kw. 232019
 

Tematy naszych pogadanek dezaktualizują się szybko i a ważnych wydarzeń przybywa. Całe szczęście mamy też nowe książki, o których słów kilka wypada napisać. Najpierw jednak wrzucę link do pogadanki

https://prawygornyrog.pl/tv/2019/04/gabriel-maciejewski-o-pozarze-katedry-notre-dame/

Teraz pora na książki. Wydawnictwo Rewasz wypuściło właśnie na rynek nowy przewodnik po Szkocji, a ja znalazłem na stronie wydawnictwa Verbinum coś zupełnie niezywkłego – biografię św. Chrystiana apostoła Prus. To jest rzecz niezwykle istotna, albowiem ona łączy się jawnie ze sprawą kanonizacji św. Stanisława. Nie udało mi się ująć w małej książeczce o św. Stanisławie szerokiej perspektywy działań papieża i całego historycznego tła połowy XIII wieku. Wskazałem tylko na koronację Daniela Halickiego, jako ten trop, którym możemy tłumaczyć wypadki krakowskie roku 1079, czyli okoliczności śmierci biskupa krakowskiego. Okazuje się, że połowa stulecia XIII to moment, w którym Rzym wprowadza cały program polityczno chrystianizacyjny wschodu Europy, co związane jest z najazdem mongolskim. I tak po kolei – chrzci się Mendog, o czym możemy przeczytać w książce wydanej przez PiW, a zatytułowanej „Dzieje chrześcijaństwa na Litwie”, papież próbuje ochrzcić Aleksandra Newskiego, ale ten woli pozostać przy prawosławiu i płacić trybut Mongołom. Co jest dziwne samo w sobie, zważywszy na to, że Mendog nie lękał się Mongołów wcale. Na północ rusza także św. Chrystian, o którym nie pamiętamy wcale, ale który widoczny jest w herbie Grudziądza i ma swoją, lokalną legendę. Książkę o nim napisał amator, lekarz, ale to moim zdaniem lepiej. Jest to dzieło wielkie, poważne i bardzo zaangażowane, jak to zwykle bywa w przypadku autorów piszących sercem. Otwiera się nam więc cała poważna przestrzeń do interpretacji. Przypomnieć też należy, że oto książę Bolesław Wstydliwy odnaczony został pośmiertnie Orderem Polskiej Racji Stanu, za zaangażowanie w kanonizację św. Stanisława. Dodajmy do tego wszystkiego jeszcze św. Jacka Odrowąża i mamy zarys wielkiej i pięknej epoki. Oto link do informacji o pośmiertnym udekorowaniu księcia Bolesława.

https://www.franciszkanie.pl/artykuly/boleslaw-wstydliwy-otrzymal-order-polskiej-racji-stanu

A to linki do nowych książek

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/szkocja-przewodnik/

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/christian-biskup-prus-1216-1245/

 

  2 komentarze do “Nowa pogadanka i nowe książki”

  1. A dziś Św Wojciecha – Imię poswatało ze zbitki  „Woj” wojownik i „ciech” cieszyć się. „Jako Patron Polski Wojciech nawoływał też usilnie do przemiany życia i porzucenia złych obyczajów zarówno możnych, jak i duchowieństwo, nie spotkał się jednak z posłuchem. Strapiony udał się do Rzymu, do papieża Jana XV (985-996) i za jego radą postanowił opuścić ojczyznę i udać się na pielgrzymkę do Jerozolimy, wcześniej rozdając cały majątek ubogim.” Cholera, szkoda, ze nie ma co rozdawać… 😉

  2. Jak jestem w księgarni i chcę kupić coś aktualnego, to zawsze mi wychodzi, że Biblia jest ciągle aktualna i kupuję i mam już trzy różne wydania po polsku plus jedną po niemiecku, którą dostałem w prezencie i do Biblii kupuję zwykle jeszcze coś ekstra.

    Tak się zastanawiam, czy można jakoś sensownie lub bezsensownie zagospodarować młodzież szkolną, bo strajk jednak się zaostrza. Na pewno zwiększy się liczba ciąż u nastolatek i zaskoczonych „nieznanych ojców”. Taki pomysł: młodzież mogłaby na przykład ćwiczyć tai chi na głównych skrzyżowaniach miast i wsi codziennie w godzinach od 8.00 do 9.00 w ramach protestu pod hasłem „PRECZ Z PRECZEM!”, a od 9.00 d0 10.00 czytać księgi Tytusa de ZOO w ramach zajęć z polskiego tamże.

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest chwilowo niemożliwe.