gru 242016
 

Dziś wigilia świąt Bożego Narodzenia i choć nie miałem nigdy ambicji, by pisać w ten dzień coś wyjątkowego, postanowiłem to zmienić. Powodem jest kilka awantur, w które wdałem się ostatnio z przedstawicielami tak zwanej lewicy. W obu przypadkach byłem z miejsca na przegranej pozycji, bo ludzie, z którymi dyskutowałem dysponowali pewnymi charyzmatami, które były tak skonstruowane, że można by je nazwać charyzmatami a rebours. Wśród nich na pierwsze miejsce wysuwała się logika. Ja oczywiście byłem w swoich wywodach nielogiczny, oni zaś na odwrót. Ja, jako przedstawiciel prawicy byłem matołkiem, oni zaś byli ludźmi myślącymi. Próby wyjaśnienia tego nieporozumienia na gruncie dostępnym akurat obu stronom, czyli na gruncie prostej logiki zdań oznajmujących w ogóle nie wchodziło w grę. Interlokutorzy moi bowiem przestawali rozumieć o co chodzi, kiedy próbowałem przenieść dyskusję w takie właśnie rejony. Inna bowiem nie ma sensu. Nie ma, bo przedmiot sporu jest zdefiniowany tak ogólnie, że w zasadzie każdy argument pro i contra pasuje. Dlatego trzeba przeprowadzić prosty sprawdzian, który wszystko wyjaśnia – czy potrafisz bracie napisać zdanie, które ma podmiot orzeczenie oraz inne ważne części i nie zawiera konstrukcji typu „z zabetonowania nie jesteś w stanie przyjąć do myślenia”, prosty sprawdzian, który wyjaśnia wszystko od razu. Tak się składa, że pojawiający się na moim profilu fejsbukowym przedstawiciele oświeconej lewicy nie potrafią zdać takiego egzaminu.

Powody są raczej łatwe do wyjaśnienia, oni ze wszystkich sił, chcą stać po tej stronie, gdzie stoi prawda, dobro i piękno. W ich ocenie zaś wszystko to znajduje się tam, gdzie w ich pokoju jest telewizor. Przemożna chęć zgadzania się z telewizorem przeważa w umysłach i czyni ich lepszymi z założenia. Skoro mają nie tylko poglądy, ale również przymus ich wygłaszania, pozostaje im już tylko znaleźć osoby, które stanowiłyby audytorium, a żeby zabawa była naprawdę dobra osoby te muszą być jeszcze z założenia słabsze i gorsze. No i telewizor takie osoby wskazuje. My nimi jesteśmy. Jesteśmy nielogiczni, mamy głupie nawyki i wierzymy w rzeczy, które nie znajdują racjonalnego potwierdzenia. Ot choćby w to całe Boże Narodzenie.

Przez to wszystko, co reprezentujemy, co jest naszym udziałem zarówno w sieci, jak i w życiu, nigdy nie awansujemy wyżej, nigdy nie osiągniemy statusu człowieka myślącego. Któż to taki, ten myślący? Ja się długo zastanawiałem, jak to określić stosując kryteria proponowane przez lewicę. Myślałem, myślałem i wymyśliłem…myślący to po prostu pogodzony z losem. Jeśli ktoś siedzi w korporacyjnej pułapce, a jego jedyną rozrywką jest wódka i skakanie na bungie dwa razy do roku, nie może opisywać swojej sytuacji inaczej, jak tylko w kategoriach wybraństwa. Nie może, bo jeśli to zrobi stanie po tej samej stronie co matołki. Stąd mam czasem pewne obawy o nasze, jakby to rzec, zbiorowe bezpieczeństwo, jeśli bowiem ci wszyscy wybrani, logicznie myślący ludzie, dostaną z telewizora komunikat, że trzeba zrobić z nami porządek, nie będą mieli wahań. Szczególnie jeśli się policzą i okaże się, że jest ich dużo więcej niż nas. Na razie liczenie idzie im kiepsko, stąd pewnie ta nadaktywność w sieci, na profilach takich jak mój. Skąd oni się tam biorą nie wiem, dlaczego przychodzą, też nie rozumiem. No, ale fakt pozostaje faktem – są.

Myślę więc, że w miarę naszych, skromnych przecież możliwości, nie powinniśmy ustawać w trudzie i za każdym razem okazywać naszym braciom tyle serca ile tylko możemy. Ponieważ jednak okazywanie serca nie polega na demonstrowaniu li tylko pewnego rodzaju łagodności zwanej czasem maślaną, winniśmy traktować ich z surowością i powagą, tak, by choć jeden na tysiąc przejrzał i zmienił się trochę. To niełatwe…no striemitsa nada…jak mawiają bracia Słowianie…

A tak poza tym to życzę wszystkim wielu Bożych Błogosławieństw, spokoju i zdrowia, oraz nieustającej pogody ducha.

Gabriel Maciejewski – coryllus

  63 komentarze do “Logika i charyzmaty”

 1. Dobrych, błogosławionych Świąt dla Ciebie i bliskich.
  :).

  .

 2. Również życzę radosnych Świąt Bożego Narodzenia!
  Z logiką lewactwa ciężko wygrać. Kiedyś ktoś przyrownal to do gry w szachy z gołębiem, który na koniec i tak wszystko porozwala i jeszcze nawali. I tak to jest.
  Trochę zmieniając temat… Min Morawiecki porównał Polskę do Scrooge’a…strach się bać…

 3. Prawdy, dobra i piękna. Na Boże Narodzenie

  Logika u lewaków? Moim ulubionym zajęciem jest delikatne zabieranie im klepki którą chcą mnie okładać i spuszczanie im nią łomotu

 4. Po co gadać z lewakami przed wigilijną północą? A nawet po północy nic mądrego nie powiedzą, bo ich „ludzki głos” to nagrana taśma 🙂 Wesołych, zdrowych świąt!

 5. Ktoś ostatnio podesłał mi sms-a z pytaniem: „Czy podoba mi się ta szopka”. Chodziło o te awantury w sejmie. Odpowiedziałem, że najbardziej osiołki i pasterze.

  Jak nie surowo i poważnie, to przynajmniej w nawiązaniu do tradycji….

 6. Wesołych i błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia, niech święta te trwają przez cały czas, Panu Gabrielowi z Rodziną oraz Wam, Drodzy Komentatorzy! Amen!

 7. Lewactwo to trwale uszkodzony mozg.To choroba umyslowa,a te trudno skutecznie wyleczyc.Modlitwa za lewakow z pewnoscia nie zaszkodzi.Zycze wszystkim Wesolch i Blogoslawioych Swiat Bozego Narodzenia!

 8. Pokój i Boże Błogosławieństwo dla Pana i Pana bliskich oraz dla wszystkich uczestników bloga. Jestem pod wrażeniem elegancji stylu Pańskiego wpisu.

 9. A surowosc nieustepliwosc w traktowaniu lewactwa jak najbardziej wskazana:)

 10. Panie Gabrielu, radosnych Świąt Narodzenia Pańskiego i mnóstwo łask Bożych w kolejnym roku, także dla szanownych Komentatorów.
  P.S. W Rydze tak ciemno (a jest prawie południe), że książki nawet przy oknie nie można czytać.

 11. „Lewactwo to trwale uszkodzony mozg.To choroba umyslowa” – raczej nie, bo wtedy i winy by nie było. Może raczej: lewactwo to notoryczna deprawacja rozumu swojego i innych.
  Radosnych Świąt Bożego Narodzenia!

 12. Życzę Panu i wszystkim Komentatorom błogosławieństwa, miłości i łaski Jezusa
  przychodzącego w codzienność życia i tak ważnej misji.
  A także radości, nadziei, mocy i głębokiego pokoju serca płynącego ze spotkań
  z Nowonarodzonym Zbawicielem.
  Irena

 13. Życzę wszystkim radosnego świętowania narodzin pana Jezusa. Dla zagubionych owieczek w sejmie dodatkowo ciepłej wody w kranie.

 14. Ja też życzę wszystkim! Z całego serca.

 15. Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia dla Gospodarza i użytkowników forum!

 16. Zaglądając z ciekawości na poszczególne stacje telewizyjne które od kilku dni apelują o zgodę i spokój…
  Na TVN komedia. Żałoba i migawki z ostatnich wydarzeń a do tego życzenia świąteczne. Ale oni obchodzą choinkę więc nie byłem zdziwiony hipokryzją.
  Na TVPinfo tragedia. Karnowski uprasza zaproszonych do programu gości o poszukiwanie tego co łączy (bo dziś ten dzień), po czym puszcza migawki z ostatnich wydarzeń i z uśmieszkiem zaczyna tę samą co na TVNie paranoję (tylko z innej mańki). Oni obchodzą podobno coś więcej jak choinkę, tymczasem hipokryzja bije po oczach i uszach aż twarz wykrzywia.
  Na koniec dramat. Szukam czegoś normalnego i trafiam na Trwam… akurat na migawki z ostatnich wydarzeń i satysfakcję że PISowi rośnie.
  Polsatu już nie sprawdzałem…
  NIKT nie potrafił zamilknąć choć na ten jeden dzień. I choć ciśnie się na usta „adekwatny” komentarz to go nie będzie, bo musiałbym być złośliwy i posłużyć się odwróconą logiką o której pisze gospodarz, a to prosta droga do obudzenia w sobie pogardy i skoncentrowania uwagi na patologii. A dziś uwaga należy się komu innemu. Przyjdź Panie Jezu!

  „…Wszak Tyś jest niezmierzone dobro.
  Którego nie wyrażą słowa.
  Więc mnie od nienawiści obroń.
  I od pogardy mnie zachowaj…”

  Z okazji świąt Bożego Narodzenia życzę wszystkim dziecięcej ufności w… i rodzicielskiej odpowiedzialności za… miłość z którą Jezus przychodzi do każdego człowieka… na której wzajemność czeka… nie tylko od święta. I zostawiam coś do wyciszenia.

  Marcin Gajda „Najcichsza obecności”
  https://www.youtube.com/watch?v=Xcg3vLkBRm8

  PS… Upraszam o nie odnoszenie się do pierwszej części mojego wpisu… Życzenia przyjmuję w każdej ilości 🙂

 17. Ta epidemia którą opisujesz wynika z żądzy odnoszenia własnego wybraństwa wobec dziczy co to i wierzy w Zbawiciela i wierzy, że człowiek posiada wolna wolę, etc.
  Oni gdzieś swoja nienawiść muszą lokować i po najniższej cenie. Ad dostrzeżenia problemu logiki zero-jedynkowej [prawda-fałsz] przypomnę konfrontację [wspominałem onegdaj] na sali sądowej: sędzia z wyrzutem „a bo Pan po logikę stosuje…’ i takie wyrzuty są wyrazem obłąkania/opętania duzej częsci populacji, a nich ich ….;
  Wszystkiego dobrego na Święta Bożego Narodzenia i wielu uciech w 2017r. – przeżyjemy to pewne.
  Szary sos zrobiłem.

 18. żadnej zgody i żadnych kompromisów, po prostu wskazanie dla nich ręką kierunku i krótkie słowo won

 19. Odys, to nie pogarda lecz rozsądek

 20. Jesteście:). Myślałam, że dziś tu będzie pusto:).

  Błogosławionych Świąt – Wszystkim.

  Podnieś rękę, Boże Dziecię….

  .

 21. Wszystkim Nam Zdrowych, Pogodnych i Błogosławionych Świąt!

 22. Zabiegani i zatroskani zatrzymajmy się na chwilę i przeżyjmy głęboko narodziny Jezusa. On napełnia świat pokojem i radością.

  Wszystkiego najlepszego dla Gospodarza, komentatorów i czytelników bloga. Serdeczne życzenia Błogosławieństwa Bożego, pokoju w sercu, w kraju i na świecie ode mnie, Rozalii.

  Blisko, coraz bliżej.
  https://wobroniewiaryitradycji.files.wordpress.com/2016/12/oczekiwanie1.jpg

 23. Wielu, wielu radości z Bożego Narodzenia.
  Drogi Coryllusie, cała prawda o lewactwie sprowadza się do kłamstwa o socjalizmie w jednym kraju. To się nie może udać, taki stan umysłu czy organizacji państwa nie ostoi się w pojedynkę. Wszystko dookoła musi być takie same bo dysonans rozwali jedno i drugie.

 24. Życzę Autorowi oraz Czytelnikom dobrych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia.

 25. Życzę gospodarzowi i nam czytelnikom, Błogosławionych Świat Bożego Narodzenia, dużo zdrowia i wytrwałości w dążeniu do prawdy.

 26. Podnieś rękę ,Boże Dziecię.błogosław ojczyznę miłą.

  A wszystkim życzę dużo wiary i wszystkiego dobrego które z niej wynika.

 27. Ja mam nadzieje wielka, ze zaraz po swietach dobra zmiana i nasz rzad, ktory ciagle jest
  legalnym i demokratycznym rzadem, z wiekszosciowa legitymizacja, z poparciem narodu
  zrobi porzadek z ta rozwydrzona i bezkarna, gorszaca hucpa w Sejmie…

  … ta cholota, ktora jest tam w Sejmie ma olbrzymie szczescie, ze rzad i ogolnie wladza
  tak sie z nimi „cacka”… licze na szybkie i sprawne zakonczenie tego show dla idiotow, bo to
  juz jest po prostu… przegiecie i przesada!

  Pamietam jak we Francji byla usuwana „dzungla” w Calais… miasteczko emigrantow
  w 19 Paryzu… w ruch szly paly policyjne… gaz… armatki wodne… i nikt nie wzruszal sie, ze
  to listopad… ze zimno! Nie bylo wsparcia „organizacji humanitarnych”, nie bylo protestow,
  nie bylo TV… mysle, ze w naszym przypadku nie ma potrzeby uzycia az tak „drastycznych”
  srodkow… wystarczy stanowcza, prawna mediacja… ewentualnie wziecie… „pod pachy”…

  … i oczywiscie wszystkich „delikwentow” pociagniecie do odpowiedzialnosci karnej… na
  poczatek pozbawienie diet poselskich !!!

 28. Absolutnie sie z Toba zgadzam… szczegolnie w przeddzien bozego narodzenia…
  zero kompromisow… i wszelkiej lobuzerii politycznej „do widzenia”!

  Tak… tego wymaga rozsadek i odpowiedzialnosc za siebie i innych!

  Wesolych Swiat Bozego Narodzenia, Qwerty… zdrowia, wiary, nadziei, milosci
  Tobie i rodzince,

 29. Byłem niedawno na spotkaniu na którym bardzo sympatyczna i na pewno inteligenta pani dyrektor (nie ważne czego ale chodzi o to, że pani na stanowisku), że Kaczyński to taki Hitler. Mówiła poważnie.

 30. Myślisz, że wypada im życzyć spełnienia marzeń o tym Hitlerze, czy niespełnienia….
  Przecież tak, czy inaczej będą nieszczęśliwi…

 31. Dla Gospodarza tego forum najlepsze zyczenia przede wszystkim zdrowia i realizacji wszelkich
  planow, wspanialych wpisow na przyszly Nowy Rok…

  … dla Jego rodziny, Komentatorow i wszystkich anonimowych czytelnikow tego szczegolnego
  i wyjatkowego think-thank’a, gdziekolwiek sa w Ojczyznie i na swiecie zycze pieknych, rodzinnych
  Swiat Bozego Narodzenia… blogoslawienstwa we wszystkich poczynaniach bozej dzieciny.

 32. Wesołych, Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia .

  https://youtu.be/RqU00XhhRfk

 33. No to wypada im życzyć ogólnie szczęścia. Jak już się jest szczęśliwym to czego można chcieć więcej?

 34. Pogodnych Swiat Bozego Narodzenia dla cale Pana Rodziny!

 35. Wiele lat temu jeden taki nielubiany stwierdził, że lewak to jest ogniwo pośrednie między człowiekiem a małpą, więc żadna dyskusja nie ma sensu,ich najlepiej jest izolować, a jak się nie da to strzelać.
  Z okazji świąt życzę każdemu tu z osobną wszystkiego co dla niego najlepsze w osiągnięciu Królestwa Bożego,jak będzie boleć,to wytrwania, pokory i cierpliwości.

 36. Wesołych Świąt narodzenia Pańskiego, życzę Wam wszystkim i rodzinom!

 37. Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia Gospodarzowi, Dyskutantom oraz Rodzinom.

 38. Życząc Ci spokojnych Świąt i smacznej Wigilii cieszę się że są ludzie o podobnych przekonaniach dziękuję za ten rok miły w komentarzach

 39. Wszystkim odwiedzjącym bloga i Gospodarzowi życzę Błogosławięństwa Bożego

 40. ale ich szczęście jest naszym nieszczęściem

 41. Ach! Ja też dopiszę się z życzeniami Błogosławieństwa Bożego.

 42. Wszyscy siedzimy na tej samej gałęzi. Moim zdaniem.

 43. Odys
  te wszystkie stacje telewizyjne startują w konkursie na najbardziej obiektywną – i ten sposób opisywania rzeczywistości uważają za profesjonalny i właściwy.
  Nalepszego!

 44. Spokojnych Świąt Narodzenia Pańskiego dla Wszystkich komentujących i Naszego Gospodarza

 45. I vice versa… tez bardzo sie ciesze, ze jest takie wspaniale miejsce w necie… i ze jest tylu,tylu ludzi podobnie myslacych, podobnie czujacych… i zapewne bedzie ich przybywalo…

  … ciesze sie i dziekuje Tobie i wszystkim innym Komentatorom
  za ten miniony, kolejny, cudowny rok… za wspaniale przemyslenia,
  za ubogacenie sie…

  … a liczac na nastepny wcale nie gorszy wspolny rok… zycze Tobie,
  Gospodarzowi i wszystkim dzis nas czytajacych… nadzwyczajnej
  Pasterki.

 46. Spokojnych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia oraz wszystkiego najlepszego dla gospodarza i komentujących.

 47. Radosnych, spokojnych, pełnych ciepła i nadziei Świąt Bożego Narodzenia dla gospodarza i wszystkich czytelników i komentatorów.
  Bóg się rodzi, moc truchleje…

 48. Wszystkiego najlepszego na Święta Bożego Narodzenia!

 49. Z okazji Bożego Narodzenia, bożej opieki dla czytelników nn. strony.

 50. Bog sie rodzi. Niech wiec wszystko truchleje.. bo wiecej bojazni Bozej nam = swiatu trzeba.

  Wesolych Swiat dla wszystkich 🙂

 51. Panie kochany, zdrowia życzę. Niech to lewactwo nie ogłupi do końca, a Pan może nawet i z tarczą wyjdziesz z tego pobojowiska oszołomów. Rozwijaj się, coryllus, buduj swoje imperium, dorabiaj się. Obyś wydał morze kolejnych tomów i tomików, zklikał niejedną klawiaturę w pierony, a i grono czytelników się potęgowało. A jak już się siłą rzeczy dorobisz, mam nadzieję, że z grupą jakiś podobnych nielogicznych waligórów prawicy otworzycie ten uniwersytet, o którym Grzegorz Braun kilkukrotnie nawijał. Piszę to z nadzieją, gdyż syn mi w drodze idzie i chciałbym go w przyszłości do jakiś nielogicznych pańciów po nauki wysłać. Tak więc, tot slot: zdrowia, siły, Bożej opatrzności. Wesołych Świąt.

 52. Z doskoku; życzę aby spotkanie pokrewnych dusz nie ograniczało się do tego blogu i osoby szermujące Hitlerem, czy usunięciem z Wawelu straciły przyzwolenie na publiczne głoszenie takich sądów.

 53. W tradycji ustnej mowa np. o gałęzi na której się siedzi i o głupocie osób które z piłą w ręku zabrały się ostro do roboty. Gdy opadnie kurzawa podniecenia i przeminie rok 5777 ogarniemy czyje gniazdo jakie …

 54. Życzę autorowi i wszystkim czytelnikom wielu radosnych chwil w Święta Bożego narodzenia oraz w nadchodzącym roku oraz zdrowia i wielu łask Bożych

 55. Christus natus est nobis :venite adoramus
  sacerdoshyacinthus.com/2013/12/24/christus-natus-est-nobis-venite-adoremus/

 56. Radosnych, błogosławionych i rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia życzę Panu i Pańskiej rodzinie.

 57. Rycerzu, wystarczy tego rodzaju swiateczne przeslanie. Krotko i zwiezle, az sie milo na sercu robi.

  https://www.youtube.com/watch?v=1OsbvAiX5X4

 58. Doskonale… krotko, zwiezle i na temat.

 59. Msze Święte Wszechczasów w okresie Bożego Narodzenia w Polsce i dla Polonii

  24 grudnia Wigilia (obowiązuje Post Ścisły)

  Msza Św. w Oratorium Kaplicy NMP Królowej Polski w Krakowie, ul. Józefa Sarego 18/2, o godz. 7.20

  25 grudnia Boże Narodzenie

  Pasterka o godz. 0.00

  Msza Św. o świtaniu o godz. 8.00

  Suma o godz. 10.00

  26 grudnia Św. Szczepana — Pierwszego Męczennika

  Msza Św. w Oratorium w Krakowie o godz. 10.00

  Msza Św. w Oratorium Św. Jana Apostoła i Ewangelisty we Wrocławiu, ul. Drohobycka 34/1, o godz. 17.00

  http://www.legitymizm.org/ogloszenie-msze-boze-narodzenie-2016
  http://www.ecclesia.luxvera.org/Directory-USA.html
  http://www.ecclesia.luxvera.org/Directory-World.html

  Wymawiając rodzenie, usuńmy precz wszystko ziemskie, a z bojaźnią i drżeniem zaglądając w tę głębię Pańską, starajmy się, ile z nas jest, uduchownić siebie w tych świętych i szczytnych rozważaniach. W rodzeniu się ludzkim trwa następstwo, tu nie ma żadnego następstwa. Zawsze był Syn, nie było takiej wieczności, w której by nie był, bo rodzenie oznacza tylko, że Syn Boży nie jest stworzony, ale z głębi istności Ojca został zrodzony. W żywych stworzeniach ojcowstwo jest przywiązane do pełności czasu, wzrostu i potrzebnej doskonałości. Jakoż ludziom jest rzeczą właściwą rodzić się w następstwie czasu, z przyczyny ich stworzonej i niedoskonałej natury, która się czasem rozwija, doskonali i dojrzewa; ale Syn Boży jest współwieczny Ojcu, bo natura Boska jest zawsze doskonała. Najwyższa doskonałość nie przechodzi ze stanu niepłodności do stanu płodności, ale od razu wszystko w sobie mieści, tak jako płomień od razu wydaje z siebie naturalne światło i ciepło, nie przechodzi ze stanu zimnego do gorąca, lecz te własności rodzi natychmiast z pojawieniem się swoim. Doskonała istność Boga Ojca nie ma w sobie żadnego postępu, a przeto Syn musi być współczesny i nie mieć równie z Nim początku. Istność Ojca nie mogła się doskonalić przeciągiem wieczności, bo zawsze w jeden i ten sam sposób była, jest i będzie: nic się w Niej nigdy nie zmieniło, nic Jej nigdy ani przybyło, ani ubyło; stąd Ojciec bez początku jest zawsze Ojcem, a Syn bez początku jest zawsze Synem. Niepodobna przypuścić następstwa w rodzeniu przedwiecznym bez jawnego wywrócenia najprostszych i najpierwszych wyobrażeń o Bóstwie. Jeśliby w upływie wieczności Bóg stał się Ojcem, już tym samym nie byłby wiecznie niezmiennym w swej Istocie, bo przeszedłby z Boga jedno-osobistego na Boga-Ojca, a to nowe ojcowstwo byłoby rozwinięciem Jego doskonałości i dojrzałości, co wbrew sprzeciwia się nawet ludzkiemu rozumowi, który nie pojmując tajemnicy, pojmuje jednak doskonale, że Bóg jest bez początku, że trwa bez końca w jednym i niezmiennym stanie doskonałości.

  http://ultramontes.pl/holowinski_2.htm

  Na Uroczystość Bożego Narodzenia

  KAZANIE

  O trzech stopniach, po których ku nam zstąpił Syn Boży, stawszy się człowiekiem (1)

  KS. ZYGMUNT GOLIAN

  –––––––

  Wstęp: Przyszedł do nas Bóg jako dziecię, uwinięte w pieluszki. Po to przyszedł, aby nas podnieść, przybrał na się nędze ludzkie. Wziął na się 1. Naturę ludzką, aby ją ubóstwić. 2. Cierpienia i śmierć, aby je pokonać i w rozkosz zamienić. 3. Ubóstwo, aby je osłodzić.

  I. Część: 1. Przez grzech przedział między Bogiem a człowiekiem nieskończony. 2. Pan nachylając się ku ziemi przez wcielenie, wyrównał ten przedział. 3. Skutkiem grzechu zamieszanie i trwoga, więc Chrystus pokój przynosi. 4. Pokój ten nie wszystkim daje, ale tylko ludziom dobrej woli.

  II. Część: 1. Przyjął na się Chrystus wszystkie słabości ludzkie, stąd okazując Bóstwo okazuje człowieczeństwo, gdzie okazuje człowieczeństwo, dowodzi Bóstwa. 2. Wielbić nam trzeba to pomieszanie Bóstwa z człowieczeństwem i człowieczeństwa z Bóstwem. 3. On w cierpieniach pociechą, bo dla nas je na siebie przyjął.

  III. Część: 1. Bóg zniża się do człowieka, jego nędze przyjmując. 2. Człowiek w swej nędzy z Bogiem się równa. 3. Skutkiem pychy rozliczne cierpienia, które się stały udziałem człowieka. 4. Nędze te zostawił Bóg jako sieci, by nas chwytać do królestwa swego, my stroniąc od nich, uciekamy od królestwa niebieskiego.

  Domówienie. Jezus bez nas samotny a my bez Jezusa. – On czeka na nas ze skarbami swymi.

  http://ultramontes.pl/Golian_5.htm

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest chwilowo niemożliwe.