lut 122019
 

Po wczorajszym panelu nie czuję się najlepiej, ale myślę, że wszystko wyszło świetnie. W dodatku okazało się, że panelista z Irlandii, który jako trzeci dyskutował z nami to prawie mój krajan, bo pochodzi z Łukowa. Bardzo dziękuję koleżeństwu z SN, które było na miejscu za stawiane pytania. Czekamy więc na nagranie, a ja wracam dziś do domu i trochę chyba pochoruję

https://prawygornyrog.pl/tv/2019/02/gabriel-maciejewski-o-ksiazce-miedzy-altransztadem-a-poltawa/

  6 komentarzy do “Pogadanka o książce biskupa Jana Kopca”

  1. O jaka brzydka ta Cosel ? O mało nie spadłam z krzesła ze zdumienia, że u Hohenzollernów takie kiepskie gusta. No ale, u tych jaśnie państwa zawsze jakieś fiksum dyrdudm.

  2. Może miała przebogate wnętrze i ubogacała nim Wettyna?

  3. Cromwell wskazywał, że trzeba złamać róg bestii, więc rozumiałabym sytuację buntu kozaczyzny, potopu szwedzkiego  i wojny północnej jako elementów łamania tego rogu przez angielczyków, którzy finansują te wojny.

    Tymczasem to Francuzi robią zaciąg Kozaków w naszym kraju, finansują Szwedów, dwa razy żeby nasz kraj zdewastować. Dotyczy to „potopu”, gdzie ma miejsce rabunek polskich ziem oraz wojny północnej, gdzie ma miejsce dewastacja polskich ziem. Dlaczego katolicka, francuska monarchia finansuje najazd protestantów na drugi katolicki kraj.? Co Francuzi  chcieli ugrać ? Chcieli Francuzi osłabić trzeci katolicki kraj – Austrię? Czy ciągle chronili Turcję ?

  4. No, jakby się zastanowić, to wybranie Augusta Wettyna na króla Polski, to próba zniszczenia „habsburskiego” cesarstwa. Jeden z elektorów cesarskich królem Polski i to po Janie III, zwycięzcy spod Wiednia. Gdyby nie III wojna północna to August II czeka na śmierć Leopolda I, która nastąpiła w 1705, zbiera fundusze na przekupienie elektorów świeckich. Z poparciem Stolicy Apostolskiej trzej elektorzy kościelni byliby do przekonania. Cesarz August Wettyn? Czy fikcja? Nie sądzę. I po zastanowieniu, to Habsburgowie na początku XVIII stulecia byli bliżej upadku niż RON i Saksonii.

  5. przejrzałam teksty Bosona i tak jakoś to wygląda, że pomysł Jana III Sobieskiego na spacyfikowanie Turcji bardzo się Francuzom nie podobał a pomagał Francuzom w intrygach J.A. Morsztyn, potem u nas uznany za szpiega. Królowi zaś pomagał opat Oliwski – Hacki, który miał talent łamania szyfrów. Piastując swą funkcję w klasztorze w Oliwie, miał dojście do całej poczty wpływającej do Gdańska itd i stąd dostarczał Królowi wiedzę o wszystkich knowaniach. No ale król umiera. Potem zaraz ta wojna północna. Wszyscy się leją, mają do siebie jakieś anse, ale leją się na naszym terenie. Francja finansuje w tej wojnie Szwedów, z kolei jak mówi Coryllus: Watykan chce odzyskać protestantów dla KK,  tak na marginesie, gdzieś w internecie było napisane że Wettinowie chcieli władać Kurlandią, aby tam rządziło któreś z ich dzieci z dość licznego Wettinów potomstwa,  itd no ale co z Francją, mści się na nas za tą Turcję, mimo  zmiany planów przez naszego nowego władcę ?

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest chwilowo niemożliwe.