mar 272019
 

Szanowni Państwo, wiele osób dopytuje się co z projektem Sacco di Roma, który zapowiedzieliśmy przed dwoma laty. Bardzo wszystkich przepraszam za zwłokę, projekt powstaje, gotowych jest już ponad 20 plansz. Niebawem wszystko będzie gotowe, ale to nie jest sprawa prosta i oczywista, bo i temat poważny i środki weń zaangażowane pochłaniają czas. Oto prezentacja ośmiu plansz. Bardzo proszę o cierpliwość w oczekiwaniu na cały komiks

https://issuu.com/tomaszbereznicki/docs/sacco_issuu

  9 komentarzy do “Sacco di Roma zapowiedź”

 1. Szanowny Panie,

  pomysł znakomity, dlatego warto zrezygnować z anachronizmu, który mógłby na samym początku zniechęcić nieco dociekliwszych czytelników: system metryczny pojawił się dopiero z końcem XVIII stulecia. Niby drobiazg, ale, ponieważ, jak Pan słusznie mówi, „temat [jest] poważny”, należałoby chyba zadbać również o drobiazgi. One bowiem, jak wiadomo, decydują w historii (i Historii).

  Pański blog czytam od lat, z rosnącym podziwem.

  Marek Piekut [adres i nazwisko do Pańskiej wiadomości]

 2. Zmienimy to, bo się za bardzo rzuca w oczy, ale później

 3. Pierwsza strona jest napisane papierza prosze to poprawic .

 4. Skoro wolno krytykowac, to dorzuce swoje trzy grosze: dlaczego tytul nie moze byc „Plünderung Roms”? Nie kazdy jest mediewista i wspolczesny czytelnik nie rozumie ciagu skojarzen sacco (worek) = Beutel (wór) = Beute (łup, trofeum, zdobycz), natomiast kazdy wie, co znaczy pladrowac. Polska nazwa tych wydarzen funkcjonuje wlasnie jako Złupienie Rzymu. Potem kazdy bedzie powtarzal „sacco di Roma, sacco di Roma” nie wiedzac, co to znaczy i skad sie to wzielo. Poza tym oryginalna nazwa sugeruje, ze wydarzenie mialo charakter wyjatkowy, tymczasem Rzym byl niszczony wielokrotnie i praktycznie kazdy wiekszy narod mial za punkt honoru zdobycie i zlupienie Rzymu (ostatni raz byli to Amerykanie – triumfalne wkroczenie gen. Clarka w czerwcu 1944 r.), samo wydarzenie zas mialo bardziej zlozony charakter, niz prosty werdykt: zli Niemcy i dobry papiez.

 5. Wyrzucę pana stąd. Jeszcze jeden taki komentarz…

 6. Kupuje kupuje kupuje!!!! Jak to będzie możliwe, proszę o wznowienie komiksu w wersji limitowanej, w języku polskim „Święte królestwo”

 7. Błąd ort. „papierzowi nie było dane…”.

 8. PIĘKNY. Nie mogę się doczekać

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest chwilowo niemożliwe.