lut 102016
 

Jutro jadę do Legionowa, żeby tam opowiadać o szansach polskiej polityki historycznej. I o tym właśnie chciałem coś napisać już dziś, zacznę jednak nietypowo, czyli jak zwykle, od mordercy Kajetana mianowicie. Oto wczoraj włączyliśmy sobie jakiś taki kawałek nagrań, gdzie znajomi mordercy i kanibala opowiadali zniekształconymi głosami o tym, jaki z niego był porządny człowiek. Najpierw jakiś pan mówił, że był to niezywkły erudyta i człowiek bardzo sympatyczny, a także towarzystki, potem zaś jakaś pani, niejako w kontrze mówiła, że miał nieco dziwne pomysły. Ostatnim razem, jak się widzieli morderca Kajetan mówił o jakiejś płynącej z kosmosu czy też ze słońca energii. Tak to przestraszyło jego koleżanki, w tym tę co udzialała wywiadu, że wszystkie uciekły gdzie pieprz rośnie. Wcześniej jeszcze głos z offu, który nadawał całemu temu nagraniu wielkiej dramaturgii, mówił o tym, że Kajetan czuł się wybrany i szczególny przez różne swoje wewnętrzne predyspozycje. Opowiadał o tym nawet na spotkaniach z czytelnikami jego wierszy i tych pogadankach, które urządzał dla pierwszych naiwnych.
Na koniec rzecz jasna wszyscy wyrażali zdziwienie, że taki młody, porządny i uczciwy, a dopuścił się tak straszliwego czynu, dlaczego ach dlaczego….
Pomyślałem sobie, po wysłuchaniu tego wszystkiego, że oto przygotowują grunt pod zrobienie z tego mordercy szczerego wariata, który dostanie żółte papiery i będzie spacerował na wolności, co jakiś czas pojawiając się jedynie w gabinecie psychiatry, żeby mu tam wbili jakąś pieczątkę w te kolorowe dokumenty. Tak to bowiem już jest, że siły jakieś niezbadane dbają pilnie o to, by najgorsi zwyrodnialcy działać mogli swobodnie i bez krępachy. Nikt przecież nawet nie pamięta i nie pyta co się stało z tym facetem co rozjeżdżał ludzi na Monciaku w Sopocie swoim wypasionym autem. Nie udało się zeń zrobić ortodoksyjnego katolika, ojca wielodzietnej rodziny, trzeba więc było zamieść sprawę pod dywan. To samo będzie z Kajetanem, nawet jak go złapią, zostanie potraktowany z niezwykłą łagodnością, podleczą go, ukryją gdzieś i sprawa przyschnie.
Jak to się w mojej biednej głowie łączy z polityką historyczną zapowiadaną przez rząd PiS. Bardzo prosto. Oto w serii nagrań dotyczących zbrodniarza zostanie nam narzucona narracja, której nie będziemy się mogli przeciwstawić. Nawet jeśli coś tam pomruczymy pod nosem, że się nie zgadzamy, nie będzie to miało znaczenia. Trochę również przez to, że sprawa Kajetana ma wymiar indywidualny i nie dotyczy każdego z nas. Dotyczy tylko jego rodziny i rodziny tej biednej Kasi, którą zamordował. My jesteśmy widownią jedynie. A na widowni można posadzić klakę, rozrabiaków i wymieszać to wszystko ładnie z tłumem widzów co zapłacili za bilety.
Z polityką historyczną jest trochę inaczej, ona dotyczy nas wszystkich, nie jesteśmy jedynie widzami, ale też współuczestnikami tego zajścia, a do tego cała ta machina jest zaplanowana tak, że ma funckję wychowawczą wymierzoną wprost w nasze dzieci.
Tradycja obchodzenia się z polityką historyczną przez nas, Polaków, ma ten sam wymiar, co tradycja obchodzenia się z doniesieniami na temat morderców wariatów. Wzruszamy ramionami i idziemy swoją drogą, część osób krótko się emocjonuje podanymi informacjami, po czym – kiedy emocje opadną – ziewa i zwraca uwagę na inne, bardziej atrakcyjne sprawy. Nie inaczej będzie i tym razem. Wśród różnic można wyszczególnić jeszczę sprawę kosztów. Zrobienie z Kajetana wariata w oczach opinii publicznej to rzecz tania, inaczej będzie pewnie z tymi papierami w kolorze żółtym, za które trzeba będzie zapłacić wpływowym lekarzom. Koszta polityki historycznej będą pozornie równie tanie, jak ta promocja zbrodni, ale w rzeczywistości przewali się tam duże bardzo budżety, znacznie większe niż na te wariackie papiery.
Śmiem twierdzić, że innej funkcji niż ten podział pieniędzy polityka historyczna nie ma i mieć nie może. Dokładniej opowiem o tym w Legionowie. Odbiorca zaś tej produkcji jest traktowany gorzej niż ci, którzy mają uwierzyć, że Kajetan to wariatuńcio co go energia z kosmosu opanowała. Tam bowiem mamy silny przymus uprawdopodobnienie sytuacji i odwrócenia jej oczywistej wymowy. W przypadku polityki historycznej zaś żadnego ciśnienia nie ma. Wynika to wprost z faktu, że rządowa polityka historyczna nie będzie miała żadnej konkurencji, a cały system dystrybucji zostanie jej podporządkowany. No, ale będzie to dystrybucja wewnętrzna, skierowana do tego samego odbiorcy, który ma łykać papkę o energii z kosmosu. Tak więc wszystkie nasze powyższe ustalenia pozostaną w mocy.
Ktoś może się oburzyć i stwierdzić, że tym razem na pewno będzie inaczej. Nie będzie, ja to poznaję po ilości scenarzystów piszących scenariusz do filmu o Smoleńsku. Tam są same zasłużone nazwiska i jest ich wiele, w tym Wolski, młody Łysiak i Pawlicki. To jest demaskacja, która ujawnia właściwy cel tej krępującej kokieterii, trzeba dać zarobić swoim i podtrzymać mit, że są oni utalentowani i rozumieją misję. Gó…no rozumieją, nie misję, nie rozumieją nawet po co się robi tę całą politykę historyczną. Gdyby rozumieli, natychmiast przerzuciliby się na lansowanie energii z kosmosu. Z grubsza rzecz wygląda tak – żeby sobie pozwalać na wydatki związane z polityką historyczną, trzeba najpierw osiągnąć jakieś sukcesy w tej zwykłej polityce, zwanej czasem brudną. Czy nasz nowy rząd, który funckjonuje ledwie od trzech miesięcy ma jakiś wyraźny sukces na koncie? Nie. No właśnie, a już generuje niepotrzebne koszty. Czy nie ma tu żadnej taryfy ulgowej? Czy nie można robić polityki historycznej nie odnosząc sukcesów w tej zwykłej polityce. Można, ale trzeba liczyć każdy grosz. Doświadczenie innych krajów uczy, że najlepiej wtedy pozowlić działać ludziom i nakręcać, albo wręcz jedynie sugerować różne koniunktry i kierunki. Od tego właśnie powinna być specjalna komórka z ministerstwie kultury, która musi mieć stały kontakt z różnymi redakcjami, szczególnie tymi gdzie rządzą „nasi”. Póki co „nasi” rozumieją, że trzeba powtórzyć program Sonda i to jest dramat, bo znowu ich ten pomysł demaskuje. Program Sonda, to było dwóch facetów na tle czarnej kotary opowiadających jakieś dyrdymały przebijane czasem zdjęciem samochodu jadącego po wzgórzach. Oni chcą dziś robić to samo korzystając z darmowych nagrań ja YT. Prowadził to będzie oczywiście Rożek, znany spcjalista od smażenia jajek na masce samochodu. O tym na przykład, by stworzyć jakiś odpowiednik polskiej szkoły filmowej, czy – sugerowany tu już przeze mnie – cykl filmów dokukmentalnych o malarzach pejzażystach mowy być nie może. Możemy więc stwierdzić wprost, że to co mówi minister Gliński i inni wyżsi urzędnicy nosi zwykle nazwę marzeń ściętej głowy. Pomiędzy wyobrażeniami, szlachetnymi, ale całkowicie fałszywymi pana ministra, a nami, czyli adresatami tychże pomysłów, kłębi się tłum macherów, którzy właśnie zabierają się za udowadniania, że Kajetan Poznański nie jest mordercą świadomym, ale psychopatą, który musi się leczyć. I oni nie dość, że chcą przedsięwzięcie to przeprowadzić z sukcesem, to jeszcze chcą przy tym maksymalnie obniżyć jego koszta. Wiedzą, że póki dystrybucja należy do nich każdy kit zostanie kupiony, a ludziom, w tym ministrom, premierom i prezydentom coś się powie, na przykład, że naród nie dojrzał do prawdziwej sztuki.

My zaś będziemy, na ile to będzie możliwe wydawać pamiętniki szlachty polskiej, nie tylko kresowe, ale także inne. Każdy bowiem musi robić taką politykę historyczną na jaką go stać. My nie musimy udowadniać, że ktoś tam jest psychopatą, my tych psychopatów rozpoznajemy zaraz po tym, jak otworzą usta i wypowiedzą pierwsze zdanie. Na razie w naszej księgarni wspomnienia księdza infułata Mariana Tokarzewskiego. Niebawem zaś, być może już w marcu kolejny tom wspomnień, tym razem nie z Ukrainy, ale z Białorusi.

Zapraszam na stronę www.coryllus.pl, do sklepu FOTO MAG, do księgarni Przy Agorze i do księgarni Tarabuk, a także do antykwariatu Gryf przy ul. Dąbrowskiego w Warszawie.

  84 komentarze do “O kłamaniu w żywe oczy”

 1. To korzystanie z darmochy jest niepokojące. Minista edukacji 1840 darmowych ekspertów (społecznych wolontariuszy) „dobrej zmiany” pozyskała . Ciekawe, że nie słychać o redukcji zbędnej administracj i zastąpienia jej wolontariuszami 😉

 2. Trudno dać w prezencie część książki np. I tom, wypada wręczyć całość, wiec czekam na wspomnienia z Białorusi i wtedy zakupię 3 komplety.
  A co do powyższych rozważań – no polityka historyczna jest na miarę osób, które ją realizują. Jak się to potocznie i niewykwintnie mówi: wyżej nerek się nie skacze. No i redaktorzy jak po swojemu rozumieją tak politykę historyczną zrealizują. A Coryllus im poprzeczkę podnosi i zmusza do myślenia, poddaje krytyce ich sztampę. I bardzo dobrze. Najgorsze jest umysłowe lenistwo. Nie mamy czasu na gnuśność.
  Po 10 latach partnerstwa z Niemcami w UE, wczoraj w filmach niemieckich z zakończenia karnawału zobaczyłam jakie jest miejsce Polski w niemieckiej polityce historycznej. Byłam i jestem – zażenowana … okazanym przez Niemców brakiem kultury. Niemiec to rubaszny prostak.

 3. Jakiś szeregowy pedofil trafił za kratki do wspólnej celi i długo nie pożył, a temu z Piotrkowa Trybunalskiego włączyli program ochrony i przeżył spokojnie w więzieniu wiele lat, aż do pierwszej przymiarki zwolnienia.

  Wyczytałem gdzieś w internecie, że za PRLu ginęli ludzie z ręki „wypożyczanych” recydywistów, którzy kasowali ludzi w tzw. święta narodowe, bo z racji mniejszej obsady personelu i ogólnego rozprzężenia łatwiej można było ukryć nieobecność Terminatora.

 4. To nie będą wspomnienia Tokarzewskiego z Białorusi, to będą wspomnienia kogoś innego. Niech Pani na nic nie czeka, bo tempo wydarzeń będzie duże.

 5. Problemem nie jest błędna decyzja „ministra podejmującego decyzję nt. polityki historycznej”. Problemem jest samo istnienie tego ministra i danie mu wpływu na cokolwiek poza własnymi gaciami.

  Politykę historyczną może sobie prowadzić sam naród, mając swobodę działania i ludzi umiejących składać słowa lub obrazy. My zamiast swobody działania mamy daninę na ZUS, US, PFRON, PIT oraz CIT. No i oczywiście najnowsze wynalazki socjalistycznych naprawiaczy świata: podatek bankowy z handlowym. Tutaj skojarzenie z wojną o handel sprzed kilkudziesięciu lat wysoce zasadne, wszak cel rzeczywisty który z pewnością wystąpi (nie mylić z deklarowanym) ten sam.

 6. Ciekawe jaki wałek będzie z Wołyniem Smarzowskiego. Do tej pory pokazywał on, że z nas to zwykła banda pijaczków, nic nie wartych żałosmych ludzi i może gdzieś w podtekście filmu będzie, że zasłużyliśmy na takie potraktowanie.

 7. Tak przy relacjach polsko – niemieckich jeszcze mi się przypomniała kultura historyczno – polityczna „Krytyki Politycznej” która zaprosiła bandyterke niemiecką na Marsz Niepodległości 11.11. 11 i wyekwipowała tę bandyterkę w broń tępą a potem po akcji miał miejsce zwrot broni do magazynu w piwnicach dawnej kawiarni „Nowy świat”, i spokojnie nie uzbrojoną grupę niemiaszków odesłano do kraju. Ot taka polityka historyczna „Krytyki historyczne” i chyba nie działali sami i zapewne ówczesnego ministra spraw wewnętrznych..
  Ilu wtedy policja pobiła młodych chłopaków z flagami biało – czerwonymi w rękach, za co? Za to że mieli biało – czerwoni inną politykę historyczną niż Minister Spraw Wewnętrznych, niż lewactwo z kawiarni Nowy świat. Czy ci policjanci nadal pracują w Policji a wtedy bili bo „wykonywali rozkaz”?
  No ci z „Krytyki Politycznej” z takimi obciążeniami, nie powinni brać udziału w dyskusjach w polskich przekaziorach. Czy wszystko zdaje się zamieciono pod dywan?

 8. Przypomniał mi się stary kawał z czasów komuny 🙂 Kto jest najwiekszym wrogiem Państwa ? Ten do którego Państwo nie dopłaca.Także minęło 50 lat i nic sie nie zmieniło 🙂 Dla młodych i zdolnych – ” bezrobocie ” było karalne 2- 3 lata odsiatki za postawe aspołeczną. Np. po ukończeniu Politechniki otrzymywało sie skierowanie do zakładu pracy + mieszkanie słuzbowe ./otrzymywał kazdy absolwent /

 9. A ja sobie tak myślę, że polityka historyczna rządu/państwa ma być obrazem tego co chce osiągnąć w swej „codziennej” polityce ta władza. Jeśli chce zatrzymać spadek dzietności – wszystko o szczęściu jaki daje duża rodzina i jakie podłe jest życie bezdzietnej singielki na historycznych przykładach. A w realu programy 500+, mieszkania na wynajem, podniesienie stawki płacy minimalnej itd, itd.
  Nawet o Smoleńsku można nakręcić film, którego prawdziwym przesłaniem będzie program wydania (w realu) bilionów złotych na modernizację armii czy PKP.

 10. Dla mnie, oni nigdy zadnej kultury nie mieli… beda sie tylko coraz bardziej „odslaniac”, ale
  ta odslona tez jest „rezyserowana”… i wiemy przez kogo.

 11. Stawiam na słuszny odwet za burzenie cerkwi i szykany w stosunku do Ukraińców w latach 1918-1939. Zamach na ministra Pierackiego i wybryki komunistów będą skwitowane jednym zdaniem. Temat agentury sowieckiej i niemieckiej w OUN i UPA nie zostanie tknięty, bo po co.

 12. Zatem… nalezy zywic nadzieje na sprawiedliwosc… zreszta ten zbok,dewiant i zwyczajny czub Poznanski Kajetan… i tak ma juz „przechlapane” !!!

  To zwyrodnialec i recydywista… i zaden program ani papiery tego faktu nie zmienia !!!

 13. kłamstwo w żywe oczy jest już normą społeczną/urzędową w RP; nikogo nie interesuje rzeczywistość, stan faktyczny, dowody lub schematy dowodzenia tez,
  doktryna obowiązująca to: kłamię więc żyję
  konfrontacja z kłamstwem jest wojną cywilizacyjną, a o wygraną b.trudno, ponieważ mechanizm solidarności środowiskowej oraz chronienia wizji bytów pożerających budżety [wojsko, policja, sądy, prokuratura, media, ..] jako tych niby epatujących z nadania prawością/praworządnością/uczciwościa/.. jest bezwględny dla tych, ktorzy sie sprzeciwiają lub nawet nieśmiało oponują;
  to jest tak: albo my albo wy

 14. Formatowanie historyczne rozpoczyna się w szkole. W podstawie programowej dla klasy 1SP jest napisane: uczymy, że kredyty (pożyczki) bankowe należy spłacać w terminie 😉

 15. Kajetan znawca kultury podobnie jak Trocki…gdy jeżdził swoim pociagiem pancernym i podpisywał tysiace wyrokow śmierci..podobno znalazl zawsze czas by zapoznać sie z najnowszą literatura francuską (był jej wielbicielem). A co do polityki historycznej Rosjanie zamierzają postawić przed ambasadą USA w Moskwie pomnik pamieci pomordowanym Indianom z Ameryki Północnej..:) ciekawe by było aby jakiś pomniczek może postawic pod ambasadą Francji i Anglii upamietniającą ich zdradę w 1939 roku….w takim miejscu aby nikt nie mógł wejść do budynku bez oglądania takiego pomnika…:)) Myślę że to by zrobiło więcej niz 100 filmów..:))

 16. Pisze pani o niemieckiej kulturze. A jak takie „zwierzę” wygląda? Niemcy aspirują do kultury, i owszem, ale my w Polsce dowody ich estetyki możemy sobie pooglądać np. w Palmirach lub w Piaśnicy, że nie wspomnę setek i tysięcy innych miejsc, słynących wcześniej min ze sporych obszarów ograniczonych drutami kolczastymi. A jak starują do Kulturkampfu, to długoterminowym efektem jest tylko wóz Drzymały.

 17. W kwestii ich „kultury” nic nigdy sie nie zmieni, mamy az nadto przykladow w naszej
  pieknej, dlugiej i bardzo bolesnej historii… a, ta jest nauczycielka zycia i zawsze bedzie!
  Wbrew temu co glosza koszerne barany… musimy miec swoja polityke historyczna
  i na niej sie wzorowac!

  … teraz nam pozostaje… odgrodzic sie bardzo solidnym… drutem kolczastym,
  wzdluz calej naszej zachodniej granicy… i spokojnie czekac, jak nasz sasiad bedzie
  „sobie radzil” !!!… i zajac sie naszymi… li tylko polskimi sprawami i problemami, bo mamy
  ich wystarczajaco dosc.

 18. Mord to mord i kara właściwie jest jedna: oko za oko, ząb za ząb, życie za życie. Natomiast co do polityki II RP to było ona niesprawiedliwa. Ojciec Michnika został skazany za coś co cała polska klasa polityczna robiła od 123lat.

 19. D’accord… ale tych oponujacych, ludzi dobrej woli jest wiecej !!!… i zawsze bedzie !!!

  I czas najwyzszy skonczyc z ta obluda, hipokryzja wciskana nam… na sile i na chama
  zwlaszcza przez zdegradowane, zeszmacone i sprzedajne merdia i presstytuki !!!

  … i te PRAWDE OBIEKTYWNA bardzo by sie przydalo naszej PBS powtorzyc „prosto
  w oczy” zaklamanej Makreli, podczas piatkowej wizyty !!!… na co z wielka nadzieja czekam !!!

  PRAWDA… i tylko PRAWDA nas wyzwoli !!! Wiem, ze PBS na to stac, wiem, ze moze
  sobie pozwolic powiedziec prawde, jak malo kto… i ufam, ze to zrobi w swoim i nas, zdecydowanej
  wiekszosci Polakow imieniu !!!

 20. Coryllus dobrze kombinuje z tym Kajetanem (albo coś wie). Podobno jest on synem jakiejś pani prokurator wysokiego szczebla. Taki nie może gnić w więzieniu, a że sprawa stała się głośna, to żółte papiery są dla młodziana wyjściem w sam raz.

 21. Off topic. Glaukopis na fejsie właśnie napisał, że Sat-Okh to nie był w żadnym AK, tylko był żołnierzem NSZ, a jego oddział AK to sie tylko podporządkował, co nie wpłynęło na proweniencję ideową samego Sat-Okha. Ciekawe, co na to LOP oraz TPPR…

 22. jaką zdradę? – mieli wypowiedzieć wojnę i tak zrobili jak w traktacie stało.

 23. Pan Kotek był chory i leżał w łóżeczku
  I przyszedł pan Doktor:
  „Jak się masz koteczku?”

 24. Tymczasem wyszła najnowsza książka Grzegorza Brauna, zapewne obejmuje większość poruszanych tu tematów, więc polecam ( wczoraj otrzymałem – całkiem spora cegła 652 strony ) :
  http://multibook.pl/pl/p/Grzegorz-Braun-Stale-warianty-gry/6358

 25. Co to za moda na takie cegły?
  Może taniej wydrukować cegłę niż dwa tomy?

 26. sama stoi na prezentacji:)))

 27. Trzeba kupować póki jest

 28. Za okupacji Polska Podziemna skazywała na karę śmierci i egzekwowała wyrok. Teraz też wszystko schodzi do podziemia tzn. internetu

 29. A swoją drogą to Banki golą nas do gołej skóry. I nie tylko banki. Idea za ten sam mebel chce więcej w Polsce niż w Danii. Kolonia

 30. Miało być oczywiście IKEA

 31. Szkoda, że x. Tokarzewski nie zdążył opisać Wołynia. O ile dane by mu było przeżyć

 32. coś a la Pomnik Katyński w Nowym Jorku

 33. A propos polityki historycznej: W grudniu moje dziecko zapytało mnie kto to jest Dziadek Mróz bo pani w przedszkolu ich uczy, że takowy jest. No i weź tu wytłumacz 6-latkowi jak Pani z przedszkola to dla niego pół-bóg

 34. To sam Sat Okh nie wiedział gdzie był?

 35. większość wcale, a wcale nie chce ani być wyzwalana z prawdy ani też sama się z kłamstwa wyzwalać; to jest wręcz jak ponadśrodowiskowy etos i powód do dumy i chwały;
  to jest jak w ZK, podział na frajerów i gitludzi; obserwacje wskazują, że jest to także adpatacja subkultury więziennej 'my zarządzający vs oni do orżnięcia’

 36. Właśnie sam aż zdziwiony jestem….ale to już pewnie polityka wydawnictwa PROHIBITA….;)

 37. To sie nie przedawnilo.
  Zawiadomic prokurature.
  Przy okazji bedzie test „nowej wladzy”.

 38. No, czesciowo ma pan racje, ale to nie jest wiekszosc! To jest przesraszone
  niewolnictwo, ktore jeszcze sie ludzi, ze… „jakos to bedzie”.

  Natomiast jesli chodzi o Francje i Francuzow, to oni juz dzisiaj maja pelna
  swiadomosc, ze jak – nie daj Boze, oczywiscie dla nich – WB wyjdzie z UE,
  a za nimi my wraz z GW… to oni po prostu… leza i kwicza !!!

  To jest dla nich i calej tej zachodniej Europy najgorszy scenariusz, oni
  doskonale zdaja sobie z tego sprawe, ze ZLODZIEJSTWO, a tym samym
  ELDORADO sie u nas skonczylo, i koniec zycia… na krzywy ryj !!!

  Dlatego „architekci” juz dawno opracowali kolejny „projekt” NWO i teraz
  nawet po trupach probuja go ze wszech miar wprowadzic zycie. O projekcie
  tym bylo „slychac” juz wiele lat temu… ja pierwszy raz o „nim” uslyszalam
  19 lat temu od kolezanki z Genewy… nie moglam tego zrozumiec i pomyslalam
  sobie, ze ona, ta moja kolezanka chyba… na glowe upadla i ze to nie jest
  mozliwe, ale jednak „architekci”… czasu nie tracili !!!

  Czy im sie uda te swoje chore i upiorne projekcje wprowadzic w zycie…
  nie wiem… wedlug mnie na to przyzwolenia nie ma… przynajmniej
  w naszej czesci Europy, tej jeszcze katolickiej i wierzacej. Mysle, ze im sie
  nie uda !!!… nie tym razem!

 39. A kto w Olsztynie prowadzi politykę historyczną? Może Werwolf?

 40. W Radio Olsztyn cały czas jakieś bzdury o małych ojczyznach. No ale mamy tramwaje

 41. Wszyscy tak narzekają w gazetach, że Niemcy są antypolscy. A niech sobie będą. W Bawarii najpopularniejsi zagraniczni politycy to Orban i Kaczyński (mężowie stanu).

  Na wiosnę Niemcy łykną następny milion arabów lub więcej (Merkel powiedziała że ich oczekuje), a wtedy zobaczymy czy pisowi rura zmięknie. Kilka dni wstecz Erdogan powiedział, że jak EU nie da dużo kasy na uchodźców to ich wszystkich zapakuje i wyśle do EU, a to są dziesiątki miliardów €. A że ich nie da to pewne bo ich nie ma.

  I to będzie realny test dla rządzących.

 42. No tak. Jerzy Marek Werwolf.

 43. Nie ma letko, tatusiu… musi pan jakos dziecku wytlumaczyc. Mnie moja mama tak skutecznie wytlumaczyla skad sie „dzieci biora”, ze… wierzylam w to az do 13 czy nawet 14 roku zycia.

  … a jak sie przy tym umeczyla… bo nekalam ja chyba ze 2 tygodnie!

 44. Tego Kajtka to proponuje zamknąć z recydywą, szybko mu wymierzą sprawiedliwość więzienną. A naszym urzędasom może braknąć grajcarów na jakąkolwiek politykę. Będą mieli politycy powrót do realu już za kilka miesięcy i skończy się pieprzenie co by zrobili ludziom dobrze za ich pieniądze.

  Źródło: money.pl

  Kryzys bankowy w Europie. Oszczędności są zagrożone?

  Akcje Deutsche Banku są najtańsze w historii. Inwestorzy obawiają się utraty wypłacalności jednego z największych banków w Europie. Podobny problem mają m.in. hiszpańskie czy brytyjskie instytucje finansowe. Eksperci uspokajają, że oszczędności klientów są bezpieczne i nie powtórzy się przykład Lehman Brothers z 2008 roku. Za kolejną pomoc bankom najprawdopodobniej jednak znowu zapłacimy w podatkach.

  Jak eksperci uspakajają to jest gorąco. W ciągu roku: Citygroup z 60 do 37 USD, deutsche bank 30 do 16 usd, santander bank 7,7 do 3,90 usd, itd….

  Taka to potęga bankowości.

 45. ze słońca jednak płynie energia i to jest dość ważne

 46. Potwierdzam, tez to slyszalam… slowo w slowo! Zobaczymy juz niebawem, co wymysla,
  ale francuskie presstytutki sa „mocno przejete” tymi tabunami uchodzcow, kumulowanych
  w rejonach przygranicznych Turcji… dzisiaj w tv francuskiej „grzeje sie” w mediach problem
  „ogromnego” naplywu uchodzcow z bombardowanej przez Putina Syrii !!!

  Nikt nie jest zainteresowany z regulowaniem „wystruganego” konfliktu na miejscu, tylko
  Erdogan na zaproszenie Makreli bedzie ich „deportowal” do Europy !!!

  No, po prostu DYKTAT… i zero dyskusji!

 47. ze słońca jednak płynie energia, sam to czuję

 48. Tak jest, skonczy sie to chore, urojone i absolunie oderwane od rzeczywisosci pierd…nie,
  co by bylo gdyby bylo !!!

  Jak sie poodbiera zlodziejstwu swiatowemu te niebotyczne apanaze, skasuje zerowiska,
  zlikwiduje „wirtualne fortuny” to i kryzys zniknie !!!

 49. Donald Tusk: Najbliższe tygodnie kluczowe dla UE

  Szef Rady Europejskiej Donald Tusk uważa, że najbliższych sześć tygodni będzie decydujących dla przyszłości Unii. Donald Tusk wziął udział w debacie na sesji Komitetu Regionów w Brukseli, podczas której omawiano główne problemy, z jakimi zmaga się obecnie Wspólnota.

  Araby + kryzys gospodarczy = cyrk na kółkach

 50. Tak, o kłamaniu w żywe oczy…!!!

  Zapadło MILCZENIE w sprawie wyprzedaży polskiej ziemi !!!
  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/zapadlo-milczenie-w-sprawie-wyprzedazy-polskiej-ziemi-2016-02

  Nie tak znowu dawno podniosłem ten bardzo ważny temat, to Mnie któryś ,,zdolny NKWD-zista” tutaj zapewniał jak to jest teraz świetnie zabezpieczone i polemizował w roli eksperta.
  Pycha kroczy przed pokorą.

  Co jeszcze można rozgrabić..?
  mamy ,,nowe”, idzie ,,nowe”, czyli PO staremu. Naród miał ,,chleba i igrzysk”? Ano, miał. Zamiana z ,,tamtych na naszych”?
  Jan bez ziemi…

 51. Myślę, że Wojciech Smarzowski jest dobrym reżyserem i sprawy polskie opowiada dosyć znośnie szczególnie w zestawieniu z paszkwilanckimi pokłosiem czy idą, wiemy że wszystko w III rp da się załatwić oczywiście za pieniądze, za naciski i takie tam, które wszyscy znają, Wojciech Smarzowski niczego nie owija w bawełnę, po prlu i jego kontynuacji III rp taki mamy śmietnik i jak napisał kiedyś Juliusz Kaden Bandrowski cieszmy się z odzyskanego śmietnika, tyle, że ten śmietnik nie jest nasz tylko należy naszych zagorzałych wrogów a my mamy tylko fawele.

 52. I tu zaczyna się chyba sprawa tego filmu. Dlaczego teraz, dlaczego Smarzowski, dlaczego tak szybko i niespodziewanie. Jeszcze pytanie za czyje pieniądze. Jednego, czego nie można odmówić Smarzowskiemu to w stopniu prawie doskonałym umie manipulować emocjami widza.

  Był już konflikt w sprawie filmu o Katyniu, kiedy z boku wyskoczył Wajda i zrobił film na tyle „rozbrojony”, że można było go pokazać we wszechrosyjskiej TV w tzw. godzinach najwyższej oglądalności. I połknięto go bez zakuszania.

  Czy ten nowy film to nie nowy myk tych co faktycznie zarządzają naszym krajem, którzy wysyłali polskich polityków w roli statystów i jednocześnie zapiewajłów na Majdan?

  Polacy nie kupili nowej narracji, pomimo iż zgodzili się na pracę miliona Ukraińców tutaj, zgodzili się nawet na buńczuczne zachowania studentów stamtąd, którzy studiują za nasze pieniądze tutaj, łyknęli zapowiedzianą pożyczkę w wysokości 4 mld zł, zgodzili się na pomoc humanitarną, a wypięli się kompletnie na świadczenie usług Ukraińcom w charakterze opłacanego, czy nawet ochotniczego mięsa armatniego.

  Nie można było podejść Polaków w ten sposób i wplątać ich w konflikt rosyjsko – ukraiński to dla wspomnianych macherów pozostała inna droga, a mianowicie przypomnieć Polakom ogrom krzywd, które spotkały ich przodków ponad 70 lat temu. Dobrym otwarciem tej drogi może być mroczny, naturalistycznie brutalny film Smarzowskiego.

  W kontekście tego co napisałem powyżej to Smoleńsk jawi się jako pierwsze posunięcie tych, co zmierzają do otwarcia tutaj frontu i napuszczenia nas wszystkich tu mieszkających wzajem na siebie.

  Stąd widać, że macherom powoli kończą się pomysły i jedyne wyjście będą widzieli w ordynarnych prowokacjach. W odwodzie pozostają im jeszcze Białorusini i Litwini. Ci ostatni są potencjalnie najbardziej obiecującymi.

  Podsumowując, przypomnę co napisali inni komentatorzy o nagrodzie dla Sakiewicza (mnie od tamtego czasu kojarzy się jako Sahevych), o sławetnym odezwaniu Targalskiego w sprawie rosyjskiej „humanitarnej” kolumny sunącej na Ukrainę, że on najpierw by strzelał do konwoju, a dopiero potem rozmawiał i o pracy rozgłośni polskiej dla Białorusi. Strzelamy sobie w stopę i to za nasze pieniądze.

 53. Waść chyba prorok, nic dodać nic ująć bardzo dobrze!

 54. przepraszam mam klika hektarów jeszcze rodowe co komuna nie rozkradła,

  w obrębie miasta

 55. czasem pali w dekiel,
  gorzej jak wali w dekiel

 56. ,,Wesoły Romek:
  Dzień dobry, cześć i czołem! Pytacie skąd się wziąłem!
  Jestem wesoły Romek, mam na przedmieściu domek! a w domku; światło, wodę, gaz…
  —–
  Nie bój, nie bój! Wyłączą Ci! „

 57. Sakiewicz to kolaborant i sprzedawczyk i jego sprzedajne merdia tez,
  i o tym fakcie musza wszyscy Polacy wiedziec… ze, z zatrutego drzewa tylko zatruty owoc pochodzi !!!

  Dla kolaboranta Sakiewicza i wszystkich jego sprzedajnych „partyzantow” gdziekolwiek sie zadekowali czy to
  „zreformowana TVP” z red. Rachoniem, czy „nowe radio” z red. Pereira, czy „frondowiec” Matyszkiewicz w TVP, czy „wynajmowana” tv republika u Solorza, czy „gadajace glowy” z red. Witoldem „Rambo Balkan” Gadowskim, czy red. Cezarym „Trotyl” Gmyzem, czy
  z przyklejona do pana Kaczynskiego na kazdej prawie miesiecznicy
  juz poslanka Alicja „KGP” Czerwinska, czy druga poslanka
  Joanna „Milionerka” Lichocka, czy z salonowcami Igorem i Bogna
  Janke do tego z Gapol’em i niezalezna.pl „od rozumu…

  dla tej „V kolumny” i calego szamba „mainstream’u nalezy sie
  tylko nasza POGARDA i serdeczny BOJKOT… for ever !!!

  Analiza Tadmanie… super lux !!!… i tak trzymajmy!

 58. Panie Janku,
  Nie zamierzam pisać o aktualnej, „zbawczej” partii rządzącej naszym krajem. Oni, podobnie jak cała „opozycja”, już wszyscy byli, rządzili i jedynie według pewnego, bliżej nieznanego szarym ludzikom klucza,
  wymieniają się miejscami i pohukując na siebie, dążą konsekwentnie do swoich wspólnych, niecnych celów. Mają tylko geograficznie różnych (a ideologicznie tych samych) protektorów, którym się zaprzedali.

 59. JP Morgan Chase przewiduje: EBC będzie ciął stopy procentowe do -4,5%, BoJapan do -3,5%, FED do -1%, (+ społeczeństwo bezgotówkowe), no i wszyscy ciułacze i ludzie o stałym dochodzie goluścy jak święty turecki.

  No i demokraci i progresiści:

  Wyklęty powstań, ludu ziemi,
  Powstańcie, których dręczy głód.
  Myśl nowa blaski promiennymi
  Dziś wiedzie nas na bój, na trud.
  Przeszłości ślad dłoń nasza zmiata,
  Przed nami niechaj tyran drży!
  Ruszymy z posad bryłę świata,
  Dziś niczym, jutro wszystkim my!

  Bój to jest nasz ostatni,
  Krwawy skończy się trud,
  Gdy związek nasz bratni
  Ogarnie ludzki ród.

 60. I podobno w „Bydgoszczu” tez ten „Hannibal Lecter” zaatakowal 2 chlopakow… i tez jest cicho!

 61. Wysłuchałem dopiero dzisiaj Grzegorza Brauna i ruszyło mnie.
  https://www.youtube.com/watch?v=-D9Oy6Vk0F0

  Po wysłuchaniu zajrzałem do Gospodarza i zobaczyłem, że
  murasz mówi:
  10 lutego 2016 o 14:11

  Mord to mord i kara właściwie jest jedna: oko za oko, ząb za ząb, życie za życie.

  i poszło zwarcie na masę i pod jego komentarza wpływem inaczej odczytałem potencjalny wałek zrobiony przy filmie Wołyń, a dalej to się jakoś naturalnie wysnuło jedno z frugiego. 🙂

 62. A czy przypadkiem „wzmozonej patriotycznie” Anny Marii Anders w radio Olsztyn
  nie wciskaja, zeby glosowac na nia w wyborach uzupelniajacych do Senatu, w marcu?

 63. DYNAQ – nie żartuj – WERWOLF to hitlerowska organizacja dywersji i walk partyzanckich na ziemiach utraconych przez Wehrmacht po 1943 roku
  Zobacz w Wiki
  Nie możliwe żeby obywatel Olsztyna nosił tak brzmiące nazwisko.

 64. Rany realne, ale wyroki internetów – wirtualne.

 65. Panie Romku, oni są już od stu lat.

  Klucz się nazywa – kalkulacja ekonomiczna w socjalizmie.

  Działa to tak:

  Siada dwóch centralnych planistów i liczą,
  5+5=15
  a wyszło 10
  mamy problem
  to jest wina spekulantów i czarnego rynku
  no i mnożnik nie zadziałał

  To może pogadamy o równości pedałów
  Pedały to za mało
  Chłopy walą kobity za słoną zupę
  No i pedofilia w Kościele

  Słuchjta trza pisać ustawy bez nich ani rusz

  I tak w kółko Maciej

 66. Świętą racja!!!

  Jak się koryto skurczy sami się zagryzą.

 67. ..a na końcu przyjdą ,,ciąć” miedzę.
  I to nawet nie będzie bój ostatni.
  Nie będzie czym i czego bronić.

 68. w wiezieniu nie mogą mu nic zrobić, jakby choćby włos mu z głowy spadnie to kompromitacja więzienia. Wiezien też ma prawo do obrony swojego życia, zdrowia i godności.

 69. A ci co pozostana do do pierdla… i beczke sledzi !!!

 70. Smarzowski robi film o Wołyniu na zlecenie Muzeum Powstania Warszawskiego.
  „Katyń” Wajdy w telewizji rosyjskiej był ocenzurowany.
  Pozdrawiam

 71. To Świata obywatel…Wiem co to wehrwolf,nie tu clou.

 72. >Jerzy45

  Dziękuję za informacje.

  Pan Ołdakowski wypadł z moich uznanych polityków.
  Poczekamy do premiery filmu. Jak na razie podzieliłem się obawami.

 73. Malarz pejzażysta – Pejzażysta malujący krajobraz swojej duszy.

  http://www.agraart.pl/nowe/artists/stanislawski-jan-polska-agra-art-aukcje-obrazy-antyki.html

  http://www.krosno24.pl/drukuj.php3?id=243

  Wydaje się to dobry pomysł. Ale zamiast „Smoleńska” chętnie obejrzał był film biograficzny o Ignacym Matuszewskim, Janie Żychoniu, Stanisławie Gano. W ramach polityki historycznej chętnie obejrzał bym film o naszej II z okresu II RP i okresu międzywojennego. Chętnie obejrzał bym film o Polonii, która wraca do ojczyzny z USA i buduje potęgę gospodarczą II RP (w tak krótkim czasie).
  Chętnie obejrzał thriller polityczny z okresu wyrywania klamki do heartlandu – gdzie toczą się rozmowy polsko-niemieckie nad przejściem armii Andersa w miarę zbliżania się frontu pod dowództwo nowej władzy w Warszawie i działania brytyjczyków i amerykanów oraz działaniach jakie podejmuje min. kpt. Jerzy Niezbrzydzki.
  O organizacji Muszkieterowie i kapitanie Stefanie Witkowskim. O państwie podziemnym oraz o wielu świętych (czyli tym co robi dla nas Kościół przez wieki od produkcji taniej żywności, po tani kredyt, poprzez opiekę medyczną i edukacje).

  Jak będą to brednie jak to Niemcy napadły na Polskę czy jak to Rosjanie zabili nam Prezydenta – będzie jedynie kupa śmiechu i drwin z naszego kraju. Profesor Gliński dokonał już jednej złej nominacji – Jacek Kurski – ewidentnie sobie nie radzi i nic absolutnie nie rozumie lub nie jest zainteresowany żadnymi zmianami systemowymi.

 74. Rzeczywiscie… ale skandaliczna hucpa !!!… do tego w srode popielcowa !!! Ta popier…na niezalezna.pl ” od rozumu” podaje takie info… debile, debile i jeszcze raz debile !!!

  „Nasz” i „prawicowy” portal !!!… do tego jeszcze PiS’owski !!!

  Ha, ha, ha, ha, ha…………………………. zabic ich tylko smiechem !!!

  I takie czuby od kolaboranta Sakiewicza chca… miec wplyw na „opinie publiczna”… i jeszcze
  ja ksztaltowac !!! To dopiero trzeba byc bezczelnym, zdegenerowanymi i zdeterminowanym
  tlumoctwem… i do tego miec tupet… i zero zahamowan etycznych i moralnych !!!

  Ten portal i tworcy tego festiwalu kwalifikuja sie juz tylko w kaftan bezpieczenstwa…
  i szybko „erka”… i to na sygnale do Tworek !!!

  To juz kompletna KRAINA GRZYBOW… to towarzystwo od Sakiewicza juz naprawde
  potrzebuje „specjalnej troski”… interwencja lekarska ze wszech miar jak najszybciej
  wskazana… i modlitwa o zdrowie, bo o rozum juz za pozno !!!

  Odlot totalny !!!

 75. Ja dostałem na urodziny tom pierwszy. Resztę sam kupiłem. Ale to była pułapka ten pierwszy tom 🙂

 76. Ołdakowskiego dyrektorem muzeum zrobił ś.p. Lech Kaczyński. By go bufetowa nie wywaliła przeszedł na ich stronę. Teraz to zlecenie i to Smarzowskiemu. Nędzna szmata.

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest chwilowo niemożliwe.