lip 162019
 

https://prawygornyrog.pl/tv/2019/07/o-odzydzaniu-handlu/

Książki dostępne są na stronie https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/dzieje-handlu-zydowskiego-na-ziemiach-polskich-tom-ii/

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/dzieje-handlu-zydowskiego-na-ziemiach-polskich/

  7 komentarzy do “O odżydzaniu handlu w Polsce”

 1. Gram ostatnio z Żydem w bilarda – opowiada mi jak przegrywał z kolegą mecz cytuje – „… no i miał mnie jak chłopa w sądzie…”  – w naszym języku wiele jeszcze przetrwało 😀

 2. z tej serii ale w stosunku do  dzieci, które w wieku 9-12 wyraźnie rosną, powiedzieć na widok dziecka koleżanki z pracy które akurat się spotkało:   „rośnie jak żydowski procent”, teraz  już taki komplement może być źle przyjęty z powodów ogólnie znanych.

  Jednakże po raz pierwszy to usłyszałam w Ratuszu, na pl Bankowym od niewątpliwej tej samej grupy wyznaniowej co ten wymieniony partner od bilarda.

 3. historycznie rzecz biorąc to lektury mówią tak:

  1) dla młodzieży książka jakiejś kobitki, opisuje los chłopca, który bez wiedzy matki rusza z pod kołomyjskiego  folwarku (czas ostatniego Jagiellona) z flisakami na poszukiwanie ojca, który rok wcześniej popłynął ze zbożem i zaginął. Wszystko jedno jak to jest opisane, ale wg autorki cenę na handel zbożem jak wiemy  dyktowali angielczykowie i to dostarczenie zboża dawało szansę na uzyskanie gotówki. wg autorki inaczej producent zboża nie dysponował gotówką.

  2) a prawo sprzedaży czegokolwiek z folwarku,  tylko wyznaczonemu przez Kahał przedstawicielowi gminy żydowskiej też jest opisane ?

  3) też  pewien poziom handlowego romantyzmu to teksty Abramowskiego. Cały jego pomysł na funkcjonowanie rynku spółdzielczego, to łzawa opowieść jak to będzie się razem i wespół i pracowitą gromadą i magazyny i sklepy a wszyscy będą uczciwi i ładni itd.  Thugutt w pamiętnikach  wspomina że kiedy założył pierwszy sklep, może to było w Ćmielowie, to nasilały się wizyty panów w chałatach z sugestiami zamknięcia thuguttowego sklepiku, który nie da mu dochodu. Nie pamiętam jak to się skończyło ale chyba awansem Thugutta na jakiś wyższy poziom handlu spółdzielczego, czyli zamknął ten interes .(Thugutt – ważna osoba w spółdzielczości polskiej w II RP).

  4) dziś ceny w skupie rolniczych produktów też mówią same za siebie, informują kto rządzi. Ogon kręci psem.  Skup decyduje o efektywności rolniczej roboty.

 4. Dokladnie tak  !!!

  A po co w ogole skupowac,  kiedy z Afryki albo innej Ameryki Poludniowej przywiezie sie chlam… tak jak wlasnie dzis dzieje sie z exportem miesa  !!!

  Nic sie  NIE  OPLACA… o pardon,  oplaca sie windowac ceny  cwaniakom na gieldzie i ich posrednikom handlowym… a dzis kalafior na targu w Grodzisku  byl  po  8 zlotych  !!!… a fasolka  15  zlotych  !!!

  Ciekawa jestem skad ona jest – bo susza taka straszna i nieurodzaj.

 5. pogłowie bydła w Brazylii jest ogromne więc nas „zaleją” tym mięsem co to tamto bydło jest karmione substancjami niedozwolonymi w UE. Za to eksport niemieckiej motoryzacji popłynie w tamtą stronę równym strumieniem.

  Przedsiębiorcy niemieccy chcą zysków a homeostaza zysków nie daje więc … taka transakcja handlowa ożywi wszystkie branże

 6. Naturalnie  !!!

  I  „sukces” bedzie jak ta lala…

  … z wykonczeniem polskiej wolowiny, o czym zapewne ani Ardanowski ani Jurgiel ani nawet Morawiecki  NIC  NIE  WIEDZO… a  sakiewiczowe presstytutki nawet sie nie zajakno,  tylko wszystkie te  pasozyty i darmozjady bedo  ZARABIAC  po  10-15.000 zlotych na miesiac,  bedo  siedziec  na „etatach”  i  PIERDZIEC  w stolki…

  … a Polacy niech ZRA  ten syf  „wyhodowany”  na hormonach i paszy genetycznie zmodyfikowanej  !!!

   

  I  jeszcze na te  BANDE  TLUMOKOW  zaglosuja  !!!

 7. Ardanowski (jednak on) powiedział, że Brazylia ma 230 mln sztuk bydła , karmionego niedopuszczalnymi w UE paszami.

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest chwilowo niemożliwe.