lut 192019
 

Samego mnie to zaskakuje, ale zaczynam lubić Jacka Kurskiego. Obejrzałem wczorajsze „Wiadomości” i wygląda na to, że Grzegorz Braun straci robotę czołowego polskiego antysemity, a Jonny Daniels doczeka się, że jego portrety będą wisieć w holu telewizji z podpisem „tych klientów nie obsługujemy” . Okazało się, że można powiedzieć w głównym wydaniu wiadomości o żydowskiej policji wydającej swoich braci w wierze na śmierć. Można powiedzieć, że ojciec Icchaka Szamira zginął w okolicznościach niewyjaśnionych, a zanim zginął wstąpił do judenratu, żeby ułatwić gestapowcom grabienie i mordowanie innych Żydów. Nie jest więc prawdą to co powiedział dawno temu jego syn, a co powtórzył teraz Kac Izrael, rzekomy minister, wyglądający jak złodziej wyrzucony z jesziwy za molestowanie młodszych kolegów. Można zrobić to wszystko i wszystko pokazać. I nic się nie stanie. A wiecie dlaczego? Ponieważ dopiero teraz wychodzi na jaw sprawa najważniejsza – gangi rządzące Polską nie mają na to rządzenie żadnej legitymacji. Rząd zaś Morawieckiego i cała dobra zmiana dopiero o taką legitymację występuje. Jeszcze dwa wyskoki rzekomego ministra i PiS otrzyma prawdziwą legitymację na sprawowanie władzy, a rządził będzie nie pięć ale dziesięć kadencji. Okazało się, że można być polskim antysemitą i nie niesie to ze sobą żadnych, nawet towarzyskich, konsekwencji, a nawet jeśli by niosło, to już premier Izraela i jego ministrowie postarają się o to, żeby konsekwencje te unieważnić. Tak jak to pokazali wczoraj. Wróćmy jednak do legitymacji władzy. Okazuje się, że władza w Polsce sprawowana była do wczoraj na zasadzie domniemanego poparcia narodu, to zaś było stymulowane poprzez pompowanie zjawisk takich jak ten cały polski antysemityzm oraz rzekome jego konsekwencje na arenie międzynarodowej. Nie będzie żadnych konsekwencji, musimy to sobie wreszcie powiedzieć. Politycy w Izraelu to banda zdemobilizowanych złodziei wojskowego grosza wkładanego do budżetu przez Amerykanów. Nic więcej. Oni mają w nosie antysemityzm, Polaków, wojnę, okupację i holocaust. Nic ich to nie obchodzi. Oświęcim zaś potrzebny im jest do tego jedynie, by dysponować jakimś sposobem dyscyplinowania elit w Polsce. Elit, które nie mają legitymacji na sprawowanie władzy, a więc chętnie korzystają z tego, podsuwanego im przez polityków izraelskich narzędzia, jakim jest Oświęcim i wszystko co wiąże się z holocaustem i antysemityzmem Polaków. Powtórzę więc – od wczoraj te zaklęcia nie działają. Kurski je unieważnił i teraz naprawdę trzeba by rajdu Falconów i porządnego bombardowania, żeby sprawy wróciły na swoje miejsce. Zamiast tego mamy popiskiwanie Jana Hartmana. Na nie zaś możemy odpowiedzieć wprost – niech pan nas pocałuje w du…ę panie Janku. Nic nie będzie już takie jak dawniej, a zawdzięczacie to Kacowi Izraelowi i jego szefowi grubemu Benkowi.

Patrzę na tę telewizję i uwierzyć nie mogę własnym oczom. Kurski urasta do formatu jakiegoś propagandowego geniusza, a przecież pokazał tylko to, o czym i tak wszyscy wiedzą. Mało tego, on zrobi jeszcze coś, co wszyscy inni prezesi TVP dawno powinni zrobić, będzie pokazywał za darmo mecze najlepszych klubów piłkarskich, a także mecze reprezentacji. Że też geniusz Tusk na to nie wpadł, ani Komorowski, o Radku Sikorskim nawet nie wspomnę. Jak oni mogli przez te wszystkie lata wypełniać telewizję wyłącznie Kaczyńskim, PiS-em i przeniewierstwami tej organizacji? Im się pewnie jeszcze zdawało, że teraz Kurski będzie ich pokazywał w tak zwanym krzywym zwierciadle, a tu nie, piłka nożna będzie oraz nowe seriale. Głupie co prawda jak paczka gwoździ, ale jakie to ma znaczenie? Okazało się, że jest taki prezes TVP co zrobi program dla ludzi, a nie dla siebie i kolegów. Niesamowite. I ani razu nie pokażą Palikota. No chyba, że go pociąg przejedzie. No, ale wtedy to ja chyba przez tydzień będę oglądał powtórki wizji lokalnej z tego torowiska.

Wróćmy teraz do Oświęcimia. Polityka izraelska nie może istnieć bez Oświęcimia, mechanizm jednak jest taki, że ona – degenerując się w stopniu zastraszającym – unieważnia Oświęcim. Niektórzy zdają sobie z tego sprawę i próbują ten proces zatrzymać rzucając na prawo i lewo oskarżenia, tak jak Kac Izrael oraz ta brzydka pani z amerykańskiej telewizji. Osiągają przy tym efekt odwrotny. I rację ma po stokroć minister Gliński, że zgodnie z prawem usiłuje wymienić dyrektora Polin, albowiem o to właśnie chodzi, żeby w miejscach gdzie drgają najczulsze nerwy propagandy międzynarodowej postawić ludzi zaufanych. To jest polityczny priorytet, a wycie Jana Hartmana mnie w tej konkluzji utwierdza. Podobnie jak protesty ekologów i różnych poparańców utwierdzają mnie w słuszności decyzji o przekopaniu Mierzei Wiślanej.

Jedna rzecz mnie niepokoi. Orban pojechał na szczyt. To znaczy, że moje wczorajsze obawy, wyrażone w czasie rozmowy z Józefem mogą mieć jakieś pokrycie w faktach. To znaczy antypolska propaganda Izraela związana jest z interesami rosyjskimi i razem z mierzeją oraz via carpatia tworzyć może ona pewną całość, której my na razie nie dostrzegamy. Na razie zapomnijcie, że Polak i Węgier to dwa bratanki, bo może się okazać, że jest inaczej. Port zaś, będący poza kontrolą Rosji, a znajdujący się we wschodniej części Bałtyku zmienia całą europejską politykę, a być może nawet politykę światową. Ja wiem, że on nie będzie tak naprawdę nasz. Nie ma to znaczenia. W czasach największej potęgi Korony i Litwy Gdańsk też nie był nasz, był samoswój. Chodzi o to, by prócz Petersburga, a dawniej Narwy, istniały na wschodzie inne porty bez rosyjskiej kontroli. Gdańsk i Gdynia to za mało. Elbląg jest absolutną koniecznością, a to co się przez wieki wokół Elbląga działo, a co pozostaje ciągle ukryte przed naszymi oczami tylko mnie w tym przekonaniu utwierdza. Istnieje bowiem coś takiego jak tradycja politycznych konfliktów. Ona jest ukryta i maskowana poprzez publicystykę doraźną, która próbuje połączyć – na płasko, w teraźniejszości – jakieś elementy lokalnego konfliktu z sytuacją globalną. Ta metoda jest fałszywa i nigdy niczego nie da się nią wyjaśnić. Do prawdy dochodzi się poprzez zbadanie czegoś co nazwałem tu tradycją konfliktu. I teraz musimy się zastanowić jaka jest rzeczywista tradycja konfliktu polsko-żydowskiego i jak daleko w przeszłość on sięga. Możemy też już zabrać się za jego opisywanie zgodnie z naszymi, wypracowanymi w Polsce standardami. Tak jak nam to pokazał Jacek Kurski. Podobnie jest z innymi konfliktami. Najciekawsza jest oczywiście geneza konfliktu związanego z panowaniem na Bałtyku, ale o tym pisze Adam Szelągowski w swojej książce, którą niedawno wydaliśmy. Jego nowa odsłona właśnie się zaczyna, ciekaw jestem jaką kartę położą na stole nasi wrogowie? Musi być poważna, ale nie wiem czy wobec faktu, jakim jest zdemaskowanie izraelskiej polityki i wystąpienie PiS o prawdziwą legitymację władzy do narodu, przebije ona to co mamy w talii. Zobaczymy.

Na razie zapraszam na stronę www.prawygornyrog.pl Przypominam, że jeszcze przez dwa tygodnie trwać będzie promocja obydwu tomów Baśni socjalistycznej. Kosztują one teraz 60 zł. Z dniem pierwszego marca wracamy do starej ceny i obydwa tomy kosztować będą 104 zł.

  44 komentarze do “Czy Izrael może istnieć bez Oświęcimia?”

 1. Drogi Coryllusie, to co robi rząd PiS robi przede wszystkim po cichu, zgodnie z zasadą: tisze jediesz, dalsze budiesz. Super z tym przekopem Mierzei! Super z budową portu w Elblągu! Dla mnie są to jednak flary wyrzucane przez myśliwca w celu zmylenia przeciwnika. Tymczasem trwa gigantyczna rozbudowa portu w Ustce wsparta pomocą unijną w wys. 190 mln złotych. Ponieważ ma ta rozbudowa swoje konteksty militarne i powiązanie z planem budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego no to się uda. Wrzucam zatem link:

  https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/190-mln-zl-z-unijnej-kasy-na-port-w-ustce-ma,159,0,2406815.html

 2. No niestety port w Elblągu nie będzie miał dużego znaczenia. Za płytki tor wodny. Fajnie, że budują przekop ale to dużo nie zmieni.

 3. Port ma znaczenie nie tylko faktyczne, ale i propagandowe.

  A wpis Gabriela – znow swietny!

 4. włączyłam klub ronina i tam słucham p.orła, który,  zanim rozpoczęli przegląd tygodnia powiedział, że ma taką audycję co poniedziałek, robioną w tv w sieci i tam co dwa tygodnie rozmawia sobie z coryllusem, i, to są śmieszne rozmowy, a co dwa tygodnie z kimś poważniejszym. Osłupiałam, chociaż patrząc na te dialogi nie raz myślałam,że niepotrzebnie pan tam jeździ. Kanał płytki trzeba pogłębić. I budujmy elektrownie atomowe.

 5. Elektrownie atomowe ? Co się kryje pod tym pojęciem ?

 6. Jeśli propagandowe to OK, tylko w takim razie fajnie jakby możliwie najtaniej ją zrobili, bo jest w zasięgu nie tylko Iskanderów ale nawet altylerii dalekiego zasięgu

 7. „Za płytki tor wodny.” Zgoda, ale tor zawsze można pogłębić.

 8. „Elektrownie atomowe ? Co się kryje pod tym pojęciem ?”

  Jest to elektrownia z turbiną parową. Ale wodę w kotle podgrzewa się nie spalając węgiel, gaz, czy drewno, ale spalając np. uran w tzw. reaktorach. Zresztą takie reaktory Polsce już od 70 lat funkcjonują sobie w Instytucie Badań Jądrowych w Świerku (Otwock). Praktycznie w środku miasta i nic złego się nie dzieje. Aktualnie jest tam reaktor o mocy 30 MW. Reaktory produkcyjne w elektrowniach na potrzeby gospodarki zaczynają się do mocy ok. 200 MW (np. Phénix we Francji – 1 reaktor FBR 223 MW).

  Warto też przypomnieć, że Polska już od kilkunastu lat ma chroniczny deficyt energii elektrycznej – praktycznie w sposób ciągły musimy kupować ok. 4,5% z zagranicy (ok. 90% Niemcy, ok. 10% Ukraina). Oczywiście sprzedają za darmo lub bez marży (ironia).

  Samej marży rocznie płacimy ok. 900 mln zł.

 9. Ścigacze przejdą bez kłopotu.

 10. Ok. Chodzi o energię z rozczepiania atomu. Myślę, że nie stać nas na taki luksus jak elektrownia atomowa. Dla wielu powodów. Plany budowy to pomijanie naszej rzeczywistości.  Reaktor w Otwocku miał awarię w latach sześćdziesiątych zeszłego wieku.  Ten środek miasta też jest dyskusyjny.

 11. Jest najwyższy, ostatni czas żeby budować elektrownie atomowe. Wszystkie poważne państwa je mają. Inwestycja ta jest źródłem najtańszej energii elektrycznej. Najlepiej budować z Francuzami, bo w tej dziedzinie są w Europie mistrzami. Do budowy i pracy w  takiej elektrowni należy zatrudniać wysokiej klasy specjalistów, tu w grę nie może wchodzić żaden układ/nepotyzm. Zresztą tak powinno być wszędzie. To byśmy mieli dobrobyt!

  Zresztą podobno były już prowadzone rozmowy z Francuzami ale je zerwano, komuś zależy na tym żeby ten kierunek rozwoju kasować w zarodku i teleoglądaczom opowiadać jakie to niebezpieczne, te elektrownie atomowe.

 12. Powinna nastąpić dywersyfikacja źródeł energii, w tym cieplnej, i dosłownie śpimy na zasobach wody geotermalnej. Skoro tylko znienawidzony o. Rydzyk ją wykorzystuje to jest ona bardzo be. Zaoszczędzony na cele grzewcze węgiel mógłby zasilać elektrownie.

 13. Port także nie jest zbyt głęboki.  Oby na port w Elblągu i przekop mierzei można było patrzeć wg tego co podał cortes tj. informacje o Ustce.

 14. Pełna zgoda. Ale nie dywersyfikujmy elektrownią atomową.  Geotermia np. w Toruniu jest specyficzna i nie nadaje się do ogrzewania istniejących obiektów.

 15. a polityk izraelski wygląda jak: „złodziejaszek  wyrzucony z jesziwy za molestowanie…”  to przy ichniej tradycji podobno najlepszej w świecie, taka nie przemyślana personalna decyzja ? Co to za dobór kadr ?

 16. No tak…

  … czyli w 2023 roku  nastapi  ZGON  rolnictwa polskiego dokonany przez  „nasz”  PiS  !!!…  a teren wokol tego lotniska w Baranowie, w srednicy 30-40 km ma byc zrownany z ziemia  !!!

  No tak… nie ma innego wyjscia jak tylko  „zaglosowac na PiS”  !!!

 17. Mnie przypomina Hollanda. Nie wiem czy jeździ na skuterze.

 18. No coz…

  … poniekad  trzeba panu JO przyznac racje, bo wiele z tych rozmow bylo – moze niesmiesznych, ale na razaco zenujacym  poziomie  Gospodarza tego programu…  klubu ronina jako takiego nigdy nie ogladalam – z wyjatkiem, kiedy 4 lata temu gosciem byl JK… ale to byl akurat niechlubny wyjatek i dzis nie ma o czym wspominac  !!!

  Tak miedzy nami – to „dziadek Orzel”  juz dawno powinien zniknac z wizji, bo jego czas juz dawno minal… niektorzy to chca umrzec na scenie – jak  Dalida  !!!

 19. A te elektrownie…

  … to z czego… nie przypadkiem z tego sypiacego sie francuskiego, wysluzonego zlomu i ich dawno passe teHnologii  ???

 20. Wczoraj wieczorem…

  … zobaczylam dopiero ten zakazany ryj, tego calego lacha moskowatego jak plul tym swoim jadem… naprawde nie moglam urzerzyc w to co zobaczylam  !!!

  We francuskim telewizorze „polskim antysemityzmem” wycieraja sobie geby wszystkie czerwone presstytutki… takiego plucia w telewizorze francuskim nie bylo od czasu kiedy  Gieremek walnal w kalendarz  !!!  Niejako przy okazji zapodano, ze o 74%  wzrosly akty antysemickie we Francji w porownaniu do 2017 roku…

  … no i na koniec tej skandalicznej, zaklamanej, moskowej hucpy plul sie jeszcze kUlega michnika, ten wsciekly pies Cohen-Bendit… ale juz nie dalam rady ani patrzec na niego ani tym bardziej sluchac tego wykolejonego monstrum  !!!

 21. Bez urazy ale za 60 milionów dolarów to sobie można mostek kapitanski wyremontować …

 22. Jesli chodzi o Kurskiego Jacka…

  … to, to ze Pan go zaczyna lubiec  to zdaje mi sie, ze to tylko taka delikatna kokieteria jest.  U mnie niestety pan JK przechlapal sobie – i nie tylko on – kiedydawno temu odszedl z PiS… ale to juz bylo i sie nie odstanie, mleko sie wylalo i dzis z perspektywy czasu dobrze, ze sie wylalo… poza tym pan JK jest w glownej obsadzie filmu „3 zmiana”… no i jeszcze – jak na zlosc” bratem tego Kurskiego, folksdojcza niemieckiego  od  michnika…

  … tak wiec zyje nadzieja, ze „miesiace prezesury” pana JK i bezkarnego przewalania pieniedzy budzetowych na pensyjki „samych swoich”, a takze beznadziejne projekty realizowane w tejze tvp, ktora  KLAMIE  JAK  NAJETA  sa  juz policzone  !!!

 23. Słyszał Pan o czymś takim jak pogłębiarka?

 24. Myślę że warto przeczytać, czego sojusznicy wieczni pilnują na przesmyku suwalskim.

  http://www.suwalki24.pl/mobile/article/3,suwalszczyzna-posiada-najcenniejsze-zloza-europy#

 25. Obie ilustracje hanzeatyckich okrętów Gdańska i Elbląga pochodzą z miejskich pieczęci, gdy jeszcze Gdańsk nie zdobył zdecydowanej przewagi handlowej nad Elblągiem.

  Torpedowce z Elbląga przeznaczone dla Chin w roku 1916 mogą budzić pewne zdziwienie, bo trwała I Wojna Światowa, ale zostawiam to dla Akademii i dla amatorów szkutnictwa, którzy wiedzą, gdzie dziś Niemcy sprzedają swe łodzie podwodne.

  Kowalski zakład Ferdynanda Schichau powstał w Elblągu w roku 1837 i zatrudniał ośmiu ludzi. W 1877 roku podjęto tu produkcję okrętów wojennych dla marynarki niemieckiej, rosyjskiej i chińskiej. W roku 1909 Schichau budował w Elblągu i Gdańsku (filia od 1890) cztery potężna pancerniki (drednoty) rocznie, kończone w czasie trzech lat. Żadna inna stocznia niemiecka nie budowała nawet trzech. Zakłady były pod czujną obserwacją wywiadu angielskiego. Nie zatrzymuję się na tym tematem, jedynie dodam, że zbudowany przez Niemcy dla Chin niszczyciel Taku stał się w roku 1900 własnością angielskiej Royal Navy, jako rekompensata za powstanie bokserów.

  Ilustracja o masakrze Polaków w Elblągu wg litografii Josepha Louisa Hippolyta Bellangé (1800-1866) dotyczy wydarzeń w Elblągu i w Fiszewie, gdy internowani po powstaniu listopadowym czwartacy zostali spacyfikowani przez wojsko pruskie. Ten obraz nie ma zapewne wiele wspólnego z prawdą, której nie chcemy poznać, bo burdy wzniecane przez grupy rozgoryczonych rodaków były i pozostaną esencją propagandy w Polsce i na świecie.

 26. Uczyłem się o tym złożu na geologii złożowej. Wtedy mówiono nam o szkodliwości wydobycia dla ekologii. Aż szkoda się rozwodzić nad polskimi złożami i naszymi możliwościami. Niemcy, anglicy, rosjanie lub ktoś inny z pomocą swoich klakierów torpedują to wszystko czekając na lepsze czasy. Klakierzy nawet się nie chowają, każdą polską inwestycje atakują. Szkoda, że służby też po tamtej stronie.

 27. …Przypominam, że jeszcze przez dwa tygodnie trwać będzie promocja obydwu tomów Baśni socjalistycznej. Kosztują one teraz 60 zł….

  Czy one też są w promocji na Ursynowie?

 28. gdzie dziś Niemcy sprzedają swe łodzie podwodne

  – czyżby tam skąd kupują kamery do satelitów?

 29. A ja myślę, że warto jeszcze zadać sobie pytanie: czy cała ta rozgrywka z „mlekiem matki” i sprowokowanymi reakcjami, nie jest kolejnym zbiorem informacji do teczki oznaczonej M. Pence S447.

  ………………………………………

 30. No tak…

  … cos kapitalnego  !!!

 31. Elektrownie atomowe w praktyce spowodują – zakup technologii, paliwa, utylizacji paliwa poza granicami kraju. Oznacza to transfer ogromnych środków finansowych za granicę. Na końcu po 50 latach koszmarnie trudny i drogi problem z zamknięciem (prace mogą trwać 10 i więcej lat a koszty mogą sięgnąć 1mld usd)

 32. Nie chciałem uwierzyć, aż sprawdziłem….
  Czym Gospodarz podpadł Orzełkowi?
  Czyżby okazał się lepszym „przepowiadaczem pogody”?

 33. A jednak trzeba koniecznie budować elektrownie atomowe ( ile razy ktoś storpedował te zaczęte przecież budowy? dlaczego?) w ramach dywersyfikacji źródeł energii itd. No i nie na terenach gdzie będziemy kopać te wspaniałe minerały opisane wyżej. Potrzebna jest woda w pobliżu, dla chłodzenia reaktora. Nie bójmy się my Polacy. Polscy uczeni pracowali i pewnie pracują we francuskich instytucjach energii atomowej ale oni nie są dopuszczani do głosu w tej sprawie.

 34. Ktoś, kiedyś, na innym forum napisał: „Zachód nauczył się, że do rozwalenia polskich inicjatyw gospodarczych najlepiej używać polskich biurokratów z takiego, czy innego pionu”.

 35. Za antysemityzm winna jest szlachta, co to rozpijała chłopów.

  Uwaga ilość głupot powala.

  https://opinie.wp.pl/bierzynski-polski-antysemityzm-krok-po-kroku-grzechy-polakow-grzechy-zydow-opinia-6351108166625409a

 36. Moze zalezy jakie. Ktos tu kiedys pisal o el. Opartych na torze, prototyp wielkosci kontenera. Jedna wada – nie produkuje paliwa do bomb jadrowych 😉

 37. Paliwo do elektrowni jądrowych jest dostępne u wielu aktywnych dostawców, dlatego nie ma ryzyka uzależnienia się od jednej ze stron. Nieco gorzej jest z techniką – oferują ją Rosjanie, Amerykanie, Francuzi, Chińczycy, Koreańczycy i bodaj Japończycy – ale to i tak spory wybór. Transporty paliwa jądrowego są może obarczone ryzykiem politycznym, ale za to są małe tonażowo i poręczne – zamiast setek statków czy tysięcy pociągów mamy kilka wagonów czy ciężarówek raz na jakiś czas. Zużyte paliwo, gdybyśmy mieli zamiar wybudować kilka EJ można składować we własnym składowisku, specjalnie wybudowanym na tę okoliczność. A jeśli zbudowalibyśmy tylko jedną EJ, to można „eksportować”. Wziąwszy pod uwagę koszty produkcji energii elektrycznej i cieplnej, EJ mają potencjał równoważenia naszego bilansu emisyjnego, a więc ograniczenia cen energii (kupujemy wówczas mniej świadectw emisyjnych). Korzyści jest wiele, ale są i bariery – wysokie koszty, długi czas budowy, pretekst do wtrącania się sąsiadów w nasze sprawy itp.

 38. Poglębiarka sprawdzi się na zalewie ale śluzy raz zaprojektowanej i zbudowanej nie pogłębi.

 39. Tak, Elbląg ma historię stoczniową. Ale są 3 różnice:

  * kiedyś zanurzenie statków było mniejsze. Ok, teraz też istnieją statki o mniejszym zanurzeniu ale coraz mniej ich jest. Nawet małe kontenerowce będą za duże

  * że stoczni wypływają puste statki i okręty o minimalnym zanurzeniu. Przecież w Polsce w Kędzierzynie jest stocznia produkującą statki morskie i one spływają płytką Odrą

  * swego czasu Elbląg mógł być zapleczem Królewca, teraz to są różne kraje.

   

  Lepszy skutek militarny i propagandowy miała by rozbudowa portów morskich jak Kołobrzeg czy Świnoujście- położonych także dalej od Rosji. Ja tam się prywatnie cieszę na Przekop ze względów żeglarskich ale innego sensu to nie ma. Proponuję też poczytać o polskiej strategii na Bałtyku.

 40. Budowa mostu czy tunelu w Warszawie czy innym mieście to setki milionów.

  Jeżeli przekop mierzei zamknie się w około miliard, można sobie wyobrazić ogólne ożywienie gospodarczo-turystyczne adekwatne do tej kwoty.

  Pomijając politykę. Tutaj trudno oceniać korzyść poza symbolicznym uwolnieniem od kolejnej niemożności. Trzeba bowiem zauważyć, że paraliżująca niemożność rozwiązania prostych tematów, nawet nie problemów, zawsze jest skutkiem blokującego zamysłu.

  Te zamysły to tematy tabu, o których partyjni gracze nic nie wiedzą, albo na wszelki wypadek nie mówią.

  Zdaje się, że wystarczyło spojrzeć na układ dróg w Polsce, żeby taki zamysł zobaczyć.

  Wystarczyło zobaczyć jakieś dziwne dojazdy do portu gdańskiego, żeby zdziwić się, co blokuje otworzenie szeroko bramy dla tranzytu na cały południowy-wschód.

  I przy okazji – ciekawe czy info o zasobach geologicznych Polski to fake? Jest parę wykładów na yt poczynionych przez bardzo sprawnych i inteligentnych gości, trudno im cokolwiek zarzucić.

  Brak widocznych blokujących zamysłów to natychmiastowa poprawa i symbol prawdziwej niepodległości.

 41. „Okazało się, że można powiedzieć w głównym wydaniu wiadomości o żydowskiej policji wydającej swoich braci w wierze na śmierć.”

  OWSZEM, MOŻNA POWIEDZIEĆ, ALE TYLKO RAZ. NA ŻYWO. BO JUŻ ZAPIS GŁÓWNEGO WYDANIA WIADOMOŚCI Z 18/02/19 Z 19:30 NIE WIDNIEJE NA STRONIE TVP VOD. NIE MA TEŻ NA TUBIE. ZAPADŁ SIE POD ZIEMIĘ.

  MOŻE KTOŚ TO NAGRAŁ?

  POZDRAWIAM SERDECZNIE

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest chwilowo niemożliwe.