kw. 092018
 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/zygmunt-lozinski-opowiesc-o-swiecie-ktorego-juz-nie-ma/

  3 komentarze do “Nowa książka na stronie”

 1. Witam.

  Bardzo ciekawa postać. O ile w Wiki jego biogram jest „jako tako opracowany”

  https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Zygmunt_Łoziński

  o tyle dwa byty prawne – Cesarska Rzymskokatolicka Akademia Duchowna w Petersburgu (zalążek Katolickiego Uniwersytetu w Lublinie) i Rada Polska Ziemi Mińskiej mają już opracowanie beznadziejne, szczątkowe zaledwie. Zauważmy też, że w Wiki nie ma żadnych źródeł do hasła o Akademii.  No i gdzie się człowiek ma dowiedzieć czegoś więcej o tem. Dzięki za nową książkę i ciekawe tropy do rozmyślań nad przetrwaniem polskości podczas braku polskiej państwowości. Osobnym tematem do ciekawych pytań (tu pewnie Betacool mógłby coś wiedzieć) jest powstanie i zalążek księgozbioru Cesarskiej Rzymskokatolickiej Akademi Duchownej w Petersburgu. KUL przejął ten księgozbiór

  https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Katolicki_Uniwersytet_Lubelski_Jana_Pawła_II

  a księgozbiór to podstawa wszelkich uczelni wyższych. Oczywiście warto również spojrzeć na inny, moim zdaniem fascynujący, biogram człowieka który połączył Akademię z Petersburga z Akademią w Lublinie:

  https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Idzi_Radziszewski

   

  Pozdrawiam

 2. Biskup Łoziński niejako przez miedzę razem z Bp. Matulewiczem pilnowali  swoich owieczek. Kontakt z więzieniem na Butyrkach bardzo się odbił na zdrowiu biskupa Łozińskiego, choć jak opowiadała moja rodzina mimo niedostatków zdrowia objeżdżał często swoją diecezję. Uważał spracowane, opodatkowane i w nerwach żyjące  ziemiaństwo ( w Stołpcach było miejsce wymiany szpiegów i przemytników) częste napady, włażenie band bolszewickich w polskie granice ) za sól tej mińskiej ziemi. A wiedział co to bolszewia, co to za rodzaj zagrożenia dla Polski.

 3. + Dziękuję za udostępnienie wiadomości o ukazaniu się książki.

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest chwilowo niemożliwe.