maj 052015
 

Omawialiśmy wczoraj jedną z najbardziej ponurych i fałszywych figur polskich mediów, byłego dyrektora liceum Bednarska – Jana Wróbla. Pan ów od samego początku swojej kariery zaskakiwał tym, że nosił muszki. Ja znam chyba ze sześć osób, które wpadły na ten sam pomysł, w tym samym czasie co Wróbel, ale kariery podobnej jemu nie zrobiły. Coś jednak łączy tych ludzi i nie chodzi tylko o upodobanie do noszenia muchy. Łączy ich przekonanie, że jak założą muchę to zyskają w oczach obserwatorów i będą mieli bardziej wyrazistą osobowość. Dokładnie tak. Ludzie pozbawieni jednej oryginalnej myśli byli przekonani – w dodatku mieli rację – że jak założą muchę, wszyscy będą uważali, że oni mają wyraziste poglądy. No i są oryginalni przy tym, to jasne. Mamy bowiem w kraju wypracowane standardy oryginalności, które wystrugał nam pracowicie pan Janusz Korwin Mikke, a reszta tylko za nim powtarza. Charakterystyczny był także oczywiście cynizm tych osób, którym nie chciało się ani myśleć, ani pracować, ani nawet przeżywać niczego z właściwą ludziom młodym intensywnością. Oni sądzili, że wystarczy mucha. Do muchy w pakiecie dołączony jest zestaw poglądów, określanych jako konserwatywne.
Zanim przejdę do ich omówienia chciałbym tylko wspomnieć, że pomysł z muchą jest wtórny. Tak naprawdę pierwszą hucpę związaną z modą męską jako wyznacznikiem poglądów wyreżyserował Wojciech Siemion. Nie wiem czy go pamiętacie, bo już nie żyje. Zginął w wypadku samochodowym. Pan Siemion, syna nauczycieli z Krzczonowa pod Lublinem, przez całe życie udawał małorolnego chłopa, który nadludzkim wysiłkiem woli zrobił karierę i został aktorem. Na dowód swojego chłopskiego pochodzenia i tradycyjnych poglądów wiejskich nosił Siemion pod szyją czerwoną aksamitkę. Najpierw ludzie się z tego podśmiewali, ale z czasem zaczęli traktować go z szacunkiem i słuchali jego słów z uwagą. Choć przecież Wojciech Siemion ani na moment nie zmienił treści swoich wypowiedzi, były to takie same płaskie, czerwone agitki, jak w początkach jego kariery. Do końca opowiadał, że kultura polska wszystko zawdzięcza wsi i ludowi, a czasem mówił jeszcze gorsze rzeczy. Wojciech Siemion był komunistą z przekonania, ideowcem, ale nie gardził też przywilejami i pieniędzmi. No i miał aksamitkę, która wywoływała w ludziach refleksje i podziw. Nie każdy bowiem – takie opinie słyszałem – ma taką odwagę, by w dzisiejszym świecie nosić aksamitkę.
Z muchą jest podobnie. Nie każdy ma odwagę nosić muchę, a jeśli już ktoś ją założy trzeba go słuchać z uwagą, bo może ma coś ciekawego do powiedzenia. Posiadacze, albo, że się tak wyrażę nosiciele much, odbierają w biurze centralnego cybernetyka pakiet z poglądami, jednoznacznie konserwatywnymi. Siemion swoje poglądy odebrał w innym okienku i on nawet nie stał przy tych wszystkich konserwatystach z muchami, co nie znaczy, że się czymś w praktyce od nich różnił.
Wczoraj jeden z komentatorów powiedział mi, że on czytał kiedyś Wróbla i podobały mu się jego poglądy. I to jest właśnie clou naszej biedy – poglądy. Poglądy konserwatywne dotyczą wszystkich absolutnie dziedzin aktywności ludzkiej, ale ich nośnik czyli posiadacz muchy zawsze jest tak sprofilowany, żeby w ani jednym punkcie nie potwierdzać ich słuszności. Tak więc kurwiarze opowiadają o zaletach życia domowego, złodzieje o poszanowaniu własności, a kanciarze-zawodowcy o umowach dżentelmeńskich. To musi tak wyglądać, bo misją głosicieli jest odwrócenie uwagi od rzeczy istotnych.
Kiedyś, gdy byliśmy dziećmi wszyscy wiedzieli jaki jest test na rzetelność kolegów z podwórka, co dużo opowiadają i mają zawsze ostatnie słowo. Trzeba było iść do takiego, do domu i powiedzieć – pokaż zabawki. Po demonstracji wszystko było jasne. Pokaż mi swoje zabawki, a powiem ci kim jesteś. Ten zdrowy instynkt przemija z wiekiem i zamiast zabawek ważne są poglądy. Te zaś – jak nadmieniłem – odbiera się w pakietach.
Poglądy Wróbla są niezmiennie konserwatywne, podobnie jest z poglądami Ziemkiewicza i Korwina. To są wszystko szczerzy konserwatyści, co ani na milimetr od swoich poglądów nie odstąpią, no chyba, że na horyzoncie pojawi się jakaś sympatyczna pani gotowa za niedużą cenę odstąpić im coś ze swych wdzięków. Wtedy konserwatyzm się wyłącza i włącza się machismo. Jednym to wychodzi lepiej, a innym gorzej, ale – zwróćcie uwagę – jest to element konieczny, by podkreślić malowniczość osobowości posiadacza muchy.
Wróćmy jednak do poglądów. One są w Polsce szyte na miarę. Zostały skrojone tuż po roku 1989, wtedy powstała ta masa różnych partii, których członkowie od razu zaczęli udawać kogoś im w istocie nie byli. Zboczeńcy konserwatystów, pajace liberałów, durnie myślicieli, złodzieje moralistów. Ludzie zaś, wychowani w siermiędze komunizmu sądzili, że tak po prostu wygląda prawdziwy świat, prawdziwe życie, które przyszło do nas z zachodu i brali w tym cyrku żywy udział. No i biorą do dziś. Stąd oceniają różnych aktywistów sekt wszelakich po poglądach właśnie. A ja to będę głosował na tego, bo on ma podobne poglądy, a ja na tamtego, bo on ma z kolei trochę inne poglądy. Ja zaś nie pójdę głosować, bo nie widzę nikogo, kto miałby poglądy podobne do moich. A jakie ty masz Kaziu poglądy? Konserwatywne. O kurcze, naprawdę?! A gdzie twoja mucha? Żona zabrania mi nosić, bo się boi, że dziewczyny będą na mnie za bardzo lecieć i mruczeć przy tym.
I tak się to kręci….Nie ma na to siły Kochani. To jest nie do zwalczenia. Dowodem zaś na prawdziwość moich słów jest zawrotna kariera Kukiza, który w oczach niektórych już prawie został prezydentem i sojusznikiem Kaczyńskiego w parlamencie. Zaleczony, ciężki alkoholik, muzykant z remizy, człowiek którego kariera rozpoczęła się z łaski ludowego wojska polskiego. Ale to wszystko nic, najważniejsze, że ma on poglądy i poglądy te są słuszne, że trafiają we właściwe struny, że właśnie o taką Polskę trzeba walczyć, taką jaką sobie wymarzył Kukiz.
Cechą charakterystyczną poglądów jest to, że nie są one w ani jednym punkcie kompatybilne z rzeczywistością. Przekonujemy się o tym kiedy zaczynamy robić coś naprawdę, a nie tylko o tym opowiadać. Dotyczy ta prawidłowość nie tylko poglądów, ale także każdej serio prowadzonej działalności. Kiedy zaczynamy coś robić naprawdę to tak, jakbyśmy kupowali sobie za ciężkie pieniądze bardzo dobre zabawki, które potem możemy pokazywać kolegom. Tak więc stary, dziecinny test pozostaje nadal w mocy. Piewcom poglądów, posiadaczom takowych, gawędziarzom rozmaitym co kokietują muszką, aksamitką, krawatem w węzeł oksfordzki zadzierzgniętym, mówię wprost – pokażcie zabawki chłopaki. Pokażcie co tam kisicie w pudłach pod łóżkiem, czy to się nadaje do jakiejkolwiek konfrontacji, czy tylko do śmieci. Czy sami coś zrobiliście, czy może coś wam tam matka z papieru powycinała i teraz chcecie tym szpanować. No już….nie ma co czekać.
Poglądy, nawet te konserwatywne są wynalazkiem ustroju demokratycznego czyli władzy tajnej. W czasie kiedy rządziła władza święta, nie było mowy o czymś tak idiotycznym jak poglądy, każdy zajmował się konkretami, czyli zabawkami. Nie było poglądów, były osoby, które można było popierać albo zwalczać – ręką i gębą – jak powiedział pewien gość. Dziś osoby i zasoby nie mają żadnego znaczenia, bo do jednych nie ma bezpośredniego dostępu, a drugie zostały rozkradzione. Pozostają więc poglądy. A te produkuje się w laboratoriach cybernetycznych. Ktoś powie, że ta interpretacja jest powierzchowna, a są takie poglądy, które zalegają głęboko w sercach i umysłach, niczym pokłady antracytu. Może i są, ale potęga iluzji dociera do nich z łatwością. Jeśli nie wierzycie popatrzcie na pierwszego człowieka, który w widowiskowy sposób zdemaskował cybernetykę. Na hrabiego Jana Potockiego, autora książki „Rękopis znaleziony w Saragossie”. Jeśli komuś się zdaje, że to jest czcza zabawka, że to są właśnie owe manipulacje treścią, za którą nie kryje się nic, ten myli się głęboko. I właśnie wygłaszając te tezy daje dowód, że dał się złapać na głupstwo, na błystkę, jak jakiś śledź…
O cóż chodzi w tym wyjątkowym i wybitnym dziele? Mamy tam kapitana gwardii walońskiej Alfonsa van Vorden, który przeżywa – we śnie i na jawie – rozmaite przygody. One prowadzą go wprost ku granicy życia i śmierci, albo jak kto woli ku granicom poznania….Trutu tutu pęczek drutu….Lenno Vorden, które ten człowiek odziedziczył po ojcu, położone jest w Ardenach, te zaś szykuje się zająć król Francji i przez ów fakt zmienić się może poważnie sytuacja w całej Europie. Dobrze jest więc przechwycić ten majątek zawczasu. Każdy kto poważnie zajmował się handlem, albo choćby tylko grał w trzy karty wie, że gwarancją sukcesu jest zaaranżowanie całych, czasem bardzo złożonych sytuacji, które w oczach klienta wyglądać mają na przypadkowe. I tak jest również w tej książce. Mamy tam poważną ekipę graczy, którzy przed oczami zdumionego dziedzica kawałka ardeńskiego lasu, odgrywają rozmaite przedstawienia. Alfons najpierw dowiaduje się, że jest potomkiem Gomelezów, starożytnego rodu mauretańskiego wygnanego z Hiszpanii, mówi mu o tym szejk, stręczący dlań dwie dziewczyny, rzekomo ostatnie, żeńskie latorośle tegoż klanu. Hiszpan ma je zapłodnić i tym samym zapewnić ciągłość plemieniu.
Potem przed oczami zdumionego Alfonsa pojawia się stary pustelnik, który opowiada mu historię obłąkanego Paszeko, człowieka, co to nie panował nad swoimi instynktami i poprzez rozwiązłość stracił wszystko, także szacunek ludzki. Z jednej strony mamy więc radość życia i pogańskie rytuały, z drugiej siermięgę chrześcijańskiej pokuty. I trzeba być doprawdy ciężko doświadczonym konserwatywnymi poglądami człowiekiem, albo wielkim admiratorem literatury, by nie dostrzec, że zarówno szejk, jak i pustelnik to jest ciągle ten sam Żyd z Grenady, który chce przejąć zamek Vorden, za pomocą swoich córek, co to je Alfons zapłodnił, jemu zaś samemu pozostawić drogę wyjścia niekłopotliwą i prostą – klasztor. Jeśli zaś będzie się bronił zawsze znajdą się ludzie, którzy powieszą go na starej szubienicy braci Zota oskarżając wcześniej o rozbój albo herezję.
I to jest właśnie cybernetyka, jeśli ktoś by jak raz potrzebował zwięzłej i malowniczej jednocześnie definicji.

Na tym kończę na dziś i życzę miłej dyskusji o poglądach poszczególnych kandydatów. Zapraszam na stronę www.coryllus.pl, do sklepu FOTO MAG przy stacji metra Stokłosy i na debatę prezydencką w Opolu, która odbędzie się 7 maja, o 18.00, w sali braci Kowalczyków na terenie uniwersytetu.

Dołączam jeszcze trailer naszego nowego albumu i extra czołówkę ulubionego filmu Jana Wróbla, który – jak to posiadacz muszki – zupełnie nie ma pojęcia, o czym opowiada to dzieło.

  31 komentarzy do “Mucha i aksamitka czyli triumf pozorów”

 1. Nie da sie ukryc – barwna i niekonwencjonalna definicja cybernetyki. Ale chyba jednostronna – mozna jej przeciez uzyc nie tylko do manipulowania ludzmi ale tez do sterowania w ukladach automatycznych, protezach utraconych konczyn itp. W ukladach technicznych znakomite narzedzie modelowania i sterowania, w ukladach spolecznych – tez znakomite narzedzie modelowania i sterowania. Ja lubie cybernetyke techniczna, o spolecznej to i owo wiem. Tej pierwszej cybernetyki (technicznej) bede bronil, tej drugiej….. tez. Poznajmy ja aby wiedziec jak nie dawac soba manipulowac.

 2. My tu bez przerwy mówimy o cybernetyce społecznej, a nie tej drugiej, ci co czytają stale wiedzą o tym.

 3. Mucha nie siada 😉

 4. No jest to sztuka żeby osobie, która podpisała cały szereg ustaw wyraźnie szkodzących społeczeństwu – to społeczeństwo jeszcze wyrażało tyle poparcia ile wyraża. Osoba nawet nie musi przekonywać do swoich poglądów, nie musi uzasadniać dlaczego swoim podpisem opowiada się za złymi rozwiązaniami. Sztuka cybernetyki?

 5. Gdzie Kaczyński schował zabawki? Ale G.B. trochę ich ma…

 6. Wiem o tym. Ale skoro „oni” ja stosuja, bo jest to „technologia sprawowania wladzy”, to tym bardziej zainwestujmy w wiedze o niej. Ja mam pelna swiadomosc, ze w wymiarze spolecznym stosowanie metod cybernetyki moze byc, i bardzo czesto jest, nawet skrajnie nieetyczne, ale… Skoro jest tak skuteczna – co rowniez Panskie wypowiedzi potwierdzaja – to poznawajmy jej metody, zastosowania. Dzielmy sie wiedza jaj unikac pulapek nastawianych na nas. Cybernetyka jest jak karabin – moralnie obojetna. Dopiero jego (jej) zastosowanie nadaje naszym czynom wymiar moralny. Poznanie budowy i zasady dzialania oraz uzytkowania karabinu – „jak najbardziej zalecane”. Rozszerzmy „zalecenie” na metody sterowania…

 7. Ten Aksamitkowy Ludź z Ludu jeszcze za głębokiej komuny (1972) spełnił marzenie każdego polskiego chłopa – przejął dwór w Petrykozach (ostatni prawdziwi właściciele to Broel – Platerowie). Urządził tam muzeum – cepeliadę.
  Definicja cybernetyki społecznej w oparciu o „Rękopis…..” bezcenna.

 8. Co to znaczy lubi Pan cybernetyke techniczna? Bo ja pierwsze slysze o takiej dziedzinie, jest mechatronika, automatyka ale o cybernetyce nie slyszalem, czym to sie zajmuje?

 9. – dzień dobry
  – się okaże
  – latam dla Adama – podglądy potrzebuje
  – na podglądy za krótki jesteś, poglądy chyba ?
  – oo tak walnąłem się
  – z kim do klasy chodzisz ?
  – no z nią
  – dobra – masz tu konserwatywne, tu masz muchę, aaa zapominam bo to od niedawna mi dają – tu masz taka instrukcję „Jak mądrze patrzeć” – jeszcze nie przetłumaczone ale po ojcu język znasz nie ?
  – w domu tylko tak mówimy !
  – no zmykaj.

 10. Bardzo pięknie.

 11. Biedny ten redaktor, wygląda ze matki nie miał.

 12. Który?

 13. Pozwolę sobie wkleić linka w którym autor w humorystyczny sposób opisuje dyskutowane tu często tematy. http://niepoprawni.pl/blog/marcin-b-brixen/matrix-4

 14. Nie musi z nikim debatować, wie jakie są nastroje i potrzeby narodu. Przewidujący mąż stanu, rozumiejący rzeczywistość, określający wybór jego osoby jako najoczywistrzą oczywistość. Demokracja pełną gębą.

 15. Najogólniej sterowaniem w różnych układach (systemach) – technicznych (automatyka, inżynieria systemów – mechatronika), społecznych, ekonomicznych…
  Jest układ sterowany i regulator oddziałujący np. siłą, prądem, informacją aby układ sterowany zachował się tak, jak chce regulator (sternik, sterownik, dyrektor, polityk itd.). Ja zajmuję się najogólniej mówiąc informatyką – stąd techniczna. Napisałem to we wcześniejszym poście podając przykłady automatów czy protez (biocybernetyka).

 16. a to pudlo pod lozkiem pelne jest starawych cookies (czytaj kukis)…

 17. Szanowny Panie nie najogólniej tylko konkretnie, gdzie jest katedra cybernetyki na przykład, bo ja znam teorie sterowania, przetwarzanie sygnałów, teorie układów dynamicznych, a cybernetyka „techniczna” to tylko taki wynalazek żeby móc mówić, że Życie to nic takiego i maszyny mogą dorównać, zwierzętom i ludziom.

 18. Obecnie, dyskusje domowe ze znajomymi ,rodziną ,kolegami nie polegają na wymianie poglądów, a na wrzaskach ,kto kogo przekrzyczy .Np. żona mojego kolegi ,kobieta po kilku fakultetach ,już emerytka ,o specjalności pedagogika specjalna nienawidzi Kaczyńskiego od lat i na moje pytanie ,dlaczego?- zawsze ma tylko jedną odpowiedż:bo nie i już.Duda natomiast to wg.niej jest DAWNOWATY.Takie to mamy elity w tej III RP.

 19. Proszę obejrzeć ,warto : vod.gazetapolska.pl/9938-andrzej-duda-w-tv-republika

 20. List z zapytaniem o demografie zostal wyslany do kandydatow na ponizsze emaile:

  kwandrzejduda@gmail.com,

  sztab@magdalenaogorek.eu; pelnomocnik@magdalenaogorek.eu; e-wolontariat@magdalenaogorek.eu

  kontakt@ruchnarodowy.org; rzecznik.prasowy@onr.com.pl

  patryk.halaczkiewicz@kukiz.org; biuro@kukiz.org

  biuro.gb2015@gmail.com

  kontakt@konradberkowicz.pl; zuzanna@korwin-mikke.pl; magda.j.papierz@gmail.com

  Tresc listu wyslanego dzisiaj 05-05-2015 ponizej:

  Dzien dobry.

  Pytanie do kandydata:
  Dlaczego temat demografi Polski nie jest podejmowany w kampani wyborczej
  szanownego kandydata?

  Krótkie uzasadnienie do powyższego pytania:
  Znając zaangażowanie, zasługi oraz dobra wolę szanownego kandydata na
  prezydenta RP uprzejmie informuję że istnieje wysokie prawdopodobieństwo
  podjęcia w najbliższym czasie kolejnej już próby realizacji planu
  Reichsführer SS Heinricha Himlera o demograficznym zniszczeniu narodu
  polskiego nieraz przez ludzi udających”antyfaszystów”.
  Najlepiej udokumentowana jest polityka hitlerowskich Niemiec w wydanych
  Zeszytyach Oświęcimskich, nr 2, 1958 tzw. plan Himmlera, możemy tam
  poznać jej szczegóły. Niemcy raportowali sobie następująco: „Powinno
  być oczywiste, że polskiej kwestii nie można rozwiązać w ten sposób,
  że zlikwiduje się Polaków, podobnie jak Żydów. (… ) Celem
  niemieckiej polityki ludnościowej na rosyjskim terenie będzie musiało
  być sprowadzenie liczby urodzin do poziomu leżącego poniżej liczby
  niemieckiej (…). Na terenach tych musimy świadomie prowadzić negatywną
  politykę ludnościową, poprzez środki propagandowe należy stale wpajać
  w ludność myśl, jak szkodliwą rzeczą jest posiadanie wielu dzieci.
  (…) Powinna być prowadzona na wielką skalę propaganda środków
  zapobiegawczych. (…) Wszystkie środki, które służą ograniczaniu
  rozrodczości powinny być tolerowane albo popierane. (…) Homoseksualizm
  należy uznać za niekaralny. Przeciwko instytucjom i osobom, które
  trudnią się zawodowo spędzaniem płodu, nie powinny być wszczynane
  policyjne dochodzenia”.

  Pełen sympati Pana osoby i dzialanosci zwracam uwagę że próba wzięcia
  udziału w kolejnej próbie realizacji planu Himleramogłoby w
  przyszłości narazi Pana na poważne konsekwencje. Zbrodniarze
  posthitlerowscy będą tak samo ścigani gdyby się nawet poprzebierali za
  ”antfaszystów”.
  Choć w tym przypadku nazywanie ich antynazistami jest bardziej adekwatne
  jako że naziści popełniali te wszystkie okropne zbrodnie.
  Natomiast co do faszystów znany jest fakt że podczas II WS gen. Franco
  kazał wszystkim placówkom dyplomatycznym w europie wydawać paszporty
  hiszpańskie żydom sefardyjskim i w ten sposób faszystowska Hiszpania
  uratowała wielu Żydów. W 1942 roku w Madrycie wybudowali również dla
  tych uciekinierów synanoge…..

  Znając pański patriotyzm, ”antyfaszystowską”
  postawę liczę na to że Pan przeciwstawi się temu planu.
  Ostrzegam życzliwie że nawet nieświadome próby uczestnictwa w tych
  nazistowskich/neonazistowskich planach po pierwsze Naród zapamięta bo są
  w narodzie ludzie którzy takie rzeczy obserwują i zapamiętują a po
  drugie prędzej czy później te zbrodnie neozazistowskie będą surowo
  rozliczone tak jak rozliczano a i do dziś się rozlicza zbrodniazy
  hitlerowskich.

  Poniżej zamieszczam link do strony gdzie problem demografi zostały bardzo
  dobrze opisane:
  http://twx.bloog.pl/kat,528366,index.html

  a w załączniku kopia Zeszytów Oświęcimskich, nr 2, 1958.

 21. Partie konserwatywne były opozycją dla postępowych lub radykalnych. Głównymi zagadnieniami były rozwody, powszechne prawo wyborcze, szkoły katolickie. T. j. połowa XIX w. Teraz te realizujące program lóż nazywają się „wolności” „ludowe” „zielone” „demokratyczne”. W PRL-u nie było opozycji. Tzn. był nią naród bo w niego wymierzona była polityka frontu jedności. I naród się bronił lekceważąc zalecenia władz. I chyba nic się tu nie zmieniło. Naród się broni jak może przed tym co mu partie fundują. Naród jest bezbronny ale uparty. Uparcie stara się żyć normalnie. Komorowski powiedział że wielkim osiągnięciem jego i jego kolegów jest to że teraz można z Polski wyjechać. Dziękujemy …

 22. Mechatronika zresztą to nowa nazwa, moim zdaniem częściowo marketingowa, żeby nowe bandy studentów pozyskiwać.
  A to taka robotyka.
  Nowe pazłotko, nowi klienci.

 23. No biedny ten pół sierota, redaktor – pedagog co też był i dyrektorem (szkoły) i przemówienia pisał premierowi, no ten co mu mucha na grdyce siedzi. Ojca ma , wiemy ż e ojciec nawet zdążył do AK, redaktor -pedagog – dyrektor nawet wie gdzie się urodził a o mamie nic? A żona?

 24. Rozmowa Wydarzeń – Grzegorz Braun, Tomasz Kalita i Maria Małgorzata Janyska (05.05.2015 Polsat News)
  https://www.youtube.com/watch?v=FzNPYqBwLBg

 25. Mogę się zgodzić, u nas w sz-n to było tak, że mechatronika była na wydziale mechanicznym, a automatyka na elektrycznym co niosło za sobą pewne konsekwencje.

 26. Szanowny Panie, nie będziemy się rozdrabniać na katedry, ma Pan cały wydział, np. tu:
  http://strona.wcy.wat.edu.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=590&Itemid=194

 27. A w stolicy zrobili mechatronikę na Mechanice precyzyjnej.

 28. Obiektywnie prawda, medialnie były słabe momenty u GB.
  Użyłbym innych słów do tej samej treści.
  Szczególnie te media głównego ścieku. Zaczyna używać tak grypsów jak Michalkiewicz.
  Ludzie słabo rozumieją taka grypserę, choć być może opisowe tłumaczenie by zrozumieli.

 29. Odnosząc się do wczorajszej debaty kandydatów ,formuła tej debaty katastrofalna ,pod Bronisława zrobiona .Wszyscy kandydaci beznadziejni a Kukiz czytający z kartki ,100 razy gorszy nawet od tego Górskiego który wcielił się rolę króla europy, z podwarszawkowatego kabaretu analnego niepokoju.Braun słabiutki,jakiś zapowietrzony, Duda nerwowy ,troche się plątał bo za dużo chciał powiedzieć w tak krótkim czasie ,lepiej wypada w wywiadach tv.Młodzi zagłosują na Wilka,sprawiającego dobre wrażenie medialne i merytoryczne.

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest chwilowo niemożliwe.