cze 262018
 

Gabriel Maciejewski – Konflikt polsko-ukraiński w Galicji przed I wojną światową

  7 komentarzy do “Pogadanka o Mirosławie Siczyńskim i zamachu na Andrzeja Potockiego”

  1. kto to jest ten szwedzki student z którym Mirek  się zapoznał, przyszły premier Szwecji, czy to Dag Hammerskield?

  2. za wiki chyba to nie był Dag, bo tenże urodzony był w 1905 roku

  3. na Szkole Nawigatorów p. Marek Natusiewicz w swoim tekście napisał takie zdanie: „zagospodarowanie prerii kanadyjskich w kontekście wykreowania narodu ukraińskiego”, to chyba oprócz fabryk samochodów w Detroit zatrudniających środkowo wschodnich Europejczyków, to jeszcze Kanada (ten Winnipeg), ale już tylko dla Ukraińców? .

  4. Jest jedna rzecz, której nie rozumiem. Bohater opowieści jest synem księdza greko-katolickiego. Podobnie Bandera jest synem i wnukiem księdza. W końcu to jest ten sam Kościół, różnice są tylko w obrządku. Jak to jest możliwe, że właśnie dzieci księży greko-katolickich postępują tak wbrew zasadom religii katolickiej? Ja bym się spodziewała, że tacy synowie, raczej by próbowali osiągnąć swoje cele polityczne z różańcem, a nie z rewolwerem w ręku.

  5. no coś jest, jakaś szczujnia za parawanem, schowana przed naszymi oczami.  Wiele osób z Podola i Wołynia mówiło o prawie jawnej niechęci kapłanów greko – katolickich do ludności polskiej tam zamieszkującej. Nie mam pojęcia co to może być, a biskup greko – katolicki Chomyszyn, też z tym walczył i wskazywał na złe owoce takiego zachowania.

    Bo tak na pierwszy rzut oka to wygląda, że Ukraińcy mają inne normy działania, w zarysie niby chrześcijańskie, ale  skąd ta zawziętość i kłamliwe oczernianie. Choćby to zamordowanie A Potockiego te 100 lat temu i do dzisiaj  fałszywe oskarżenia na tablicy pamiątkowej, że fałszował wybory. A gdzie protesty co do wyników wyborów? nie było protestów, to skąd tak krzywdzący zarzut? Nie zrozumiałe .

  6. Rzeczywiscie przychylam sie do Pana zdania,ze byla to jedna z najwazniejszych pogadanek jakie slyszalem.

    Tak na marginesie czy do usa wysyla Pan ksiazki?

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest chwilowo niemożliwe.