć okładkę nowego numeru poświęconego Wielkiej Brytanii. Numer na dniach idzie do druku. Za trzy tygodnie powinien być w sprzedaży.
Zadzwonił tu wczoraj także mój kolega, który podobnie jak ja przeczytał znakomity tekst pink panthera o scenarzystce „Idy” i jej rzekomym ojcu Robercie Oskarze Lenkiewiczu. To jest materiał, z której by na niego strony nie popatrzeć, wstrząsający. Oto mamy ten film, który okazuje się być realizacją pewnego przedsięwzięcia, z gatunku raczej ponurych. Chodzi o zmianę wizerunku Ireny Sendler, a raczej o jego zawłaszczenie. O odebranie go Polakom i podarowanie żydowskim komunistom ściganym listami gończymi. Do tego celu zaprzęga się tego jakiegoś Pawłowskiego, emigranta, jak przypuszczam niezarobkowego, do tego zaprzęga się tę całą Rebekę Lenkiewicz i robi się film, który ma zagwarantowanego Oskara. I nie mówicie mi o loterii w czasie gali oskarowej i tym podobnych bredniach. Ten Oskar był zaplanowany i został załatwiony. Za chwilę ktoś w USA, jakaś gazeta, na przykład LA Times napisze wielki artykuł o tym, że proszę – w Idzie przeglądają zdjęcia, a tam jest Irena Sendler – Polka co Żydów ratowała. Czy to aby na pewno była Polka, bo wiecie jak to jest z tymi Polakami. I zacznie się dziennikarskie śledztwo, które doprowadzi amerykańskich dziennikarzy do konkluzji znanej nam już dziś. Tam – w Polsce – byli sami antysemici, a Irena Sendler, żeby ratować Żydów musiała współpracować z Wolińską. Nie wierzycie, że coś takiego jest możliwe? Popatrzcie. Oto mój kolega, co tu wczoraj zadzwonił, był w Los Angeles akurat wtedy kiedy umarła Irena Sendler. Wykonywał tam poważne całkiem obowiązki, piastował mianowicie stanowisko konsula. No i jak raz zmarło się pani Sendler. Wtedy LA Times, tameczna gazownia, wydrukowała wielki, ośmiokolumnowy artykuł poświęcony naszej bohaterce. Proszę bardzo oto link: http://articles.latimes.com/2008/may/13/local/me-sendler13
W tym artykule pani Elaine Woo,delegowana na tę okazję z Chicago Herald Tribune, niczego nie rozumiejąca Chinka, napisała, że po wojnie Irena Sendler ukrywała się, ponieważ polski antysemityzm był tak straszny, że groziła jej śmierć. To były te same czasy, w których Wolińska z filmu odwiedza swoją siostrzenicę w klasztorze. Kolega mój przeczytawszy ten tekst zbulwersował się mocno i rozpoczął z panią Woo wymianę korespondencji na temat losów Polaków w czasie wojny i po niej. Domagał się rzecz jasna sprostowania i zastanawiał się czy całej sprawy nie poddać pod osąd opinii publicznej na blogu miejscowej Polonii. Nie zdecydował się jednak na to, żeby pani Sendler w zaświatach nie było przykro. Napisał za to list do autorki tekstu i otrzymał taką oto odpowiedź:

Dear Mr. Zaborowski, 
I tried to reach you by phone but there was no answer. I hope this email will reach you a timely manner. 
I have been doing some reading about Polish history in the WWII era. I believe I understand your objections now. 
I am trying to find the most concise wording for an editor’s note and would appreciate your input on the following: 
The story erred in saying that Polish anti-Semitism was one reason for the long delay in honoring Sendler. It should have said that the major factor was the Soviet-sponsored Polish regime after World War II, which persecuted and imprisoned millions of Polish citizens, Jews and non-Jews alike, for involvement in the Polish underground movement that resisted the Nazi occupation. 
Please let me know if this statement addresses your concerns. 
Again, I apologize for the error. As you surmised, any offense was completely unintentional, and I appreciate the opportunity to make amends. Please reply via email at your earliest convenience. I am out of the office this afternoon but will check my email periodically and would like to offer the correction to my editor as soon as possible.
 
Thank you.
Elaine Woo 

Ucieszył się i uznał, że może nawet uda się załatwić sprostowanie w LA Times. Jakież było jego zdziwienie kiedy kilka dni później dostał od pani Woo inny list. Taki oto:
Hello again, Mr. Zaborowski.
After discussing this with my editor and other sources, I’ve been advised to request that you send your comments directly to our Readers’ Representative, who handles complaints about coverage and requests for corrections. It appears to be a much debated topic and thus a good subject for our Readers’ Rep blog, a public forum for readers’ views. You can address your email to [email protected]. Or, if you wish to submit a Letter to the Editor, please send to [email protected]. You certainly may do both, if you wish.

I appreciate your contacting me and thank you for nudging me to delve a little more deeply into Polish history and current affairs. 

Sincerely,
Elaine Woo

Chodzi o to, że LA Times nie myli się nigdy. Jeśli więc w Polsce była nazistowska okupacja, a pod tą okupacją szalał polski antysemityzm przez który Irena Sendler musiała się ukrywać jeszcze po wojnie, to po prostu tak było i już. My zaś wszyscy mylimy się jak jeden i nasze roszczenia się bezpodstawne. Zastanawialiśmy się wczoraj z kolegą jak naprawdę tłumaczy się na języki obce to co po polsku brzmi „sprawiedliwy wśród narodów świata”. Mój kolega twierdzi, że to jest mocno upoetyzowana wersja, że tak naprawdę ten hebrajski zwrot oznacza po prostu sprawiedliwego poganina, czy jakąś inną małpę. Możliwe, li to? Ja nie wiem, bo ostatnio nie miałem w ręku LA Times, gdzie z pewnością sprawa ta wyjaśniona byłaby w sposób pełny i profesjonalny.

„Ida” jak wiecie została dofinansowana ze środków państwowych. No to ludzie drodzy, jak można brać te pieniądze do ręki? I nawet jeśli ci ludzie zjedzą te swoje dotacje, albo przeprowadzą za nie te swoje kłamliwe projekty nie ma to żadnego znaczenia, bo my wiemy. Tamci zaś, za oceanem mogą interesować się sprawami polskiego antysemityzmu doraźnie. My zaś – powtarzam – wiemy. Film „Ida” został nakręcony z myślą o nas, a my mamy go tam gdzie pani Woo swojego szefa z LA Times. Fun wywołany otrzymaniem dotacji nie jest wieczny, zaraz trzeba będzie robić jakieś kolejne kłamstwo, ale my wiemy, tamtych zaś to nic nic obchodzi. Możecie więc się tym swoim filmem okręcić i udawać mumię na Heloween. O tego się on nadaje. My wiemy i nawet nie próbujcie z nami dyskutować na te tematy.
Skąd mi przyszło do głowy, że tamtych, tę czeredę „sprawiedliwych wśród narodów świata” co zamieszkuje miasta wschodniego i zachodniego wybrzeża, sprawy te interesują tylko okazyjnie? Otóż wczoraj ogłoszono, że Alaska jako trzeci już stan wprowadza półelgalne zioło. Tak po prostu, do kupowania w aptekach. Kłopoty są więc jak widzimy poważne. Czymś ten budżet trzeba ratować, za lat parę pójdzie już z górki i można będzie zalegalizować rzecz wszędzie. A wtedy przestanie kwestia kto był kim w czasie nazistowskiej okupacji w Polsce obchodzić będzie już tylko Niemców, bo oni się od swojej przeszłości nie uwolnią nigdy.

7 marca o 17.00 w kawiarni „Niespodzianka” w Warszawie odbędzie się mój wieczór autorski, 9 kwietnia zaś będę miał wieczór autorski w Gdańsku, w bibliotece mieszczącej się w centrum handlowym Manhattan. Zapraszam na stronę www.coryllus.pl i do sklepu FOTO MAG przy stacji metra Stokłosy w Warszawie.

  38 komentarzy do “Jak polscy antysemici zaszczuli Irenę Sendler”

 1. Z funduszy europejskich też byś nie chciał 😉

 2. Słusznie. Kradzione nie tuczy.

 3. Wszystko zależy jakiego hebrajskiego słowa użyto w tym tytule na oznaczenie narodów. Może wyjść i tak, że to „Sprawiedliwy pośród antysemitów świata”. Choć wersja z „goim”, co wykłada się jako nie – człowiek, jest chyba bardziej prawdopodobna.

 4. Chasid Umot ha-Olam.

 5. Świetny pomysł z tymi funduszami: składkę płacą wszyscy a z powrotem to już tylko korzystają wybrańcy a i ci wybrańcy, oni jeszcze muszą się do tego wykorzystania w banczku zapożyczyć. No bardzo subtelny diaboliczny umysł musiał to wymyśleć, jeszcze podlane sosem szlagwortu – że to wszystko dla naszego dobra. Świetnie opakowane.

 6. Gospodarz nie chce wziąć ani gronia z kasy tzw. państwowej, a ten projekt, lekko turpistyczny, zapewne będzie zdrowo wsparty ww funduszami.
  http://kultura.gazeta.pl/kultura/1,114438,17479465,Smierc__ojciec_i_syn__Ruszaja_zdjecia_do_filmu_o_Beksinskich.html#Prze

 7. Tylko Kalisz byl uczciwy… Z tego wniosek.

 8. Swietne haslo na vlepkę.

 9. Superior form of plunder 🙂

 10. Możesz wyjaśnić? Nie znam przypadku.

 11. Te wszystkie zydowskie ustawki sa robione po to, ze jak beda juz skubac polska kase i bedzie pojawial sie jakis opor to bedzie mozna od razu wyciagnac te preparaty i pokazac, ze to „antysemityzm”. A jak sie bedzie siedziec cicho, to na zywca beda skalpowac. Gdyby byla jakas Polska, to ta Wolinska by byla posprzatana po cichu przez male anonimowe komando, wpadlaby pod samochod, odkrecilaby kurek z gazem, albo po prostu utonela w jakims kanale burzowym. Podobnie tez zasrany rezyser, cala szechteriada i inne bolszewickie pomioty.
  Dla tych ktorzy sie zastanawiaja nad fenomenem niemieckego programu „ostatecznego rozwiazania kwestii zydowskiej” i jego pochodzeniem polecam przemyslec to – http://pl.wikipedia.org/wiki/Bawarska_Republika_Rad
  Dla Niemcow komunizm byl rownoznaczny z zydostwem. Jak ktos ma problem z bolszewikami i ich mutacjami to musi byc jednoczesnie antysemita.

 12. Off top:

  Bawiło mnie ostatnio w demotach, jak chudemu Sikorskiemu mówia, że jak on to robi, że tak ładnie linię trzyma, a on na to, że wcale sie nie oszczędza [w jedzeniu]. Na co odpowiedź „Rozumiem, kradzione nie tuczy”.

 13. Czapki z glow za doskonaly reserch dla pink panther….. Coryllus – postawiwnie kropki nad i.

 14. Nie musi być antysemitą. Poważnie: czy uważasz, że np. przypadkowe potrącenie żyda autem czy choćby nieumyślne nadepnięcie mu na stopę w autobusie to akt antysemityzmu? Oczywiście, że nie. Owszem, żyd może z obu zrobić aferę, ale tylko gdy będzie mógł na tym zarobić lub wykorzystać propagandowo.

  Natomiast masz rację co do sposobu rozwiązywania tego problemu; w wielu przypadkach jest to chyba jedyny sposób. Podstawą jest jednak odcięcie się stworzonego przez nich systemu poprzez: nie branie kredytów, 2) totalne ignorowanie mediów pozostających pod ich kontrolą. Dopóki narody tego pojmą nic się nie zmieni. A zatem nie brać pieniędzy, nie słuchać, nie oglądać, nie czytać. organizować po cichu własne struktury, mając na uwadze totalną infiltrację. Zdradę karać śmiercią.

 15. Naiwny jestes kolego. Banda ktora z niczego produkuje takie historie, zrobi z kazdego wypadku nastepne Jedwabne i kaze przepraszac i pochylac sie nad „bolesna przeszloscia”. Ja temu mowia to co zwykle. poszli won, albo spuszcze psy i kijami obije.

 16. A oni odczekają i załatwią Cię po cichu.

  Najpierw sięgną po Twoich bliskich, byś zaczął myśleć, bo na razie masz z tym koleżko problem.

  Jeśli dalej będziesz tak wierzgać, to i tobie do dupy się dobiorą koleżko.

  Przeczytaj jeszcze raz uważnie, co napisałem i nie mędrkuj, bo innego sposobu nie ma. Przyznałem ci rację, że czasem trzeba kogoś wyeliminować, może nawet prewencyjnie, typując losowo, by zaczęli się bać, ale nic ponadto.

 17. Jestes bardziej naiwny i dzieciny niz jeden post do tylu.
  I nie mow do mnie „kolezko”, bo za krotki jestes.

 18. Przestańcie dyskutować w ten sposób. Nikt nikogo nie będzie eliminował. To są jakieś prowokacje. W dodatku nie na temat. Powyrzucam was, jak nie zaprzestaniecie takich dyskusji.

 19. Co do eliminacji to koszerne panstwo nie mialo zadnych oporow zeby zawinac Eichmanna z Pld. Ameryki i osadzic w Izraelu. Dla nich nie ma granic, inne panstwa sie nie licza. Podobnie bylo z zamachowcami z Czarnego Wrzesnia, po akcji w Monachium na olimpiadzie. Troche czasu im to zajelo, ale operowali w wielu panstwach. Rosja zreszta tez nie jest lepsza jesli chodzi o Czeczenie czy swoich rosyjskich niepokornych. Jeden dostanie herbata co nie koniecznie rozwolnienie powoduje, inny dostanie ataku serca i skonczy bez „udzialu osob trzecich. Zeby sie wyrwac z tego zamknietego kregu to trzeba realizowac wlasne i tylko wlasne pomysly. Nawet jak sie nie ma kasy (przede wszystkim wlasnie wtedy) trzeba postawic na swoje, a nie szukac na zewnatrz. I nie koncentrowac sie na tym, zeby to bylo „przeciw” komukolwiek wymierone, bo ze wzgledu na WLASNY interes to i tak bedzie.
  Jak juz sie ma wlasny budzet, to pojawiaja sie ZAWSZE ci co wiedza lepiej jak go spozytkowac. Nie musze dodawac, ze to sa same golodupce, ktore bez powodu wiedza niby lepiej. I to wlasnie wtedy nalezy jeszcze bardziej przywiazac sie do wlasnych pomyslow.

 20. Świetna jest nowa okładka „Szkoły Nawigatorów”! Dofinansowanie przez Narodowe Centrum Kultury można chyba porównać do patronatu medialnego GW, która pcha się z tym swoim patronowaniem wszędzie, gdzie tylko zobaczy, że ktoś coś ciekawego robi. Szczególnie nachalni są w mniejszych ośrodkach. Jeżeli L.A.Times to tamtejsze G.W., rzeczywiście mogą opowiadać takie bzdury, że kobieta uratowała kilka tysięcy dzieci w nieprzychylnie nastawionym do niej i jej działań otoczeniu. Kogo może przekonać to L.A.Times? Chyba tylko oderwanych od życia ludzi, którzy im uwierzą.
  W wiki piszą o Irenie Sendlerowej, że „kierowany przez nią zespół uratował od zagłady dwa razy więcej Żydów niż znany na całym świecie Oscar Schindler.”

 21. Ulmowie całą rodziną ( 8 osób) zabici za ratowanie żydów (24.03.1944)
  Sendlerowa za uratowanie kilku tysięcy dzieci żydowskich nie dostała pokojowej nagrody Nobla
  Pawlikowski za reżyserie absolutnego fałszu otrzymał Oskara
  Wygląda że ten Oskar gówno warty.

 22. To byla wczesniej zaplana ustawka. Potrzeba rehabilitacji tych zydo-bolszewikow, bo oni sie masowo wybieraja po nieruchomosci i kase do Polski, jak rowniez po to, zeby ten zacofany i biedny kraj w koncu wyszedl na prosta.
  Wyciagneli popapranca, zlaicyzowanego Zyda, ktory o Polakach ma takie zdanie, ze sa durni, prymitywni i chleja, a ten zobil o ich antysemityzmie film, klamiac przy tym, ze to o co innego chodzi. Ta banda pryzgotowuje propagandowy grunt pod rabunek i byc moze pod jakies wieksze przetasowania.
  Oscar to jest narzedzie szantazu, wymuszenia, promocji wybranych tresci czyli propagandy. Udalo sie masowo wmowic, ze film jest rowniez sztuka. Otoz nie jest. Rzecz jest w tym, ze sztuka (jesli w ogole jest) to jest autentyczna, a nie udawana, a nie pudrowana, doswietlona i dostrzelona dublami dopoki nie bedzie dobrze. Udawanie zawsze prowadzi do entropii, do rozbicia tozsamosci ludzkiej, do falszywego przekazu, a to nigdy nie moze byc uznane za cnote i rzecz godna. Tym bardziej w wersji zapodanej w Idzie.

 23. To notka Pink Pantera

 24. nie kupuj u zyda?…
  to juz bylo…

 25. Potrzeba rehabilitacji. Słyszę, że Józef Oleksy otrzymał z rąk PiSowskiego prezydenta i PiSowskich radnych miasta Nowy Sącz tytuł honorowego obywatela miasta. Część radnych pozostałych klubów sprzeciwiła się temu.

 26. Albo sa tak durni, ze nie wiedza gdzie jest joker, albo na tym spotkaniu z Auganowem im drinki podawali i dziekowali za napiwki. Scierwojady.

 27. A jak się nazywała „de domo” żona Oleksego ? Tzw. Majka co się się śmiała z Jolki i jej dydaktycznego podejścia do ciastka zwanego bezą. Czy ktoś wie?

 28. Gdyby to, co jest mówione na temat Polski i Polaków podczas II WŚ, było prawda, to nikt by o tym nie usłyszał. Bo nie było by świadków, a przecież sprawcy by się nie chwalili.

 29. Ciekawostka. Wczoraj większość członków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji pojechała do Krakowa na radiowe nagranie Kontrabasisty w wykonaniu Jerzego Stuhra. Po spektaklu prezes Dworak wręczył Stuhrowi nagrodę im. Romany Bobrowskiej.

 30. Oskary juz przestaly byc cokolwiek warte dawno temu.

 31. Eschatologicznie rzecz biorąc.
  Na krótka metę, docześnie – jak najbardziej tuczy.

 32. Truizmy.
  Wyciąganie tła na pierwszy plan.
  O co więc chodzi w tej wypowiedzi?

 33. I to jest pytanie istotne.

 34. Rabin zderzył się na skrzyżowaniu z księdzem.
  – Na szczęście nic się nam nie stało. Widzę w tym palec Jahwe, napijmy się na na zdrowie.
  Rabin wyjmuje piersiówkę i podaje księdzu.
  – Tak, …. PalecBoży. No to twoje zdrowie Rabinie.
  Ksiądz pociąga tęgiego łyka i oddaje piersiówkę Rabinowi.
  – … ale, ale drogi Rabinie miałeś mnie po prawej stronie. …. a dlaczego nie pijesz?
  – Ja po prawej stronie? Po jakiej prawej stronie? Ai wai, trzeba zadzwonić po policje.

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest chwilowo niemożliwe.