cze 282022
 

Miałem dziś pisać o jakichś szaleństwach, ale pomyślałem, że przecież należy przede wszystkim pilnować własnych spraw. Zbliża się pierwsza edycja Targów Książki i  Sztuki w Grodzisku Mazowieckim, a ja zamiast niepokoić się coraz bardziej, jestem z każdym dniem spokojniejszy. Na tyle, że nie poszedłem nawet do radia Bogoria, żeby im udzielić wywiadu. Po co? Zaczął bym mówić o tym całym handlu i to z całą pewnością nie zostałoby uznane za kwestie godne uwagi i rozpropagowania. Lepiej więc napisać kilka słów o wystawcach, którzy tam będą. Ponieważ nasza impreza nastawiona jest na zysk i chcemy przyciągnąć jak najwięcej klientów, postarałem się, żeby oferta była maksymalnie szeroka. Chcę to podkreślić – Targi Książki i Sztuki organizowane są z myślą o zysku. Nie jest to impreza propagująca jakieś idee, ani też nie jest to żaden protest przeciwko komuś czy czemuś. Zgromadziliśmy wydawców i artystów, którzy reprezentują bardzo odmienne profile twórczości i mamy nadzieję, że to zadziała. Zacznę od naszych gości, którzy zgłosili się w ostatniej chwili. Literaturę kobiecą reprezentować będzie wydawnictwo Silver. Właścicielka tej oficyny, pani Iwona Krynicka, zaprosiła na nasze targi aż trzy autorki. Ich nazwiska można znaleźć na stronie https://www.facebook.com/TargiKiS Wydawnictwo Silver promuje swoje produkty hasłem – Literatura piękna dla dojrzałych kobiet.

Swoje powieści wystawi u nas także Anita Krasińska, autorka książki „Nauczycielka z getta”.

Zaprosiłem także wydawnictwo Paśny Buriat z Kielc, które wydało książkę Piotrka Tryjanowskiego „Bocian. Biografia nieautoryzowana”. Ofertę wydawnictwa możecie zobaczyć tutaj https://pasnyburiat.pl/

Przybędzie wydawnictwo Rewasz, w którego ofercie znajdują się przewodniki po krainach odległych i tych całkiem bliskich. Na przykład po Mazowszu Zachodnim. A propos, nie każdy kupił sobie książkę „Drewniane kościoły Mazowsza”, a jest tam opisany drewniany kościółek pod wezwaniem św. Stanisława biskupa i męczennika, a w nim oryginalne XVI wieczne polichromie. Bez wydawnictwa Rewasz nawet byście o tym nie usłyszeli. Boguszyce położone są w diecezji łowieckiej, której granice zaczynają się tuż za Grodziskiem. Należą do niej także Skuły, gdzie znajduje się równie ciekawy drewniany kościół.

Na targi przybędzie także wydawnictwo LTW z Łomianek, które jak wszyscy wiedzą wydaje polską literaturę przedwojenną, ale także ciekawe opracowania współczesne.

Wydawnictwo Klinika Języka, które reprezentuję wystąpi z trzema aż rodzajami oferty. Będziemy mieli nasze książki, wśród nich na pewno będzie ta poświęcona Ryksie Śląskiej, cesarzowej Hiszpanii, albowiem dziś ma przyjechać nakład. Nie wiem czy dojedzie biografia Jana Kapistrana, ale jeśli nie, zabiorę ją na koncert do Ojrzanowa, który odbędzie się w przyszłym tygodniu. Prócz tego będziemy mieli bardzo dużą ofertę książek z wydawnictwa Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, mojego ulubionego wydawnictwa akademickiego, a także sporo tytułów z wydawnictwa Neriton. W ostatniej chwili zupełnie okazało się, że będziemy mieli też ofertę antykwaryczną. Sporo egzemplarzy starych, nie tylko polskich książek.

Z Piaseczna na targi przyjedzie Kamil Staniszek, właściciel wydawnictwa Stanpress, którego ofertę można zobaczyć tutaj http://stanpress.pl/ . Kamil jest także autorem i realizuje się w prozie kryminalnej i fantastycznej. Na pewno będzie miał ze sobą powieści, które wydał w wydawnictwie Vesper.

Ofertę rynkową, z różnych wydawnictw, zaprezentuje nasz kolega Michał Staniaszek, który prowadzi znany wszystkim sklep FOTO MAG.

Artystów reprezentować będą Agnieszka Słodkowska i Tomasz Bereźnicki, o których już pisałem. Tutaj są ich strony http://slodkowska.pl/ https://bereznicki.pl/

Teraz jeszcze słowo o innych atrakcjach, które czekają na odwiedzających nasze targi. Przede wszystkim sala w Mediatece jest klimatyzowana, a ma być ponoć w ten weekend nieludzki upał – ponad 35 stopni. Po drugiej stronie ulicy jest park, w którym znajduje się niedawno otwarta tężnia. Prócz tego za Mediateką, jakieś 300 metrów, znajduje się kompleks stawów, zwany stawami Goliana, jest tam czynna fontanna i można się ochłodzić mocząc nogi w czystej bardzo wodzie. W stawach pływają wielkie, kolorowe ryby. Wieczorem, w sobotę i w niedzielę, w parku odbywać się będą koncerty. W samym budynku Mediateki znajduje się, czynna od 12.00 restauracja PARK, a kilkadziesiąt metrów dalej, w stronę dworca, jest inna, pięknie położona w parku, restauracja PIKNIK. Nad stawami Goliana zaś jest jeszcze jeden lokal o nazwie UMAMI.

Za Mediateką jest parking, nie jest zbyt duży, ale są też parkingi pod dworcem, a także pod Centrum Kultury, to jest kawałek od Mediateki, ale nie za duży. Po Grodzisku zaś bardzo przyjemnie się spaceruje. Parking jest też przed sądem i komendą policji, dwa kroki od Mediateki. Sąd nie pracuje w sobotę, więc na pewno będzie tam miejsce. Policja oczywiście pracuje, więc lepiej nie blokować im parkingu. UWAGA! Ulica Kilińskiego jest w remoncie.

Jeśli ktoś chce przyjechać do Grodziska pociągiem, musi udać się na jeden z dworców: Warszawa Wschodnia, Warszawa Stadion, Warszawa Powiśle, Warszawa Śródmieście, Warszawa Ochota, Warszawa Zachodnia, Warszawa Włochy. Tam wsiąść w pociąg Kolei Mazowieckich, kupiwszy uprzednio bilet w kasie, najlepiej powrotny. Wsiadamy do pociągów oznaczonych następującymi napisami: SKIERNIEWICE, ŻYRARDÓW, GRODZISK MAZOWIECKI. I w żadne inne.

Dodam jeszcze tylko, że Mediateka jest monitorowana, kamery są wszędzie, a na miejscu będzie z nami cały czas menedżer odpowiedzialny za organizację eventów i ochrona. Zapraszam wszystkich, którzy chcą trochę odpocząć i kupić książki oraz obrazy.

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest chwilowo niemożliwe.