wrz 112019
 

Miałem dzisiaj pisać o Janie Kochanowskim, ale zmieniłem zdanie. Powody są właściwie dwa. Oto pierwszy:

Dzień dobry,

Dziękuję za dzisiejszą pogadankę oraz felieton. Wstawiłem dziś link do

tego drugiego na grupie Ruchu Czystych Serc

https://www.facebook.com/groups/ruchczystychserc/. Nie ukrywam, że

zrobiłem to specjalnie, by zobaczyć reakcje, ponieważ Tomasz

Terlikowski zdaje się wygłaszać konferencje na rekolekcjach tamtejszej

grupy – https://www.youtube.com/watch?v=fFWagLj2OxQ. Czyli ma

przyzwolenie na obrabianie grup katolików i poszerzania targetu.

Efekt? Usunięcie postu po kilku godzinach. Spodziewałem się tego, ale

warto było sprawdzić.

Dziękuję jeszcze raz za materiały, pięknie Pan go wypunktował, takie

teksty są bardzo potrzebne.

Taki właśnie list dostałem od jednego z czytelników wczoraj. A tu powód drugi, zawartość porannego listu od Michała:

Sprawdziliśmy ręcznie poniższy film i ustaliliśmy, że nie jest odpowiedni dla wszystkich reklamodawców. W związku z tym reklamy nadal będą się w nim wyświetlać w sposób ograniczony lub nie będą się wyświetlać wcale.

Twój film można nadal oglądać i wciąż może on generować przychody w ramach subskrypcji YouTube Red. Więcej informacji o wytycznych tworzenia filmów odpowiednich do wyświetlania reklam znajdziesz w Centrum pomocy.

Pozdrawiamy,

Zespół YouTube

Jak widzimy, jutrzenka swobody zaświtała nam tak mocno, że niektórych aż oślepiło. Moim zdaniem zdemaskowany został jeden bardzo prosty mechanizm – wolność, w tym wolność słowa jest jedynie figurą propagandową, dającą się zastosować raz na jedno pokolenie. Kiedy bowiem dojrzeje następne, od razu zabiera się ono za zakładanie prewencyjnej cenzury, bo mu się zdaje, że w ten sposób dba o swoje interesy. I tak się to kręci bez końca. Pozostaje mieć nadzieję, że ja nie będę jedyną ofiarą tej cenzury, kiedy już prawda, dobro i piękno zwyciężą i na ziemi zapanuje wreszcie „ład Boży” gwarantowany przez osoby realizujące w praktyce wytyczne doktryny katolickiej i lansujące autentyczną katolicką duchowość. Czas pokaże.

W literaturze amerykańskiej mamy cały nurt demaskujący podwójną moralność wędrownych i osiadłych kaznodziejów, a najpełniejszym jego wyrazem jest powieść Sinclaira Lewisa zatytułowana „Elmer Gantry”. Tak przypuszczam, bo nigdy tej powieści nie czytałem. Nie zrobiłem tego, albowiem zasugerowałem się opinią Hemingwaya o autorze. Być może niesłusznie. Nie jest to istotne. Chodzi o to, że pan Lewis, bardzo płodny autor, alkoholik pełen kompulsywnych obsesji, pisał podobno tak dużo, że nawet książki Jacka Londona napisał. Był to, jak mniemam, człowiek na usługach agencji rządowych, który realizował pewien program, a paszkwile na kaznodziejów zajmowały w tym programie ważne miejsce. A skoro tak, łatwo możemy sobie wyobrazić sytuację odwrotną. To znaczy – używając schematów polityczno propagandowych znanych z przeszłości – możemy opisać naszą współczesną sytuację. I tak, jeśli zawrócimy uwagę, że jakaś organizacja zwalcza na swoim terenie heretyków, a jednocześnie sponsoruje tych heretyków u sąsiada, po to, by go osłabić, to możemy przyjąć z dużą dozą prawdopodobieństwa, że jeśli jakaś organizacja krytykuje – poprzez projekty literackie – działalność kaznodziejów, może tychże samych świeckich kaznodziejów wspierać gdzie indziej, na obszarze, gdzie zbyt dużą rolę ciągle odgrywają kaznodzieje w sutannach. Może tak być, prawda?

Pytanie istotne brzmi – czy świeccy kaznodzieje rozumieją w czym uczestniczą? Nawet jeśli rozumieją, to profity płynące z ich działalności, oraz „piękne kuszenie”, któremu ulegli wiedzę ową unieważnia. Jeśli dołożyć do tego różne osobiste kłopoty, mowy być nie może, żeby się któryś cofnął, kiedy dostanie propozycję prowadzenia rekolekcji dla wybranych, szczególnie głęboko rozumiejących duchowość ludzi. To wyróżni i ubogaci i jego i tych ludzi. No i da im do ręki narzędzia, które, po zastosowaniu w praktyce, postawią ich o kilka poziomów wyżej niż wyznawców tej samej wiary, nie uczestniczących w podobnych projektach. Czym to zalatuje? Już Wam mówię czym. Ktoś tu ostatnio zalinkował wywiad Slavoja Żiżka, okropnie sepleniącego filozofa, który opowiedział dowcip o żydach modlących się w synagodze – kupiec, rabin i biedny krawiec powtarzają tę samą frazę – Panie jestem nikim, miej nade mną litość. Kiedy biedak kończy – kupiec odwraca się do rabina i mówi – za kogo on się do cholery uważa, żeby mówić Bogu, że jest nikim? To jest śmieszna anegdota, ale odsłania ona sprawy bardzo poważne. To znaczy, mówi nam, że kradzież dóbr duchowych ma charakter totalny i propagandowy jednocześnie. Nie przebijecie się z promocją swojej nędzy, nawet jeśli będzie ona najbardziej autentyczna na świecie, nie przebijecie się ze swoim cierpieniem i swoją udręką, nie zostaniecie wysłuchani, albowiem na to nie zasłużyliście. A kto zasłużył? O tym zdecyduje hierarchia. To jest istotny cel i istotny efekt działalności osobników takich jak Terlikowski, Hołownia i Górny – tworzenie hierarchii certyfikującej emocje. Tylko bieda wskazana przez Hołownię jest prawdziwą biedą, tylko grzech napiętnowany i wskazany przez Terlikowskiego, czyli najczęściej jego własny, zasługuje na ekspiację. Tylko tajemnice historii Kościoła, o których mówi Górny zasługują na uwagę. Dlaczego księża się na to godzą? Bo im z tym wygodnie, a poza tym wielu z nich jest zwyczajnie zapracowanych i pogubionych. No i podobnie, jak my, świeccy, przywiązują się do deklaracji, a nie do wyników. Te są z istoty nieinteresujące, bo w ich ocenie należy porzucić kryteria proponowane przez hierarchie opisane wyżej, które – pierwsze co czynią – to zabiegają o certyfikat kościelny dla swojej działalności.

Ojciec dyrektor z wydawnictwa franciszkańskiego w Niepokalanowie zapytał mnie kiedyś co zrobić, żeby sprzedawać tyle książek ile ja sprzedaję. – Wyrzucić Terlikowskiego – odpowiedziałem bez namysłu. Nie da się pogodzić sprzedaży z tak głęboką nieszczerością jaką demonstruje redaktor Tomasz Terlikowski. To jest niewykonalne. Tak więc, albo sprzedaż, albo on. Jak wiemy wybrano jego. No, ale to nie jest nasz problem.

Nie jestem w stanie zrozumieć, dlaczego duchowni dopuszczają do takich sytuacji, że rekolekcje dla wybranych grup prowadzi osoba świecka, w dodatku związana z mediami. To tak, jakby Jezus dogadał się z hierarchią świątynną i w porozumieniu z nimi prowadził warsztaty na temat „Jak odwdzięczyć się Samarytaninowi i się przy tym nie zbrukać?”. Tak to w mojej ocenie, być może błędnej, wygląda. Od dłuższego już czasu wszyscy możemy obserwować taką tendencję – księżom i zakonnikom, szalenie imponują ludzie mediów, a do tego sami księża i zakonnicy robią kariery w mediach, albowiem to daje im poczucie skuteczności. Czy tak rzeczywiście jest? Jeśli wykonują polecenia właściciela mediów, to może być prawda, ale czy taka skuteczność jest rzeczywiście tą, o którą zabiegają? Nie mnie oceniać.

Zwróćmy jeszcze uwagę na to ręczne sprawdzenie filmu przez zespół YT. Nie wiem co to może znaczyć, ale jeśli ktoś zadał sobie trud ręcznego sprawdzania, to zapewne ktoś mu doniósł o tym, że w nagraniu są jakieś kontrowersyjne treści. Wszyscy wiemy co jest na YT i wszyscy wiemy co jest w tym nagraniu. Nie ma tam żadnych kontrowersyjnych treści z naszego punktu widzenia. Nie ma tam też kontrowersyjnych treści z punktu widzenia Kościoła. No, ale są inne punkty widzenia, które pozostają poza zasięgiem naszego wzroku. Ktoś opuścił na chwilę jeden z taki punktów poszedł do zespołu YT i powiedział, że muszą coś zrobić z naszym nagraniem, bo tak być nie może. Zawłaszczenie bowiem dóbr i jakości duchowych ma charakter totalny, a totalny charakter wymusza cenzurę. Co było do okazania.

Teraz ogłoszenie – w dniach 18 – 22 września trwa w Lublinie zjazd historyków, będzie tam także targ z książkami i ja na tym targu będę. Zapisałem się jeszcze wiosną.

Zapraszam do księgarni www.basnjakniedzwiedz.pl do sklepu FOTO MAG, do księgarni Przy Agorze i na stronę www.prawygornyrog.pl

 

 

Tak się niestety składa, że dynamika rynku (a nie mówiłem, a nie mówiłem) w związku z okrągłymi rocznicami politycznych sukcesów Polski, jest tak słaba jak nigdy chyba do tej pory. Mamy wielkie plany dotyczące tłumaczeń, które od kilku lat są realizowane z budżetów, generowanych bieżącą sprzedażą. Niestety budżety te nijak nie pokryją dalszych, będących w trakcie realizacji projektów. Jeśli więc ktoś ma taki kaprys, żeby wspomóc mnie w tym dziele i nie będzie to dla niego kłopotem podaję numer konta. Ten sam co zwykle

 

47 1240 6348 1111 0010 5853 0024

i pay pal gabrielmaciejewski@wp.pl

Jestem tą koniecznością trochę skrępowany, ale ponieważ widzę, że wielu mniej ode mnie dynamicznych autorów nie ma cienia zahamowań przed urządzeniem zbiórek na wszystko, od pisania książek, do produkowania filmów włącznie, staram się odrzucić skrupuły. Jak nic się nie zbierze trudno, jakoś sobie poradzę…

  40 komentarzy do “Świeccy kaznodzieje”

 1. Okay, czyli mamy się zamknąć. Dobra, już nie będę tego drążył, ale co mam zrobić jak mnie jeszcze raz spytają jak zwiększyć sprzedaż? Bo to chyba jednak o sprzedaż chodzi, a nie o nową ewangelizację.

 2. Ale ja nie mowie, ze jest OK.

 3. z tym „ręczny” ściema jest tam automat działa i są wskazywane treści na podstawie donosów ale były skargi na nich to tam wstawili taki tekst …

  natomiast prowadzone strony PGR i sklep i szkoła trafiły na black list u kilku producentów urządzeń firewall przed wakacjami i to jest ciekawe …..

 4. sam miałem tak w swojej sieci LAN to radzę uwierzyć teraz już są normalnie….

 5. Przepraszam ale co znaczy fraza: „kilku producentów urządzeń firewall”? Z mojej wiedzy ignoranta wynika, że firewalle są częścią programów antywirusowych, przynajmniej w wersjach dla zwykłych użytkowników internetu. No więc który z wielkich tępi Coryllusa? Norton? Avast? Emil? Ktoś inny? Kto?

 6. Drogi Coryllusie, wszyscy ci świeccy katecheci żyją z kompleksem o. Rydzyka. Oni mogą pójść tylko do GieWu bo do Torunia mają zakaz wstępu. Sukces mediów Redemptorystów i osobiście o. Rydzyka jest na miarę o. Maksymiliana Kolbe przed II WŚ ( nie wnikając w treści przekazu ). Terlikowski jest w zarządzie TV Republika, był jej prezesem, ma tam swój cykliczny program i co? I nico! Oglądalność na poziomie małego miasteczka albo jeszcze mniej. Mamy tu, jak na tacy, to o czym ostatnio piszesz: gadane to oni mają ale jeśli chodzi o czyny – kicha.

 7. nie są również urządzenia które zawierają całe sieci firewall i to jest bardziej popularne rozwiązanie niż pakiet w antywirusie wbrew pozorom ale przeciętnym użytkownikom nieznane

 8. „tworzenie hierarchii certyfikującej emocje” – brawo. amen. dziękuję.

 9. Grzesznicy! Elmer Gantry was potrzebuje!

  „Elmer Gantry” był wulgarną satyrą na hipokryzję protestanckich kaznodziei fundamentalistów. Niektórzy recenzenci zarzucali książce, że jest nudna i niechlujna. Inni bronili pisząc, że tacy kaznodzieje też są, a poza tym to właśnie chcą słyszeć od nich świeccy ludzie w kongregacjach. Bibliotekarki zapewniały, że nie wezmą książki do biblioteki, w Bostonie książka została zakazana. Grający Elmera Gantry w nagrodzonym Oscarem filmie Burt Lancaster oświadczył, że wcale nie grał, bo taki sam właśnie jest.

 10. Oni nie mogą zrozumieć, że większość konsumentów treści, które próbują adaptować uważa ich za oszustów

 11. „Dlaczego księża się na to godzą? Bo im z tym wygodnie, a poza tym wielu z nich jest zwyczajnie zapracowanych i pogubionych. No i podobnie, jak my, świeccy, przywiązują się do deklaracji, a nie do wyników. Te są z istoty nieinteresujące, bo w ich ocenie należy porzucić kryteria proponowane przez hierarchie opisane wyżej” – to jakieś święte krowy bez mózgu? Pan wybaczy ale obok sklepików parafialnych pełnych prac Terlikowskiego i Sumlinskiego przejść obojętnie nie sposób a TV Trwam to już czysty socjalistyczny obłęd. Nie chce mi się linkować fragmentów gdy Ksiądz tłumaczy 8 letniemu Jasiowi dlaczego socjal, który otrzymuje od Wujka Prezesa jest dobry. Dla mnie – dyskwalifikacja – KatoSocjalizm pełną gębą i KK kolaborujący rządzącymi lewakami.

 12. Tymczasem Pan Bog musi sam zalatwiac swoje sprawy, bo nie moze liczyc na swoich wyznawcow. Awaria kolektora sciekow w Warszawie sprawila, ze seksualizacja dzieci zostala nagle wstrzymana i cisza na ten temat. Trzaskowski moze byc ciagany po sadach w kraju i za granica.

  Kolaboracja trwa oficjalnie od drugiego Soboru Watykanskiego i ksieza musza sie na to godzic, w przeciwnym wypadku byliby nieposluszni.

  Ja bym proponowal, zeby Coryllus w umowiony dzien raz albo dwa razy w miesiacu puszczal lipny tekst gloryfikujacy modernizm, LGBT, multi-kulti, zniesienie celibatu ksiezy, walke z klimatem i nieuchronna koniecznosc przeprowadzki na Marsa, to moze anatema nalozona przez administratorow internetu zostanie cofnieta. Ten czytelnik, co napisal do Ruchu Czystych Serc postapil bardzo nieroztropnie tak samo, jak ten, co zobaczyl napis „dupa” na plocie, poglaskal i drzazga mu weszla w reke. Nie mozna wierzyc we wszystko, co pisza.

 13. Ale jak to jest, że człowiek, którego życiorys zaczyna się wg. wikipedii w 2003 roku, już w dwa lata po studiach pełni ważne funkcje w różnych mediach, a to gazetach, a to telewizjach? Kto tak docenia talenta TT?

  Nikt filmu Pana nie oglądał, zdjęli monetyzację z polecenia krewnych i znajomych Królika

 14. Uważam, że zawinił tytuł ale nie mogłem z takiego tytułu zrezygnować.

 15. Moim zdaniem inni szatani byli tu czynni. Chodzi o pana Maciejewskiego, Ziemkiewiczowi by nie zdjęli i tyle

 16. Film nie jest zdjęty, dalej jest publiczny i dostępny, ograniczone zostało zarabianie na tym filmie – mniej lub wcale reklam.

 17. To jest kolejny Bolek po prostu z Matką Boską w klapie i długopisem z papieżem. Tacy mają odpowiednie umocowania i zwalczają ludzi uczciwych tak na wszelki wypadek, oraz podpierają lewą nogę, bo pluralizm musi być.

 18. Wiem. Napisałam „zdjęli monetyzację”

 19. A ja…

  … nie moge uwierzyc, ze Ojciec Dyrektor z Niepokalanowa zadal Panu takie pytanie  !!!

  Udzielil Pan jedynej mozliwej i dobrej odpowiedzi aby  POGONIC  terlikowskiego… ale tak ogolnie to jestem  skonfundowana brakiem rozeznania i pogubienia Ojca Dyrektora,  badz co badz duchownej osoby  do tego stopnia, zeby nie wiedziec  kto-zach ten caly, dety terlikowski albo jego zona „ekspertka od sluzu kobiecego”  !?!?!?

  Wielka szkoda, ze Ojciec Dyrektor z Niepokalanowa nie ma charyzmy i zaciecia biznesowego co Ojciec Rydzyk z Torunia aby  POGONIC  terlikowskiego jak POGONIONY  zostal  sakiewicz  !!!

   

  Terlikowski „promujacy” ksiazki sw. Maksymiliana Kolbe z Niepokalanowa… normalnie sw. Maksymilian przewraca sie w grobie  !!!

 20. A wszyscy ci, Pani Marto…

  … ktorym  podobnie jak  terlikowskiemu  ZYCIORYS  w wikipedii  ZACZYNA  SIE  od ukonczenia „studiow”… jest takich „profesjonalistow”  w Polsce  NA  PECZKI  !!!

 21. Chciałem to samo napisać z tym, że nigdy nie widziałem żadnej reklamy na PGR, więc nadal nie bardzo wiem o co chodzi. Co do samej idei autorów i ogłoszeniodawców to widzę sens, ale dokładnie odwrotnie. Wiele lat temu szukałem wykonawcy kominka. Na jego stronie było wiele konkurencyjnych ofert. Biedny naiwniak stracił u mnie biznes. A co do Google (właściciela YouTube), to niestety jego polscy administratorzy sponsorują za żywe wielkie pieniądze treści i portale dzielące Polaków. Jako dodatek do ogłoszeń, których nie brakuje nawet przy typowych hejtach.

 22. e tam, to małżeństwo Terlikowskich w tych swoich opowieściach to tacy współcześni państwo Jowialscy czyli : „znacie ? znamy! no to posłuchajcie…”

 23. tylko taki jest problem, że zadaniem „Pana Jowialskiego”  było  rozśmieszać, a pana Terlikowskiego zadaniem jest formatować nas, no i w celu dobrania się do naszych sumień włazi w nie swoje kamaszki

 24. Szanowny Coryllusie, pozwolę sobie zacytować Twój tekst sprzed dwóch lat:

  „W tym momencie stało się coś tak dziwnego, że aż Zorobabel usiadł na wysuniętym spod stołu zydelku. Oto raźnym miarowym krokiem do komnaty wkroczył cały zespół redakcyjny rocznika Teologia Polityczna, za nimi redaktor Górny z atrapą świętego Graala w dłoni, potem redaktor Terlikowski w przebraniu Rzymianina i kasku straży pożarnej w Boguchwale na głowie, a na koniec Robert Tekieli, który ciągnął na sznurku, jakiegoś parszywego kundla…” 🙂

 25. To sa  TWORKI,  Nebrasko…

  … po prostu  CZYSTE  TWORKI… i nic wiecej  !!!

 26. No jak bez rodziców?

  No ale 1974 rok  urodzenia, to można było u Gierka większe mieszkanie otrzymać, rodzice mogli się cieszyć z synka, być mu wdzięcznym za przydział większego mieszkaniowego metrażu, natomiast on wobec rodziców jakoś tak …  o tych rodzicach nic a nic …     Taki intelektualista a po kim talent ?

 27. Nich sobie Terlikowski sformatuje głowę

 28. Takie ładne rzeczy pisałem, no proszę….

 29. Też nie wierzę, ale z PGR jest coś nie tak bo bardzo często wyjątkowo długo się ta strona wczytuje. W porównaniu np do coryllus.pl.
  (niech ten co wierzy w blacklistę poda model to sprawdzimy)

 30. Winowajcą spowolnienia PGR może być strona secure-a.vimeocdn.com . Wiele osób ma ten sam problem. https://stackoverflow.com/questions/52784366/why-would-https-secure-a-vimeocdn-com-js-froogaloop2-min-js-delay-my-site-load

  Pewnie dałoby się to jakoś w tle ładować (nie znam się więc się wypowiem:) )

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest chwilowo niemożliwe.