kw. 052017
 

Męska kokieteria jest czymś absolutnie przerażającym. Najgorsze zaś jest to, że nikt się od niej nie może uwolnić, a zapanować nad nią jest bardzo trudno. W zasadzie faceci dorastają i starzeją się potem na dwa sposoby – stają się irytującymi wszystkich showmanami, albo zamykają się w piwnicy i tam świadomi, że nie wygrają z kokieterią, zaczynają robić przynęty na ryby. Czasem rzucą w kierunku najbliższych jakąś zgryźliwą uwagę. Wszyscy powinniśmy się modlić, żeby dane nam było iść tą drugą drogą.

Na ostatnich targach zgadaliśmy się z Hubertem o tym całym kościele rodzimowierców, który ma już podobno wyznawców w każdym powiecie, a niebawem wyjdzie z podziemi i zacznie rządzić. Tak twierdzą niektórzy jego wyznawcy. Powątpiewam w tę wizję, ale w czasie rozmowy padło nazwisko jednego z najważniejszych ludzi w tym rodzimowierczym kościele – Konrada T. Lewandowskiego. Kiedyś już poświęciliśmy panu Konradowi parę słów, ale myślę, że zdecydowanie za mało, bo on się rozwinął od tamtego czasu w sposób wręcz nieprawdopodobny. Zajrzałem na jego profil i do notki w wiki, a tam same rewelacje. Zacznijmy jednak od początku. Po raz pierwszy i mam nadzieję, że ostatni zetknąłem się z nim w czasach kiedy publikował w piśmie pod tytułem „Cogito”. Ja nawet nie śniłem wtedy o wydawaniu książek, a on był już pisarzem pełną gębą i zajmował się fantastyką. Próbowałem czytać te jego kawałki publikowane w Cogito, ale odpadłem. W ogóle nie lubię fantastyki i najchętniej pozamykałbym wszystkie działy literackiej kreacji, każąc następnie zatrudnionym w nich ludziom obserwować przez mikroskop życie eugleny zielonej. Opisywaliby je w esejach nie krótszych niż 10 znormalizowanych stron. Może wtedy by się czegoś nauczyli. Nie wcześniej. Fantaści bowiem nie są żadnymi fantastami w istocie, ale realistami zatrudnionymi w dziale ogrywania emocji sfrustrowanych kokietów płci męskiej. Do tego sprowadza się ich rola i jeden rzut oka na Pilipiuka czy Lewandowskiego załatwia w zasadzie całą dyskusję na ten temat.

W przypadku Konrada T. Lewandowskiego prócz aspektu wymienionego wyżej mamy jeszcze to rodzimowierstwo . Ma ono szczególny wymiar i jest w mojej ocenie szczególnie szkodliwe. Pan Konrad ma w tej organizacji ksywę Przewodas, która mnie osobiście kojarzy się dość zabawnie. Napisał ponadto książkę zatytułowaną Orzeł bielszy niż gołębica. Myślę, że nie potrzeba wyjaśniać nikomu co znaczy ten tytuł, a jeśli idzie o treść, czyli tę całą massa tabulettae, służącą podniesieniu atrakcyjności tego jakże oczywistego przesłania, łatwo ją można poznać oglądając jeden z trailerów w serii „Zwrotnice historii”. To jest taki ministerialny projekt dla idiotów, w którym tłumaczy się kokietom płci męskiej, że jakby w 1939 udało się wyprodukować więcej Łosi i Karasi to Niemiec zebrałby w du..ę i wszystko byłoby cacy. Pracowalibyśmy w fabrykach i mieli mieszkania własnościowe oraz tani kredyt. Polska zaś rosłaby w siłę. Wśród tych idiotyzmów mamy też trailer poświęcony książce Lewandowskiego o orle i gołębicy. Proszę bardzo, oto on https://www.youtube.com/watch?v=yhK1IOy267Q O co w tym chodzi? Oto Łukaszewicz Ignacy wyprodukował wielkie pojazdy bojowe, powstańcy sobie tylko znanymi sposobami je wyprodukowali i wyzwolili kawał kraju. Potem coś się chyba jednak posypało. Nie wiem co, ale Ruski wjechał tu na lepszych pojazdach i zrobiło się niewesoło. Chodzi generalnie o to, by po raz kolejny powiedzieć młodzieńcom nie umiejącym i nie potrafiącym zrealizować się w rzeczywistości im danej, że gdyby były te pojazdy, albo te Łosie i Karasie, to ho, ho, ho….Mnie ten rodzaj twórczości irytuje w najwyższym stopniu, sami rozumiecie dlaczego. Orzeł nie może być bielszy niż gołębica, a sukcesów nie osiąga się za pomocą nawet najbardziej nowoczesnych pojazdów. No, ale to są rzeczy poboczne, chodzi o to, że Lewandowski zrobił na tych głupotach sukces, a teraz jest żercą kościoła rodzimowierczego i wydaje podręczniki dla innych żerców. Tak to przynajmniej zrozumiałem. Wróćmy jednak do książki o orle i gołębicy. Autor ogrywa tam wszystkie możliwe wątki, które według niego czynią powieść bardziej atrakcyjną. Tu jest fragment recenzji, którą autor sam umieścił na swoim profilu i z której szydzi, co dawać by mogło słabym umysłom jakąś nadzieję. Jak się jednak zaraz okaże, złudną.

„Z kolei w Orle bielszym niż gołębica zostaje podjęty problem mniejszości seksualnych, w bardzo zresztą prowokacyjny sposób. Otóż bohaterka, która przekazuje Rosjanom plany militarne Polaków, to pisarka Eliza Łupińska (czytelne nawiązanie do Elizy Orzeszkowej), która jest lesbijką znajdującą się w związku z siostrzenicą Ignacego Łukasiewicza, wynalazcy (w rzeczywistości powieści) czołgów, które pozwoliły Polakom na zwycięstwo w powstaniu styczniowym. Postać Łupińskiej jest mocno skontrastowana z Emilią Plater, która jest również lesbijką, ale w przeciwieństwie do Łupińskiej nie utrzymuje kontaktów seksualnych z kobietami. Przeciwstawienie tych dwóch postaci i wyraźne pokazanie Emilii Plater jako bohaterki, która oddała swoje życie ojczyźnie, a Łupińskiej jako zdrajczyni, wydaje się być wyraźną — i kontrowersyjną — krytyką skierowaną w stronę środowisk homoseksualnych.”

Moglibyśmy się wspólnie z Lewandowskim z tego pośmiać, ale to przecież prawda. Wstawił do powieści dwie lesbijki i domaga się dyskusji nad tym, jednocześnie ją uniemożliwiając. Pisze bowiem tak Jednak naprawdę szkoda, że normalna dyskusja literacka jest możliwa dopiero na poziomie akademickim.

Myślę, że na kolejne urodziny ktoś powinien Lewandowskiemu kupić imadełko do robienie muszek wędkarskich. Naprawdę. On się bowiem serio szykuje do nauczania młodzieży, ale przeszkodą jest dla niego akademia, gdzie nie omawia się w dość intensywny sposób proponowanych przez niego treści. I powiem Wam w sekrecie, że tak jak często zgłaszam różne uwagi pod adresem uniwersytetu, tak w tym momencie mam ochotę bronić akademii ze wszystkich sił. Niech biorą te pieniądze, niech wydają te nikomu niepotrzebne książki i nigdy nawet niech nie pomyślą, żeby wpuścić w swoje mury Lewandowskiego. Niech rozwijają badania gender, bo nikt się już na to nie nabierze. Lewandowski zaś będzie tłumaczył młodzieży, ze orzeł jest bielszy niż gołębica. Po zwróceniu zaś uwagi, że pierniczy jak potłuczony, podniesie brew i każe się tytułować docentem, stoi wszak na katedrze.

Zwróćmy uwagę na to, ze w zasadzie każda recenzja jego prozy, jest przez Lewandowskiego traktowana w taki sam sposób. To znaczy pisze on mniej więcej coś takiego – próbowali zrozumieć, ale istota im umknęła, jaka szkoda, że nie pracuję na uczelni, bo mógłbym im wtedy wszystko wytłumaczyć….

Moim zdaniem pan Konrad nie musi nikomu niczego tłumaczyć, bo wszystko jest jasne. Nie dla niego rzecz oczywista, ale dla tych, którzy z kartofla strugają takich jak on. Trzeba wyprodukować ile się da cukierkowych treści, w których będzie mnóstwo ciekawych zabiegów formalnych – alternatywne światy, gołe baby, lesbijki, faceci z mieczami latający po lesie, dziwne pojazdy – po to, żeby przekonać polską młodzież, że trzeba odejść od Kościoła. Trzeba się odłączyć od organizacji globalnej, bo ona nie daje nam szansy i stworzyć organizację lokalną, która stanie się podstawą do budowy państwa powszechnego dobrobytu. Tak to mniej więcej wygląda. Lewandowski, kiedy już się wyeksploatuje z tych swoich pomysłów, kiedy się już porządnie zmęczy tym „nauczaniem maluczkich”, zaczyna normalnie, jak oni wszyscy wyplatać duby smalone o wartościach humanistycznych, które są wieczne. Demaskacja następuje szybko i jest nudnawa. No, ale facetom, którzy mają nad sobą piramidę emocjonalnych problemów Lewandowski jest potrzebny, bo gdybyśmy mieli w 1939 te Łosie i Karasie….

Dlaczego ja się zajmuję Lewandowskim? Po pierwsze, wiem z całą pewnością, że historia Polski od roku 1863 jest zakłamywana w sposób przerażający i perfidny. Uważam więc, że dalsze zmyślenia na jej temat mają znamiona przestępstwa. Po drugie coś za dużo w powietrzu tego rodzimowierstwa. Ponoć nawet organizator nadchodzących targów książki prawicowej, pan Sommer, wpuszcza na swoje łamy wielbicieli wielkiej Lechii. Jeśli mamy do czynienia z czymś takim, to znaczy, że jest na te rzeczy budżet. Ktoś go zaplanował i realizuje wydatki. O ile z Lewandowskim sprawa jest prosta – jest on jednym z pisarzy bardzo systemowi potrzebnych, jednym z zawodowych ogłupiaczy z gwarancjami państwowymi, o tyle z prywatnym przedsiębiorstwem, które głosi wolność i swobodę oraz chce dążyć do prawdy, rzecz wygląda gorzej. No, ale zobaczymy jak to tam się będzie realizować w praktyce na targach książki prawicowej w bibliotece rolniczej 8 i 9 kwietnia. Zapraszam wszystkich już dziś. I zachęcam oczywiście do obejrzenia wszystkich prezentacji na stronie Konrada T. Lewandowskiego, szczególnie tych gdzie widać samego autora, jak łazi, z marynarką przewieszoną przez ramię, po pustym cmentarzu i jakichś krzakach.

Na razie to tyle. Zapraszam do księgarni Przy Agorze, do księgarni Tarabuk w Warszawie, do sklepu FOTO MAG, do antykwariatu Tradovium w Krakowie i do sklepu Gufuś w Bielsku Białej.

Przypominam, że mamy już nowy numer Szkoły nawigatorów

  243 komentarze do “Zwrotnice histerii i męskiej kokieterii”

 1. Żrący żałobny żerca. Za dużo Ż na raz, nie przyjmie się to.

 2. Strasznie wynarzekałeś się na pana Konrada T. Lewandowskiego. Od moich fascynacji Noteka 2015 minęło już strasznie dużo czasu, no i który SYSTEM potrzebuje takich pisarzy jak KTL ?

  Mnie się podobały wymiany słownych myśli KTL-a z panem Rafałem A. Ziemkiewiczem. Obaj są z branży „sajens-fajens„, no i pan Rafał już dawno jest celebrytą a pan Konrad to jakaś tajna broń SYSTEM-u ?

 3. Żużel żarli żercy i żaby.

 4. Zagadka na temat pisanie słowa system z wielkiej litery i wytłuszczoną czcionką byłaby odpowiedzią na Pana pytania 🙂

 5. Systemu nie systemu, nie można sadzić takich gniotów jak ten orzeł i gołębica, daj spokój.

 6. od dawnaw Polsce nie ma czegoś takiego jak docent

 7. Tak mi się widzi, że KTL stosuje podwójną gardę, bo robi perskie oko do czytelnika ws. tego co robi i tego co pisze, a tak naprawdę robi to z wyrachowaniem. Inżynier chemii i dr filozofii to po dawnemu chyba byłoby John Dee.

  Ciekawostka. Przez przypadek wpisałem John Doe.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/John_Doe

 8. Usuwam cię stąd, bo jesteś gorszy od Lewandowskiego, a na pewno głupszy. Jeszcze może rzuć kilka uwag o lokomotywie na okładce książki, jak ten model wczoraj, co?

 9. Pan się nie boi 🙂 to tylko jeden tag  – <B></B> lub <strong></strong>.

 10. I Ziemkiewiczowi, i Lewandowskiemu peron odjechal: RZ zaczynal od bardzo dobrych opowiadan (’Zrodlo bez wody’, 'Spiaca krolewna’) a potem popadl w celebryctwo i wiare w misje dziejowa stworzenia endecji; KL we wczesnych opowiadaniach byl bardzo pro-KK (z pozycji mocno koscielnych jechal po husytach – takie postaci zawsze byly u niego czarnymi charakterami), a potem poplynal w rodzimowierstwo.

  Nie wiem, moze wytlumaczenie jest proste: w momencie jak konczy sie mlodosc i pojawia sie rodzina / hipoteka / rachunki trzeba patrzec kto placi – i to dyktuje pozniejsze wybory ideowe? Albo mecenas wymaga, albo obled w sensie medycznym.

 11. Cóż, pan Lewandowski z tego co wiem, ma wśród fanów fantastyki raczej opinię psychola. Oczywiście jak każdy zdeterminowany wariat zebrał wokół siebie grupkę uczniów. Taki Stonoga literatury.

  Co do wielkiej Lechii to polecam ciekawy  blog monitorujący tę szajbę i punktujący jej idiotyzmy: http://sigillumauthenticum.blogspot.com/

 12. Ty wiesz, że ja o tych żercach wczesniej nawet nie słyszałem. Mnie się, że to są normalni sataniści. No ale juz wiem. Nawet sobie przeczytałem informacje w wikipedii:

  „Od 10 września 2015 r. aktualnie w skład Rady Związku wchodzą: Ofiarnik Generalny Ryszard Zęzio, Sekretarz Generalny i Skarbnik Kazimierz Mazur, a także Grzegorz Klein (w związku z przedłużającą w Polsce jego nieobecnością, od 10 września 2015 r. funkcję tę okresowo sprawuje w zastępstwie żerca Ratomir Wilkowski) i Marcin Tollik”.

  Mnie się bardzo podoba to, że ten Klein od ponad dwóch lat „okresowo przedłuża swoją nieobecność”. Myślisz, że studiuje sztukę aktorską w Norwegii?

 13. Myślę, że ma wyrok i boi się przyjechać

 14. A o tej opinii to kiedys slyszalem, za dawnych czasow (~ liceum) jak czytywalem 'Nowa Fantastyke’ – ze ponoc gosc zdolny, ale konfliktowy mocno i toksyczna osobowosc. Widac mu sie z wiekiem objawy zaostrzyly.

 15. ’Ofiarnik generalny Ryszard Zezio’ – przeciez to jak z kabaretu jakiegos wyjete. Nie ma opcji, musi ich ktos mocny sponsorowac i lansowac, inaczej ludzi z takimi tytulami i nazwiskami nikt nie wzialby powaznie.

 16. Jak widze slowa: przewodas, rodzimowierca, zerca..to uciekam gdzie pieprz rosnie. Ale czy ktos w ogole bierze na serio takiego podstarzalego przewodasa z brzuchasem  i koralikami?

  (Dlaczego on sie podpiera zdjeciem Prymasa Wyszynskiego na swoim fejsie?)

  Wariatow na tym swiecie nie brakuje, faktycznie:

  https://www.youtube.com/watch?v=aaRs2uBsm5o&feature=youtu.be

 17. Ci żercy mają jakieś oficjalne finansowanie? Żyją na nasz koszt z tzw. eurodotacji?

 18. Za twoim przewodasem złączym się z narodasem….

 19. Zęzio, Ratomir Wilkowski, Tollik – zestaw imion i nazwisk wzięty z katalogu dla odcinających się od korzeni.

 20. Ciekawe co by się stało, gdyby poskrobać w mit założycielski środowiska fantastów – antykomunizm. Jego starsi przedstawiciele często gęsto opisują grę z PZPR, która traktowała temat jako wentyl i nie skąpiła papieru w latach ’80 na książki i branżowy periodyk „Fantastyka”.

  A że KTL dorabia na czym dorabia? Nie każdy miał tyle szczęścia aby jak Sapkowski w młodości pracować w centrali handlu zagranicznego w Holandii. Stamtąd, jak wiadomo, otwarta ( paszportem Polit*ki) droga na literacki Parnas.

 21. Może i nie można, tylko czy z tego wynika wszystko co napisałeś ? No i to, że spodobał się, tak ich nazywa GAZETA.pl poganom, dla mnie znaczy tyle, że jak piszesz literatura i propaganda mają dużo wspólnego i najprzyjemniej czyta się dobrą literaturę/propagandę. A poganie też chcą mieć podbudowę w słowie pisanym i popkulturze. Może i pan Konrad T. Lewandowski ma ciągoty gnostyczne bo daje mu to „kopa” jak siada do pisania, albo tak spodobała mu się „ameryka” z Noah czy Constantine-m, że coś se też skrobnie.
  Żeby była jasność komu ON -> KTL ma być teraz potrzebny jak nie wykorzystano go w 2013 roku przy 150 rocznicy powstania ?

 22. To się okaże komu. Tobie się zdaje, że ludzie układają plany pod rocznicę powstań narodowych w Polsce?

 23. No, sorry ale za takim przewodasem panny nie pojda sznurasem.

  Moze paru oglupialych „andropautykow”( jak mowi moj brat)

  Jan Bodakowski przeprowadzil niedawno wywiad. Pan z koralikami wali prosto z mostu, watpliwosci nie ma – wkurzenie na straszny KK i kler.  Nawet Jacek Miedlar sie tam przewija w wywiadzie. Rodzimowierca ten pan zostal dopiero w 2015 roku, wyglada na to, ze projekt jest mocno dotowany.

 24. Za przewodasem budżety ciupasem…musowo. Ktoś wyłożył kasę i koniunktura się nakręca.

 25. Furiat – bluzga publicznie na każdego kto „nie zrozumie” jego twórczości.  A co do zdolności literackich – oto trafny opis jednej z jego pierwszych serii : „cykl o Ksinie należy do dość charakterystycznego gatunku, jakim jest Porno-Fantasy z elementami sado-masochizmu i zoofilii”  

  cytat z https://fanbojizycie.wordpress.com/2014/11/18/lewandowski-znowu-pokazuje-co-potrafi/

 26. O, to i sado-masochizmus mamy, a co z antysemitismusem?

 27. Ksina nie znam, czytalem tylko (jeszcze) wczesniejsze rzeczy w latach 90tych – 'Noteka 2015′ byla niezle napisana, choc oczywiscie poziom Dukaja to nie byl.

 28. Wyszloby podobnie jak z opozycja w latach 80tych: byli Gwiazdowie – i Walesa, byl sp. Dzielski – i Komorowski.

 29. Nic – KL wie, z ktorej strony chleb jest posmarowany. Wszyscy 'ludzie chaltury’ (copyright St. Michalkiewicz chyba) wyciagneli spektakularne wnioski z uwalenia 'Ziemi obiecanej’ w wyscigu po Oscara – rozne rzeczy mozna temu filmowi zarzucic (i tworcy), ale akurat 'antysemityzm’ jest wyssany z palca. Co nie zmienia faktu, ze film zostal przez prase 'amerykanska’ wdeptany w glebe.

 30. Zęzio ukończył etnografię i pracował w Muzeum Etnograficznym w Pińczowie.  A długie lata był dyrektorem Muzeum Zabawkarstwa. Po czym „założył nową religię”. Jak to mówią: miał dużo wolnego czasu w robocie a nawet zanosił ją do domu. Pokończyły się budżety PRL , trochę czasu upłynęło i pojawiły się budżety „inne”. Widać, że nowej religii pomaga dyskretnie Narodowe Centrum Kultury. Za czasów PRL komuna wydawała w dużych ilościach niejakiego Vuka Karadżica „badacza legend słowiańskich” , bo sam czysty ateizm nie radził sobie z chrześcijaństwem „u prostych ludzi”.
  Do tego okazuje się, że ten drewniany rzeźbiony słupek został nazwany „Światowidem ze Zbrucza” przez starego masona Joachima Lelewela w zamierzchłych czasach wieku XIX.

  Coś mi się zdaje, że skoro ludziska zaczynają kojarzyć, że „gdzie powstania tam rubelki i orderki” w zadziwiającej zbieżności, to trzeba szybko dać „narrację alternatywną” czyli – odwrócić uwagę, żeby się nie wydało. Nie na darmo Jan Potocki kawaler Orderu Św. Włodzimierza, był „zapalonym etnografem i badaczem starożytności słowiańskich” .Podobnie jak niejaki Zorian Dołęga-Chodakowski (rozprawa „O Słowiańszczyźnie przed chrześcijaństwem”- sponsorowany przez ks. Adama Jerzego Czartoryskiego (1817). Dzieło miało też „rosyjskich mecenasów” , którzy mu sfinansowali  „projekt naukowej podróży do Rosji”. To „finansowanie podróży do Rosji dla Polaków” i to na masową skalę weszło do pragmatyki państwowej Rosji i ZSRR i chyba też miało niszczący wpływ na Rzymski Katolicyzm.

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Zorian_Do%C5%82%C4%99ga-Chodakowski

 31. A socjolog Krzywicki rozkopywał grodziska na Żmudzi w poszukiwaniu przedchrześcijańskich starożytności….

 32. Państwo rodzimowiercy nie wiedzą czy też symulują niewiedzę o tym, że ich organizacja należy do międzynarodówki satanistycznej. Nie istnieje coś takiego jak niezależna organizacja religijna poza Kościołem katolickim, a każda organizacja religijna musi z istoty rzeczy być powiązana z handlem. Warto w tym miejscu przypomnieć wydarzenie, które podałeś w związku z herezją katarską: w 1167 roku zamknięto ostatnie duże targowisko pogańskie w naszej części świata, a jednocześnie heretyccy biskupi spotkali się w Prowansji i formalnie rozpoczęli interes katarski. Szerzyciele rodzimowierstwa muszą działać podobnie.

  Poza tym pan Lewandowski jako rodzimowierca musi w swoich książkach agresywnie eksponować aspekty seksualne, bo rodzimowierstwo oznacza wolność od pasa w dół i niewolę od pasa w górę. Rozbuchana seksualność sama bowiem wysuwa się na plan pierwszy i zasłania wszystko inne.

 33. Stary zbok, który znalazł dobra przykrywkę.

 34. I to się nazywa ostra postać aspiracjonizmu. Apelowanie do talmudystów, by docenili pokazanie prawdy o talmudyzmie, mija się z celem. Talmudyści i ich kumple dysponują wypasionymi salonami? No to niech je sobie zabiorą. Oni mają salony, my mamy wiarę. Za niedługo prawdopodobnie dojdzie do tego, że oni będą skupią w swoich rękach prawie całą własność istniejącą na świecie, a nam zostanie wyłącznie wiara.

 35. Tez sie tego obawiam – a przeciez nie zawsze tak bylo. Wiara owszem, ale jak przyszlo do konkretow to bylo 'Deus vult’ a nie brednie o ekumenizmie.

 36. „wolność od pasa w dół i niewolę od pasa w górę”

  śliczne podsumowanie

 37. Stary czy młody, wiek się nie liczy. Liczy się kierunek, a jest on taki, że diabeł stojący za religią typu Imagine żąda, żeby składano mu ofiary z ludzi. Najlepszym i najprostszym tedy sposobem się posługują państwo rodzimowiercy: głoszą, by łamać szóste przykazanie Boże bez ograniczeń, bo łamanie go wynika z twojej wewnętrznej potrzeby samorealizacji. Inaczej nikt, absolutnie nikt nie będzie tychże rodzimowierców słuchał.

  Są też tacy, którzy głoszą, by przykazania szóstego nie łamać. Za to głoszą, by łamać wszystkie inne przykazania.

 38. W takim układzie trzeba wrócić do poprzedniej definicji ekumenizmu, która stanowiła, że do ekumeny, czyli gospodarstwa domowego, należą ludzie akceptujący całą wiarę bez zastrzeżeń. Trzeba jednocześnie odrzucić obecną definicję ekumenizmu, zgodnie z którą nie jest istotne, w co kto wierzy, ale by się wzajemnie kochać, lubić i szanować. I trzeba być gotowym na to, że człowiek tak stawiający sprawę zostanie zaklasyfikowany jako heretyk, schizmatyk i szerzyciel mowy nienawiści.

 39. Raczej szukanie wolnego miejsca (ideolo) , które jawi się jako  łatwiejsza  szansa na to,
  aby zostać  guru i pozyskać   sektę wyznawców.

 40. Większość z nich to narcystyczni neurastenicy chełpiący  się  masywną ignorancją.

  Ale co to za większość, skoro  jest tam wszystkiego może kilkadziesiąt nazwisk .

 41. Czyli po prostu najzwyklejsza w swiecie pycha…

 42. Dobrze by bylo, a przy wiatrach wiejacych z Watykanu ten scenariusz (bycie uznanym za heretyka / szerzyciela) jest niestety coraz bardziej prawdopodobny.

 43. Dwóch z wymienionych znam.

  Główne ich cechy to infantylizm emocjonalny oraz   ilość obsesji  i kompleksów powyżej przeciętnej.
  Jestem zdania , że całe to starowierstwo to rodzaj pozy mającej  dowartościowywać  ich „oryginalność”, którą chcieliby  np. zaimponować płci przeciwnej.

 44. 100/100.

  „Deus vult”. Pamiętajmy o tym i przywołujmy to.

 45. W jakich godzinach są otwarte targi w Bibliotece Rolniczej? Ciekawostka – w tych samych dniach odbędą się Targi Książki Dziecięcej: http://wirtualnywydawca.pl/2017/03/targi-ksiazki-dzieciecej-przecinek-kropka-8-9-kwietnia-2017/

 46. Sylwia Chutnik opowie jak to jest być pisarką…biedne dzieci….

 47. Nigdy w życiu  nie sięgnęłam po sajens fajens, to mnie mentalnie odrzuca już w progu. Ale na okoliczność dzisiejszej notki znalazłam coś takiego:

  https://www.youtube.com/watch?v=0kJV4uhJm5M

  Jak tu można chcieć zaimponować płci przeciwnej – to ja nie wiem.

 48. A Janusza Zajdla czytałeś w zamierzchłych czasach? (Pierwsza połowa lat ’80tych)

 49. W kwestii formalnej: Łosi i Karasi mieliśmy za mało, ale to co mieliśmy było wystarczające.

  W 1939r. przegraliśmy nie przez brak uzbrojenia, bo było go mało, ale wystarczająco, lecz z wielu innych przyczyn, z których najważniejsze można właśnie znaleźć Coryllusa.

  Polecam raport gen. Izydora Modelskiego – „Wojskowe przyczyny klęski wrześniowej … „, który nie skupia się tylko na przyczynach wojskowych, a jest lekturą obowiązkową przed jakimikolwiek rozważaniami na temat II WŚ.

  Niemniej.

  Przyczyna panoszenia się neopogaństwa i zarażania nim kręgów prawicowych i narodowych też nie jest tajemnicza.

 50. Tu też jest fajnie – zwłaszcza na początku. Duże budżety. Ale i ściągnięcie gaci.

 51. Diabłu ogarek, Lewandowskiemu zegarek…

 52. Podczas tej imprezy wystąpi jakiś pan Bernstein z Instytutu Ayn Rand. Jakim sposobem można uważać Ayn Rand za osobę reprezentującą ogólnie pojętą prawicę, pozostaje dla mnie zagadką. No ale widocznie się nie znam.

 53. A co to jest? Ja tam jadę targować, a nie słuchać wykładów

 54. Czytalem, acz troszke pozniej (rocznik 1978 – w pierwszej polowie lat 80tych to ja sie uczylem czytac 🙂

  'Limes inferior’ przeraza aktualnoscia – a w erze rozszalalej politpoprawnosci jezykowej prorocza wydaje sie 'Paradyzja’ i koalang.

 55. Piszesz o czołgach Łuksiewicza/Lewandowskiego w realności literackiej. A tu realna realność idioty, całkiem realnie stosowana – kosowozy Mierosławskiego:

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Kosow%C3%B3z_Mieros%C5%82awskiego

  I niczego to sajens fajensów nie nauczyło.

 56. Ale czego ich to mialo nauczyc?

  Bronie tu SF jako gatunku, bo z racji pomylencow takich jak Lewandowski troche za mocno wszyscy moim zdaniem jada. Zaczynajac od kwestii czysto praktycznych, klasyczna fantastyka to nieszkodliwa rozrywka z elementami cwiczenia intelektualnego – zwlaszcza w porownaniu chocby z (ocierajacymi sie czesto o herezje) romantykami, degeneratami mlodopolskimi, o tytanie pozytywizmu Stefanie nie wspominajac…

 57. Złapał żerca na żerdź żertwę, oj będzie wyżerka…

  Wersja dla dzieci – żółta żaba żarła żur.

 58. http://nczas.com/publicystyka/wielka-konferencja-prawicy-korwin-kukiz-braun-ziemkiewicz-michalkiewicz/

  Andrew Bernstein z Ayn Rand Institute opowie nam o największych bohaterach kapitalizmu. Uwaga: wykład w języku angielskim bez tłumaczenia.

  Poza tym Rafał A. Ziemkiewicz przedstawi projekt polityczny o nazwie Endecja oraz opowie o swojej filipice skierowanej przeciwko Józefowi Piłsudskiemu. Ciekawe, w jakim stopniu poruszy kwestię socjalistycznego terroryzmu i czy powie, że Dmowski z tego samego źródełka środki czerpał.

 59. Przewodas z przydupasem bawili się….chusteczką….

 60. Z Rand jest ten sam problem co z Marksem: celnie diagnozowala problemy zachodniego kapitalizmu, ale proponowane przez nia rozwiazania smierdza siarka (skrajny egoizm, materializm).

  Nie wspominam juz o hipokryzji: agresywnie lansowala wolny rynek, przy ktorym leseferyzm to socjalizm, a zyla z zasilku czy innej renty.

  Co nie zmienia faktu, ze fragmenty 'Zrodla’ sa znakomite.

 61. A’propos Dmowskiego: pamietam, jak mi sie kiedys podobal bon mot RD o Polakach z Europy i Rosjanach z Azji – az przeczytalem u Korwin-Milewskiego, ze ten geniusz dyplomacji nie powiedzial tego przy wodce z kolegami tylko podczas posiedzenia Dumy…

 62. Oni tak się nazywają, czy zmienili imiona i nazwiska, aby

  dowartościowywać  ich „oryginalność”, którą chcieliby  np. zaimponować płci przeciwnej.

 63. Szołmenami na starość zostają ci faceci którzy nigdy nie byli dorośli. Najpierw byli bardzo długo dziećmi, a potem nagle zdziadzieli.

 64. Tak się złożyło że przypadkiem zacząłem od Paradyzji (potem to czytała cała rodzina i znajomi tak że musiałem dokupić egzemplarzy) Po tym doświadczeniu chyba przeczytałem wszystko 🙂 Wspaniale rozwijał te swoje światy w kolejnych pozycjach przybliżając je do „naszej” rzeczywistości. Przeczytaj jeszcze jak znajdziesz czas „Wyjście z cienia”, „cylinder van Troffa” i „Cała prawda o planecie ksi” Tym co uważają że to sajens fajens polecam „Paradyzję” Trochę wam szczęki opadną zwłaszcza jak zauważycie że została wydana w roku ’84.

 65. Wszystkie wymienione czytalem 🙂 'Wyjscie z cienia’ – tak, 'Cala prawda o planecie ksi’ – swietna. Do 'Cylindra’ jakos nigdy sie nie przekonalem, choc na przyklad Zona uwaza, ze to najlepsza rzecz, ktora spod piora Zajdla wyszla.

  A 'Paradyzje’ uwielbiam wieznia plujacego pestkami od sliwek. Tylko fizyk mogl w ten sposob przemycic kluczowa dla fabuly informacje 🙂

 66. Kluczowe nie były pestki tylko Coriolis 😉

  Do tego sprawa koalangu. Nikt do tej pory chyba tego nawet nie „zerżnął” od niego.

  Pamiętasz: „Czy mogła byś udzielić mi trochę ciepła rodzinnego?” 🙂

  Ps. Dla nie wtajemnioczonych koalang to był specjalny język opracowany przez mieszkańców aby nie być zrozumianym przez systemy monitorujące i polegający na tym że nigdy się nie powtarzało tych samych grypsów żeby coś osiągnąć.

 67. > nie się podobały wymiany słownych myśli KTL-a z panem Rafałem A. Ziemkiewiczem

  Zdaje się, że oni się sądzą. Lewandowski oskarża Ziemkiewicza o kradzież pomysłu. Lub jakoś podobnie. Ale dawno o tym gdzieś czytałem, być może nieaktualne.

 68. Cieszę się,  bo panowie najwyraźniej rozumiecie:).

  .

 69. > Przeczytaj jeszcze jak znajdziesz czas „Wyjście z cienia”, „cylinder van Troffa”
  > i „Cała prawda o planecie ksi” 

  Limes Inferior zdecydowanie najlepsze w jego dorobku.

 70. Polemizował bym że „Paradyzja” Ale to rzecz bardzo dyskusyjna. Obydwie to perfekcja.

 71. Nawet nie wchodzę w dyskusję, o sajens -fajens, bo… nie czytałam  niczego i nie przeczytam. Sorry. Zapewne to jakaś ułomność intelektualna, no ale trudno. Stefan wykluczony jednakowoż 🙂 Wspomnienia – to jest ciekawe. Wręcz fascynujące. No i co do romantyków czy degeneratów młodopolskich – najpierw warto przeczytać wspomnienia o nich, a potem ocenić to, co napisali. Taki Adam, chociażby – głowa mała! /O wspomnieniach o wieszczu mówię, naturalnie./

 72. Przeciez wiem ze Coriolis, ale chcialem oglednie na uzytek tych, co jeszcze nie czytali 🙂

 73. Alez ja do niczego nie namawiam, gust sprawa osobista – tylko apeluje o ocenianie mlodopolskich wesolkow i 'sajens-fajens’ ta sama miara: polecam 'Boze inwazje’ – biografie tytana gatunku, Philipa Dicka.

 74. To taka dyskusja jak z Pink Floyd: czy 'Dark side of the moon’, czy 'Wish you were here’:-)

 75. Zresztą ważna jest kolejność powstawania powieści. Limes była przed Paradyzją.

 76. Jesli chodzi o wspomnienia, ja dalej zbieram szczeke z podlogi po pierwszym tomie Korwin-Milewskiego – Woynillowicz tez fascynujacy, ale jednak duzo latwiej (mimo podobnie ciezkiej tematyki) czytalo mi sie K-M. W tym tygodniu bede zamawial drugi tom, tudziez 'woly’.

 77. Dick miał słuszną jazdę że Lem to agent kominternu he he

 78. > Ale to rzecz bardzo dyskusyjna. 

  Właśnie 🙂

 79. Tia – wyższość Świąt B.N. od W.N. ;-))))

 80. > Zresztą ważna jest kolejność powstawania powieści. Limes była przed Paradyzją.

  Chyba czas przypomnieć sobie Paradyzję…
  A na podstawie Limes Inferior mógłby powstać niezły film.

 81. Tak, Korwin Milewski to jest to.

  Pożyczać  takim co by nie kupili. Po tym jednym tomie też zbierają szczęki.

  Mam nadzieję,  ze nue będę płacić im odszkodowania za straty materialne :))

  Zysk moralny im to rekompensuje

  ,

 82. Mam nadzieję, że jesteś już po np. Meysztowiczu, Jałowieckim i chociażby Wojciechu Kossaku /Wojtek specyficzny jednakowoż był :)/. „Ostatni z rodu” o Zanie i wywiad z jego siostrą, Stankiewiczową  /”Pani na Berżenikach”/też warto. To prawdziwa fantastyka… Światy mityczne.

  Drobniuteńki wyimek:

  http://kossobor.neon24.pl/post/110595,jak-karp-miedzynarodowym-rynkiem-zbozowym-zatrzasl

 83. Jeśli to ten <a href=”https://i.ytimg.com/vi/PFC2MOg7oRs/maxresdefault.jpg”>Sommer</a> to źle mu z oczu patrzy, jak drzewiej mawiano.

 84. >historia Polski od roku 1863 jest zakłamywana…

  Dbajmy o ostatnich weteranów.

 85. Ach te edytory :/
  Klikalny odnośnik -> Sommer

 86. Przeczytałam właśnie tę książkę ks. Blizińskiego.

  To jest lekarstwo znakomite po wszystkich tamtychstosujących lekturach

  Bardzo polecam. Marzenie realizowanie w życiu

  .

 87. Errata. ..stresujacych.

  Coraz gorzej piszę

  .

 88. Byl troche prostopadly do rzeczywistosci, ale bardzo inteligentny…

 89. Wioze Mamie – bedziemy sie widziec na Wielkanoc za chwilke.

 90. Jeszcze nie 🙂 Zrewanzuje sie rekomendacja: powiedzmy ze to raczej historia alternatywna Jacek Dukaj 'Xavras Wyzryn’. Mocna podstawa do rozwazan czy / w ktorym momencie cel przestaje uswiecac srodki w kontekscie walki o niepodleglosc.

 91. Dostrzegam głęboką nieuczciwość w ujęciu filozofii, ekonomii prezentowanym przez panią Rand, która z tak wielkim zadęciem zachwalała kapitalizm, wolność gospodarczą bebebebe. Jednocześnie pompowała dobre samopoczucie tym drapieżcom, którzy sfinansowali bolszewików, a ci zaorali świat takich ludzi jak Hipolit Korwin-Milewski.

 92. Poza tym – ja bym tego nijak nie porownywal z fantastyka. SF to cwiczenie intelektualne, abstrahowanie pewnych problemow, stymulacja wyobrazni – a podane przez Ciebie linki to odkopywanie prawdziwej historii, ktora wielu chcialoby zamilczec. W amputacji Kresow nie ma nic mitycznego 🙁

 93. No wlasnie po okresie poczatkowego zauroczenia zaczely mi przeszkadzac dwie rzeczy:

  – dziwne i niezdrowe relacje damsko-meskie: w jej ksiazkach praktycznie nie ma normalnych zwiazkow (ani relacji rodzinnych w ogole)

  – przeskok: poniewaz opresja urzedasow jest szkodliwa (tu zgoda), wprowadzmy totalny darwinizm z przetrwaniem najsilniejszych.

  Dlatego tak mi sie to z Marksem skojarzylo.

 94. Światy mityczne.  Wiesz,  siedzę sobie w ,,rodzinnym punkcie obserwacyjnym,, jak to nazywam i odchylajac z dużym trudem kolejne zasłony widzę świat o który jeszcze zdążyłam załączyć pierwszymi latami życia. …Ale już dla dzieci – ukryty w mitach.

  Napisałam dla wnuczki kiedyś tam ,,opisanie,, świata mojego dzieciństwa.

  Powiedziała że to jak w bajce.

  .

 95. Fantastyka w moim rozumieniu,  gdy bardzo dawno sporo czytałam,  to opisanie różnych konstrukcji społeczeństw. …projektowanych na przyszłość.

  .

  To nie proroctwa.

  To powiesciowa zbeletryxowana relacja z ,,deski konstruktorów, , …pracowni neokonow…coś w tym rodzaju.

  Teraz jest wdrażane.

  .

 96. Relacja albo ostrzezenie, zalezy od intencji autora. 'Powrot z gwiazd’ Lema to bardzo dobrze napisana, ordynarna czerwona propaganda – ale np. w przywolanej wyzej 'Paradyzji’ Zajdla raczej nikt nie znajdzie pochwaly totalitaryzmu.

 97. Zależy od intencji. …Ale i od czytelnika.

  Dla mnie,  niezależnie od intencji, których dawno dawno temu nijak nie mogłam znać …zawsze woła syrena alarmowa.

  Teraz jesteśmy mądrzy. ..I tu u Gabriela wiele wychodzi na jaw. I wczesniej6,jeśli kto śledził. …

  Gdy sama czytałam to był PRL w pełnej krasie.

  Tylko ten

  sygnał  ostrzegawczy. ..czasem wręcz panika

  .

 98. Ale bez wytrwałej pracy od podstaw, pracy przede zarówno umysłowej, jak i moralnej, nie sposób utrzymać tejże inteligencji ani jej wskrzesić, gdy jej brak. Wielu jest dziś takich, zarówno w dziedzinie politycznej jak i religijnej, co by chcieli na hurra stworzyć Państwo Katolickie Narodu Polskiego, niekiedy już swe urojenia o nowym podziale administracyjnym przelewając na papier (internetowy), czy składając hołd przyszłemu królowi (!?!?!?!), albo z drugiej strony widzą w kolejnych często powtarzanych i długich aktach oddania i ślubowania, etc. etc. ratunek na wszystkie bolączki polityczne i społeczne. A tak brak tych podstaw, które najwyraźniej najwięcej kosztują. Bo łatwo przychodzi taki czy inny wyczyn wyjątkowy – a nasz naród jest to tego szczególnie zdolny (powstania, uroczyste ślubowania, etc.), z trudem zaś wytrwała i systematyczna praca umysłowa, wierność obowiązkom stanu, etc.

  https://pelagiusasturiensis.wordpress.com/2017/04/04/katolicka-inteligencja/

 99. Czasem się wydaje, że już dzięki Bogu dobrneliśmy do dna i stoimy na czymś twardym pod stopami a tu się człowiek dwa razy okręci i wyłazi żerca z przewodasem w dłoni… To się w pale nie mieści ile oni tego wymyślili. Wczoraj było o tytułach książek i tu dzisiejszy solenizant z impetem wbija się w każdą rankingową piątkę, że przytoczę co lepsze kawałki: „Perkalowy dybuk”, „Rumuńskie kawony”, „Afgański Zeus” czy „Faraon wampirów”. Tyle mam szczęścia że przestałem czytać SF i nie dotarłem do tych kawonów bo bym pewnie zaliczył. W Wylatowie zaczyna się robić tłoczno. Mniemam że będą robić fuzje albo fuzjami żeby wszystkie strony jakoś obdzielić budżetem i patronatem. Żercy z wikingami jeść będą jedną drewnianą łyżką a indianie fajki palić będą ze scjentologami. Nie ma lekko w tym zawodzie, nie dla wszystkich kiełbasa.

 100. Panowie strolowaliście dyskusję…rozumiem, że was to ekscytuje, ale jesteście w mniejszości

 101. Dobrze, że są jeszcze weganie…jakoś dadzą radę. Poza tym można zawsze otworzyć filię Wylatowa w Emilcinie, tam jest jeszcze w miarę luźno

 102. Jeszcze w odwodzie są wampiry, podepną się do cudzej szyi …ups. …grantu

  .

 103. Zajdel pisał książki a reszta to różnie…

 104. W zasadzie już to mamy w realu 😛

 105. Troszeczkę tak, ale należało się wyjaśnienie że nie wszystko jest sajens fajens.

 106. To wszystko wynika ze wspomnień tu polecanych. Naprawdę. I wynikają też skutki tego zjawiska, o którym piszesz. Konkretne skutki, czyli operacja na żywca. Nie fantasy do rozważań. No ale ja jestem starszą panią, więc proszę o wyrozumiałość – szukam prostych dróg, realnych /co się już zdarzyło naprawdę/, a nie budowania światów „doświadczalnych”.

 107. Nie chodzi o amputację Kresów jako zjawiska mitycznego, naturalnie. Chodzi o życie Polaków tamże. We wszystkich aspektach. Zwykłe porównanie np. możliwości działania z naszą teraźniejszością zwala z nóg. Fantasy, po prostu… Myślę, że za jakiś czas, po tych lekturach, zgodzisz się ze mną.

 108. Ja wiem, ze wynika: przepraszam ze sie powtarzam, ale lektura wspomnien Korwin-Milewskiego byla dla mnie niesamowitym przezyciem na gruncie, powiedzialbym, osobistym. Od dawna mialem problem z 'narracja’: z jednej strony 'patrioci’ nieustajaco z Bogiem i Ojczyzna na ustach, hura, lecimy do powstania, jakos to bedzie – a z drugiej 'realisci’: PRL to byla Polska, trzeba sie dostosowac etc. (pomijam neopogan, zercow etc – to tak naprawde mutacja 'realistow’ jesli chodzi o cele koncowe). Do zadnej wersji nie mialem przekonania, co mnie troche gniotlo – i nagle czytajac K-M co pare stron mialem ochote krzyknac 'no przeciez! dokladnie tak!’. Nagle okazalo sie, ze istnieli ludzie, ktorych interpretacja wydarzen do mnie trafiala – ale zostali zniknieci w sensie pamieci.

  Dalej nie moge sie otrzasnac z przerazenia wywolanego faktem, jak ogromna czesc polskosci (w sensie materialnym, kulturowym, filozoficznym i jakim kto chce) amputowano i zamilczano przez ostatnie 70 lat.

  Podobne odczucia mam na temat ludobojstwa na Wolyniu: dziadkowie byli z Krzemienca, wiec co to UPA to bardzo dobrze wiedzialem od malego z przekazu rodzinnego – ale mam kumpla z Kutna, ktory o eksterminacji Polakow na Wschodzie pierwszy raz uslyszal jako dorosly czlowiek. W szkole, w filmach, ksiazkach, rodzinie: NIC. 'Specjalisci od spiewu i mas’ zdecydowali – i bum: nie ma ludzi, nie ma ziemi, nie ma wspomnien. Horror.

 109. No czyta sie to jak bajke o zelaznym wilku, to prawda. Mnie sie w glowie nie miesci, ze nawet w panstwach zaborczych funkcjonowalo takie poszanowanie dla rzadow prawa: przeciez caly temat wozu Drzymaly to jest – moim zdaniem – historia tego, ze pruski urzednik moze osobiscie Polakow nienawidzic, ale prawo jest prawo i ma byc jednakowe dla wszystkich. Przeciez AD 2017 to nawet szkoda gadac przez porownanie.

 110. Bomba! Należy dodać, że propagatorzy owej zbeletryzowanej relacji z „deski konstruktorów” byli całym sercem, najczęściej wściekleczerwonym, jak najbardziej za tym. Im się często marzyło futurystyczne Drezno, tym razem rozwalane by powstało nowe, lepsze społeczeństwo.

 111. Czekam na Twoje mityczne Światy,  Wiesz?

  Mało już czytam. .. Ale czekam. .

  .

 112. Na początku lat 90-tych wychodziło sporo książek ufologów stosowanych. Wiedza tajemna, służby wojskowe etc.. Większość tych autorów, którzy nagle pojawili się na rynku polskim jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, nadawała się do leczenia psychiatrycznego. To było już w końcu tak głupie, że chyba zamknięto projekt. No ale właśnie w czasie największego wysypu tych sensacji XX wieku, na zapleczu trwała wielka, zaplanowana ściśle juma. I tylko to liczy się w realu. Tak więc gdy pojawia się jakiś kokietujący pan będący w latach, to na sicher trzeba pilnie rozglądać się wokół siebie, czy ci nie wyciągają podłogi spod nóg /ogólnonarodowy kataster, na ten przykład, czy gmeranie przy wodzie – na drugi przykład/. Bo to idzie RÓWNOLEGLE.

 113. Zawsze spotykamy takiego ,,kogoś,, .Pan spotkałmKorwin Milewskiego.

  .

  Ja kilka lat temu, ,spotkałam,, Coryllusa.

  Byłam na etapie dokonywania się do bolesnej wiedzy o przeszłości rodzinnej.

  Gdyby nie gabrielowe warczenie na te fałszywe narracje, było by mi bardzo trudno.

  I teraz nie jest łatwo. …Ale….nie ma porównania.

  :),

 114. Tak, ale wiesz, byłam tresowana matematycznie. ….Teraz już wiem,  że te umiejętności analityczne dawały mi ,,przy okazji,, zdolność analitycznego patrzenia. ..

  ..

  Nie pochłaniają mnie fabuła,  bo widziałam, ,deskę konstrukcyjna, ,

  .

 115. Celne i trafne spostrzeżenia. Kwalifikują się do zimnej wódki, jakby co 🙂 Koniecznie więc sięgnij do wymienionych przeze mnie książek. My tu o nich często rozmawiamy. Dzięki nim można pokonać jednym susem ogromną przestrzeń zakłamanej historii Polski i zobaczyć, jak było naprawdę. A to podstawowe zadanie historii: opisać, jak było naprawdę. My doświadczaliśmy zbeletryzowanej narracji prosto z desek konstruktorów, jak celnie napisała Marylka. I to wyraźnie widać po nauce historii, jaką nam serwowano. Gdy Gabriel wyda swoje książki o socjalistach, to zobaczymy dokładnie, o co chodziło konstruktorom i skąd im nogi wyrastały. A my wiemy, do jakiego punktu doszliśmy dzięki nim /np. przymusowe szczepienie stada, chociażby, czy szczątek własności, który uniemożliwia akumulację i inwestycje, ot, choćby takie, jak Korwin-Milewskiego w gazetę, że o konieczności pracowania przez oboje rodziców już nie wspomnę/.

  W mojej szkole podstawowej, oprócz dwóch łysoli: Gomułki i Cyrankiewicza, wisieli Stefek i Dąbrowska, a! i Reymont, no bo on o chłopach pisał. Naturalnie Mickiewicz i Słowacki, bo już niegroźni ale przecież przydatni, gdyby co /np. r. 1968/. „Koziołek Matołek” chadzał za to w przedwojennym wydaniu po domach. O Makuszu – cisza grobowa. Trochę film za Makuszyńskiego się zabrał, łagodnie ścinając kanty. Ale nawet mimo ścięcia tych przedwojennych kantów – te filmy były w komunistycznej rzeczywistości dziwaczne jakby… Fantasy.

 116. C.D.

  Jeszcze potem algebra na studiach….I geometria w n-wymiarach.

  Nie umiem inaczej czytać.

  .

 117. Z calym szacunkiem, ale absolutnie nie zgadzam sie odnosnie Mickiewicza i Slowackiego: poki trzymali sie form lekkich (typu 'Pani Twardowska’), wszystko pieknie, ale jak sie wzieli za powazne tematy, to wlos sie na glowie jezy. Od strony teologicznej, ich fart ze inkwizycja juz wtedy nie istniala, bo byloby cienko – a od strony ideowej czysty kryminal: 'Winkelried’, 'Polska Chrystusem narodow’ i wszystkie brednie, ktore zatruwaly umysly mlodych ludzi przez nastepne sto lat. Koncowy etap tego obledu to sa ginacy w Powstaniu Warszawskim harcerze wyslani do walki z jednym karabinem na trzech – podczas gdy wzywajacy do 'krwawej ofiary, ktora wstrzasnie sumieniem swiata’ dowodcy (za to jedno zdanie kazdy wojskowy powinien zostac odsuniety od funkcji z paragrafu o niepoczytalnosci) poszli sobie do niemieckiej niewoli – dokladnie tak jak waleczny wiesz Adam Mickiewicz, ktory tak sie spieszyl z Francji do Powstania Listopadowego, ze dojechal do Poznania jak juz bylo po ptakach.

  Nie ma drugiej ideologii w historii Polski, ktora poskutkowalaby taka hekatomba.

 118. Romantyzm był juz kiedyś zdemaskowany na s24 u Coryllusa. Trzeba przypominać

  .

 119. Myślę, że to wyjdzie z tych książek Gabriela: ludzie najgorszej woli +zabór własności ergo zniewolenie + przemoc i przymus, i koniecznie trzeba dodać bożka demokracji, czyli tzw. „łagodna przemoc” vel gotowanie  żaby. Do tego bowiem doszliśmy. No ale to jest real najrealniejszy. Teraz. A ci, o których powyżej mówiliśmy, podlegali jednak prawu /naturalnemu/, nawet pod władzą zaborczą /świństwa ustawowe, antypolskie też jednak tam były, jako represja czy agresja państwa wobec Polaków/. Potem –  naganowi konstruktorów, czyli „prawu” stosowanemu, czy to pod „dyktaturą proletariatu”, czy pod „demokracją ludową”. A teraz pod „demokracją” sama nie wiem już jaką. Europejską, zapewne. Jeden kij, skądinąd.

 120. A to chyba za czasow zanim wiedzialem o istnieniu tego bloga… Poszukam.

 121. Ale Twardocha ładnie ubrał 🙂

  Ciekawe czy Twardoch to widział

 122. Nie ma sporu – że o trzynastozgłoskowcu nie wspomnę. Wielbię Panią Twardowską  etc..

  Adam odleciał w hermetyzm i inne świństwa, a podczas Powstania spokojnie chędożył żonę kolegi w majątku tuż przy granicy z Powstaniem. Od którego dzieliła go rzeczka. Wiemy, znamy. Tak, tradycja romantyczna skończyła się Powstaniem Warszawskim. My tu też, wielekroć, o tym rozmawialiśmy.

  Po prostu – dobrze trafiłeś 🙂

  Idę do ogrodu!

 123. U mnie w szkole na ścianie politycznej wisieli jeszcze (poza wymienionymi) Rapacki, i Zawadzki. Może jeszcze jakiś mundurowy.

 124. Milego popoludnia zatem – tak na koniec jeszcze sugestia odnosnie Mickiewicza: 'Pies i klecha: tancerz’ Orbitowskiego i Urbaniuka. Polski kryminal, os intrygi to seria morderstw i poszukiwanie rzekomo istniejacej piatej czesci 'Dziadow’, gdzie jakoby AM poszedl na calosc z okultyzmem, czarami etc.

 125. Była też osobną notką @boson. Mocno bijące w romantyzm.  Nie pamiętam kiedy. .

  .

 126. Rodzimowierstwo słowiańskie – poganie są wśród nas.

  https://youtu.be/iKJ_v3kcO1g  2:24

 127. A pamiętacie Państwo taką postać: urodzony w rodzinie o tradycjach endeckich,  asystent Baumana, rodzimowierca i wszechpolak?

  „W 1972 bezskutecznie usiłował zarejestrować „Towarzystwo Sławiańskie”, składając do władz statut oraz memoriał „O pełne urzeczywistnienie komunizmu w Polsce”. W tym tekście sugerował że skuteczna budowa komunizmu (likwidacja Kościoła, kolektywizacja rolnictwa, zjednoczenie ruchu młodzieżowego) wymaga przemian w kulturze – w tym sięgnięcia do przedchrześcijańskich tradycji kulturowych

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Boles%C5%82aw_Tejkowski

 128. Urban pisał o nim:” Te nasze Benio Tejkower to on sze posługiwa tą krystaliczną polszczyzną i nie żydłaczy wogóle..”

 129. Ponoć wśród  ówczesnej władzy Zawadzki był najwyższym rangą oficerem NKWD.

 130. Pamiętam, że pierwszy raz spotkałem się ze szczegółowym opisem życia przy szlacheckim dworze we „Wspomnieniach” Jałowieckiego, kiedy opisywał np. wykopki i polowania w swoim majątku w czasie okresu międzywojennego. Pomyślałem wtedy, że skoro w czasie II RP życie przy dworze wyglądało tak bajecznie to co to musiało być przed zaborami…

 131. Może chodzi im o płeć przeciwną  w wieku okołostudenckim.

  A że teraz wszyscy studiują, więc ocena szansy nie musi być  zerowa .

 132. to są  ich własne nazwiska

 133. Ja pamiętam – za czasów mojego liceum znany był głównie jako, że tak po staropolsku powiem, starszy nad skinheadami. I Żydów wszędzie tropił – premier, prezydent, prymas… Nie wiedziałem nigdy: wariat czy prowokator?

 134. Byli artystami, geniuszami w miejskiej sztuce sytuacyjnej, performensach i ulicznych hepeningach:

  https://czechofil.files.wordpress.com/2012/08/1968-2.jpg

 135. @Coryllus

  Wiesz co, myśmy tu jednego, wcale istotnego, męskiego kokieta, który to stale poluje (bo je „uwielbia”) na dziwki i damy, oczywiście w dwa-w-jednym. Stworzyciel dwumiesięcznika Fantastyka. Pan Jacek Piekara.

  Link, kto ciekawy, proszę:

  http://ksiazki.wp.pl/aid,9438,nazwisko,Jacek-Piekara,autor.html

   

  Dlaczego go przytaczam i roztaczam się o nim? Otóż, poza jego polowaniem na aktorki i aktoreczki („jestem reżyserem”, mówi o sobie, „mam stały kontakt z czołówką”) człek ten ma ambicje kształtowania oblicza Polski. Serie eksperymentów myślowych dokonuje, niszczy całe grupy społeczne, inne wywyższa. Krótko: ma wizje.

  Do tego, te jego wizje, jak twierdzi, „sprzedają się”. Nienajmniejszą bibliografię wyprodukował, bo parę tytułów już umieścił na rynku. Ten tytuł, o który mi tutaj szczególnie chodzi, czyli „Przenajświętsza RP”, jakaś wredna szydera, sprzedaje się za ok. 22 do 44 PLN-ów w około dziesięciu sieciach handlowych, tak sieciowych, jak i też ulicznych, IRL, realnych. Całkiem ignorować więc tego miłośnika aktorek-damodziwek „dwa w jednym” jak sądzę – nie można. On jest i on drwi sobie z Polski. Kto wie, czy nie robi tego umiejętniej od tytułowego bluzgającego tłuścioszka Złamasa czy jak on się na ksywę nazywa.

 136. Towiański który do cna skołował Adasia to był agent Ochrany

 137. A u  mnie w marcu onego roku przestał wisieć Ochab, ale to było już w LO.

 138. Piekara jest jakiś dziwny. Widać niespójność między tym co gadał do gazet, tym co pisywał na salonie, a książki to już całkiem inne. Jakby ktoś mu je pisał.

 139. Dla 99,9% populacji rodzaj lokomotywy na okładce nie będzie miał znaczenia. Podejrzewam, że dla 100% ludzi, których wywożono ciągnionymi przez nie pociągami, także nie.

  Ale na tych, których zbulwersuje obrazek turkucia podjadka na okładce książki o korniku drukarzu, uwaga o lokomotywach powinna chyba zadziałać nieco inaczej.

 140. Przecie to nie jest książka o lokomotywach, więc brak analogii do książki do korniku.

 141. Ja bym się na tego turkucia wkurzył. On jest ze 200 razy większy od kornika drukarza

 142. Co z lokomotywą?  Jest super!

  Każdy zrozumie przesłanie okładki

  .

 143. No jasneee, wyszedł leśnik z historyka sztuki.  Nie wiedziałam że taka skala 1:200

  .

 144. Troszku pretensjonalny bym rzekł…a tak między nami to pewnie już przewodas nie ten co dawniej i zaczyna widzieć różnicę. Stąd te damy…

 145. Pewnie gdyby ktoś napisał książkę o starych alchemikach, a na okładce dał między innymi nie pasujący czasowo aparat destylacyjny, to bym nie wytrzymał, zwietrzył trop, i się mądrzył. Trudno nad tym zapanować.

 146. Kiedy był pogrzeb Zawadzkiego,  zorganizowano chyba defilade, czy coś. W każdym razie pamiętam,  bo obserwowaliśmy przejazd czołgów?  w nocy. Ja jeszcze mała byłam, ale hałas był taki i zdarzenie istotne, że mnie nie kładli spać. Pamiętam emocje wszystkich dorosłych. To nie był smutek bynajmniej.  Dopiero teraz sprawdziłam, który to był rok – 1964.

  Obserwacja prowadzona była z ulicy Nowotki, teraz Andersa.

  Czy Zawadzki też umarł w jakiś dziwnych okolicznościach. Niestary był jeszcze.

 147. Nie znoszę takich typów.  Ni w pięć ni w dziewięć …

  Okładka jest cudna,  A poza tym co za maniery. .

  Wcale nie trudno zapanować,  jeśli się szanuje  Gabriela

  .

 148. Do Chlora i Coryllusa:

  Wiecie co, chciałem napisać coś o pięknie drzemiącym w ludzkich pasjach i o tym, że powinniśmy je bardziej szanować.

  Ale zmilczę.

  Przypomniały mi się wczoraj opisywane pasje Pestkowksiego do telegrafu i finansów. Do tego wykupiłem z allegro za grosze jakieś wspomnienia pepeesowców, pepeerowców,  działaczy lewicowych prawobrzeżnej Warszawy. Część przeczytałem, a sporo jeszcze w drodze. Wszystko to byli ludzie z pasją….

  Więc jednak przyznaję Wam rację. Pasja to dar, ale dar, którego trzeba umieć mądrze używać.

  PS. Przygnębiające są te lektury…

 149. Turkuć to istny potwór. Kiedy żre korzenie to całe krzaki się ruszają, ale najpaskudniejsze robactwo to kiedyś widziałem w górskim stawie. Larwa pływaka żółtobrzeżka chyba. Potwór z Nostromo. Ohyda.

 150. Okładka jest cudna. Odwalcie się.  A poza tym lokomotywa pokazuje dyskretnie tylko „jedną nóżke”. Ani treść książki,  ani fotografia chłopca, ani zdjęcie rodziny, nie podlegają takiej szczegółowej analizie,  jak ten parowoz dziejów.

 151. Może widzieliśmy tą samą defiladę? Nazwy ulic takie jak w Szczecinie.

 152. Choćby podstaw doktryny katolickiej czyli tego czego nie ma na wielu lekcjach religii: podstaw apologetyki, filozofii katolickiej tomizmu,

  Konieczność dobrej lektury i formacji doktrynalnej oraz lista książek
  Podstawy wiary, czyli to, co najważniejsze

  Katechizm św. Piusa X, x. Deharba TJ, kard. Gasparriego

  x. Walenty Gadowski, Katechizm apologetyczny

  x. Stanisław Bartynowski TJ, Apologetyka podręczna
  reszta pozycji:
  https://pelagiusasturiensis.wordpress.com/2016/04/10/lektura-lista-ksiazek/

 153. No to trolluję dalej, skoro notka już strollowana. Ciekawe jaką okładkę byś wymyślił, Ty albo Tomek do opowiadań Marka Huberatha. „Kara większa” albo „Wtócieeś Sneogg, wiedziaam” . Sajens to chyba nie jest, a czy na pewno fiction? Chyba nie.

 154. Piękno i dobro drzemie w pasji Gabriela. ..

  .

 155. To potwory są,  Nie ludzie :)))

  .

 156. Święta Kongregacja Świętej Inkwizycji KK jeszcze była do 1908r zastąpiona Święta Kongregacja Świetego Oficjum

  http://w.kki.com.pl/piojar/polemiki/kosciol/obrona.html

  Mickiewicz jest na papieskim Indeksie Ksiag Zakazanych:

  Nic dziwnego, że Mickiewicza i ideowo jemu podobnych uznawano za „nowych montanistów” (14). Państwo (Ludwik Filip) i Kościół zaczynają się niepokoić, choć każdy z innego powodu. Król w 1844 dyskretnie zmusza Mickiewicza do rezygnacji ze swej katedry, a Kościół umieszcza na Indeksie dwa ostatnie tomy jego paryskich wykładów: L’Eglise et le Messie et L’Eglise officielle et le messianisme. [Kościół i Mesjasz oraz Kościół oficjalny a mesjanizm].

  http://www.ultramontes.pl/ricossa_karol_adam_jakub.htm

 157. Aha, czyli tą defiladę w Szczecinie, i manewry zarządził Gomułka, gdy Chruszczow chwilowo  obiecał włączyć miasto do NRD. Czołgi zasuwały dzień i noc. Data zbliżona.

 158. Cyt.: „(…) konflikt z NCK spowodował u mnie zanik weny twórczej. Zanim związałem się z Pańską instytucją pisałem pięć powieści rocznie, teraz już tworzyć nie jestem w stanie, znalazłem się na granicy utraty środków do życia. Mam nadzieję, że mój przypadek otworzy oczy opinii publicznej na to jak w Narodowym Centrum Kultury traktuje się twórców oraz ich dzieła. Walka z wami jest walką o ludzką godność.”.

  Fragment Listu Otwartego pana Konrada do Dyrektora NCK:

  http://gf24.pl/wydarzenia/kraj/item/108-list-otwarty-do-nowych-wladz-narodowego-centrum-kultury

 159. Tadeusz Woźniakowski – Ballada bieszczadzka. Opole 1964 r.

  https://youtu.be/atZko6zLXyo ok. 2:30

  W tym roku na festiwalu w Opolu było dużo przebojów,  które są pamietane do dziś. I biały anioł – Anna German i czarny – Ewa Demarczyk i Violetta Villas – debiutantka i Czesław Niemen, śpiewający Pamiętam ten dzień,  Kalina Jedrusik i Iga Cembrzynska i Kasia Sobczyk. Bardzo dużo.

  Dobrze śpiewali,  nie będziemy antysemicić, pochwalimy. 🙂

 160. Przepraszam jeśli to przeoczyłem, ale mój ulubiony filmowiec Smarzowski ma zrobić film o czasach Mieszka I. I proszę zgadywać co będzie wiodącym wątkiem.

 161. Towiański
  był zwolennikiem „mesjanizmu”, prądu zapoczątkowanego przez Hoëne-Wrońskiego (1778-1853) „który ostatecznie skończył wierząc, że jest Parakletem na którym spoczywa misja głoszenia «chrystianizmu spełnionego»” (s. 251). Zwolennikami mesjanizmu byli również dwaj wielcy mężowie polskiej literatury: Zygmunt Krasiński (1812-1859) i August Cieszkowski (1814-1894): pierwszy „głosił, że Kościół Piotrowy dobiega końca, jak wszystkie starożytne społeczności”

  Co do Towiańskiego, w swojej głębokiej pokorze, uważał się, za trzecie po Napoleonie (10) objawienie Chrystusa, za wybranego przywódcę, który miał powstać z narodu, Polski – na wzór Chrystusowy – męczennicy i odkupicielki. Był on „upojony literaturą mistyczną i okultystyczną: być może był dopuszczony do jakichś tajnych stowarzyszeń” (s. 252). „Jego system metafizyczny i moralny, antyracjonalistyczny i antyautorytatywny, naznaczony był wpływami Saint-Martina, Swedenborga, Tadeusza Grabianki” (11), lecz również i niejakiego Jakuba Franka, o którym dalej będzie mowa. Warto zauważyć, że według Towiańskiego na końcu czasów piekło przestanie istnieć (8). Towiański wywarł duży wpływ na wielu autorów: m. in. na polskiego poetę Juliusza Słowackiego (1803-1849), który przepowie wybór Papieża Słowianina (12), na w/w Mickiewicza, czy modernistycznego pisarza Fogazzaro (13).

  wspólny punkt z Towiańskim i Mickiewiczem, którzy głównie zajmowali się prowadzeniem rozmów z duchami (de Lubac)

  W rzeczywistości relacje z Towiańskim miały również charakter okultystyczny, inaczej ujmując masoński. Czy Mickiewicz należał do masonerii? Na początku w 1817 roku widzimy go jak zakłada tajne Stowarzyszenie Filomatów. W 1820 zostaje członkiem innego tajnego towarzystwa – Filaretów, o którym będzie wspominał w trzeciej części Dziadów z 1833 roku. Nie wiem niestety czy Filareci mieli coś wspólnego z lożami masońskimi tak zwanych Filaletów (21). Jakkolwiek by jednak nie było, te polskie, tajne stowarzyszenia były repliką (a często sojusznikiem) tajnych, rosyjskich stowarzyszeń – będących czymś w rodzaju słowiańskiego wolnomularstwa – które dały początek spiskowi dekabrystów. W dekabrystycznym spisku 1825 roku rząd carski rozpoznał rękę masonerii, i to dokładnie dlatego masoneria została w Rosji zdelegalizowana (22).

 162. No tak, trzeba się trzymać z daleka od NCK i od Lewandowskiego….Zanik weny twórczej, pięć powieści rocznie…kurczę też bym tak chciał…

 163. Bardzo przepraszam, ale czy możesz nie zaśmiecać bloga tymi wstawkami?

 164. Przewodasy w noc Kupały, już wiemy….

 165. Jakaś Wenoviagra mu potrzebna. Kosztowna kuracja.

 166. Wygląda na to, że popyt na kotołaka chyba się skończył, więc chciał chłopina przycupnąć w tym NCK – zostać przewodasem-przydupasem. Zawiedzione aspiracje, bo najpierw NCK sfinansował mu tę gołębicę w całości, a później się pożarli.

 167. Dziwne, że nie szuka ratunku w swej „prawdziwej wierze”.

 168. Wróć, wróć!

  Miałem rano napisać.

  Dla mnie kluczowe zdanie w notce – choć nieco wyrwę z kontekstu, to:

  „zrealizować się w rzeczywistości (…) danej”

 169. Odwołuje się Pan do publikacji sedewakantystów. Należy traktować ich z dużą rezerwą, bo twierdzą oni, że od 1958 roku nie ma papieża, a nie podają na to twierdzenie niezaprzeczalnych dowodów.

 170. Po tych morderczych dawkach socjalicznych wspominków, spotkanie z tak łagodną lwicą lewicy jest równie niespodziewane jak turkuć w korniczym korytarzyku.

  Ale się wzruszyłem:

   

  http://wpolityce.pl/m/polityka/334501-chyba-jestem-moherem-aleksandra-jakubowska-we-wsieci-od-dluzszego-czasu-podpadalam-swojemu-dawnemu-srodowisku-politycznemu

 171. Chodzi o solidność. Solidność często patrząc z boku, posuniętą do granic absurdu.
  Podam taki śmieszny przykład. Mam tu gdzieś książkę (jak będzie trzeba to ją wynajdę) traktującą o szlaku bojowym jakiejś jednostki ludowego wojska z Rosji do Berlina. Jedna z ilustracji przedstawia teciaka (znaczy się czołg T-34) z grupą żołnierzy. Czołg jak czołg, żołnierze jak żołnierze, nic szczególnego. Nikt poza jedną osobą czyli moim nieżyjącym już niestety przyjacielem nie zwrócił uwagi, że czołg jest zdecydowanie powojennej produkcji a żołnierze też jakby nie z frontów II wojny światowej. Po dłuższym śledztwie ustalono, że zdjęcie czołgu i żołnierzy najprawdopodobniej pochodzi z planu filmowego jakiegoś filmu. Być może to byli „Czterej pancerni” być może jakaś inna „Jarzębina Czerwona”. Tego ustalić się nie udało.
  Argument, że 99,9% czytelników nie zwróci na to uwagi niestety świadczy o, nie bójmy się tego stwierdzenia umysłowej tandecie.
  W przypadkach skrajnych może to takie podejście skończyć się katastrofą. Śrubka to śrubka, przykład poniżej:
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Katastrofa_lotu_Partnair_394
  O tym co można z byle zdjęciem to można sobie poczytać tu:
  http://www.fronda.pl/a/pocisk-ktory-utkwil-w-parkiecie-tanecznym-czyli-co-ma-chopin-do-luftwaffe,13754.html
  Pozdrawiam.

 172. Te 99% to moje było…

  Broniłem w tym wpisie solidności.

  Ale po kontrze Chlora, stwierdziłem, że solidności zahaczającej o absurd, bronić nie będę.

  Ps. A przy okazji dzięki za tę „umysłową tandetę”. Nauka pokory z ust solidnego człowieka na pewno uczyni mnie mniej tandetnym.

 173. Rodziny tych 55 osób z pewnością nie podzielają Twojego zdania zdania na temat solidności posuniętej do absurdu.
  To oczywiście przypadek skrajny ale w takim razie przytoczę inny.
  Jest taki facet, nazywa się Konstankiewicz. 30 lat temu napisał był dzieło: http://tezeusz.pl/146925,konstankiewicz-andrzej-bron-strzelecka-wojska-polskiego-1918-39.html
  Przez 30 lat nikt nie napisał nic lepszego i nie zapowiada się żeby przez następne 30 lat cokolwiek lepszego powstało.
  Facet zbadał temat z absurdalną solidnością.
  Na pytanie, skąd mu się to wzięło bo praca na dziełem trawała dobre paręnaście lat, odpowiedział:
  Cytuję z pamięci.
  „Czyż to nie piękna perspetywa, mnie już nie będzie, pana już nie będzie, a po moją książkę będą sięgać kolejne pokolenia miłośników broni.
  Być może ktoś tam o mnie miło pomyśli i się uśmiechnie w duchu patrząc na datę wydania. Warto dla tej myśli i tego uśmiechu trochę się pomęczyć.”

  Pozdrawiam.

 174. Ha! Kryminałem prawdziwym była działalność „czyszcząca” syna Adama, Władysława.

 175. Buuuu…. /bo nie umiem gwizdać na klawiaturze/.

 176. Ale kumple mówili o nim „głupi Oleś”.

 177. Myślisz o uniwersytecie trzeciego wieku?

 178. W poezji polskiego baroku są śliczne wiersze, opowiadające o żywocie człeka poćciwego na własnej ziemi.

  http://kossobor.neon24.pl/post/130775,galeria-malarstwa

 179. No i Ksawerka. Ksawerka była tym wspólnym punktem.

 180. Wg mnie perfekcja jest także w „Zobowiązaniach” Radwańskiego.

 181. Nad 191 stronami męczył się kilkanaście lat? Wierzysz w takie bzdury?

 182. Powiedzmy 10 stron na rok to daje 1 stronę na miesiąc.

  Przezabawne 😛

 183. Ale wiesz co? Jeżeli tam są rysunki tej broni to możliwe że on je kreślił własnoręcznie piórkiem i redisówkami i się mogło zejść…

 184. W sensie konserwatystą.

 185. I wyciął sobie redisówkę z puszki po konserwie tyrolskiej? Żeby było dłużej?

 186. Dobra, nie znęcajmy się więcej ;-))))))

 187. Jasne, nie znęcajmy się, a on będzie tu przyłaził i wymyślał mi od patałachów…

 188. Miałem na myśli znęcanie się nad autorem książki a nie nad Anzelmem.

 189. Miałbyś rację ze swoją dbałością o detal, gdyby autor rozpatrywanej książki związał swoje wspomnienia z opisem roli i rozwoju sowieckiej techniki kolejowej oraz transportu kolejowego w systemie GUŁAG i jego historią. Po drugie, sam pisałeś pod poprzednim tekstem, że parowóz został wyprodukowany po wojnie w trzech egzemplarzach, ale nie wspomniałeś że obozy pracy przymusowej zostały oficjalnie rozwiązane dopiero w 1960 r.  Tak więc, na okładce równie dobrze może znaleśźć się na przykład ta skonstruowana w 1949 r. lokomotywa albo albo taka z 1953 r. i chyba nie będziesz na tyle nierozsądny, by zaręczyć tutaj, że ani razu nie zdarzyło się tak iż którąś z nich podczepiono pod skład obsługujący obozy – przewożący „pracowników” czy ich produkcję.

  GUŁAG i zsyłka to symbole powszechnego terroru stosowanego przez państwo sowieckie w odniesieniu do ludzi wszystkich narodowości, znajdujących się w zasięgu jego oddziaływania. Nie byłby on ze względu na warunki geograficzne możliwy do sprawnego utrzymywania – przynoszącego komunistom korzyści – bez użycia środków transportu szynowego i drogowego. I dla opisu zadawanych niewinnym ludziom cierpień i krzywdy nie jest zbyt istotne samo pochodzenie oraz istota konstrukcji narzędzi, maszyn czy urządzeń, lecz to – czy i w jaki sposób zostały przez aparat terroru do znęcania się nad ofiarami użyte. Tak samo jak na przykład zwykła motyka stała się jednym z symboli komunistycznego mordu w Kambodży. Naprawdę bez jej szczegółowych badań metalograficznych nie da się uczciwie i dokładnie reżimu Pol Pota opisać?

 190. Solidność to niech on sobie zobaczy tu:

  http://www.bismarck3d.pl/battleship-bismarck-3d-graphics

  click to enlarge :p hehehehe

 191. Sclavus zawsze będzie niewolnikiem, to Chrystus dopiero wyzwala.

 192. Czytałem ostatnio książkę, którą napisał gość ukrywający się pod pseudonimem Sclavus. Dość znana postać. Wydaje mi się, że ta książka powstała na bardzo konkretne polityczne zamówienie…

  Już po roku czytania tego bloga wszystko czyta się inaczej…

 193. Solidność vs niechlujstwo, to jaki jest stan gry?

 194. i Betacool

  Wacław Gąsiorowski też pisał pod pseudonimem Sclavus (Wiesław Sclavus).

 195. To był Gąsiorowski napisał „Królobójców”.

  Mocny pamflet na Rosję carską. Ale najciekawsze rzeczy są we wstępie, jak to głodujący literat dostaje zlecenie na napisanie książki za trzymiesięczną gażę, a za chwilę powstaje tłumaczenie z francuskiego na angielski i książka staje się ściganym przez carską Rosję światowym bestsellerem.

 196. Musimy powrócić do starych książek

 197. Tu się nie prowadzi gierek. Nie zauważyłeś?

 198. Ten „sclavus” to też chyba nie przypadkiem przy wydaniu tej książki, bo oznacza słowiańskiego niewolnika.

  Polecam jeszcze „Wspomnienia starego księgarza”  Ludwika Fiszera – dla Pana, przy pisaniu tomów o socjalizmie to lektura obowiązkowa. Wydano w 1959.

  Czytamy stare książki…

 199. Ze wstępu do „Królobójców”:

  Niespodziewanie „prawo siły wyższej”, jaką była rewolucja w Rosji, zapukał do paryskich izdebek: „wstrzymujemy druk, zawieszamy zobowiązania, ruch księgarski upadł, nic nie sprzedajemy,  żadnych wypłat czynić nie możemy”.

  Na progu izdebek paryskich stanęło widmo.

  Co czynić? Z żywymi iść, rzucić ludziom własny niepokój, własną rozterkę rzucić w znaku zapytania?

  Wydawnicza bystrość telegraficznie załatwiła umowę, opartą na wartości trzymiesięcznego przeżycia.

  Tak w roku 1904 narodziła się w Paryżu książka Królobójcy, napisana przez Wiesława Sclavusa w ciągu niespełna dwóch miesięcy, kierowana pod prasę drukarką codziennymi skrawkami.

  Ukazanie się Królobójców było sensacją (…)

  Potem jest dużo o kolejnych tłumaczeniach ( na angielski), o tym jak książka śmigała w skrzynkach rosyjskich marynarzy carskiech pancerników, zaglądała do szkół i koszar, podniecała młode umysły.

  ” Czasu Wielkiej Wojny sądzone było Królobójcom znaleźć posłuch nawet tam, gdzie najmniej się tego  mogli spodziewać.  Niemcy potrzebowali antyrosyjskiego materiału, wybaczyli przeto Królobójcom ich antygermamizm i przez Belgię,  na skrzydłach berlińskiego wydawcy, w momencie najzaciętszych walk na froncie francuskim w roku 1917, zwróciły się z uprzejmą propozycją do autora o zezwolenie na przekład…

  Dziwna książka  (…). Przorała całe społeczeństwa, spełniła powinność pospolitego narzędzia.

  i takie dziwne zdanie na koniec:

  (książka Królobójcy) zgrzeszyła bardzo, jak grzeszyć zwykł każdy płód niedoli….

 200. ja mam nadzieję , że  Smarzowski zrobi  następny film  zatytułowany „Rabin”,
  no i oczywiście będzie to produkcja zrealizowana w konwencji analogicznej do obrazu „Ksiądz”.

 201. jak wszyscy (wszystkie) to wszyscy

 202. Gierka vs gra, niechlujstwo w rozumowaniu, genetyczne?

  eot

 203. Oni wszyscy udawali głupków, biednych pisarzy co chodzą bez butów, w rzeczywistości zarabiali nieźle, traktowali tę prace jako chałturę i dobrze wiedzieli czego się od nich oczekuje

 204. Pestkowskiego wysłałem na adres Kliniki Języka.

  Owocnej lektury życzę.

 205. To konkretne zdjęcie z okładki to jest parowóz OR21-002 i przedstawia go w stanie w jakim wyglądał w latach 70-tych i 80-tych. Można to stwierdzić po armaturze kotła, światłach, deklu dymnicy i paru jeszcze drobiazgach. I będę na tyle nierozsądny żeby stwierdzić, że ten parowóz pracy liniowej nie wykonywał a od 1960 r. wycierał bocznice w przemyśle. Jeżeli mi nie wierzysz to zrób własne śledztwo, popytaj Rosjan znających się na parowozach i ich losach. Udzielą Ci takiej samej odpowiedzi jak ja.

  Pozdrawiam.

 206. Fiuuuu, fiuuu, fiuuu! … i zagwizdane.

 207. Twój tok myślenia, wybacz, jest niedorzeczny – parowóz na tym konkretnym zdjęciu choć jest konstrukcją z epoki Stalina (1953 r.), to z powodu lekko odbiegającego od oryginału wyglądu, w którym widoczne są pewne późniejsze modernizacje (są to drobiazgi, jak sam przyznajesz), nie może być do tej epoki odwołaniem. Wspomnień robotnika przymusowego czy więźnia zamęczanego w przemyśle Hitlera nie możesz więc w żadnym razie zilustrować kompozycją zawierającą współczesne zdjęcie Tygrysa albo innego Panzera z Bovington, czy Mausa z Kubinki, bo przecież nie noszą one już oryginalnego wojennego malowania, a ponadto widać na nich wyraźne zmiany w postaci śladów powojennych testów.

 208. Z pięciu „Wspomnień starego księgarza” dostępnych z rana na allegro została tylko jedna sztuka.

  To na zachętę:

  O sprowadzaniu książkek socjalistycznych w 1905.

  „…Książki takie, sprowadzane w większej ilości, w Lipsku zmieniały szatę zewnętrzną. Dawało im się czarne obwoluty oraz czarne futerały, tak iż optycznie robiły wrażenie niemieckich książek do nabożeństwa. W ten sposób wprowadzał się w błąd cenzurę warszawską…”

  Oczywiście stary księgarz zarabiał nie tylko na socjalizmie, ale jako prawdziwy patriota, również na romantyzmie. Mickiewicz i Słowacki byli tak samo zakazani jak pisma rewolucyjne, co stwarzało tę niesamowitą patriotyczno-socjalistyczną koniunkcję…

 209. Coryllusie potężny jest ten blog. Wszystkie Wspomnienia starego księgarza wyprzedane z allegro.

 210. No cos ty! Fiu, fiu – to aprobujące zdziwienie! Inaczej: no, no….

 211. A to przepraszam,  niezrozumiałam. Pomyślałam o kunsztcie Georgiusa, a nie o osobach na fotografii. Na tych to faktycznie: Buuuuuu… Raz sierpem, raz młotem… itd.

 212. Dokladnie tak. W dodatku grozi jeszcze buntem owych „atlasów” i prorokuje, że będziemy ich wtedy błagać by zechcieli ponownie się nami „zająć”. Etap globalnej paranoi jest już tak zaawansowany, że autentycznie martwi mnie lans tej pani w Polsce. Wystarczy przyjrzeć się jej uczniom i ich dokonaniom… Zgroza.

 213. Bedac na I ogolnopolskim zjezdzie Rodzimowiercow w Lodzi poznalem pana Lewandowskiego. Podczas swojego wystapienia opisywal tresc swojej najnowszej ksiazki ( dobry zydowski kupiec wpadl do piasta kolodzieja z propozycja nie do odrzucenia) stwierdzajac przy tym, ze znow trzeba zaczac przyzwyczajac sie do zydowskiej obecnosci w kraju. Poruszylo mnie to i jako jedyny zaczalem sie dopytywac skad te wnioski, w tym momencie podniosl sie harmider od stony warszawskiej sekcji Rodzimowiercow czyli wiemy, ze to sponsorowane. Smaczku dodaje fakt, ze byl tam poddany jej krolewskiej mosci opisujacy procesy odrodzenia rodzimowierstwa na ziemiach Bialorusi, Ukrainy i Polski. Pani prowadzaca pochodzila z USA . Krotko cala polityka geopoltyczna w pigulce w tanim hotelu gdzies na koncach polskiego miasta Lodzi.

 214. Takiego bełkotu dawno już na sieci nie widziałem! Ignorant wypowiada się o książkach, których nie czytał i o sprawach o których nie ma pojęcia, bredząc co mu ślina na język przyniesie, a sekunduje mu paru bełkoczących półgłówków, równie bez pojęcia jak on.

  Nie jestem żercą RKP. Z NCK miałem trzy procesy sądowe, taki ze mnie pieszczoch Systemu. „Orzeł bielszy niż gołębica” to cytat z wiersza Chestertona poświęconego Polsce.

  A teraz spierdalać debile w najgłębszy kosmos!

 215. Ale może jakieś dzień dobry by się przydało najpierw? Z kogo pochodzi ten cytat nie ma jak mniemam znaczenia. O wiele ważniejsze jest jak go Pan wykorzystał. Ta intencja nie daje się ukryć niestety. A co do Pańskich książek, to nie ma sensu ich czytać bo ja wszystkie starcza pański komentarza. Jeśli zaś ktoś chodzi do NCK, a potem ma pretensje, że go oszukali to taki z niego Przewodas jak z koziej dupy telewizor. I niech się Pan już tu nie wpisuje, bo Pana wyrzucę. Wesołych świąt.

 216. Głupi jesteś.

  Poza tym oryginalne polskie święto Jare było 21 marca. Teraz to juedo-chrześcijańska podróbka.

 217. Ty mądry, a skąd wiesz kiedy było świeto?

 218. Bo wiosenna równonoc jest niezmiennym zjawiskiem przyrodniczym, nieuku.

 219. że jakie?

  że polskie?

 220. Ale go poruszyło. Swoja droga dziesiec dni po publikacji notki. Moze jakby na biezaco poczytali, cos by sie nauczyli…

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest chwilowo niemożliwe.