wrz 042018
 

Gabriel Maciejewski o książce: Klemens Junosza – Pająki i Czarnebłoto

  11 komentarzy do “Pogadanka o pająkach”

 1. stawiacie tu tezę, że chcieli zlikwidować mały, rozproszony kredyt dlatego był holocaust? i Hitler germański to niby był taki wielki bankowiec który chciał zniszczy konkurencję którą byli żydzi. Trudno uwierzyć, że to włąśnie chęć wytępienia żydowskich chwilówek była motorem dla budowy polskich obozów (w znaczeniu geograficznym)

 2. cytacik z książki:

  … duch ludki wyrywa się ku ideałom, ale nieubłagane prawo życia ściąga go w dół i paragrafom swojego kodeksu poddaje. I na walkach z temi paragrafami schodzi nieraz życie całe, rozbija się o nie, marnuje i niweczy. ”  prawda że lapidarne i wsamraźne (s.11)

 3. Polecam do przeczytania ksiażkę: „Wall Street and the rise of Hitler” Antonego Suttona.

 4. Nie, to inna pozycja. Sutton napisał wiele ksiażek. Jedna o finansowaniu rewolucji bolszewickiej, druga o finansowaniu Hitlera i jeszcze trzy o finansowaniu radzieckiego przemysłu.

 5. No ale po cos ten holocaust byl, prawda? Dotknal glownie takich malych, rozproszonych Jankieli z prowincji – czemu? Podobno is fecit, cui prodest,  a Coryllus dosc wyraznie mowi w pogadance, kto zajal wakat po Jankielu. Wiec po co mogl byc ten caly holocaust?

 6. Walec zmiażdżył i wyrównał. Zrozumienie zależy od założonych okularów, przyznaję abstrakcyjnych nieco. Studiujemy  „Nonzero. Logika ludzkiego przeznaczenia – Robert Wright” i widzimy, że doszło do 'rozszerzenia zakresu kooperacji, przynoszących korzyści wszystkim współpracującym stronom’ tzn. wartość gry zwiększyła się.

  BTW; słowa 'chcieli zlikwidować’, 'chciał zniszczyć’, 'chęć wytępienia’ są niewłaściwe 'w tym kontekście’.

 7. to już nie czasy opisywane przez Junoszę, ale tez piękne https://sztetl.org.pl/pl/tradycja-i-kultura-zydowska/historia-zydow-w-polsce/szkolnictwo-zydowskie-w-ii-rp-cz-1

 8. BTW wymaga pewnego uzupełnienia.

  'Gracze’ zachowywali się 'racjonalnie’, znaczy każdy z 'graczy’ 'racjonalnie’ w swoim 'racjonalnym świecie‪’. Po rozgrywce rynek (konkret nieco abstrakcyjny) zmienił właściciela (właściciel: konkret takoż nieco abstrakcyjny) i to jest to, co właśnie zauważono. Jako że gra jest o sumie niezerowej  …

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest chwilowo niemożliwe.