mar 072022
 

Była kiedyś taka książka, lubiana przez wielu studentów historii sztuki: „Jak Nowy Jork ukradł idee sztuki nowoczesnej”. Nigdy jej nie przeczytałem, ale pomyślałem, że dobrze będzie wykorzystać tytuł.

Nie wiem czy wiecie, ale ostatnia parada równości czy też miłości, nie istotne, odbyła się w Niemczech w roku 2010. Ludzie stratowali się wtedy, a impreza nie została więcej powtórzona. Ponoć na być reaktywowana w tym roku, po dwunastu latach. Oczywiście małpujące wszystko środowiska warszawskie urządzały swoje parady do czasu pandemii, a więc do roku 2019. Dlaczego to piszę? Otóż jeszcze za rządów Tuska jeden z kolegów mieszkających w ścisłym Śródmieściu Warszawy zadzwonił do mnie wieczorem i powiedział, że pod jego oknami, a było to w listopadzie, zaraz po marszu niepodległości, defiluje parę tysięcy gejów ochranianych przez policję. Była noc, ludzie ci byli zebrani na chybcika i prowadzeni na plac Zbawiciela. Wszyscy pamiętamy ekscesy na tym placu, najpierw wystawienie tęczy, a potem jej spalenie w przytomności funkcjonariuszy policji. Ponieważ dziś na twitterze wielu ludzi umieszcza zdjęcia Tuska z Putinem, Radka Sikorskiego opowiadającego o swojej przyjaźni z Janukowyczem, a także innych ancymonów, pomyślałem, że nie od biedy będzie wskazać tę okoliczność, czyli systemową mobilizację określonych środowisk ochranianą przez aparat policyjny.

Pamiętamy ile było w związku z tym głosów oburzenia, ile tekstów powstało, ile żartów i jak wszyscy się tym ekscytowali skąd inąd słusznie uważając, że Plac Zbawiciela został sprofanowany. Ile osób wówczas odkryło swoje przeznaczenie i przyłączyło się do publicystycznej i politycznej prawicy, chcąc wyrazić oburzenie słowem przynajmniej.

Mamy naturalną skłonność do uproszczeń, podnoszenia znaczenia własnych emocji i brania ich za rzeczywistość. Tak jest zawsze. I zawsze też ktoś próbuje to wykorzystać. Nie mogę dziś zliczyć ile razy próbowano mnie zainspirować jakimś świętym oburzeniem na coś, co się gdzieś wydarzyło i należało natychmiast zareagować. No i musiał to zrobić ktoś rozpoznawalny. Całe szczęście ja byłem rozpoznawalny tylko w sieci, a nie na ulicy. No, a w ustawkach politycznych to ulica decyduje. Dlatego też parady równości odbywały się na ulicach, żeby ludzie mogli dokładnie wszystko sobie obejrzeć i dostać od tego szału.

Kiedy już grunt był przygotowany rozpoczęło się kreowanie liderów. Jak pamiętamy dokonywało się ono także na ulicach. Grzegorz Braun o coś zapytał policjantów, ci go pobili, a następnie toczył się przez sześć lat proces, który był ponoć rejestrowany kamerą. Zapytałem kiedyś Grzegorza Brauna dlaczego nie puszcza tych nagrań w sieci? Skoro nie było zakazu rejestracji, to nie ma też chyba zakazu emisji? Popatrzył na mnie, jak na martwego ptaszka i powiedział – nie wiem. Od tamtego momentu mój entuzjazm dla głoszonych przez niego prawd znacznie osłabł, a chwilę potem wygasł całkowicie. Proces zakończył się, jak pamiętamy jakąś śmieszną grzywną, a policjanci, którzy w międzyczasie przestali być policjantami, wyjechali gdzieś do Stanów czy dalej i tam rozpoczęli nowe życie. To jest swoją drogą ciekawe, bo ja mam z własnych doświadczeń, dość przykładów wskazujących na to, że szeregowi funkcjonariusze policji bywali kimś zupełnie innym niż to można było wnioskować na pierwszy rzut oka.

W propagandzie jak wiadomo najważniejsza jest komunikacja i charyzmat. One nie mogą być płaskie i mało wiarygodne, dlatego ważne jest kto i co mówi i jak na to reaguje tłum. Kiedy sprawy nie są naglące na czele pochodów i marszów prawicy może kroczyć nawet ktoś tak nijaki jak poseł Zawisza i nikomu to nie przeszkadza. Kiedy jednak trzeba prowadzić intensywny werbunek i zmieniać paradygmaty potrzebni są ludzie o wyrazistych osobowościach. Na przykład tacy, jak poseł Mikke, który wskazuje pryszczatym młodzieńcom drogę do seksualnych sukcesów. Trzeba się ubrać w muszkę, garnitur w kratkę i w czasie randki załadować wybrankę z liścia, a potem przewrócić na tapczan. Później idzie już z górki. Można też w wersji łagodniejszej, dla tych co nie lubią przemocy, od razu rozpiąć spodnie.

Ponieważ nie wszystko w życiu rozgrywa się w sferze instynktów, a poseł Mikke był już dziesięć lat temu lekko starawy, narracje muszą być jednak stale pogłębiane. Przede wszystkim muszą mieć jednak cel i wyraźnie wskazywać wroga. Nie wiem, jak to się stało, że nie zauważyliśmy iż głównym wrogiem prawicowych charyzmatyków stał się w pewnym momencie nie Tusk i nie Jaruzelski, ale Kaczyński. Przestawienie to dokonało się niejako naturalnie i bez bólu, a ja uznałem, że jest to wynik obłędu i chęci panowania nad innymi, tak charakterystycznych dla prawicowych charyzmatyków.

Nagle okazało się, że wszystko co robi PiS, jest złe. Potem przyszła pandemia i sprawy jeszcze się wyostrzyły. I teraz ważna rzecz. Ponieważ nie sposób komunikować się w polityce bez uproszczeń, albowiem wyborcy niczego nie zrozumieją, PiS i wszystko co wokół niej,  uważa siebie za prawicę, żeby odróżnić się od lewicy, która od stu ponad lat podnosi nieśmiertelne idee Marksa i Lenina i usiłuje z nich żyć. Nie może być inaczej, albowiem ludzie stracą całkiem orientację. Do tego dochodzą jeszcze kwestie religijne, które muszą być prawicowe. No, ale ekspansywne i myślące o podboju organizacje nie mogą inwestować w martwe idee, które służą dziś do opisu ekscesów obyczajowych. One mogą z tych idei zrobić tło i na tym tle sprowokować kolejny spór ideologiczny, który z ulicznych przepychanek, sporów o doktrynę i liturgię, przekształci się w prawdziwą domową wojnę. Ktoś naiwny może powiedzieć – nie, to niemożliwe, przecież chodzi o wartości i ludzie, którzy ich bronią są poza wszelkimi podejrzeniami. U nas być może tak, to znaczy trudno ich podejrzewać o udział w nocnym życiu gejów, u nas ludzie broniący wartości są prostymi degeneratami, pijakami albo narkomanami, erotomanami gawędziarzami, albo przemocowcami. I to jest akceptowane. No, ale już na Węgrzech, gdzie Kościół nie ma tak silnej i motywującej pozycji sprawy mają się inaczej. Czego dowiodła praktyka.

I naprawdę nie tłumaczcie mi, że Moskwa nie inspirowała ruchów gejowskich, albowiem Putin to macho, a także, że nie czyniła tego po to, by nagonić frajerów w zastawione wcześniej siatki. Machismo Putina jest tak samo autentyczne jak mądrość posła Rokity podkreślona siwą brodą.

Wczoraj na twitterze Tomasz Łysiak ze zdziwieniem napisał, że tak zwana twarda prawica we Włoszech, w tym wysokiej rangi emerytowani oficerowie popierają Putina. No cóż, nie miałem nigdy dobrego zdania o inteligencji oficerów, nawet wysokich, szczególnie zaś pochodzących z krajów takich jak Francja i Włochy. Ludzie ci, postawieni wobec rozregulowanej obyczajowości i nie posiadający na nią żadnego wpływu, a także po części na pewno uczestniczący w wielu patologiach – nawet mi nie próbujcie tłumaczyć, że jest inaczej – musieli szukać kogoś lub czegoś, kto im zastąpi opis okoliczności, towarzyszących im skutków i przyczyn. No i dostali gotową receptę. Nie wiemy jakie dziś są relacje pomiędzy wywiadem amerykańskim a służbami w krajach takich jak Italia, napisałem jednak Tomaszowi Łysiakowi, że czas na nową operację Gladio.

No tak, łatwo powiedzieć, ale do tego nie wystarczy sprawny aparat i podstępy. Zmienił się paradygmat, albowiem Moskwa ukradła idee prawicy, zdegenerowała je, sprowadziła do bełkotu Korwina i coraz słabszych bon motów Brauna, nie posiadających już nawet cienia pokrycia w faktach. Już nawet ględzenie o powszechnym dostępie do broni się nie sprawdza. Nie zmienia to jednak faktu, że nie ma narracji, która mogłaby się przeciwstawić propagandzie Moskwy. Widzimy bowiem wyraźnie, że choć trwa wojna, radykalne rozwiązania narracyjne wskazujące wroga nie wchodzą w grę. Wszystkie bowiem zostały ukradzione, łącznie z covidem. Jeśli tego nie widzicie, nic nie mogę dla Was zrobić. Nie ma też nikogo, kto mógłby stać się charyzmatycznym nośnikiem antymoskiewskich idei. Może będzie nim ten bezimienny tłum matek z dziećmi który stoi na polskiej granicy. Do takich rozwiązań jednak polskie życie polityczne nie jest przyzwyczajone.

Jeśli zaś chodzi o charyzmatyków, którzy wskazują innym drogę, dobrze pamiętamy w jaki sposób próbowano demontować pamięć o Janie Pawle II i kto to czynił. Naprawdę wydaje się komuś, że odbywało się to w imię czystości doktryny? I pogłębienia wiary? Dziś też wydaje się wielu ludziom, że krytykując papieża doprowadzą do zmiany w Kościele. Nie, doprowadzą tylko do rozbicia jedności chrześcijan i wskazania im innych, fałszywych charyzmatyków. Duch bowiem wieje kędy chce.

Żeby przeciwstawić się propagandzie i nie pozwolić jej na sukcesy nie wystarczy wskazywanie zła. Znajdzie się bowiem wielu, którzy usprawiedliwią każde zło. Choćby tym, że trzeba wreszcie skończyć z zepsuciem obyczajów (ostania parada w Niemczech – 2010) . Pretekstów zresztą znajdzie się bardzo wiele, nie tylko wyrazistych i trwałych, jak powyższy, ale także doraźnych – bo nas zdradzą, jak w 1939. I będzie ich przybywać, tak, jak przybywało ich na zachodzie Europy w latach siedemdziesiątych, kiedy ZSRR słabł i jasne dla każdego stawało się, że system ten jest niewydolny i zbrodniczy. Nie chcę się upierać, że jest to tendencja trwała – im słabsze imperium zła tym bardziej kuszącą i łatwą do zaakceptowania propagandę produkuje. Uważam jednak, że korelacja ta jest widoczna. Obnażenie słabości Rosji spowoduje nasilenie się propagandy. Tylko, że tym razem nie zakończy się to wybraniem Karola Wojtyły na stolicę Piotrową. Okoliczność ta nie rokuje dobrze. Nie rokuje dobrze naprawdę, a nie na niby, tak jak podniecający wszystkich do białości udział polskich samolotów w operacji na Ukrainie czy dwa miliony nowych obywateli z polskimi peselami. Nie ma nikogo, kto by wskazał drogę. A co ważne nie można już wskazać tej samej drogi, którą tu przyszliśmy. Wielu z nas bowiem się jej sprzeniewierzyło.

  54 komentarze do “Jak Rosja ukradła prawicową narrację”

 1. Czy rzymski katolik Christopher Ferrara uległ propagandzie Zła ?
  Obecnie niewiele osób podejmuje próby „uczciwego spojrzenia na kryzys ukraiński”. O wiele więcej jest prób „uczciwego spojrzenia na agresję Rosji”. Kto ma rację ? Bardzo polecam zapoznanie się z felietonem Ferrary: Próba uczciwego spojrzenia na kryzys ukraiński – Christopher A. Ferrara – Bibula – pismo niezalezne

 2. Nu, toż ty żaden Rick a prosta Grisza

 3. Ta kradzież narracji nakłada się na dość powszechną (moim zdaniem) i szalenie irytującą postawę polegającą na tym, że jeśli popierasz jakiś fragment działań np. PiS to oznacza, że jesteś „pisowcem”  i oczywiste jest, że popierasz wszystko co wychodzi od PiS-u. Nie ma opcji, że popierasz to co uważasz za słuszne, a odrzucasz to co jest twoim zdaniem błędne lub złe. Nic z tych rzeczy. Żadne tłumaczenia nie działają. Zdarzało mi się spotkać osoby, które będąc zwolennikiem np. PiS-u czuły się zobowiązane popierać i usprawiedliwiać działania całkiem nietrafione czy głupie tylko dlatego, że wyszły z PiS-u. To samo dotyczy ogólnie pojętej prawicowości. Ludzie gotowi są iść za czymś co ma metkę „prawicowy” nawet jeśli na pierwszy rzut oka widać, że jest to oszukane albo głupie. Włącza się jakiś „wewnętrzny paralizator” i myślenie w sposób rozsądny staje się krępujące. Nie popierasz czegoś „w czambuł” więc jesteś niekonsekwentny, labilny ideowo, niepewny.

 4. Cyryl mu odpowiedział, nie zauważył?

 5. To nawet Terlikowski zauważył, że rosyjska dyplomacja rozgrywa Stolicę Apostolską, a ekspert z Ameryki nie? Grają na tę samą melodię od wieków. On jest za cesarzem nie za papieżem.

 6. Ostatnia parada równości w 2010? Nie rozumiem. Chodzi o samą nazwę „parada równości”?
  Christopher Street Day w Berlinie odbywa się nieprzerwanie (przerwa 2020) od 1990. W 2019 była ponoć bańka kochających inaczej.
  https://de.wikipedia.org/wiki/Berliner_Christopher_Street_Day

 7. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem Pana intencje .Putin ma rację i reszta świata powinna mu dać wolną rękę na Ukrainie ?

 8. Obawiam się że link odciąga nas od dzisiejszego tematu ku mieliznom sporu kto jest imperialists bardziej zakłamanym: USA czy Rosja. Na pewno nieuczciwy jest autor, który proponuje nam szersze spojrzenie na konflikt i jednocześnie ślepotę na pewne aspekty. Jako niewinną ciekawostkę wklejam link do filmiku z 2018  https://www.youtube.com/watch?v=LAU3ktiq5yg. Z prośbą o wskazanie nierosyjskiej prawicowej narracji na pozimie pop, która nie byłaby jedynie przykrywką do przewalania budżetów.

 9. Nasuwa mi się myśl że dość sprawnie nam to wszytko kradną… a może nie kradną tylko zabrali nieeksploatowane a dźwięczne kawałki… Może da się to odzyskać tylko czy jest komu na tym pracować,  jesteśmy sami sobie ? Gdzie w takim razie opozycja kontrolowana pisu?

 10. Może czas najwyższy opowiedzieć jak Putin „wyzwalał” Syrię?

 11. Może czas najwyższy opowiedzieć jak Putin „wyzwalał” Syrię?

 12. Pełna zgoda, tylko trzeba powiedzieć jeszcze że współczesna propaganda lewicowa głównie to dużo krzyku i agresji słownej, a jak przychodzi co do czego to bananowi komuniści np, w Seattle dostają centrum miasta od burmistrz, żeby zbudować tam komunę CHAZ, następnie uciekają sami, bo nie ma co jeść i niektorzy nie chcą pracować. Piękne grafiki, super hasła, ekstra jakość, rozdzielczość, ale infantylia jakby mówili do 7 latka (podobno w psychologii są dane, że jak długo mówimy do dorosłego jak do dziecka, to on staje się bardziej potulny i myśli jak dziecko). To jest współczesna propaganda telewizyjna, już może nawet nie lewicowa, ale papka dla dzieci z każdej sceny podziału politycznego.

  Geje i transwestyści walczą o likwidację 2 poprawki do konsytucji w USA i odebrania nieruchomości jak ktoś ma za wiele, ale czy sami dzielą się z uchdźcami swoim mieszkaniem? Czy geje też mają broń schowaną? to kwestia sporna, mogą mieć przecież, kto ich wie, to tylko klasa średnia ma grać fair, oni nie.

 13. Takie dziś na PCh24 współbrzmiące zdanie: „Tymczasem to właśnie Aleksander Dugin wskazał – jako korzystny dla Moskwy – rozwój lewicowych i anarchistycznych ugrupowań. Ma to odzwierciedlenie w politycznej praktyce Kremla.”

 14. A już jak się im uda wprowadzić tę poprawkę ( w co wątpię), to okaże się, że zabierać i owszem, ale nie wszystkim, bo zaraz jakaś zasłużona instytucja będzie apelować, że tyle dobrego zrobił dla dzieci np.: w Afryce czy  w innym miejscu…

 15. A kto temu Duginowi pomaga powiedzieli?

 16. Jedno jest pewne – dyktatura potrafi być skuteczna i bardzo często prowadzi energię społeczeństw w ślepe korytarze.

  Demokracja, jaka by nie była, manipulowana, okłamana, zafałszowana, sterowana, kombinowana, jeżeli nie jest tylko demokracją z nazwy, zawsze prowadzi do uśrednienia, jedni drugim ściągają gacie, kłamią, kradną, szarpią się i pchają w jedne drzwi, ale kula toczy się dalej, bo demokratyczny tłum nie jest w stanie opanować i sterować wszystkim i wszystkiego.

  Dlatego Zachód z marszami przebierańców będzie zawsze normalniejszy od Rosji z bojącymi się wypowiadać zwykłymi ludźmi.

 17. Wydaje mi się, że nie trzeba dziś patrzeć na podziały prawica-lewica, bo one są częściowo sztucznie kreowane, a na to kto popiera polską rację stanu, a kto nie. Jesteśmy chyba w okienku dziejowym, kiedy nasi wrogowie, dwa państwa, są w odwrocie. Nie ma nic pewnego, ale sądzę, że teraz najważniejsza jest realna polityka, a nie spory ideowe. Nasze państwo i armia zostaną pewnie wzmocnione. Nie ma sensu się zrzymac, że ten kto nami pokieruje jest obcy ideowo, tylko wykorzystać możliwość wzmocnienia państwa. Nie ma sensu mędrkować , bo będziemy jak ten Piton smętny, którego towarzysz Piskorski zgryzl by jak truskawkę, gdyby dostał taki rozkaz. Idealnie byłoby, gdyby powstało centrum skupiające polskich biznesmenów, naukowców, i przedstawicieli paru innych zawodów. Niech polscy ekonomiści, prawnicy itd opracują projekt przebudowy państwa, ustroju, który odpowiada naszym warunkom. A teraz biedny mecenas Bartosiak, przysłany z Waszyngtonu, sam musi się trudzić. Jeżeli będziemy świętować i spiskować jak w czasie sejmu czteroletniego to nie tylko Prusacy nas połkną, ale także jakże życzliwi i cwani Chińczycy. A Braun to dureń. Korwin jawny szkodnik i zdrajca.

 18. To chyba widać, że Chińczycy są w zmowie z Rosją,  Niemcami i Francuzami na doczepkę? To są prawdziwi imperialiści. Oskarżanie nas o rasizm ochoczo podjęli właśnie włoscy katolicy, tuba Rosji.

 19. Duginowi to cała fabryka pisarzy pomaga. Ma podobno tyle publikacji, że nawet jakby nie jadł i nie spał, to by nie dał rady. Ale co on piszę? Evole miesza z Crowleyem, okultyzm z chrześcijaństwem? To jest kopiuj, wklej plus imperialne dąsy. A i tak zwykły Żyd, postmodernista w kurtce Iana Curtisa, fan 2Paca wygryzł go z posady nadwornego błazna i wizażysty. Co za wstyd.

 20. Chińczycy chcą zjeść i Rosję i Europę. Nie ma sojuszy, ewentualnie podpuszczanie słabszego. Liczy się tylko siła i spryt. I umiłowanie harmonii. Włoscy katolicy? Tacy jak Terlikowski na posadzie, czy zwyczajni wierzący?

 21. Powinno oczywiście być:

  „Jedno jest pewne – dyktatura potrafi być skuteczna, ale bardzo często prowadzi energię społeczeństw w ślepe korytarze.”

 22. Bardzo fajna idea, ale ona jest grana średnio tak co 5 lat w PL, pojawia się jakiś guru, który ma zebrać rząd, grupę ekspertów, którzy naprawią państwo. CO naprawczego wymyślą razem prof. Zybertowicz, Bugaj czy Gwiazdowski? Albo po co istnieje Konfederacja Lewiatan, ludzie tacy jak Henryka Bochniarz czy inni od Bussiness Center Club, żeby układ trwał i się replikował, oni natomiast są zawsze cementem tego układu, a ich mniejsi ludzie występują co jakiś czas jako element reformatorski, np. Ryszard Petru. Rada Gabinetowa przy premierze istnieje zawsze i co tworzy??? Popieram, ale to jest rozgrywka niestety

 23. Polską odpowiedzią na propagandę i szkodliwą narrację  jest M A B E N A

 24. Trwa wojna.Reszta ma niewielkie znaczenie.Nie ma potrzeby akurat teraz prowadzić kampani dwuznaczności dziwnych skojarzeń  kalambury które mają wykazać że konfederacja to ……. I tak dalej.PIS rządzi 7 rok to oni podejmują decyzje i nie wiemy co będzie za kilka dni a co dopiero w 2023r.

 25. O proszę: wpolityce.pl/polityka/588730-rosjanin-wszedl-w-sklad-etpc-ale-polscy-kandydaci-przepadli

 26. O proszę: /dorzeczy.pl/religia/272566/cyryl-i-parady-rownosci-przyczyna-wojny-na-ukrainie.html

  Ale aborcja na potęgę mu nie przeszkadza?

 27. fronda.pl/a/putin-chce-sie-wycofac-pieskow-podal-warunki,174614.html

  A teraz zagadka: Który z nich kłamie?

 28. To musiałoby być centrum pozarządowe. Pewien rosyjski bank, który pierze pieniądze między innymi w Polsce, ma w radzie nadzorczej cypryjskiego noblisty z ekonomii. Nie o takich eksperymentów mi chodziło. Najpierw trzeba rozwalić ten układ. Niech grają w ruletkę w Makau. Jak my nie wiemy, to Jankesi wiedzą. Przecież chcą państwa frontowego, a nie wyrzucić forsę w błoto. Sami są szulerami,  więc znają konkurencję. I może opłaca się im właśnie jej pozbyć

 29. Podziwiam Panią. Kiedy pierwszy raz usłyszała Pani o Ferrarze ?

 30. Naprawdę Pan myśli że stworzenie kolejnego koryta pełnego melasy na koszt społeczeństwa dla tzw fachowców w celu?.No właśnie w jakim niby celu nad czym te panie i panowie będą prawić.Rozumiem że jak tu dobrze zrobić tzw.podatnikowi.Chyba że komuś  innemu.

 31. Nie rokuje dobrze naprawdę, a nie na niby, tak jak podniecający wszystkich do białości udział polskich samolotów w operacji na Ukrainie …”

  To jednak poważna sprawa. Bo jak nas ktoś wpycha do wojny …? Zaczyna to na prawdę nie wyglądać dobrze. Możemy/powinniśmy przyjmować tych uchodźców z Ukrainy i starać się im pomóc. Ale zaangażowanie militarne to szaleństwo.

 32. Oczywiście, że nie o czymś takim mówiłem.

 33. „Z prośbą o wskazanie nierosyjskiej prawicowej narracji na pozimie pop, która nie byłaby jedynie przykrywką do przewalania budżetów.”

  Gabriel Maciejewski ma znakomita nierosyjska prawicowa narracje, która nie jest jedynie przykrywką do przewalania budżetów. Ale rzeczywiscie nie na poziomie pop, na wyzszym poziomie, ale da sie zrozumiec (troche sie trzeba przylozyc, ale to zdrowo). 

 34. Pomyliłem się, niewiele to zmienia

 35. Kękuś się uaktywnił i pieprzy o tej niebiańskiej Jerozolimie co to ma powstać na Ukrainie

 36. Pis uważa, że ta opozycja, którą ma jest dobra

 37. To wszystko jest epizod, który się zaraz skończy

 38. A prawicowych nie wskazał? Nie wskazał, które kawałki ogrywać, żeby publiczność dostawała ślinotoku?

 39. Trzeba patrzeć tylko na to, kto opowiada lepsze kawałki. Na razie jestem w czołówce

 40. Dugin to dureń i prymityw. Kaszpirowski propagandy imperialnej

 41. Nikt nie chce skorzystać z mojej oferty niestety

 42. Panie Coryllusie, mam prośbę, proszę napisać coś na temat poświęcania się dla innych. Zajrzałam na strony naszych „najwierniejszych” sojuszników -Niemców- a tam sugestie, że Ukraina powinna się poświęcić. Nie ma oczywiście niczego wprost, ale jak się tak zastanowić,  to taka sugestia jest.

 43. Oj ten Cyryl, ten ma moc: dorzeczy.pl/opinie/272638/abp-vigano-powiela-rosyjska-narracje-o-wojnie-na-ukrainie.html

 44. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem Pana intencje. Reszta świata ma rację i Putin powinien  dać jej wolną rękę na Ukrainie ?

 45. Dlaczego, tak mądrze i w szczegółach opisujący polskie żale i bóle, nie zajrzą do polskiej historii parlamentaryzmu (już ponad 550 lat), być może, powrót do źródeł wskaże nową drogę, ale już odległą od nowoczesnych rozwiązań wszelkich politycznych i moralnych degeneratów, zwanymi nie wiedzieć czemu POLITYKAMI.

 46. A może dać wolną rękę Ukrainie ?Walczą o siebie i nas .Bo jak padną to Ruscy przyjdą po nas .Przecież to oczywiste .Nie widzi Pan tego ?Myśli Pan że to partia szachów ?

 47. W szachach wszystko widać .Inteligencja wygrywa.W życiu nie widać kto kogo truje ,kto kogo gwałci w piwnicy ,kto komu łamie kości w piwnicy .

 48. Panie Gabrielu, dlaczego dopiero teraz ujawnia Pan tę historię z Braunem? Dlaczego w międzyczasie poparł Pan jego start na prezydenta Rzeszowa, a być może i inne działania, które umknęły mojej uwadze?

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest chwilowo niemożliwe.