sty 132018
 

Wyświechtany do niemożliwości dowcip świętej pamięci księdza Tischnera nie przyda nam się dzisiaj na nic, więc niech nikt nawet nie próbuje go cytować. O co innego chodzi. Toyah zwrócił mi wczoraj uwagę, że ordery Polonia Restituta chodzą na allegro po osiem złoty dwadzieścia cztery grosze. Sprawdziłem, tak rzeczywiście jest, tyle, że są to ordery z PRL, bez wstęgi i pudełka. Komandorskie restituty ze wstęgą i pudełkiem latają po 600 stówek. To nie jest oszałamiająco drogo, jeśli wziąć pod uwagę rangę odznaczenia, ale ważne jest to, że ordery są prawdziwe. Dla porównania – Virtuti Militari dostępny jest tylko w podróbkach, a takiego orderu podwiązki nie ma na allegro wcale. Jeśli ktoś spodziewa się, że ja teraz powiem coś złego na Piekarczyka, ten jest w błędzie. Piekarczyk jest jedynie biednym idiotą, który odgrywa tu jakąś niezrozumiałą dla samego siebie śpiewogrę. Dramat polega na tym, że autentyczne odznaczenia państwowe – Polonia Restituta – chadzają w roku odzyskania niepodległości po 8,24. I nikt nie widzi w tym nic zaskakującego, podobnie jak nikt nie widział nic zaskakującego w obdarowaniu tym odznaczeniem człowieka takiego jak Piekarczyk. Proszę Państwa, to bardzo źle o nas świadczy. O nas wszystkich, albowiem ten order, nosi nazwę taką jak wiemy, a my jesteśmy do tej jakości – bo to jest jakość, prawda – mocno przywiązani. Jeśli więc organy państwa traktują tę restitutę jak widać, to moim zdaniem coś jest nie tak. Das ist ein problem jak mawiała moja pani od niemieckiego, którego się nigdy nie nauczyłem.

Mam wrażenie, że potrafię zdiagnozować to zjawisko, a także opisać je szerzej, niezbyt może oryginalnie, ale szerzej. Do tego wyławiając z bieżącej rzeczywistości najbardziej jaskrawe jego objawy. To jest niemożność zmierzenia się z realiami, która powoduje wielką chęć budowania rzeczywistości alternatywnej, rekonstruowanej z jakichś przypadkowych znalezisk, która ma rzekomo ułatwić osiąganie sukcesu. Opowiem teraz jeszcze raz o tym, co już tu, na naszym blogu było omawiane. Jeśli ktoś jest gruby, nosi okulary, ma predylekcję do zakładania dżinsów, pedalskich sweterków i do tego czerwonych butów, a jest jeszcze przy tym z wykształcenia historykiem i kustoszem, musi – podkreślam – musi, po pracy przebierać się w kontusz i udawać jakiś zlew Lechistanu. Nie może być inaczej. Swoją misję pan ten postrzega zaś w sposób następujący – należy zapamiętać taką ilość technicznych szczegółów dotyczących interesujących go zagadnień z przeszłości, żeby spoza nich nie wyjrzał nawet cień prawdy, żeby cała narracja sprowadzona została do wymiany średnic luf armatnich i ciężaru kul do nich pasujących. Postawa ta ma ciężkie bardzo konsekwencje. Przyciąga bowiem młodzieńców, którzy nie rozumiejąc nic z tego co ich otacza, zaczynają swoją przygodę w życiu dorosłym od rekonstruowania przeszłości w taki sposób, w jaki przewidzieli to dla nich autorzy podręczników akademickich. Ujmując rzecz w skrócie powiedzieć można tak – skoro nie umiemy zorganizować budżetu na film historyczny, to sami się za film historyczny przebierzmy, może to kogoś zainteresuje. Mamy więc niejako podwójne niezrozumienie. Przemożna chęć wizualizacji własnej przeszłości, bez jakiegokolwiek jej zrozumienia, wpływa na całkowite niezrozumienie realiów, w których przyszło tym ludziom żyć. Kiedy oni myślą bowiem o tych filmach, które chcieliby obejrzeć, a które miałby rzekomo rzucić na kolana publiczność, w ich głowach nie pojawia się hasło „dystrybucja”, tam się pojawia co innego, aplauz widowni mianowicie. I nic innego tych ludzi nie interesuje.

Pragnienia te nie pozostają bez odzewu. Jak wiemy internet to jest narzędzie o straszliwej mocy, które ma to do siebie, że korzystając z niego łatwo wziąć za prawdę to co jest tylko popularną opinią. Błąd ten nie dotyczy bynajmniej nas maluczkich, bo pokusy, na jakie narażeni są zwyczajni ludzie to jest ich osobisty problem. Błąd ten dotyczy instytucji państwowych. Na przykład telewizji, której prezes – Jacek Kurski – uwierzył, jak mniemam, słuchając głosu licznych, sfrustrowanych rekonstruktorów historii, ufających, że pokazanie filmu o zdobyciu Moskwy, wyda Moskwę w ich ręce rzeczywiście, iż tylko film historyczny może przywrócić Polakom godność. To jest oszustwo i pułapka, w dodatku nie zastawiona przez Kurskiego, ale na Kurskiego. On tego nie zrozumie nigdy, ale nie jest to w końcu nasza sprawa.

Dziś z samego rana przeczytałem bowiem, że Korona królów to jednak sukces i Polacy ten serial uwielbiają. Cóż to w końcu jest za sztuka opłacić klakierów? Cóż to jest za sztuka przyjąć za prawdę jedną, masową opinię podpartą autorytetami znawców kul armatnich, a odrzucić inne opinie, które takiego poparcia nie posiadają. Nic. To jest praktyka, w której obaj Kurscy mogliby iść w zawody. Jeśli nie widzicie w tym nic groźnego, powróćcie do lektury Historii Polski Stanisława Mackiewicza. Dowiecie się z niej, że kiedy sytuacja międzynarodowa była już klarowna i wszyscy politycy na świecie z łotewskimi i estońskimi włącznie wiedzieli, że jest już po Polsce, politycy w Warszawie rozpoczęli realizację planów mocarstwowych. Dziś jest nawet gorzej niż wtedy. Nie da się tego jednak nikomu wytłumaczyć, bo najważniejszy jest sukces medialny. A jeśli go nie ma, to co? To robimy sukces z braku sukcesu i wynajmujemy oszustów, żeby go uwiarygodnili. A kto za to zapłaci? Oj, tam, oj tam….

Cieszmy się, że póki co chodzi tylko o pieniądze i głupią telewizję, a nie o życie naszych dzieci, bo Kurski by się nie zawahał także i w tym przypadku. I marną pociechą jest świadomość, że ja także bym się nie zawahał jeśli idzie o Kurskiego, a wielu wraz ze mną. O czym Kurski, na wszelki wypadek, powinien wiedzieć już dziś, a to z tego względu, że różnie mogą potoczyć się losy. Nigdzie nie jest powiedziane, że po śmierci Jarosława Kaczyńskiego nie dostanie on w nowym rozdaniu jakiejś bardziej odpowiedzialnej funkcji. Tak więc uważam, że trzeba mu ten komunikat wbić do głowy już teraz. Kurski, nie wódź nas na pokuszenie, bo łatwo mu ulegamy, jesteśmy tu w większości gwałtownikami i mamy za sobą jakąś przeszłość. Nie próbuj też wodzić ludu na barykady, bo będzie naprawdę źle….Opinie z internetu niewiele wtedy pomogą.

Finałem tych sekwencji – niemożności zrozumienia przeszłości, błędów w ocenie rzeczywistości, mylenia faktów z opiniami i przywiązywania się do tych ostatnich – jest Piekarczyk i jego order. On podobno napisał list do prezydenta, w którym wyłuszczył, dlaczego oddaje tylko odznaczenie, a nie wieczne pióro, które było do niego dołączone. Napisał, że to pióro także wziął z rąk niegodnych, ale napisał nim ten list i ono przez to nabrało wartości. Nie wiem czy Piekarczyk, Sakiewicz i reszta bandy pamiętają, jak prezydent chwycił w swoje niegodne ręce upadającą hostię? Pamiętają? Jeśli pamiętają, to może niech zabiorą głos także w tej sprawie. Do wszystkich bowiem wymienionych tu przeze mnie złudzeń dołączyć należy jeszcze jedno – złudzenie dotyczące wagi gestów. W zasadzie trzeba by było napisać wybryków, bo to o czym tu mówimy, od początku aż do Kurskiego, to jest zestaw wybryków, z którymi my, ludzie poważni musimy się mierzyć codziennie. Nie mamy przy tym żadnej szansy na to, że nasz głos, nawet jeśli będzie usłyszany, zostanie wzięty pod uwagę. Nie zostanie, bo pokusa łatwego, oszukanego, wymyślonego, fikcyjnego, wziętego ze śmietnika i na dodatek jeszcze śmierdzącego sukcesu, jest zbyt wielka.

Polonia restituta po 8,24, oddam order, ale pióra szkoda, psioczą na serial, wynajmijmy klakę, a potem jeszcze człowieka, który powie, że w internecie szerzy się hejt i trzeba z tym koniecznie walczyć. Najgorszy zaś jest ten cały coryllus, bo w swojej książce pomylił datę śmierci papieża Juliusza II o jeden rok – napisał 1514 zamiast 1513. – To był taki papież Juliusz – Łepkowska na to. – myślałam, że Juliusz to tylko Słowacki. – Cicho Ilona – zajmij się lepiej opisywaniem przygód Kazimierza Wielkiego w Budapeszcie.

Na koniec zmienię nieco tonację. Wyobraźcie sobie, że ten emerytowany policjant co na portalu randkowym udawał pilota samolotów pasażerskich przestał przyprowadzać do szkoły swoje dzieci, o których mówił, że są dziećmi jego brata bliźniaka. No i w ogóle zniknął z horyzontu. Zobaczcie, jak krótkie i sztywne są te połączenia. Czy to nie jest niezwykłe? A skoro tak, to może i to zadziała – wczoraj przez cały dzień nie było prądu. To się zdarza tu nagminnie. Mieszkamy 30 km od Warszawy, zaraz zaczną budować obok międzynarodowe lotnisko, a wieś Szczęsne, Radonie, Adamowizna i Opypy mają regularne przerwy w dostawie energii elektrycznej. Dla mnie to jest problem, bo ja miałem wczoraj wysyłkę, która nie doszła do skutku. Nie będę przepraszał, bo to nie jest moja wina. Poszedłem na skargę do wiceburmistrza Galińskiego, bo to czasem skutkuje, ale tym razem nie poskutkowało. Prąd włączyli wieczorem. Za wszystko odpowiedzialny jest ten pan, przepuszczony jak widać przez foto szop. Wszelkie uwagi dotyczące opóźnień w dostawie proszę od dziś kierować do niego https://pgedystrybucja.pl/Spolka/O-Spolce/Wladze

Przypominam, że na stronie www.basnjakniedzwiedz.pl trwa promocja książek i czasopism. Baśń czeska i amerykańska po 10 zł, Baśń III po 15, tak samo Łowcy księży oraz Straż przednia. Nawigatory także po 10, ale ubywa ich w zastraszającym tempie, więc trzeba się spieszyć.

  121 komentarzy do “O różnych rodzajach prawdy”

 1. niemożność zmierzenia się z realiami

  to problem większości

  dają radę – cząstkowo

  potem ucieczka

  w fikcję

  s-f historyczne

  dobrze się sprzedaję

  w księgarniach

  serio

 2. Restituta nawet się rymuje z jednym takim jednoznacznym słowem z pewnej branży usług… Ale tam zdaje się wyższe stawki w grę wchodzą, więc to tyle z podobieństw

 3. nie rozumieją

  wagi symbolu

 4. Czy oprócz orderu i pióra w tzw pakiecie było coś jeszcze, czego nie zwróci pan Piekarczyk? Swoją droga ciekawe po ile na allegro chodzą te pióra?

 5. PS.. A bo te spółki to są od innych robót jak to mi minęło wczoraj w telewizorni o pewnych wodociągach komunalny (świetne są te nazwy) co to prywatne domy budowały jakiemuś urzędnikowi w Zakopanem… Całkiem tanio. I tak sobie pomyślałem że powinno się tę ekipę puścić w Polskę żeby pobudowała wszystkim, łącznie z tą fijakarpatką. Zamiast premiera do krów(ek) posyłać na ten przykład

 6. Rozumieją… Dlatego tak wielu nadstawia klatki piersiowe

 7. to głupcy.

  orderu podwiązki

  nie dostają głupcy

  i nie ma go na allegro

 8. ale zdjęcie z krówką

  urocze 🙂

 9. Nie jest aż tak, źle bo Gospodarz nie zauważył, że te po 8,24 zł to są KOPIE.

  http://allegro.pl/krzyz-polonia-restituta-bez-wstazki-i5664806409.html

 10. Sprawdziłem z ciekawości. Zgadza się, za 8 jest kopia, od 15 miniaturki, za 100 normalny oryginał, a za 600 komandorski. Tyle, że to nie zmienia w ogóle sensu przekazu – to wszystko jest za bezcen.

  https://allegro.pl/listing?string=polonia%20restituta&order=m&bmatch=ss-base-relevance-floki-5-nga-hcp-col-1-4-1003

 11. Obawiam się, że jest nawet gorzej i wszystko co się dzieje dzisiaj ma już wpływ na przyszłe życie naszych dzieci. Każda zła decyzja, każdy brak wiedzy, świadomości i oszukiwanie ludzi w celu tworzenia pozornych sukcesów oddala nasze dzieci od tego, żeby żyło im się lepiej, kiedy będą w naszym wieku. I to jest cholernie smutne, myślę o tym coraz częściej.

  Co do Kurskiego, jak widzę teraz TVP albo TVP Info mogę tylko powtórzyć za autorem – ludzie z wiekiem i doświadczeniami naprawdę tracą skrupuły. Te wiadomości i publicystyka, których się nie da oglądać, a do tego ciągłe puszczanie skrajnie wrogich nam propagandowo filmów i seriali. Czy jest jakaś granica głupoty? Bo najgorsze to udawać patriotów, a robić coś odwrotnego.

 12. Ja wiem czy oni udają? http://dakowski.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=21875&Itemid=100

 13. Wcześniej poruszyłem temat emigracji..Prawie byłem zakrzyczany 🙂 A więc pytam się ,kto bedzie się kopał z koniem? Młodzi widzą te tandete, szmire,która  jest aplikowana non stop..I to ze wszystkich stron.. Ale również,są tacy co się w nią wkrecają..Sadze ze, ci co  produkują te głupoty liczą na to ,ze będzie więcej pelikanow . Ale to nie jest chyba istotne..A czy w związku z tym tabuny Polaków będą powracały do Polski.. I czy to w ogóle o to chodzi.. I ta banda śmie obwieszczać ze Jezus Chrystus jest Królem Polski..

 14. Za 45 zł jest oryginał z legitymacją. Wprawdzie z PRL – ale oryginał. Zakładam, że można kupić i obecny – a część z  tych oznaczonych jako replika jest repliką „z ostrożności procesowej” – bo jak ktoś chce za replikę 600 zł – a za mniej niż 10% można kupić oryginał  z pudełkiem i legitymacją – to one replikami najprawdopodobniej nie są, a kupiec ma to wywnioskować z ceny.

  Jakby kto chciał rzec, że z PRL to nieważny – to niech to powie tym, co dopracowali się emerytur w PRL – że są nieważne i trzeba je oddać.

  Na miejscu Kancelarii (ale ja nie jestem na miejscu) tym zwracającym wysłałbym pismo takiej treści:

  W związku ze zwrotem odznaczenia informujemy Szanownego Pana, iż wraz z odznaczeniem otrzymał Pan świadczenie niematerialne w postaci marketingowej, które to świadczenie nasi eksperci wycenili na kwotę 200 tys. złotych. W związku ze zwrotem odznaczenia jest Pan zobowiązany do zwrotu w/w kwoty w terminie zawitym 7 dni.

  I wlazłbym mu na hipotekę i konta bankowe. Prezydent powinien ułaskawić komornika, tego od traktorów – i jego powinni wysłać do „barda” – żeby zajął mu samochód, a przy okazji sąsiadom w okolicy.

  Osobom odpowiedzialnym zaleciłbym znaną już od wielu lat technikę – telefonowanie. Żeby dzwoniły – czy dane indywiduum odznaczenie przyjmie – to raz – i nowelę przepisu – by nie można było zwrócić – chyba, że wraz z rezygnacją ze świadczenia emerytalnego, również w przyszłości.

  Gdyby to chodziło o medale, to moglibyśmy spać spokojnie – jeden daje, drugi oddaje – nic wielkiego. Rzecz w tym, że inne sprawy wyglądają bardzo podobnie – tzn. otoczenie najwyższych osób w państwie tak właśnie funkcjonuje.

 15. Tia. Gospodarz tradycjonalista pełną (frazesów/frajerów) gębą… Taki to pierożki w piątek ogrodzie z ciasta i pod krowę wejdzie żeby więcej mleka dawała, i by innym nieba przychylić… Słodziak

 16. A od 1 stycznia tego roku wprowadzić nowy podatek tzw. podatek od deszczówki..I to nie jest żart..

 17.  
  To było tak. Po 2010 roku społecznicy zauważyli, że sam PiS nie poradzi sobie z obaleniem rządów złodziei i aferzystów, czyli PO-PSL, sterowanych i wspieranych odgórnie przez beneficjentów czyli mafie oparte na służbach specjalnych PRL (nota bene całkowicie niezależnych od komuny, bo jak każda organizacja zależne od kasy, a kasa przychodziła z paru stron).
  Powstawały grupy formalne, nieformalne, związane lub związujące się z resztką mediów nie tyle niezależnych co zależnych od sił innych. Innych źródeł kasy, innych ambicji, czy innych celów strategicznych.
  Wszystkie te grupy zostały zinfiltrowane, niektóre rozbite, niektóre przejęte, inne wchłonięte. Muszę zrobić tutaj dygresję psychologiczną, a nawet dwie. Wielu z tych ludzi postawiło sobie wyraźny cel i z determinacją do niego dążyły/dążą, zbierając po drodze w ramach masy uderzeniowej, rząd prawicowych lemingów, rozpaczliwie potrzebujących wodza. Druga dygresja jest taka, że po osiągnięciu celu, uczestnicy oczekiwali nagrody.
  Świadomie, lub podświadomie. Nawet ja byłem łasy na przynajmniej zauważenie mojej pracy przez zwycięzców, choć obiecałem sobie, że odmówię przyjęcia każdej materialnej nagrody związanej z pompą czy celebrą, co pewnie z konsekwencją bym uczynił, podobnie jak z wewnętrzną nagrodą, którą przekazałem natychmiast dalej. PiS i Duda oczywiście zauważyli tylko tych widocznych i głośnych, i to im rozdało medale. I tego było mało, więc wraz z innymi nieobdarowanymi wyborcy mają jakieś niczym nie uzasadnione pretensję do współrządzenia. To tutaj tkwi komuna wbita jak gwóźdź. Wydaje im się że nadal mamy władzę ludową, na którą ma się wpływ. Stąd spektakularne zwroty medali, które nie mają żadnego znaczenia. Bo z gościa taki bard jak z Korony Królów film historyczny.

 18. Link bezpośredni. Obserwowanie reakcji bezcenne.

 19. Gość z Kanady mówi a Ci sie zastanawiają czy w tym miesiącu jeszcze będzie wypłata z tvp.info

 20. wpływ

  na władzę ludową?

  kolejne złudzenie  🙂

  masz fajne

  poczucie humoru

 21. gospodarskie wizyty

  są dobrze miło wspominane

 22. był też Jurgiel

  zapowiedzieli coś

  na czym się nie znam?

 23. Przy takich fachowcach na niczym nie trzeba się już znać… Pańskie oko tuczy. Tylko dlaczego oni sami krów nie hodują 🙂 choćby na kredyt

 24. A ja nie rozumiem Twojego znaku zapytania… Dzeszczowka, nie wiesz co to jest ? Od odprowadzania deszczówki ,jest już podatek.. Od 1 stycznia..

 25. To jest program satyryczny, więc zgodnie z jego konwencją obrócili wszystko w żart – z tematu zrobili „nie nasz prolem”, a tym samym z widza z Kanady nieszkodliwego świra. Za coś takiego premia się należy.

  Fousette: „Proszę powiedzieć, czego pan od nas oczekuje w tej sprawie?”.

  Widz z Kanady: „Żeby ktoś coś o tym mówił (…)”.

  Fousette: „Przecież właśnie pan powiedział”.

  ;))

  Gdyby ktoś miał wątpliwości, to powyższe jest wisienką na torcie ze Sławomira i Korony Królów. Polskie bydło, czyli szara polska żywa biomasa ponumerowana peselem nie zasługuje na nic. Dosłownie: na nic. Ani od zdrajców i zaprzańców z PO, ani od żarliwych patriotów jakich świat nie widział z Dobrej Zmiany.

  http://www.youtube.com/watch?v=uqlmVqfpYTk

 26. A dlaczego przyjąłeś datę 2010 r . ?

 27. zastanówcie się czy zdarzenie z hostią nie było prowokacją, mającą uwiarygodnić zdrajcę.

 28. Przepraszam za błąd w nazwisku: „Feusette” zamiast „Fousette” powinno być.

 29. jak może być

  od deszczówki?

  a od kichania

  na pyłki

  też jest?

 30. on ma już kredyt

  brak zdolności kredytowej.

  i jako urzędnik państwowy nie może

  nawet akcje banku

  musiał sprzedać

 31. Ale nie żartuję .. Prawo wodne.. Prosze wrzuć sobie hasło. Podatek od deszczówki.. Konkretnie to jest podatek od odprowadzanIa jej do kanalizacji.. Już prościej nie mogę Ci tego wytłumaczyć..

 32. https://parezja.pl/pis-wprowadzil-podatek-deszczu/

  „Najwyższy podatek zapłacą właściciele domów wolnostojących oraz przedsiębiorcy, których nieruchomości znajdują się w dużych aglomeracjach miejskich takich jak Warszawa, Kraków czy Łódź. W Poznaniu, mając na uwadze nową ustawę, już w grudniu Rada Miasta przegłosowała podniesienie podatku od deszczówki. Spółdzielnie mieszkaniowe już szykują się do podniesienia w czynszu (o około 60 procent) opłat za odbiór deszczówki.”

  Żeby nam się własności raz na zawsze odechciało. Bo własność to tylko kłopoty, najlepiej wynajmować w komunałce.

 33. zaraz nebrasca powie że to wina peło

 34. Na kilometr śmierdzisz kodomią. Sporo was się tu zbiega.

 35. a jak nie mam kanalizacji

  tylko szambo?

 36. to nie on.

  powstała zachęta

  zapomniałeś?

 37. Oj biedaku, biedaku..

 38. zaraz nebrasca powie że to wina peło

  I trochę racji będzie miała – bo podatek wynika z konieczności wdrożenia unijnych przepisów – jak ich nie wdrożymy – to nie tylko, że nie dostaniemy jakichś tam miliardów – a zostaniemy ukarani finansowo.

 39. No i te ich wszystkie mistyfikacje to udawctwo.. Wali się z hukiem.. PiS przejdzie do historii jako spece od opodatkowania deszczu.. Przynajmniej jakich tak będę nazywał..

 40. A kto podpisał traktat lizboński.. Treści są te same ,tylko kształty inne.. PO postwpowych,,liberalnych socjalistów .. A PiS „patriotów” socjalistów.. Jedni są warci drugich.. Tylko te ich mistyfikacje sa coraz gorsze ..

 41. to wszystko

  socjaliści

 42. to jakiś idiotyzm!

  ta Unia

 43. Niby wszystkich podatek za deszczówkę nie dotknie:

  Za deszcz, który pada na dachy budynków, zapłacą wszyscy, którzy posiadają nieruchomości o powierzchni większej niż 3,5 tys. m kw. lub zabudowali działki w przynajmniej 70 proc.

 44. Ale czy my wiemy, gdzie sięga zakres ich jurysdykcji i możliwości rządzenia? Czyli co oni tak naprawdę mogą, a czego na pewno nie mogą zrobić?

 45. Polacy nie potrzebują własności. Czy nie wystarczy nam, ze wlasność bedzie w ręku obcych i „naszych” narodowych koncernów.

 46. OT: dbanie o symbole.

  Dawna siedziba Łódzkiego PiS. Na ścianie tablica mu pamięci sp. Marka Rosiaka. Po zmianie lokalizacji na bardziej prestiżową, urzędu tam teraz kluboteka yellow. Kurtyna.

 47. Kataster. Te socjalistyczne…..gotowe to zrobić.

 48. galerie

  zagraniczne i nasze

 49. to co proponujesz?

 50. Jest wiele domów postawionych na mikroskopijnych działeczkach, które właściciele pracowicie zabrukowali co by się nie brudziło i chwasty nie rosły. Już widzę jak zrywają bruczek, tak jak u nas kiedyś ojciec garaż zamurował bo przyszedł „podatek od luksusu” za garaż pod domem. Ale parę lat później wymyślili podatek za garaż wolnostojący. Polacy zawsze będą jak ten Ślimak prześladowani i zawsze będą zmuszeni kombinować na własnej ziemi.

 51. Coryllus ,ja również to powtarzam.. Niech nie udają.. Niech z nas nie robią durniów.. Te ich mistyfikacje sa potrzebne do tego żeby pasozytowali na ,okradali nas ,ta banda urzedasów socjalistycznych.. Bez względu na to skąd płyną dyrektywy.. To jest ta sam banda złodziei..

 52. wy i kod macie te same poglądy w zasadniczych sprawach.

 53. tak jęczysz podczas sexu z psem?

 54. to stracą posady

  przyjdą inni

  co robić?

 55. zwykle nie czytam twoich opasłych debilizmów, ale skoro krócej…

  „zostaniemy”?

  jacy „wy”? pisuarowe urzędasy zapłacą z własnych pensji? A może im wylle zabiorą?

 56. Wtedy to kryterium uliczne.

 57. Oni muszą tworzyć mistyfikacje.. A wyobraź sobie.. Co by było..Gdyby nagle Polacy, powiedzieli basta.. Chcemy budować wolniej ,ale za swoje pieniądze. My nie chcemy się ścigać z zachodem, nam nie potrzebne są pożyczki i ta gonitwa.. Niech nas nazywają zacofany narodem, ale będziemy żyć skromnie ,ale za swoje pieniądze.. Oczywiście generalizuje.. Co by ta banda pasożytów wówczas zrobiła ,z czego by żyła… ?

 58. Rząd się przeżywi:

  http://www.radiomaryja.pl/informacje/minister-ds-pomocy-humanitarnej-beata-kempa-udaje-sie-wizyta-obozow-dla-uchodzcow-jordanii/

  Świeżo mianowana minister wspomniała w wypowiedzi dla RM o potrzebie tworzenia nowych agend państwowych ds pomocy humanitarnej. A także troszczy się, „żeby odciążyć Jordańczyków, i, co najważniejsze, żeby ci ludzie [czyli mieszkańcy obozów] nie musieli podejmować decyzji o wyemigrowaniu do krajów południa Europy”. Ona ma cały świat na głowie.

 59. zaczęłaby mordować. zresztą już to robią.

 60. polski rząd jest jedynym

  który pomaga w Aleppo

  jako rząd

  ich biskup dziękował

  bo nie muszą wyjeżdżać

  z kraju

 61. nie taka sama

  inne dekoracje 🙂

 62. Co by było..Gdyby nagle Polacy, powiedzieli basta..Ale jak to zrobić? Ja za unią nie głosowałam, też się bałam tych dotacji i dyrektyw. Gdyby wszyscy tak zrobili to i tak referendum powtarzaliby aż do skutku.

 63. Bo Pani Kempa ,przecież musi udawać że coś robi I spece od podaku od deszczu.. Bez tej Jordani co ona i oni by robili.. Przecież do tej pory nic nie robiła.. Przekladała papierki.. Tworzą kolejne mistyfikacje, tu mamy do czynienia z zewnętrznymi..

 64. głosowałam

  przeciw

  może by się

  odwlekło, gdyby wszyscy?

 65. czy rząd wszystko

  robi źle?

  nie – tylko socjalistyczne rządy urzędników

  są drogie

 66. Jak to zrobić.. Nie dawać się wciągnąć w kolejne mistyfikacje.. Musimy twardo stać na nogagach i ich rozliczać.. Zbliżają się wybory samorządowe, nie dawać się zaczarowywac i wciagac w dyskusję o np.  o dyrektywach unijnych.. Zasłaniają się dyrektywami,to pogonić ich ,gdzie pieprz rośnie.. To niech oni mają zmartwienie.. I to dotyczy każdej partii ,która coś obiecuje ,a jednocześnie zasłania się UE..

 67. w małych ośrodkach

  tak nie działa

  za wiele powiązanych interesów

 68. z Syrii 🙂 🙂

  OK

 69. chodzi o to

  że można podobnie

  gdzie indziej 🙂

 70. czy „kotwica: – znak Polski walczącej jest … znakiem zastrzeżonym i nie wolno go używać w publikacjach? bez pozwolenia?!

 71. a skąd pomysł, że przyjąłem?

 72. Chodzi o to, że ta baba jeździ a nasze, i za nasze troszczy się o Jordańczyków i południowych Europejczyków.

 73. I jeszcze chce pomnażać urzędy.

 74. robią to od dawna:

  1. Polska Fundacja Narodowa
  2. Rada Mediów Narodowych
  3. Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej
  4. Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego
  5. Narodowy Fundusz Ochrony Zabytków
  6. Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
  7. Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą
  8. Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”
  9. Instytut Solidarności i Męstwa
  10. Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami
  11. Biuro Programu „Niepodległa”
  12. Polska Opera Królewska
  13. Krajowy Zasób Nieruchomości”

 75. rozumiem

  napisałam wyżej, że socjalistom wychodzi drogo – przez te urzędy

  czy to nas mimo wszystko

  nie osłania od zarzutu

  nieudzielenia pomocy?

  też jej nie lubię, ale o co innego pytam

 76. Polska Opera Królewska

  zagospodarowała kadry 🙂 🙂

  wiesz o co chodzi ? 🙂

 77. to wszystko jest na sprzedaż.  Znam osobiście taka sytuacje. Kolega dostał po ojcu „w spadku” nieruchomość i rozmaite ruchomości, w tym szufladę rozmaitych odznaczeń, senior był wyższej rangi aparatczykiem ancien regime’u , którym dawano podobny złom kilogramami. Wielu w jego sytuacji korzysta z okazji, aby cos z tego sprzedać, bo nie bardzo wiadomo, co mieliby  z tym zrobić.

 78. Owce idą na rzeź, jak mawiał Gordon Gekko. Kto chce mnie wyjumać z własności, niech s.dala, nawet z nadania Naczelnika.

 79. Zbyszek Stonoga ma rację.

 80. Co do treści się zgadzam.. Ale dlaczego napisałeś ,ze po 2010.. Przecież ta banda socjalistów działa i instaluje socjalizm od słynnej daty co ja nazywamy .że ponownie otrzymaliśmy niepodległość ,to są te same mechanizmy,o których Ty piszesz.. A dlaczego podałeś datę 2010r ,tego nie rozumiem..

 81. ale

  kryterium uliczne?

 82. Może to ma być łapówka za niewpuszczanie uchodźców? Jeżeli tak, to może i dobrze. Przy okazji robią pi-ar, że Polska jest zatroskana losem uchodźców. Ponoć youtube ocenzurował (tzn. wywalił) z serwisu filmik umieszczony tam przez urzędników polskiego rządu traktujący o problemie uchodźców (tak mówiono w zagranicznych mediach alt-rightowych). No i lepiej niech tam sami jeżdżą niż wpuszczać tam Ochojską, moim zdaniem.

 83. coryllus pokazał

  jak się ludzi prowokuje

  do wystąpień.

  i po co się to robi

 84. Emigracja coś nie pali się do powrotu. Zostają. Mam kilkudziesięciu znajomych w UK. Żyją normalnie. Zazdroszczę.

 85. Może i tak. Bagno względności.

 86. No to płacimy kataster, 1 % od wartości rocznie. Kurtyna. Na pincet Plus i pomniki LK. A ulica to były i marsze w obronie Radio Maryja i marsze smoleńskie. Przynajmniej ten z 2011, potem osiedli to hucpiarze, karierowicze i zrobili marsz milczenia w moim mieście, co gremialnie olalismy. No, ale. Jak nie kryterium to podanie o prolonfatę? Dream  on.

 87. Dlatego trzeba wdrażać hasło Brauna: Polacy, bogaćcie się. Nadwyżki trzymać w trudno dostępnych dla rządu miejscach. Może i w walucie. Czy to zdrajcy czy patrioci.

 88. bo wtedy to zacząłem obserwować, wcześniej były tylko dyskusje bez działania

 89. jestem uczniem coryllusa

  ciekawe, co On na to

 90. Ho, ho, Tak, Tak.

 91. ciekawe

 92. Na los i jakość życia naszych dzieci największy wpływ mają zaniechania i zaniedbania rodziców (rodziny) Tu jest jeszcze więcej gnoju do przerzucenia. Kiedy patrzę na zidiocenie rodziców i widzę tę katastrofę, która nadchodzi za jakieś 20 lat to chce mi się płakać.

  Patrząc na poziom kultury kolegów szkolnych mojego dziecka, już wiem, że będzie ono miało prze**** jak dorośnie 10x bardziej ode mnie.

 93. Nie ekscytuj się tak, bo nie dotrwasz do wieczora.

  Za wodę w kranie płaci każdy – na ogół sam – chyba, że ja czegoś nie wiem i urzędnicy lub członkowie PiS mają dotowaną. Nie jest więc tak, że innym zabiorą w podatkach – a urzędnikom nie – im też zabiorą.

 94. Rany to jest takie ministerstwo do spraw pomocy jumanitarnej ?

 95. Departament przy KPRM, na jego czele Beata Kempa w randze ministra.

 96. jest minister

  każdy członek Gabinetu Premiera to formalnie „minister”.

  To tylko  nomenklatura.

 97. znaczy, każdy dyrektor depu w rzeczonym Gabinecie

 98. Mam taką sugestię, żeby połowy dalekomorskie trochę się opamiętały.

 99. „puszczanie skrajnie wrogich nam propagandowo filmów i seriali”

  ?

 100. zgadzam się w szkole na górnym Mokotowie tak samo czarno widzę.

 101. Ech te fantazje, ech te projekcje. Ech ten Freud… 😉

 102. ale może zachowuj się, Glucie.

 103. Niektórzy to chyba przychodzą tu wylewać problemy emocjonalne. Tzw. podatek od deszczówki to nie jest kolejny spisek, ale opłata za korzystanie z infrastruktury – konkretnie z kanalizacji burzowej. Płaci każdy, kto jest do niej podłączony. Zasada jest taka – rynny sprowadzające wodę z dachu wchodzą do kanalizacji – płacisz. Nie są – nie płacisz. Sprytni burmistrzowie, bywa, naliczają każdemu kto ma dach i bruk na podwórku, z którego opad spływa do kratki ulicznej – ale to jest wbrew ustawie. Gmina może regulować opłatę za korzystanie z kanalizacji burzowej, ale nie może jej znieść. Opłata idzie na utrzymanie kanalizacji burzowej – amortyzację inwestycji, czyszczenie kolektorów, naprawy bieżące, opłaty za wprowadzanie ścieków do środowiska. Zamiast złorzeczyć, weźcie się do roboty i zaangażujcie w wybory samorządowe, zostańcie radnymi i rządźcie swoimi gminami. Wbrew pozorom niemal wszędzie człowiek, który skrzyknie 10-15 osobową grupę na dwa lata, a bodaj i rok przed wyborami i solidnie popracuje, ma szansę wprowadzić kilka osób do rady miasta czy gminy – tam, gdzie są JOW-y – bez oglądania się na partie i koterie. Ale przecież po co się wysilać, lepiej zajrzeć do coryllusa i ponarzekać na zły pis, złego prezydenta, zły świat cały. Albo prześcigać się w miotanych wściekle i na oślep inwektywach, bo zabrali nam z rządu jednego czy drugiego ulubionego polityka. Coś coryllus już pisał był o mentalności hinduskiego rikszarza (swoją drogą, porządni ludzie, ci rikszarze, ciężko pracują, sól ziemi, słowo daję) – więc błagam, nie reagujmy w ten sposób. Bo stajemy się całkiem podobni do tych ciotek z .N, co to zawsze i na wszystko walą focha na najwyższym diapazonie. Zamiast się zastanowić, że polityka jest sztuką pracy zespołowej, że siłą napędową polityki jest rywalizacja, a także, że to PJK stracił brata-bliźniaka w Smoleńsku, a i sam o włos nie zginął, i że to jego kierunkowym decyzjom zawdzięczamy bezprecedensowy sukces polityczny, społeczny, gospodarczy. Więc elementarna inteligencja emocjonalna, kultura i rozsądek wymagałyby, żeby nie sadzić się na Wernyhorę, co to mu duchy przodków prawdę objawiły, ale okazać zaufanie PJK, który jest chyba nieco bliżej wydarzeń i lepiej się orientuje w szczegółach, co daje mu wiedzę niezbędną do podejmowania decyzji. Kurwa!

 104. Algutte za chamstwo i nedze umyslowa wylecial, dzieki.

  Dosc interesujace, te tak osobliwie zareagowal na moj koment do Letaude (ktory zasugerowal ukartowanie sytuacji z Hostia, zeby”uwiarygodnic zdrajce”)

  Ostatnio schodzi sie tu sporo osob z wyraznymi deficytami. A przeciez Coryllus wyraznie napisal niedawno, ze zaden lekarz tu nie przyjmuje.

 105. Czyżby howgh to po polsku k…a?

 106. Nie pozostaje nic innego jak cierpliwie znosić tych zaburzonych troglodytów.

  Według badań, podobno ok. 50 % Francuzów ma wyraźnie odbiegające od normy zaburzenia psychiczne. Mam nadzieję, że z Polakami jest dużo lepiej, chociaż gonimy europejski trendy 😉

 107. Wbrew pozorom niemal wszędzie człowiek, który skrzyknie 10-15 osobową grupę na dwa lata, a bodaj i rok przed wyborami i solidnie popracuje, ma szansę wprowadzić kilka osób do rady miasta czy gminy – tam, gdzie są JOW-y – bez oglądania się na partie i koterie.

  Kurs tynfa poszedł w górę, no błagam…

 108. W liceum pożyczyłem od kolegi, syna psychiatry, książkę  zaburzeniach.

  Po przeczytaniu dowiedziałem się, że miałem każde 🙂

  Tylko w różnym stopniu.

  Wiec chyba nie brałbym serio powiedzenia – które mam wrażenie napisałeś dla Francuzów, że nie ma ludzi zdrowych, są tylko niewystarczająco zdiagnozowani.

 109. Nie będę się zbytnio rozpisywał ,a tym bardziej emicjonowal się.. Polska aktualnie ma najniższą stopę inwestycji od 1996r.. W zeszłym roku wyniosła 18 %.. A w tym wyniesie jeszcze niżej.. I nic nie wskazuje na to ,aby inwestycje wzrosły.. Dlaczego tak się dzieje ,sądzę ,ze Ty doskonale wiesz dlaczego…Skoro taka laurkę wystawiasz i rozpisujesz sie o osiągnięciach partii rządzącej .. Zachodzi pytanie skąd brać ,jak nie ma inwestycji? Czy efekt uszczelnia podatków wytarczy, aby zrealizować socjalne projekty PiS-u ? To tyle.. Mogę jeszcze inne sprawy istotne wymienić ,ale sądzę ,ze to wystarczy.. To tylko tak na marginesie sukcesów o których wspomniałeś…

 110. Tak to jest juz w zyciu jak sie wmówi historykowi że jest matematykiem. W dniu 4 stycznia 2017 kupując za 1 000 000 USD otrzmalismy 4 200 000 PLN .Dzisiaj za te pieniadze  czyli 4 200 00 PLN otrzymamy 1 220 000 USD. Zysk 22 % w skali roku.To po co jakies inwestycje , ryzyko itp. Oficjalnie to sie nazywa sukces ….. a nasz sojusznik jest osłabiony 🙂 Także jak widac perpetum mobile działa ale tylko dla zaufanych 🙂 sojuszników

 111. Reasumując
  Jednyną deską ratunku to osłabienie EUR do 8 PLN a USD do 6,5 PLN. Wtedy my zarabiamy na tych sojusznikach / spekulantach /  nic nie robiąc 🙂

 112. Nie, dostrzegam błędy partii rządzącej, jest ich niemało. Ale nie błądzi jedynie ten, kto nic nie robi. Inwestycje. W inwestycjach nakłada się kilka równoległych trendów o różnej długości fazy. Co powoduje zjawisko analogiczne do zjawiska dudnień – kto nie spał na fizyce, ten wie o co biega. Prowadzę obecnie kilka inwestycji, w tym jedną prywatną. I niestety jest tak, że mimo rzekomo niskiej stopy inwestycji, na rynku zaczyna brakować materiałów budowlanych, np. stali, wełny mineralnej i in., no i ludzi. Jest problem z realizacją inwestycji w przemyśle materiałów budowlanych, a więc dodatkowo utrudni to, czy raczej wydłuży, czas niezbędny na zaspokojenie popytu. Przy tym istniejące moce produkcyjne są wykorzystane w niespotykanym dotąd stopniu. Czyli producenci mają silny bodziec do inwestowania, rozwijania mocy produkcyjnych. Ale są obawy, że zabraknie ludzi nawet mimo wzrostu płac, co studzi zapędy inwestorów w Polsce. Rozwój napotyka czasem na zadziwiające bariery. Z kolei sprowadzanie ludzi np. z Ukrainy nie zawsze pomaga. Bo co mi na budowie po filozofie klasycznym czy lekarzu? Stwarza tylko zagrożenia i przeszkadza fachowcom. A ukraińscy budowlańcy wolą jechać do Niemiec, bo tak lepiej płacą.

 113. To idź, kup milion USD.

 114. Cóż, gdybym tego nie widział na własne oczy, też pewnie bym nie dał wiary.

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest chwilowo niemożliwe.