wrz 042015
 

Myślę, że szykują nam dodatkowy podatek. Będzie się on nazywał podatkiem od dobrych mediów. Po czym to poznałem? Po wpisie na blogu Żakowskiego, do którego link przesłał mi rano Toyah. Oto on: http://zakowski.blog.polityka.pl/2015/09/03/pomozcie/?nocheck=1
Jak wiecie Żakowski to jest swego rodzaju symbol, jeśliby ustawić obok siebie jego i młodego Mazowieckiego mielibyśmy duet w rodzaju Flipa i Flapa, ale na poważnie, czyli nie do wytrzymania. Obaj bowiem reprezentują tak krępująco niski poziom refleksji, że właściwie wypadałoby dać im takie odpustowe gwizdki z piórkiem, żeby w nie dmuchali i na tym zakończyć ich występ. I teraz wychodzi Żakowski o tym swoim głosem smoka z czeskiej bajki oznajmia, że media upadają i trzeba je ratować, trzeba je ratować koniecznie, bo jak nie to on i jego koledzy dopiero nam pokażą. Co to znaczy według Żakowskiego – upadek mediów? Ja to wytłumaczę prosto i praktycznie. To znaczy, że kolejne pokolenie zatrudnione przez swoich rodziców i dziadków na Czerskiej i w mediach siostrzanych, nie ma już funduszy na podróże zagraniczne. Nie ma kasy po prostu, bo została przejedzona przez starszych, a ten cały moloch, który miał im dawać chleb jeszcze przez dziesięciolecia ledwie dyszy. To jest właśnie główna przyczyna apelu Żakowskiego. On oczywiście tego nie powie, on nawet nie powie tego co jest napisane na stronach funduszu, na którym oni zbierają pieniądze dla swoich dzieci i wnuków, czyli nie zdradzi kto jest głównym wrogiem tej progenitury. Żakowski jest zakłamany do dna i opowiada dyrdymały o inwazji rozrywki w świecie mediów, która to rozrywka nie pozwala jego i jego kumplom rzetelnie informować społeczeństwa. To jest niezłe, rzetelnie informować….jakbyśmy nie pamiętali tego zdjęcia Lecha Kaczyńskiego z szalikiem, na którym był odwrócony napis Polska. Rzetelny Żakowski z jeszcze bardziej rzetelnym Pacewiczem i resztą chcą teraz byśmy im wpłacali pieniądze, to oni odbudują dziennikarstwo prawdziwe. Nie ma się na tym nawet co zastanawiać, tak głupia jest ta argumentacja. No, ale słowo temu poświęcę. Po co ludziom wykształconym, władającym językami potrzebne są media Żakowskiego i Pacewicza? Po nic. To są media dla patologii, co nie mówi po angielsku i nie rozumie o czym gadają w CNN. To są media dla żulii, która musi od czasu do czasu wciągnąć coś poza bełtem i serialem. Możemy o tym powiedzieć wprost, nie ma co ukrywać prawdy. Jak ktoś w Polsce chce rzetelnego dziennikarstwa to sobie włącza BBC i z głowy. Takie są konsekwencje globalizacji, której Żakowski był i jest gorącym zwolennikiem, takie są konsekwencje powszechnej edukacji, w tym edukacji w językach obcych, takie są konsekwencje, nie bójmy się tego słowa – POSTĘPU. Tak właśnie, postępu, który sprawił, że królowie mediów z Czerskiej, są niepotrzebnymi nikomu popychadłami, atrakcją lokalną na miarę kapeli Staśka Wielanka. Kwestia tak zwanego rzetelnego dziennikarstwa załatwiona została centralnie i nie ma po czym płakać, a Polacy od ponad 20 lat włączają sobie lokalne stacje tylko po to, by się pośmiać z Żakowskiego i sprawdzić kto jest najlepszy w technikach manipulacji.
Pora zdradzić co się kryje pod eufemizmem „inwazja rozrywki”, którego używa Żakowski. Przecież nie portale plotkarskie, które gazownia też ma w pakiecie. Żakowski tego nie mówi, ale na stronach Funduszu, w zakładce idea jest to powiedziane wyraźnie. Proszę bardzo http://funduszmediow.pl/idea/
Chodzi oczywiście o internet. To internet im najbardziej przeszkadza, to swobodna wymiana myśli poza ich kontrolą i wpływem jest najbardziej bolesna, to fakt, że hierarchia, którą sobie ustawili i z której czerpali korzyści stała się nieważna i została zmarginalizowana jest największym problemem. I teraz oni postanowili z tym walczyć. Będą promować rzetelne dziennikarstwo. Ja już pisałem, co to znaczy w świecie mediów, jak ktoś używa słowa „rzetelny”, ale jeszcze powtórzę. To jest jasny sygnał, że nie zamierza płacić. I tak samo będzie w tym wypadku. Oni zbiorą trochę forsy, zapłacą swoim dzieciom i kolegom za jakieś syfiaste projekty, a resztę przeznaczą na lobbowanie na rzecz ograniczenia swobody internetu. Na rzecz ograniczenia naszej swobody po prostu. Albowiem jedynym sensem mediów w Polsce dzisiaj jesteśmy my – blogerzy. I to my jesteśmy największymi wrogami Żakowskiego i Pacewicza.
Wszelkie istotne sprawy na poziomie lokalnym, czyli krajowym i niższym załatwiane są dzisiaj w sieci. Telewizja sama, w trudzie i znoju sprowadziła się do roli ścieku i nie potrafi już się od tej funkcji uwolnić. Tym mniej potrafi im więcej w tej telewizji Żakowskiego, który występuje tam i jednocześnie narzeka na niską jakość programów informacyjnych. To jest sytuacja jak w tym kawale o facecie co sobie sam robił kanapki z serem, a potem je wyrzucał, bo mu nie smakowały. Gdyby w dzieciństwie Żakowskiego kręcono film o przygodach Mikołajka, Żakowski dostałby rolę Kleofasa, bo w zasadzie nie musiałby nic robić, żeby wcielić się w bohatera. Wystarczyłoby, żeby wyszedł przed kamerę i otworzył usta.
Ludzie, którzy przez ponad dwadzieścia lat unieważniali media, chcą dziś dostać jeszcze dodatkowe pieniądze na swoją działalność. To się nie mieści w pale. A głównym ich wrogiem są blogerzy. A najlepsze jest to, że oni nawet nie mogą wymówić tej nazwy, bo sprawy zaszły tak daleko, że kiedy w telewizji zaczęliby mówić o blogerach, wszyscy naraz rzuciliby się do internetu sprawdzić co to za jedni. I wtedy dopiero byłby ambaras. Wtedy dopiero by się zaczęło. Żakowski musiałby chyba wezwać policję, albo jakieś służby, żeby zrobiły w końcu porządek z tym internetem, z tą inwazją powierzchownej rozrywki, która niszczy dziennikarstwo i nie pozwala mu wygłaszać tych jego przemądrych kazań.
Pisze nam Żakowski, że w tym całym Funduszu, prócz dziennikarzy lewicowych takich jak on są jeszcze dziennikarze centrowi i prawicowi. Ja niestety nie zauważyłem żadnego centrowego i prawicowego dziennikarza na stronach tej instytucji, ale może Wam się uda kogoś takiego znaleźć. Pamiętam za to, że Żakowski swego czasu uświetniał swoją osobą studio prawicowej telewizji Republika. Wnoszę więc, że w akcie rozpaczy to właśnie dziennikarze tej stacji zostaną doproszeni do firmowania tej żałosnej żebraniny. I oni będą tam robić za katolicki taliban, czy coś podobnego. Terlikowskiego tam wezmą po prostu. Tak się szczęśliwie złożyło, że mam akurat możliwość zaprezentowania co to znaczy rzetelne dziennikarstwo w wydaniu prawicowej telewizji Republika (a porpos, czy to prawda, że Rachoń i Chejke zarabiają po 50 kawałków miesięcznie? Że za rzetelność dziennikarską tyle biorą? Fama głosi takie rzeczy). Proszę bardzo, mamy oto występ Grzegorza Brauna w oryginale https://www.youtube.com/watch?v=Vyd5YoNky2o
I ten sam występ pokazany przez najbardziej rzetelnych dziennikarzy w kraju, przez ludzi realizujących misję „My informujemy oni kłamią”  https://youtu.be/TJEBg3SQT_4?t=11m46s
Uważam, że Żakowski powinien koniecznie zakolegować się z Rachoniem bliżej i jeszcze tego młodego zdolnego, co w studio siedzi dobrać do kompanii, a wtedy wszystko będzie jeszcze bardziej rzetelne, piękniejsze i wszystkim żyło się będzie dostatniej.
Aha, przypominam jeszcze, że dziennikarka tej rzetelnej stacji, taka najbardziej bojowa, dostała propozycję kandydowania z listy PiS w nadchodzących wyborach. Powodowany troską o rzetelność dziennikarską Terlikowski zwolnił ją za to z pracy. Przypomniałem sobie, ona się nazywa Joanna Lichocka. Nie mogę już dłużej pisać, bo mnie brzuch od śmiechu boli, przepraszam.

Zostawiam wam nagranie dyskusji z Bielska Białej

Mam jeszcze ważny komunikat. Ponieważ rozpoczyna się rok szkolny, postanowiliśmy, że album Sanctum Regnum opowiadający historię upadku średniowiecznych Węgier, album w języku angielskim, zaopatrzony w płytę długogrającą z muzyką Tomka Bereźnickiego, będzie do 30 września kosztował 30 zł za egzemplarz plus koszta wysyłki. Tak szkolna promocja.

Zapraszam na stronę www.coryllus.pl do sklepu FOTO MAG przy stacji metra Stokłosy w Warszawie, do księgarni Tarabuk przy Browanej 6 i przypominam, że 4 września w Piastowie, w tamtejszym domu kultury, odbędzie się mój wieczór autorski, początek o 17.00. 18 września zaś będziemy mieli z Toyahem wieczór autorski w Kietrzu, niedaleko Raciborza, początek o 19.00, następnego zaś dnia można nas będzie spotkań na jarmarku franciszkańskim w Opolu, wieczorem zaś w auli uniwersyteckiej będzie nasz kolejny wieczór autorski. Początek chyba o 18, ale pewien nie jestem. Zostawiam Wam jeszcze nagranie z Zielonej Góry i z Bielska Białej.
 

 

  41 komentarzy do “Żakowskiego i Pacewicza wojna z internetem”

 1. „In times of universal deceit, telling the truth becomes a revolutionary act. If you want a vision of the future, imagine a boot stamping on a human face — forever. Who controls the past controls the future: who controls the present controls the past.” – George Orwell

 2. Tyle linków w całym tekście nie widziałem tego jeszcze 😉

 3. Problem Coryllusie jest taki, ze w CNN oni tez maja Zakowskich. Ci moze nie chca koniecznie ratowac dziennikarstwa bo budzety maja i beda mieli. Ale klamia i robia z ludzi durniow rzetelniej niz Zakowski.

 4. Tym mniej jest Żakowski potrzebny. Niczego to nie zmienia.

 5. Żakowski jak mówi Michalkiewicz to mniejszy cadyk 😉

 6. Dwie wiadomości jedna zła, że może będzie próba zorganizowania ściepki, będzie jakaś „składka na biednego dziadka”.
  Wiadomość dobra: dobrze żarło (naszym kosztem) i … zdechło. Nareszcie.

 7. Takiej chamowy, wycinanki jak zrobila Republika to w CNN nie zrobia. I do tego ten durnowaty Rachon ze swoim „zdrowym rozsadkiem”. Facet u mnie wchodzi na liste paprochow do klapsa w ryj.

 8. Od wczoraj Niezalezna i Wpotylice reklamują film o wojnie w Iraku. Są zwiastuny – ops! przepraszam trajlery – na których dowiadujemy się, że to największa bitwa, w której brali udział żołnierze polscy od czasów II Wojny Światowej. O bitwach AK po wojnie zapomnieli. Film nakręcił „Next film”, czyli główny propagandysta III RP. Sieradzki pisze o tym filmie entuzjastyczną recenzję a na niezależnej wiszą reklamy filmu. Wczoraj na niezależnej wisiał artykuł jak wielkim wizjonerem Jan Kulczyk był co sam powiedział Sakiewiczowi. O szczegółach nie chcę pisać. Coś mi się wydaje, że Ci „nasi” w mediach są coraz mniej nasi a coraz bardziej nie wiadomo czyi.

 9. „Jak ktoś w Polsce chce rzetelnego dziennikarstwa to sobie włącza BBC i z głowy..” – no to juz jest przegiecie. Poziom propagandy jaki uprawia BBC pozycjonuje GW i inne polskie mendia jako sprzedawcow „magicznego mopa” na bazarze.
  BBC to propaganda pisana przez duzo powazniejszych ludzi i zawsze calosc sie domyka ale nie ma nic wspolnego z prawda. Nawet nie udaje obiektywizmu, jesli pokazany jest nawet kawalek prawdy to zawsze jest to ten kawalek ktory zaklamuje calosc.
  Ale oczywiscie nic za darmo – za propagande BBC trzeba slono placic 145£ od gospodarstwa(circa 5mld £ rocznie). Z takim budzetem mozna robic propaganda na naprawde „rzetelnym” poziomie. Zakowski poprostu zadzdrosci kolegom z wyspy Albionu.

 10. Świetny, grzeczny, nie napastliwy real w komentarzach do apelu Żakowskiego o kasę. Cytuję blogera pisze on mniej więcej tak:
  „po 30 latach pracy moja pensja nie przekracza średniej krajowej i mam jeszcze na utrzymaniu dwie córki (studentki). Nie mogę Panu pomóc”.

 11. Wiesz co, jest coś takiego jak ironia, dla Żakowskiego BBC to wzorzec metra przecież

 12. Kontrola propagandy nie polega na kontroli jednej opcji…ale na kontrolowaniu i ukierunkowywaniu wszelkich nurtów…99% procent platform nurtu antysystemowego jest finansowana i kierowana przez te same gremia co CNN i BBC…o tych popłuczynach lokalnych nie wspomnę…

 13. Czasami-prorok mniejszego płaczu.

 14. To w republice był ten profesjonalny wywiad z Kukizem ?

 15. Czytając to mi się przypomniało jak na poczatku pierwszego roku na przedmiocie, który był typowym zapychaczem programy mieliśmy przeczytać i omówić taką ksiażkę „Kult amatora: jak internet niszczy kulturę” takiego człowieka co to się nazywa Andrew Keen. Człowiek ten rozkręcał jakieś spore serwisy internetowe i w ogóle to w tej branży siedział aż tu nagle napisał taką książeczkę, książeczke, którą dość ciekawie scharakteryzuje ten cytat z polskiej wikipedii:
  „W książce tej pisze iż wszelkie blogi, Wikipedia, MySpace oraz YouTube to zguba współczesnej kultury. Jego zdaniem to właśnie tego typu serwisy niszczą to, na co wcześniej pracowano przez długi czas.”

  Oczywiście tenże pan w tej ksiażce postuluje cenzure, cenzure zarządzaną przez jakąś gromade szamanów(autorytetów kultury i nauki), którzy będą twierdzić kto jest autorytetem a kto nie, a więc kogo można oczywiście wydawać(a zwłaszcza w internecie, bo to tam najwięcej amatorzy mogą popsuć kulturę i naukę a nawet zmieniać fakty-jak to on twierdzi).

  Prawdę mówią o tym jak to w tej Polsce jesteśmy zapóźnieni, ksiażka wydana w 2005 roku, na Polski przełożona w 2007 a taki czołowy postępowiec jak Żakowski dorósł do tez tej książki dopiero teraz, normalnie ten Żakowski to zapóźniony strasznie, prawie ciemnogród.

 16. główny temat Onetu na dzisiaj to pozakuje jakimi marionetkami są ci takzwani wodzowie…

  Grzegorz Schetyna: te decyzje nie były konsultowane nawet w rządzie

  – To była niespodzianka. Te decyzje nie były konsultowane nawet u nas w rządzie – powiedział w Radiu Zet Grzegorz Schetyna, odnosząc się do obecności na listach wyborczych PO Ludwika Dorna, Grzegorza Napieralskiego i Michała Mazowieckiego. Minister spraw zagranicznych był dziś rano gościem Moniki Olejnik.
  To była niespodzianka. Te decyzje nie były konsultowane nawet u nas w rządzie. Takie rozmowy muszą się odbywać w wąskim gronie.

  Schetyna jak widzać nie jest w tym wąskim rozdzielkiniku poinformowanych… tylko informowanych..:))

 17. Tutaj link do dyskusji o islamie w CNN. Jeden gosciu w ciagu kilku minut pojechal z dwoma dziennikarzami CNN, komikiem Billem Maherem (ten to ma niezle dziury w mozgu), i z Benjim Natanyahu. Rewolucja ma dwie mordy – jedno nazywa sie klamstwo, a drugie ignorancja. Komik i dziennikarze wyszli na zwyklych durniow, a Benji na klamce, propagandyste i manipulatora.
  https://www.youtube.com/watch?v=PzusSqcotDw

 18. HEHE.. to kto niby te decyzje podejmowal?

 19. W komentarzach na blogu red.Żakowskiego słowo internet pojawia się nieśmiało. I nawet nie ma pejoratywno niszczącego odniesienia. Pewnie komentatorzy nie wiedzą, że w tych lepszych mediach komentarze będą jedynie dla „pilotów beningów” a nie dla lakkot-a czy Padma.

 20. no właśnie….kto? jak bedziemy wiedzieć…to dowiemy się kto naprawdę panuje w Polsce…ale żałosny ton Schetyny pokazuje tylko jego miejsce w szeregu..:)

 21. Pani Joasia na płaszczyźnie dziennikarsko-publicystycznej osiągneła już wszystko. Zaczeła się wypalać.

  Ów fakt zbiegł się w czasie z konkluzją, że jej brak w polityce jest stratą dla Polski.

  Wszyscy tu jesteśmy.

 22. Jak miło! Już zaczęli żebrać o kasę na kawior i koniak? Niestety kroi się jedynie wino marki wino i kaszanka. Wszelkie próby opodatkowania dostępu do internetu lub jego ograniczania mają ontologiczny błąd u samej podstawy – internet ma właściciela. Wszyscy jego dostawcy to zwykli licencjobiorcy. W Polsce to zdaje się PAN bo to chodzi po akademickich connections.

 23. Za czasów PIS-u w TVP to Pani J.Lichocka była głównym „pis-tolero”. https://www.youtube.com/watch?v=Dh0ZaAqkQkQ

 24. Schetyna to wie, ci sami ludzie co go zrobili funkiem w polityce. To jest zalosne.

 25. A nawet gadu! Żakowski jest fenomenem.Za komuny średnio głębokiej,bo telewizja już była, uważny oglądacz mógł wiele prawdziwych treści przyswoić umiejętnie słuchając dtv.Podkreślam -umiejętnie.Wyrabiało to oglądanie inteligencję lub przynajmniej spostrzegawczość pod warunkiem unikania sensu przekazu wprost.Było to trochę jak zabawa z wężem-istniało ryzyko zainfekowania,ale uodporniało na przyszłe,IIIRzplite infekcje.Wracając do Żakowskiego fenomen polega na tym ,że jakiego by klucza nie użyć,prawdy nie usłyszysz.A co do pani Lichockiej wszystko na temat osobnika mówi zapis wyrzucania JKM ze studia tv. To usłużne wsłuchiwanie się w głos w słuchawce.Charakter się nie zmienia,tylko stacja telewizyjna,a mop zostanie mopem jakkolwiek starał by się jawić różą.

 26. A nawet wzorzec litra!

 27. Taki jestem – „To są media dla patologii, co nie mówi po angielsku i nie rozumie o czym gadają w CNN. To są media dla żulii, która musi od czasu do czasu wciągnąć coś poza bełtem i serialem”-ale przed wyrzuceniem mogę coś napisać. Prawdą jest że Jewrej Bojkie i inni biorą po 50 kawałków, a co to jest? to jest 30 sekund wciskania kitu np palaczy: weź sobie tabletkę a nie będzie cię dusić, po tym następne 30 sekund, dla tych co rzucili palenie tabletka na dokuczający kaszelek, a teraz proponują następną zrzutkę w postaci katalizatora na tyłeczek, coby resztę nikotyny „wykopcić”. Po co puszczać seriale 90 -cio minutowe trwające od godz 20 do 24 ( mowa o tabletkach) – proponuję tylko reklamy, bardzo lubię je oglądać, mówię normalnie licznik elektryczny aż stoi w miejscu ani drgnie. A wtedy to już taki Żakowski zobaczy z lornetką jak wygląda kolejeczka z numerkiem po Jackowe.

 28. …popatrz!…
  …do linku-tezka zadna nie jest niebieska…

  Wlasnie: dlaczego tu linki nie sa aktywne a na s24 aktywne czasami, np. dzisiaj?

 29. W świetle Pana publikacji Habsburgowie jawią się jako wrogowie Polski. Wiemy jednocześnie, że dynastia ta miała bardzo dobre stosunki z Watykanem, a nawet można powiedzieć, że była związana z papieżami nawet w XX wieku. Tak wynika z zeznań procesowych Józsefa Mindszentyego, Sługi Bożego. Czy taki stan rzeczy nie stoi w konflikcie z próbami budowania polskiej doktryny państwowej w oparciu o silny związek z papiestwem?

 30. „To ja już wolę u Olejnik” 😀

 31. wizualizacja rzetelności i sznytu BBC

  http://www.cda.pl/video/21975259

 32. a tu zwiastun – kopia linek zamieszczonych u Gospodarza

  https://www.youtube.com/watch?v=Ssumo6yp9gs

 33. Dobry wieczor,
  Notka jak zawsze super, a przede wszystkim bardzo prawdziwa. Poniewaz jestem od zawsze
  osoba ciekawa swiata, ludzi, otaczajacej rzeczywistosci i wszyskiego co mnie dotyczy – to
  pozwolilam sobie z malenka doza nonszalancji – nawet nie zapoznawac sie z tresciami zawartymi
  w podanych przez Pana linkach, bo uznalam, ze to zwyczajnie strata mojego czasu, tym bardziej,
  ze nie mam go za duzo.
  Pan Zakowski i kolesie niech nie liczy na mnie! Zero grosza! Zreszta to samo dotyczy od samego
  poczatku Partyzanta Wolnego Slowa, ktorego niezmiennie bojkotuje!
  Pamietam co mowil Ojciec Dyrektor… pamietam sprawe bp Wielgusa, Kiezuna, pamietam co mowili
  wspolpracujacy z Sakiewiczem „dziennikarze” bardzo licznie nawiedzajacy Paryz i nie tylko, znam
  towarzystwo paryskiego klubu GP, pamietam co mowili i mowia teraz rozne „autorytety” udzielajace sie
  i TV Republika, i w TVN… i w Radio Maryja, TV Trwam… piszacy do Naszego Dziennika, Goscia
  Niedzielnego… rozni Ziemce, Zybertowicze, Nowaki, Ryby, Krasnodebscy…
  Nie moge uwierzyc, ze ta cala sfora tak sie o mnie martwi… tak bardzo chce mnie ksztalowac, miec
  wplyw na to co robie i na co wydaje moje pieniadze…
  Dla mnie to sa zwykli zaprzancy, sprzedawczyki i Judasze, nie majacy swojego zdania, takie cieple
  kluchy co to Panu Bogu swieczke i diablu ogarek…
  Pieknie Pan to towarzystwo wzajemnej adoracji okreslil – szczury ogryzajace padline
  z profesjonalizmem Rachonia jak z koziej doopy traba… totalna kompromitacja

 34. Panie Gabrielu, internet jest oczywiście miejscem, gdzie człowiek może dochodzić do prawdy i ją wyrażać (w komentarzach zdaje się padły niedawno podobne słowa). Tym bardziej, że niektóre instytucje powołane do dochodzenia do prawdy, jakby się od tego odwracały. Przykład: po odprawie wszystkich nauczycieli w pewnym mieście na Łotwie w prasie ukazała się obszerna nudna relacja pod „niesamowitym” tytułem: „Pracujmy tak, byśmy myśleli jednakowo”. Nie wiem – śmiać się, czy płakać? Jakie wyjdą dzieci z takich szkół?

 35. To nie jest przypadek, że oni byli w tej gwardii Lenina i w SS potem.

 36. Ci tak zwani Strzelcy Łotwscy to w wiekszości przebrani Niemcy oddelegowani przez wywiad niemiecki (szefem był Max Warburg, brat Paul pierwszym szefem banku centralnego w USA) aby wspomagać takzwanych rewolucjonistów, podobno w różnym czasie oddelegowanych było w sumie ponad 200 tys. żołnierzy niemieckich. Pisze o tym Juri Lina w swojej książce o rewolucji link..

  https://stopsyjonizmowi.files.wordpress.com/2012/09/spod-znaku-skorpiona1.pdf

 37. a propos rodziny Warburg…pochodzą z Wenecji i ich podzednie nazwisko z XVI wieku to

  The Warburg family had settled in Venice, at which point they bore the surname del-Banco. The historical documents describe Anselmo del Banco as Jewish and as having been one of the wealthiest residents of Venice in the early 1500s. In 1513, del Banco was granted a charter by the Venetian government permitting the lending of money with interest. Del Banco left with his family after new restrictions were placed upon the Jewish community coinciding with the establishment of a Ghetto. The family settled in Bologna, and from there to the German town of Warburg, and adopted that town’s name as their own surname

 38. Prorok mniejszy.
  Dla porównania – Michnik to prorok większy.

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest chwilowo niemożliwe.