lut 252022
 

Okaże się na dniach. Proszę Państwa, dziś krótko, muszę jeszcze załatwić we Wrocławiu kilka spraw. Myślę, że sposób w jaki wielu z Państwa ocenia wypadki na Ukrainie jest po prostu nieadekwatny. Szczególnie mówię tu o tych, którzy uważają, że zaangażowanie finansowe zachodu w Rosji wskazuje jakieś zakulisowe dogowory, a wszystko jest ustawką. Nie znaczenia ile razy będziecie zaklinać rzeczywistość mówiąc o firmach z Europy i USA czynnych na terenie Federacji Rosyjskiej. I nie ma znaczenia, jak nie po chrześcijańsku będziecie rozprawiać o losie uchodźców. Czynicie to przede wszystkim za wcześniej, demaskując się tak jak poseł Braun. Tyle, że on ma przymus demaskacji i przymus skupiania na sobie uwagi, jest bowiem narzędziem propagandy. Wy takiego przymusu nie macie. Uważam, że w tym kryzysie, chodzi o los nas wszystkich, obojętnie jak patetycznie by to nie zabrzmiało. Jeśli Zachód ustąpi, w jednym choćby punkcie, nic nie będzie już takie jak dawniej. Zmienią się bowiem polityczne kompetencje w naszej części świata. I to zmienią się tak, że zatęsknicie za Słowikiem i mafią pruszkowską. To do czego się odnosicie dziś mówiąc i pisząc o Rosji jest wyłącznie figurą retoryczną. Na dziś to tyle. Muszę lecieć.

  41 komentarzy do “Kto jest kim w Polsce”

 1. Dzień dobry. Oczywiście, że nic już nie będzie takie, jak przedtem. Zachód oczywiście zareaguje, kwestia ja k szybko i jak skutecznie. Ale po tej reakcji też będzie widać, jakie ma rzeczywiste intencje. I to może być jakiś, ze wszystkimi zastrzeżeniami, pożytek z tego doświadczenia, zwłaszcza dla Ukraińców, hołubiących różne iluzje. My jesteśmy niewiele lepsi, ale po doświadczeniu września 1939 wielu z nas właściwie rozumie znaczenie „zachodnich gwarancji”.

 2. Dla mnie sprawa jest jasna bez wielopietrowych intryg i wielopoziomowych spisków.Jest układ Rosja-Chiny i cichy wspólnik na razie w cieniu i udaje głupka czyli Niemcy.Celem Rosji jest wypchnięcie Amerykanów z Europy środkowej a później z całej Europy.Azjaci odważyli się na ten krok bo prawdopodobnie USA jest bardzo słaba a wilki to wyczuwają dlatego watacha poszła czując krew.Tzw zachód nic nie zrobi bo nie ma siły.

 3. – to się nawet kupy trzyma 🙂 choć ja nie uważam, żeby Rosja miała aż tyle siły i aż tyle ambicji. Na pewno wk..wia ich srodze fakt, że dziś Amerykanie stacjonują w „pribałtice” no i w Polsce, a oni to wszystko przecież, a już zwłaszcza Ukrainę uważają za swoją własność.  Myślę zatem, że Putin – jeśli jest w stanie myśleć racjonalnie – chce wywalczyć od zachodu prawo kontrolowania dawnego terytorium Sojuza, które wymknęło się Rosji z rąk. Zobaczymy, czy ten cały zachód będzie chciał na to pozwolić, NATO czy Bruksela jako całość pewnie tak, ale Brytyjczycy mają już pewne plany i osobiście nie spodziewam się ustępliwości z ich strony. Chińczycy to jak zwykle zagadka w tej układance, ale oni mają swoje sprawy w Azji, na Syberii, więc co tu się odwala, to dla nich rzecz mniejszej wagi. Mogą wykorzystać sytuację do dalszych wymuszeń na Rosji. Ciekawe czasy nastały…

 4. Od lat wmawia się nam że obecna Rosja to bieda,obsrane kible oni nie mają siły,blefują są tak słabi że wystarczy popchnąć i się rozlecą.Obawiam się że to dotyczy  obecnego tzw.zachodu z Ameryką włącznie.My wierzymy że USA i zachód to jakieś baśniowe twory niezniszczalne ,które nie umrą.A wiemy z historii że imperia wzrastają i upadają i nie są wszechmocne.Nie wiemy nic konkretnego w jakiej kondycji jest obecnie USA .Dla mnie jest jasne po połknięciu Ukrainy (oby się udławili) będziemy mieli gorącą granice wschodnią a z tyłu fałszywą przyjaźń  Niemiec.24 lutego wybuchła wojna a 23 lutego Niemcy ogłosiły że mamy zapomnieć o własnych elektrowniach jądrowych małych i dużych bo jak nie .No właśnie jak nie to co?

 5. Ta wojna jest testem dla USA i tzw.zachodu jak nie będzie konkretnych ruchów militarnych,realna groźba jego użycia wobec Rosji to w świat pójdzie sygnał że to koniec a dla nas tu w Polsce tagedia .

 6. Jak to co Putin ogłosi, że nas zdekomunizuje.

 7. – nie wiem, nie bywam w Rosji, na własne oczy nic nie widziałem. Mam nieliczne kontakty z Rosjanami, którzy są, oględnie mówiąc, sceptyczni. Ale to są tacy znający świat Rosjanie więc może mają standardy inne niż reszta. Nie można jednak zanegować faktu, że Rosja to typowy kraj naftowy, który za pieniądze z ropy i gazu kupuje nawet żywność, którą mógłby produkować sam, ale jak oni sami mówią – nikomu się nie chce ani nikt nie umie… Zważywszy zaś na tradycje z KGB rządzący Rosją rozumieją tylko język siły. Dlatego nie zmienią postępowania, jeśli nie spotkają się z radykalną reakcją. Ale – nikomu się nie chce ani nikt nie umie…

 8. Tak tak bieda bardak Ruski syf itd .Z tego co widzę stworzyli nowoczesną machinę wojskową,mają nadwyżkę  rezerwy w złocie są aroganccy,pewni siebie i robią swoje.Nam zostało powtarzanie frazesów jakiejś mantry o obsranych kiblach ,wszechobecnej biedzie itd.W niczym nam to nie pomoże .

 9. – ja nie neguję ich potencjału wojskowego, mają tradycje, pieniądze i od lat inwestują w to wysiłek. Na pewno nie wolno ich lekceważyć. Ale nie ma tak mocnego, żeby się mocniejszy nie znalazł. Do końca życia nie zapomnę wojny o Falklandy-Malwiny. Nie pamiętam ilu tam tych komandosów wtedy posłali, dwa tuziny? Kilka godzin i po wojnie. A świat oglądał te filmiki z rozdziawionymi gębami. Moim zdaniem i dziś to tylko kwestia decyzji.

 10. Tak, tak .A przed dekomunizacą wypiją z nami wódkę,pogwałcom sobie.A Niemcy będą narzekać co to za Ruskie prymitywy bo oni bez gwałcenia i picia wódki zrobią to profesjonalnie i powiedzą Polacy to nic osobistego sory .

 11. To dlaczego Brytole I USA nie gromadzą ciężkich dywizję na granicy

  Z Białorusią i od strony Kalingradu.Tym bardziej przypominam że USA I Brytole gwarantowały niepodległość i nienaruszalność granic Ukrainy w latach 90 tych w związku z oddaniem broni jądrowej.Jeśli mogą a nie chcą to jaka płynie dla nas nauka.

 12. Niech Pan posłucha przemówienia Putina, powiedział to do Ukraińców, oczywiście ironicznie. Powiedział, że to Lenin stworzył Ukrainę, a jak chcą dekomunizacji, to oznacza powrót w granice Rosji.

 13. A jeszcze jedno, Dugin tłumaczy jaka jest różnica między religią a tradycją. Katolicyzm to religia, prawosławie to tradycja. Pozdrowienia dla wielbicieli Wielkiej Lechii!

 14. – myślę, że dzisiejszych wojen nie wygrywa się ciężkimi dywizjami, ale czymś bardzo lekkim 😉 Ale nie jestem specjalistą. Co zaś do tej „nauki” – to właśnie ją uważam za jakiś pożytek z tej całej wojny. Niech bracia Ukraińcy się przyjrzą teraz swoim gwarantom. A i my razem z nimi.

 15. A tu proszę: ://dorzeczy.pl/opinie/267826/rosyjski-atak-na-ukraine-lawrow-mowi-o-wyzwoleniu.html

  Zamiast zgadywać, kawa na ławę.

 16. Ja znam te treści .To ich propaganda.Ta wojna to rzucenie rękawicy USA.Zrobili to bo czują się pewnie mają poparcie Chin i ciche przyzwolenie Niemiec,Francji i Włoch które tradycyjnie udają że nic się nie dzieje.

 17. Wszystkie te nadwyżki to ze sprzedaży surowców. To jest jedyne bogactwo Rosji. Świat się rozwija, populacja rośnie, więc ceny źródeł energii i innych surowców gigantycznie rosły (popyt). A skoro jest tak rozwinięta, czysta i cywilizowana jak pan sugeruje, to trzeba się może tam przenieść? Tyle tam wolnej przestrzeni do życia! Ale rzeczywistość jest taka, że nigdy wśród znajomych i znajomych znajomych w całym życiu (już dość długim) nie słyszałem/znałem aby ktoś myślał/marzył o osiedleniu się w Rosji. A za Ocen to co trzeci chciał lecieć, no i wielu poleciało. Może Rosja ma za słabą propagandę tego swojego „sukcesu” – choć na pana wystarczyło.

 18. To chyba jasne jak słońce, że to stek kłamstw i propaganda.

 19. Proponuję nauczyć się czytania ze zrozumieniem.

 20. https://www.krzysztofwojczal.pl/geopolityka/europa-centralna/ukraina/czy-rosja-dokona-inwazji-na-ukraine-i-jak-moze-ona-przebiegac-analiza/

  A tam:

  W skrócie, z perspektywy gospodarczej i politycznej, jest to ostatni rok w którym władze z Kremla będą miały bardzo silną pozycję negocjacyjną zwłaszcza w kontekście surowców energetycznych. Bowiem lada moment Polska wybuduje Baltic Pipe i rozbuduje terminal LNG w Świnoujściu. Jeśli będzie trzeba, możliwe będzie również wynajęcie pływającego terminalu LNG, który stacjonowałby w Gdańsku (co zresztą jest już kalkulowane przez rząd). Pozwoli to uniezależnić od rosyjskiego gazu ziemnego nie tylko Polskę, ale i także inne państwa regionu tj. Litwę, Łotwę, Estonię a nawet Finlandię (uwzględniając terminal LNG w Kłajpedzie, oraz fakt, że pod koniec 2021 roku skończono interkonektor gazowy Polska-Litwa dla gazociągu Finlandia-Bałtowie-Polska). Tak wiec Rosja straci możliwość szantażu gazowego wobec ościennych państw NATO, a może i nawet Ukrainy (jeśli zostanie skończona rozbudowa  połączenia Polska-Ukraina). Już teraz PGNiG zamówił dostawę LNG dla Ukrainy.

  Powodów jest więcej. Na rok 2021 przypadł również szczyt wydobycia ropy naftowej w Rosji. Od teraz produkcja czarnego złota będzie już tylko spadać z uwagi na wyczerpujące się rosyjskie złoża (te już eksploatowane i łatwo dostępne). Do 2035 roku poziom wydobycia ropy w Federacji Rosyjskiej może spaść nawet o połowę! Jest to tym bardziej prawdopodobne, że Rosjanie nie dysponują technologiami niezbędnymi do rozpoczęcia eksploatacji złóż położonych na dalekiej północy (rejon okołoarktyczny). Podobne przeszkody występują w przypadku wydobycia gazu.

  Oprócz tego Rosjanie borykają się z problemami: demograficznym, sanitarnym, ekonomiczno-gospodarczym (sankcje), finansowym (słaba waluta), spójności państwa oraz dużej nierówności pomiędzy jego regionami, a nade wszystko: zapóźnieniem technologicznym. To ostatnie objawia się nie tylko w sektorze wydobywczym, czy też w gospodarce, ale również ma ogromny wpływ na proces modernizacyjny sił zbrojnych. Katastrofalnie – jeśli chodzi o wprowadzanie nowych maszyn i zastępowanie starych – wygląda w tym kontekście kwestia lotnictwa. Ponadto brak wystarczających środków finansowych nie pozwala na utrzymanie potencjału marynarki wojennej.

  Z tych wszystkich przyczyn czas gra na niekorzyść Federacji Rosyjskiej, o czym Stany Zjednoczone dobrze wiedzą. Wg amerykańskich szacunków, już w latach 30-tych Rosja będzie ledwie stać na nogach i nie będzie w stanie zagrażać Waszyngtonowi.

 21. Rosja już tyle razy miała ledwie stać na nogach według analityków, że trudno policzyć. Poradzi sobie. Zajmijmy się sobą.

 22. Pan Bartłomiej pisze ku pokrzepieniu serc.Jeszcze 8,10 lat i padną z głodu i na tyfus i inne choroby z braku chigieny a wszególności osławionych strasznych  kibli.

 23. Co to za pocieszenie? Przypomniało mi się takie rubaszne przysłowie: „Nim gruby schudnie, to suchy padnie”. Niech sobie Rosja będzie jaka chce, niech się tylko od nas od pier … papier i tyle. To samo przesłanie mam do innych. Od tego trzeba zacząć.

 24. Ja tylko cytuję, ale nie po to żeby się pokrzepiać, ale żeby zrozumieć obecną sytuację. Też wydawało mi się, że wojny nie będzie. Jednak jest i chcę zrozumieć dlaczego Rosja gra tak wysoko.

 25. Nie ma sobie co zawracać głowy amerykańskimi czy innymi analitykami. Kilka dni temu napisałam, że kluczem jest Kijów. Napisałam też dlaczego. Dzisiaj czytam, że amerykański analityk pisze, że „okazało się, że chodzi o Kijów”. Taakie odkrycie.

 26. Tak haniebnie traktowany w Polsce św. p. prezydent Kaczyński wygarnął Putinowi i reszcie o co im chodzi, na Westerplatte. Pamiętacie jakie było oburzenie?

 27. Już nie raz prosiłem, żebyśmy nie porównywali niczego do 39 roku

 28. Nieczęsto się z panem zgadzam, ale to prawda

 29. Prawosławie to wydmuszka. Dugin zaś to bałwan

 30. Panie Coryllusie ja to wiem. Piszę tylko w jaki sposób manipulują, a wielu się nabiera.

 31. A co będzie jak Rosja zajmie się nami ?

  Akurat informacje o ich infrastrukturze wydobywczej pokrywają się z analizami Arabii Saudyjskiej.

 32. Z dzisiejszego briefingu Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej z godz. 18:30 (https://www.facebook.com/mod.mil.rus/videos/1127513424740942/):

  „W trakcie działań wojennych zdobyto wiele sztuk broni dostarczonej Ukrainie w ciągu ostatnich kilku miesięcy przez państwa zachodnie.

  Wśród trofeów znalazły się amerykańskie pociski przeciwpancerne Javelin i brytyjskie NLAW.”

 33. Oni się nami stale zajmują. Nie dają o sobie zapomnieć… niszą systematycznie nasz wizerunek, twierdzą, że jesteśmy „bezdomni” i inne takie pogardliwe kawałki na temat naszego państwa.  Poradzimy sobie, jeśli będziemy mądrzy.

 34. Co się dzieje? Przecież miało nie być wojny?  Co z Imperium? Przecież podobno banki z City i ruskie komuchy to jedno i to samo? No i co ten Biden wyprawia? Dlaczego nie słucha Trumpa?

 35. Pana to cieszy, czy smuci, bo nie mogę się zorientować

 36. Łał, sam to wszystko wymyśliłeś?

 37. Będą trzaskać Pioruny

 38. Pioruny wysłano na Ukrainę.

 39. Pioruny kupili też Amerykanie.
  Ciekawe, czy do inżynierii wstecznej, czy do wzmacniania kolejnych wersji Abramsów.

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest chwilowo niemożliwe.