kw. 152018
 

Podarowałem wczoraj profesorowi Andrzejowi Nowakowi książkę o pluskwach. Mam nadzieję, że mu się spodoba. Zaraz obok jego stoiska zaczepili mnie młodzi ludzie z jakiejś telewizji i poprosili o wywiad. Kupili nawet książki. Myślałem, że będą mnie pytać o książki właśnie, ale nie. Stanęliśmy przy kamiennej ścianie Pałacu pod Blachą i musiałem gadać o obchodach oświęcimskich i Żydach. Ciekawe czy to puszczą, bo powiedziałem co myślę naprawdę, a ta telewizja to zdaje się się ci sami ludzie, którzy robią wywiady z Karoniem i Jabłonowskim. Jakby ktoś mógł to śledzić, byłoby dobrze. Ciekawe czy dużo utną.

W czasie targów podchodzi do nas sporo osób, wiele z nich ma różne pomysły i szczere przekonanie, że ja albo któraś z osób z nami współpracujących będzie je realizować. Chciałem tu wyraźnie powiedzieć, że to jest w zasadzie niemożliwe. Stąd bardzo się cieszę z inicjatyw wydawniczych kolegów, takich jak ta, której owocem będzie wznowienie książki Jędrzeja Giertycha o Komeńskim. Ja mam sam bardzo dużo pomysłów, wiele pomysłów mają inni koledzy i na kolejne jeszcze pomysły, przy których sam pomysłodawca chciałby się realizować – bo zdaje się, że o to chodzi – nie ma już miejsca. Poza tym wszyscy znają mniej więcej moje możliwości. One są bardziej niż skromne, a cała zasługa – jeśli idzie o profesjonalizm naszych wydawnictw – należy się Jarkowi, Tomkowi, Sebastianowi, a wkrótce także należeć się będzie Hubertowi, jak wydamy jego komiks. Ludzie ci poświęcają swój czas i możliwości na to, by nasze książki były naprawdę piękne. Ja jedynie im w tym nie przeszkadzam. To ważna konstatacja – ludziom wystarczy nie przeszkadzać, żeby stworzyli coś dobrego.

Rynek wygląda tak, że sam pomysł nie wystarczy, by na nim zaistnieć, albowiem toczy się tu walka o pieniądze. Pomysł zaś, bez zaplecza wydawniczego może jedynie stać się łupem większych i silniejszych graczy. Ja nigdy nie zdradzam swoich pomysłów przed realizacją, a często robię tak, że opowiadam o jakichś idiotyzmach, bez szans na zaistnienie, ale ładnie się prezentujących po to, żeby zmylić przeciwnika. Ktoś powie, że to wariactwo. Jakbyście pracowali tak jak ja – jako freelancer – mielibyście inne zdanie. Mam pewne nawyki i już.

Powtarzam więc – pomysł to za mało.

Dziś siedzimy na targach do 17.00, mam nadzieję, że niczego nie zapomnę i wszystko uda mi się przywieźć. Zapraszam serdecznie wszystkich. W witrynie www.prawygornyrog.pl powiesiłem wywiad, którego udzieliłem Jankowi Bodakowskiemu

  21 komentarzy do “O wywiadach dla telewizji internetowych”

 1. a jak wyglada sprzedaz za granica? sa jakies punkty sprzedarzy–osoby zaufania? dostarczanie? Szwajcaria? Francja – wokol Genewy?

 2. Tylko patrzeć jak zaczną się młodzi dyplomować z żydostwa Piratów z Karaibów. 🙂

  Genialny materiał na PGRze

 3. Tak „Piraci jako wielcy nieobecni”

 4. Już jest tutaj.

  Pozdrawiam!

 5. Drogi Coryllusie, nie na temat ( dzisiejszy) ale na temat zawsze tu obecny – propaganda. Jestem powalony cyklem filmów nadawanych na kanale KUCHNIA + pt. „Podróż przez smaki Chin”. Pozornie rzecz o tym jak jadają i troszczą się o „kromkę” ryżu ich powszedniego mieszkańcy wszystkich regionów Chin. Tak naprawdę genialna propaganda państwowa Chin i ich wartości. WOW! Żeby ci „nasi” od 200 mln zł wpadli na taki pomysł zamiast grilla dla wojska amerykańskiego!

 6. na razie propozycje badań nad piratami jako zbiorowością :

  – hipoteza kontaktu oraz redukcja uprzedzeń wśród zbiorowości pirackiej,

  – językowe podstawy dyskryminacji obowiązujące w zbiorowości pirackiej

  -badanie stereotypów i uprzedzeń w filmach o piratach

  – psychologiczne relacje między grupowe wśród piratów

  – humanizacja i dehumanizacja relacji typowych dla zbiorowości pirackiej

  – etos piracki

 7. Rodzina podpowiada że był film z B.Lancasterem w roli pirata pt. „Karmazynowy Pirat”, gdzie Lancaster (zajrzałam na cda) gra rolę kapitana Vallo , na statku wyposażanym w 30 dział.

 8. Lubię ten film… Jest dużo zabawniejszy od serii z Jackiem wróblem… Albo Piraci Polańskiego… Cała plejada barwnych postaci. I ta ich pomysłowość.

  Nie pamiętam jak w karmazynowym było, ale większość filmów z tego gatunku opiera się o walkę sympatycznych (czasem gamoniowatych) jajcarzy z hiszpańskim despotyzmem… Piracki etos 🙂

 9. Oczywiście za wyjątkiem Stevensona gdzie imperium (despotyczne) stoi po stronie dobra… I jest jeszcze film o Drake u, i innych szlachetnych legalnych piratach (korsarzach). Tam jaj żadnych nie ma. Ani oszpeconych  szkorbutem umorusanych i upoconych, z głupim wyrazem twarzy… Co najwyżej jakiś niewiele znaczący marynarz, ale tylko dla kontrastu z kapitanem, który jest człowiekiem renesansu z manierami godnymi pałacu Buckingham i samej Elżbiety

 10. Etos piracki – jako temat badań naukowych –  wymyśliłam sama, a pozostałe tytuły pochodzą od prof. Bilewicza, tyle że jego (w końcu przez profesora) zaproponowane tematy  uzupełniłam dodając doszczegółowienie obszaru empirycznego badań – a jest nim – zbiorowość piracka.

  Profesor na swój zestaw zagadnień dostał 2 miliony złotych – jak pisała Pantera na SN – ie, no a my tutaj na blogu możemy bez kosztowo zaproponować tematy dla szeregu dysertacji.

 11. 2 miliony… Wyspa skarbów normalnie… Piractwo w biały dzień.

 12. Bankster Mateusz dorzuca emerytury dla matek czworga i więcej dzieci. Ciekawe ile ich jest w Polsce. Mnie się to kojarzy z muzeum chasydyzmu itd.  I widzę też konflikt interesów.

 13. O la vache  !!!

  To dopiero junior Morawiecki ma gest…

  …  ale troche tych matek w Polsce by sie uzbieralo, w mojej rodzinie mam 3 kuzynki, ktore maja jedna 4 dzieci, druga 5, a trzecia 6 dzieci… dwoje sasiadow, ktorzy maja po 4 dzieci…

  … no i tak ogolnie to jakis worek z pSZywilejami dla narodu rozsypal sie „lepszej zmianie”… i  MOC  nowyH  projektUF –  wyprawka+…  cela+…  ciekawe  tylko czy  JP  Morgan  wyrobi z drukiem tej wirtualnej kasiory  i co pojdzie w zastaw  !!!

 14. Przydałoby się więcej informacji, jak to będzie wyglądało realnie. Na razie to tylko gadanina. Nie ma na przykład informacji o szczegółach  porozumień dotyczących emerytur obywateli Ukrainy i Izraela.

  O pieniądze nie ma się co martwić. We WSIowej telewizji był prezes Goldman Sachs i mówił o otwieraniu biur oraz o  dobrze płatnych posadach, ciekawe tylko dla kogo. I to bez dotacji, a rządowa TV o tym ani słowa.

 15. Wyrobi się… A jak nie to dostanie drugą dotację „z budżetu państwa”.

 16. Do „kielbasy wyborczej”  realia sa nieistotne…

  … nigdy zreszta nie byly istotne… a  ZONdowa  tiwi  to na przemial sie nadaje  !!!

 17. No tak…

  … zapomnialam, ze to banksterstwo zlodziejskie  to na GRANTACH  jedzie  !!!… ale tym razem to chyba sie  nie wyrobio  na zakrENcie  !!!

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest chwilowo niemożliwe.