maj 202015
 

Przysłał mi wczoraj Tomek coś absolutnie niezwykłego. Jest to filmowy trailer do słuchowiska. Tak właśnie, zrobiono słuchowisko na podstawie książki Tyrmanda „Filip”, a do tego reklamę która składa się z kadrów filmowych. To jest coś jedynie z pozoru absurdalnego, ale w rzeczywistości jest to sprawa poważna. Z tego względu, że budżet na słuchowisko jest znacznie mniejszy niż budżet filmowy. Jeśli więc słuchowisko reklamowane jest obrazem to znaczy, że coś się za tym musi kryć. Bezczelność taka, że ktoś zrobił słuchowisko na budżecie filmowym, a całą sprawę przykrył trailerem, nie mieści mi się w głowie, chodzi więc pewnie o coś znacznie subtelniejszego. Nie wiem tylko o co, bo choć kręci się ponoć film na podstawie prozy Tyrmanda, ale akurat nie tej. Powstaje film o Złym, a nie o Filipie. Do czego więc posłużą te kadry z rzekomego filmu zastosowane do reklamy słuchowiska, nie wiem.
Trailer jak i słuchowisko opowiada właściwie tylko o seksie, o tym, że jest kelner w hotelu i on się zajmuje wyłącznie niemieckimi dziewczętami. Czci tych dziewcząt strzeże zły gestapowiec, a główny bohater uważa, że sypiając z tymi niemieckimi dziewczętami walczy z III Rzeszą. Tak to jest przedstawione, a ja się zastanawiam, dla kogo jest to słuchowisko i kto ma w nie uwierzyć albo choć się przy tym uśmiechnąć. Chyba tylko prezydent Bronisław. Młodzi ludzie będą tym zażenowani, starsi w ogóle nie zwrócą na to uwagi.
W trailerze występuje także zły dyrektor hotelu, którego gra aktor ten sam co grać miał Lecha Kaczyńskiego w filmie „Smoleńsk” (no właśnie, gdzie jest ten film?). Kelnerzy plują mu go kawy i w ten sposób również walczą z III Rzeszą. Uważam, że poszliśmy w pokazywaniu okupacyjnej nędzy znacznie dalej niż Czesi, którzy w podobnej konwencji realizują się od lat. Poszliśmy znacznie dalej, bo u nas nawet nie trzeba robić filmów wystarczą same zajawki.
Myślę, że ten nieszczęsny trailer jest najważniejszym symbolem III Rp, oby się już skończyła, jest czymś tak absurdalnym, jak Karolak w roli amanta.
Ja to już pisałem, a nawet publikowałem w tomie zatytułowanym Atrapia. Trzeba jednak rzecz powtórzyć. Otóż sytuacja, w której filmowym amantem jest osoba o powierzchowności Tomasza Karolaka, jest w normalnym biznesie filmowym nie do pomyślenia. Karolak bowiem to postać z kina ambitnego, mógłby zastąpić Danny’ego de Vito w filmie „Lot nad kukułczym gniazdem”, mógłby zagrać wombata w filmie „Piknik pod wiszącą skałą” albo zmierzyć się z jakimiś innymi aktorskimi wyzwaniami, które są poza zasięgiem standardowego warsztatu. Nie powinno się zaś w żaden sposób kojarzyć Karolaka z kinem, gdzie chodzi o sprawy tak oczywiste jak miłość dwojga ludzi, szczególnie w rodzinie. Fakt, że coś takiego nastąpiło i my się z tym musimy zmierzyć jest jedną z najważniejszych demaskacji III RP. Każdy bowiem wie, jak wygląda amant filmowy, ludzie ze starszego pokolenia kojarzą takiego aktora jak Alain Delon. On był przez wiele lat wyznacznikiem standardów w tej niszy. Karolak zaś jest i pozostanie wyznacznikiem standardów w niszy dla aktorów ambitnych, szlifujących rolę wombatów, w filmach kręconych na antypodach. Oczywiście, są kobiety, które dzięki telewizji można przekonać do wszystkiego, do tego, że Karolak to także amant. No a poza tym o gustach się nie dyskutuje, szczególnie o gustach płci przeciwnej. Ja sam ostatnio zaobserwowałem taką sytuację, siedziałem sobie w restauracji, a za mną siedziała młodziutka, mniej więcej dwudziestoletnia Chinka, przed nią stał laptop, a ona oglądała w nim zdjęcia wielkich, gołych, włochatych facetów, z których niektórzy mogliby być jej dziadkami. Tak tłuści byli ci panowie, że całe ich ciało składało się ze zwisających fałd. Rozumiem więc, że Karolak może być obiektem adoracji wcale nie chłodnej. My tu jednak nie dyskutujemy o gustach dziewcząt, ale o konwencji, w tej zaś nie mieści się zestaw Karolak-amant. Jeśli zaś się mieści to znaczy, że system, który taki gadżet wyprodukował ma inne przeznaczenia niż deklarowane. Wybory zaś to starcie konwencji i stylów, stąd właśnie te opinie, że Duda jest plastikowy. Tak jakby Tusk nie był plastikowy, albo inni politycy PO. Można by tego Karolaka odbierać jako jakąś wunderwaffe, ale przecież sami widzimy, że to nie ten sznyt. Wystarczy, że Karolak się odezwie i wszystko jasne.
Mamy więc dwie poważne demaskacje, podszyte agresją. Pierwsza to ten trailer, komedia bez śmiechu, z krępującymi scenami, która nie kończy się w żaden sposób, bo zapowiada nagranie audio. Druga zaś to Karolak z diastemą, który gdzieś tam ostatnio biegał goły po scenie zasłaniając sobie przyrodzenie poduszką.
Pozostaje jeszcze Kuba Wojewódzki, który pytał prezydenta o legalizację marihuany. W tym wieku, jak sądzę, a Wojewódzki ma 52 lata, legalizacja marihuany to musztarda po obiedzie, trzeba było zapytać Bronka o legalizację haszyszu. To by dopiero była jazda.
Ludzie widzą to wszystko, wręcz gapią się na ten system jak Karolak w oko kamery i potrafią jeszcze najbezczelniej powiedzieć, że nie czas na zmiany. Bronek dobry, Duda zły, bo nie czas na zmiany. Ludzie kochani, właśnie wyprodukowali słuchowisko i reklamują je jak film, właśnie Misiek Kamiński powiedział, że Polska to wcale nie kamieni kupa, że mamy sukcesy, a do najważniejszych zaliczył nową grę o Wiedźminie. Nie widzicie jakie tu zachodzą zmiany na waszych oczach? Jak wszystko maleje i kurczy się powoli? Jeszcze chwila i wasze możliwości w zakresie decydowania o sobie, zwane czasem także wolnością skurczą się do zera, znikną po prostu. W zamian nie dostaniecie nawet filmów historycznych, które tak lubiliście oglądać za komuny, ani tak przez was kochanych polskich komedii do oglądania w deszczowe popołudnia. Będziecie mieli tylko tailery do słuchowisk i seriale, w których wombat będzie grał amanta. Na nic więcej nie zasłużyliście i na nic więcej waszej wyobraźni nie wycenią. Po co zresztą, jak wszystko się zwija. Nie ma sensu w was inwestować, nie będzie przemysłu, nie będzie lasów, ziemię się sprzeda, a więc wy – wyborcy Bronisława – zastanawiający się teraz nad kwestią legalizować czy nie marihuanę, staniecie się niepotrzebni. Przy następnych wyborach nie będzie nawet tych trailerów do słuchowisk, żeby mieć jakiś fun, każdy będzie musiał sobie sam wyskrobać gołą babę na ścianie, o ile mu strażnik zatrudniony przez aktualnych dzierżawców powierzchni zabudowanej zwanej niegdyś miastem, pozwoli.
Głosujcie więc, niech wygra wasz kandydat, ale nie liczcie na to, że nie będzie zmian. One się zaczną już w poniedziałek z rana, a będą tak głębokie, że niektórym z was oczy wyjdą z orbit.

Oto ten nieszczęsny trailer

Zapraszam na stronę www.coryllus.pl oraz do sklepu FOTO MAG przy stacji metra Stokłosy, gdzie można już kupić komiks nasz i Huberta.

  62 komentarze do “Wombat kontra amant czyli III RP w pigułce”

 1. Opis książki

  Autor przedstawił w powieści losy młodego Polaka, którego wojenne drogi wiodą do Frankfurtu n. Menem, gdzie pracuje w jednym z hoteli jako kelner w grupie młodzieży z krajów okupowanych przez Niemcy.
  Książka odznacza się wybitnymi walorami literackimi i specyficznym humorem, prezentując spojrzenie na młodość swego bohatera, które stało się wzorem i modą w środowiskach inteligenckich.
  Proza Tyrmanda w Filipie powraca dziś triumfalnie do czytelnika młodszego jako dokument losów człowieka nieprzeciętnego, którego młodość naznaczyła okupacja, polityka i emigracja.

 2. Jeśli Bronek przegra, to „trup baronowo, grób baronowo, plajta, klapa, kryzys, krach!” 😉

 3. Stało się coś dziwnego. Cały czas mogłem normalnie zamieszczać komentarze i od razu się ukazywały, a tu jak wczoraj, pod poprzednią notką, napisałem kolejny to nie wskoczył a pojawił się komunikat, że czeka na akceptację moderatora. Mam nadzieję, że nie zostałem zbanowany a to tylko jakaś przypadkowa blokada czy błąd.

 4. O, ten wskoczył od razu normalnie. A tamten dalej przyblokowany

 5. O gustach sie nie dyskutuje.
  W szczegolnosci o gustach kulinarnych:
  Chinka w restauracji wybierala z elektronicznej karty dan skladniki na swoj posilek.

 6. Pewnie były POdejrzane linki 😉

 7. No do wikipedii dałem kilka linków. Czyli linki blokują komentarz?

 8. Młody Królikowski w roli amanta jest śmieszny, jest nieprawdziwy, z kolei Karolak to zupełny antyamant, nie nadaje się nawet do „Pamiątki z Celulozy” .
  Ten trajler to jakaś jakby antycypacja kultury armii radzieckiej w „samym środku Niemiec”. Żołnierze radzieccy mścili się na nazistach spółkując na okrągło z ich kobietami, oczywiście nie tracili czasu na uwodzenie, bo tego czasu nie mieli..
  Tylko zdaje się żołnierze radzieccy nie pluli do kawy żołnierzom niemieckim , a może pluli tylko historii o tym milczy.

 9. TOMASZ MANN

  „Wyznania hohsztaplera Feliksa Krulla”.

  Jakaś inspiracja?

 10. Po tym trajlerze można posłuchać „Złego”. Gusta się zmieniają, to się nie nadaje do słuchania. A pamiętam jak wręczenie wujaszkowi „Złego” Tyrmanda było najlepszym prezentem.

 11. Żołnierze radzieccy mścili się na nazistach …A czym wytłumaczyć masowe gwałty na Polkach podczas przemarszu tychże żołnierzy.Zemstą ?Ile razy rozmawiam ze starszymi ludżmi to wspominają że od 10 do 90 roku życia WSZYSTKIE kobiety były gwałcone w ich wsi ,na ich ulicy ,w ich kamienicy ….

 12. Cytat z komentarz na onecie podobno 🙂

  „I choćby przyszło stu Karolaków I każdy zjadłby trzy miski flaków I choćby nie wiem jak się wytężał. nie popchną Bronka – taki to ciężar. I choć popychać będzie Majchrowski Ciągnąć Saleta i Korzeniowski Nie dadzą rady podsadzić Bronka Puści on tylko głośnego bąka. I choćby Holland to filmowała Z Wajdą i Kutzem ekipa cała. Choćby Olbrychski machał szabelką Gorzały pijąc butelkę wielką A Penderecki wspólnie z Rubikiem By napisali piękną muzykę I choćby film ten zdobył Oscara Bronek to kicha, obciach i siara.

  Źródło: http://niepoprawni.pl/blog/stahs/z-komentarzy-na-onecie-smaczne-nad-wyraz-autorowi-gratuluje

  ©: autor tekstu w serwisie Niepoprawni.pl | Dziękujemy! :). <- Bądź uczciwy, nie kasuj informacji o źródle – blogerzy piszą za darmo, szanuj ich pracę.

 13. 😀 domyślam się, że to była Japonka i oglądała swoich idoli – zawodników sumo, którzy cieszą się tam sławą, o jakiej taki Lewandowski (kopacz) mógłby pomarzyć.

 14. Żołnierze radzieccy mścili się na WROGU, a wszystko, co poza granicami ZSRR było z definicji wrogiem.

 15. Albin Siwak niejednokrotnie wspominał w swoich książkach (ma niezłego stylistę) że Niemcy mają duży kompleks zepsucia teutońskiej rasy, wynikającej z tych zdarzeń „pomieszania genów” radzieckich i niemieckich na finiszu II WŚ. Może Tyrmand był świadom tego kompleksu, tkwiącego podprogowo w umyśle niemieckiego obywatela, (w jakim czasie powstała książka „Filip” ?) czyli świadomości „zhańbienia rasy teutońskiej” – i tak za pomocą hotelowego „byle kogo” zabawiającego się z Niemkami „w samym środku Niemiec” z tychże dumnych Teutonów – naigrywa.

 16. Nie no fajny ten trailer. Super. Trzeba więcej poczytać Tyrmanda.

 17. Wiesz co, jak ktoś się naigrywa to jest śmiesznie, mnie w tym trailerze nie śmieszy nic. Najmniej zaś mina tego gogusia.

 18. tak nawiązując do treści wpisu i zawężających się horyzontów to zwraca uwagę następujący fakt – ten cały aj waj z tym wpisem córki Dudy, że fałszywe konto itd to pikolo – naprawdę porażające jest to, że im wychodzi, że jak się powie, że córka powiedziała, że TATA ODDAŁBY OSKARA ZA IDE to jest szansa na zrobienie kuku…

  , że negatywny komentarz dotyczący filmu ida dyskwalifikuje, nie pozwala być prezydentem Polski… ludzie kochani czy wy to widzicie ?

  przecież to jest zaciskanie już nie pasa ale liny

 19. Tak właśnie komentarze krytyczne o prezydencie na onecie ,wp nie przechodzą, a nawet łapki w górę dać nie można- Wolnoć bronku tylko tomku karolaku!

 20. Głosowałem na Brauna teraz muszę na Dudę, powiadam muszę. Nie wiążę z tą kandydaturą jak i również z całym jej obozem specjalnych nadziei. To jest po prostu formacja totalnie indolentna, tak jak Pan ostatnio napisał Panie Garbielu, będą uzdrawiać Polskę ludzie , którzy nic innego w życiu nie zrobili jak tylko wkręcili się na etat. Źle to rokuje, mam kilku kolegów, zawodowych (dobrze opłacanych) etetystów- to są kosmici ich stopień oderwania od rzeczywistości jest wprost proporcjonalny do wysokości uposażenia. Niem muszę chyba dodawać jak wygląda ich dzień pracy. Najlepiej oddaje go pewien bomot:Z czym walczą codziennie urzędnicy?: do południa ze snem po południu z głodem!

 21. Powinni do tego trailera wziac wombata, tzn. Karolaka. Byloby bardziej swojsko i wiarygodnie. A tak to ludzie sie czepiaja.

 22. Po wizycie na Tajwanie, wiem już, że wiek kobiet w Chinach należy wyliczać mnożąc przez dwa (i pół) wiek, który nam się wydaje, że dana Pani osiągnęła. Zatem wiek tej Pani to prawdopodobnie pół wieku…

 23. Do 73 .POmyliłeś blogi ,tu nie ŁONET.

 24. Lina to będzie się zaciskać od poniedziałku powyborczego, w przypadku reelekcji rezydenta wszystkich SBeków.

 25. Powinni go więcej puszczać w TV, w takich sytuacjach, jak ta.
  https://vimeo.com/31366079
  Powinni mu dokwaterować na „chałupę” emigrantów z Afryki.
  Wtedy by poczuł „różnokolorowość”.
  wombat brzmi bardzo dobrze, ale pekari jeszcze lepiej 🙂

 26. Nie idzie tego wombata sluchac.

 27. Objawiła się nowa ciotka rewolucji -pieśniarka ludowa Kayah.

 28. ja Ciebie nie obrażam, więc nie wiem co daje Ci prawo obrażania mnie?!

 29. Krzyczu 73 – ci urzędnicy o których piszesz to zapewne z PO, albo z PSL-u, jeśli pracują w Warszawie to też mogą być z SLD bo koalicja miasta w Wawie obejmuje te 3 ugrupowania. Nie wiem gdzie rządzi PiS aż tak, że ci to krew burzy i przytaczasz anegdoty żeby wyrównać poziom swego stresu. Podpowiedz gdzie urzędnicy PiS maczali palce w budowę np. dróg nie zapłacili, oszukali podwykonawców i ci popełniali samobójstwa, np. opisz coś takiego może gdzieś przy prywatyzacji szpitala, może w kopalni itp. Podpowiedz

 30. Z całym szacunkiem dla pani, właśnie między innymi na tym polega ich indolencja, że nie mieli szansy na to żeby maczać a dlaczego to niech już sobie łaskawa Pani sama znajdzie na to odpowiedź. No opiszę jeden fakt jak to najwyższy już nie żyjący urzędnik pis, świeć Panie nad jego duszą, który zginął w zamachu Smoleńskim podpisał akt zrzeczenia się suwerenności Polski podpisując traktat Lizboński. Jednym podpisem można by powiedzieć sprywatyzował Polskę. Ktoś zły go naciskał ale do dziś nie wiadomo Kto? Może Pani zna odpowiedź?

 31. Ja znam odpowiedż ,to są skutki oglądania TVN LUB CZYTANIA G.WYBORCZEJ.Powtarzasz Pan wyświechtane slogany tych ścieków.A fe.

 32. Napisałem wczoraj komentarz, który w dalszym ciągu nie jest zaakceptowany przez ”moderatora”. Proszę o odpowiedź na maila, co to znaczy. Czy to, że Autor nie życzy sobie moich komentarzy?

 33. Otrzepali z naftaliny Blidę a ten wypalił, że wicepremierem sprawiedliwości był A. Duda. Brakuje jeszcze kolegi z podstawówki, który wyjawiłby jakiś wstydliwy sekret A. Dudy.

  Ile tych sekretów, i nie tylko, ma Komorowski, którymi mógłby zasypać A. Dudę ze szczętem.
  Mam opory by głosować na A. Dudę, żeby czasem nie miał aż tak dużego poparcia, że une zaczną twierdzić, że jest prezydentem wszystkich Polaków; a tu tylko na bezrybiu rak ma być rybą.

 34. I to właśnie usłyszane wiadomości z TVN i GW skłoniły mnie do głosowania na Pana Grzegorza Brauna? zejdź ze mnie idioto jeden albo się przynajmniej zastanów trochę nad sobą

 35. Tylko nie idioto, dobrze…

 36. Takich kolegów to każdy ma w pracy ale to nie znaczy że są protegowani z JAKIEJŚ OPCJI POLITYCZNEJ. To po prostu głąby kapuściane jakich pełno w każdej firmie .Takich pływaków miałem za komuny,po 89 tym,za Mazowieckiego ,Kaczyńskiego ,Tuska i tacy będą zawsze,bo system jest chory i takie orły są potrzebne w tym bagnie.

 37. Zdecyduj się Kukiz,Duda a teraz Braun.Najlepiej zagłosuj na ZORRO.

 38. to ostatni odpis, więcej nie będę z panem polemizować bo to nie ma sensu. Życzę panu aby wybrany przez pana od samego początku jedyny słuszny kandydat nie podpisał niczego co go równie skompromituje jak jego szanownego nieżyjącego poprzednika. Bo znów będzie pan musiał w bezsilności odpisywać że za dużo tvn, GW i innych duperel.

 39. Myślę, że w kwestii urzędników to z reguły są to zwykłe „plecaki”, których kwalifikacje to rzecz co najmniej drugorzędna. Znam kilka fajnych anegdotek ze starania się o pracę. Opowiem jedną, rzecz cała działa się w Łódzkim MPK. Jeden znajomy mojego dobrego kolegi starał się tam o pracę, poszedł ze swoim CV, na kończył tam jakiś różnych kursów przygotowawczych do tego stanowiska, łącznie z jakimś tam licencjatami obejmującymi administracje, prawo itd. oczywiście dwa języki obce zna w stopniu umożliwiającym swobodną konwersację. Jakież było jego zdziwienie kiedy pan rekrutujący zadał mu pierwsze i jak się okazało rozstrzygające pytanie a mianowicie: „od kogo jest?”. Usłyszał, że od nikogo ale, że języki i ta administracja i to prawo. Spojrzał na kandydata z lekkim uśmiechem i spokojnie odłożył podanie na jedną z dwóch kupek (grubszą) i to tyle w temacie.

 40. Odnośnie jeszcze jednej kwestii a mianowicie takich tu oto mundrusi jak pan z którym już nie będę polemizować. Mój szwagier ma ojca elektryka, kierownika elektryków na państwowym a jakże etacie. Mieliśmy tu taki przypadek w domu, że stare kable pamiętające pewnie koniec IIWŚ prowadzące elektrykę do budynku gospodarczego zaczęły iskrzyć i nie stykać. Co zrobił pan kierownik? Położył nowy kabel a jakże przymocowawszy go do tych starych za pomocą skręconych drucików oczywiście (stara szkoła- hahahaha) kiedy po tygodniu te druty poprawiłem bo nie mogłem zdzierżyć to znaczy pociągnąłem stalową linkę i przymocowałem jak się należy kabel elektryczny. Pan mój skwitował moje dzieło że owszem może i dobrze ale za mały podwis kabla na ścianie ( takie zabezpieczenie przed kurczeniem i rozciąganiem od temperatury- to dla niewtajemniczonych) i że tak się nie robi zgodnie z przepisami! I co z takimi ludźmi robić? proszę o odpowiedź

 41. Akurat jestem elektrykiem z uprawnieniami SEP bez ograniczenia napięcia.Takie sztukówki to robią pachciarze a nie elektrycy.Jeśli chodzi o zwis ,kierownik miał rację.Chodzi o rozszerzanie kabli w lecie i kurczenie w zimie.Dotyczy to jednak linii napowietrznych.W tym przypadku najlepiej ,wykopać rów na 60 cm głebokości i położyć kabel ziemny.Ale ja głupi jestem , kiedyś podpowiedziałem jakiemuś laikowi temat i teraz on robi fuchy a ja siedzę na blogach i nic z tego nie mam.

 42. Krzyczu nie zacietrzewiaj się, Lizbona jest już nie modna, no i nie wiem czemu w pierwszym wpisie przypisujesz indolencje PiS, czy pamiętasz że obsadę wysokich stanowisk rządowych premier J.Kaczyński zlecił dobór kadr (via konkurs) KSAP -owi, to dydaktycy z KSAP dobrali kadry np. na dyrektorów Wojewódzkich Oddziałów ZUS, to byli fachowcy z konkursu i co i PO przegoniła tych z konkursu po wygraniu wyborów i posadziła jakichś z tytułem „p/o”.
  Nie flekuj PiS, tu nie jest „Szkło kontaktowe”.
  Wszyscy wiemy i na własnej skórze odczuwamy to co piszesz o sytuacji „od kogo Pan jest?” Mamy tej sytuacji dosyć. Doradzam Ci zakup książki „Służby…” (żółta okładka z fotografiami Czempińskiego, Petelickiego, Dukaczewskiego itp., cena pow 60zł) przeczytasz jeden życiorys i będziesz wiedział dlaczego kadrowiec w łódzkim przedsiębiorstwie miejskim zapytał twojego znajomego ” Pan od kogo”?
  Braun i Duda krytykują tą sytuację. Ja też głosowałam na Brauna, byłam jedna delegowana przez rodzinę, żeby nie tworzyć sytuacji ryzykownej, reszta rodziny głosowała na Dudę . Teraz zagłosuję na Dudę. Ten od 7 lat trwający marazm trzeba zacząć zmieniać.

 43. Ja się nie zacietrzewiam, droga pani. Tylko widzicie państwo sami, że ta cała demokracja to gra w kasynie znaczonymi przez właściciela kasyna kartami. Nie chodzi tu o to czy Lizbona jest modna czy nie, chodzi o to że ona ma bezpośredni wpływ na nasze życie. I nie będę tu się odnosił to widomych zdrajców i sprzedawczyków z po czy sld czy psl bo co tu udowadniać jak wszystko wiadome. Chodzi o to, że pis to niestety nadal dla większości ludzi mniejsze zło, dla mnie niestety też. Weźmy choćby ten nieszczęsny traktat, skoro Ktoś śp. Lecha Kaczyńskiego naciskał w tym temacie to mógł się odwołać do narodu. Powiedzieć, tak po męsku słuchajcie albo podpiszemy albo nam tu coś odpalą i walić po imieniu się nie pierd.lić, a tak to cały czas nie wiadomo kto tu kto w tej rozgrywce. A nasza rola to tylko oddać głos co 4-5 lata, płacić podatki i zusy i się nie wpieprzać jak starsi i mądrzejsi nam tu nieba przychylają za nasze pieniądze dodam.

 44. Nie pamiętam – w ksiązce zaś będzie – z którym z tych panów mieszka po siąsiedzku w jednej kamienicy Prezydent? ( teraz w Belwederze , ale generalnie przed Belwederem ) ?
  I które to wille sąsiadują ze sobą na Florydzie ?

 45. no miał rację, ale to on kładł ten kabel i patrz pan że nie wystarczyło go na zrobienie podwisu na murze w jego wersji też (sam go też nie zrobił -dla rozjaśnienia), ale co się po mądrował to mu nikt nie zabierze, nie? Jeśli założył by pan własną firmę i zmierzył się rzeczywistością to pańska miłość również do pisu pewnie by szybko przeszła zapewniam pana.

 46. Pracowałem w kilku firmach z różnymi ludżmi ,polakami,niemcami, bułgarami,turkami , prawie cała Europa ,ale nikt mnie w kadrach nie zapytał od kogo przychodzę.Teraz to możliwe.Podział Polaków na moherów i jewropejczyków (zryte berety) będzie się odbijał jeszcze bardzo długo i wybór tego czy tamtego nie ma nic do rzeczy.Ale trzeba iść i zagłosować na Dudę bo on zacznie zasypywać te podziały.

 47. no przecież wystarczy spojrzeć kim byliśmy obsługiwani przez ostatnie 25 lat czyż więcej trzeba?

 48. Napisałem, że zagłosuję bo właśnie nie ma wyjścia. Może p.Komorowska pojedzie w końcu na emigrację, która może się dla niej okazać szansą.

 49. dodałem p. przed nazwiskiem bo nosi ta postać zewnętrzne znamiona wskazujące iż jest kobietą, a kobietom należy się szacunek tak mnie w domu nauczyli

 50. Pan nie łapie ironii?
  Dobranoc.

 51. Nierealne było wtedy takie postępowanie Kaczyńskiego jak pisze Krzycz73.Od XVI wieku nie jesteśmy suwerennym państwem a obecnie to już jesteśmy kolonią.

 52. i tu się z panem muszę niestety zgodzić.

 53. Dobrej nocy życzę.

 54. Po obejrzeniu Karolaka (wręczanie „węży” za najgorsze role aktorskie) ubranego w dwie poduszki, stwierdzam jak na wstępie on się nie nadaje nawet do „pamiątki z Celulozy”.

 55. Po ostatnich opadach ,u mnie leje już trzecią dobę ,naszły mnie wątpliwości czy Duda da sobie radę z powodzią która na pewno będzie w lipcu. Gdyby nie odkrywcze słowa hr.Szczynukowicza herbu bigos że woda ma to do siebie że się zbiera a potem spływa do Bałtyku , to nie wiem co by z nami było.

 56. Mysle, ze tym naciskiem byly dotacje UE, ktore na papierze moga zniszczyc budzet niejednego panstwa.

 57. On nawet w Rodzinka pl jest nijaki.Najlepiej prezentuje się w tym wyświechtanym pikowanym bezrękawniku i w nim powinien zostać do końca swych nędznych dni a nawet jeden dzień dłużej.

 58. Do ,,pomieszania genów ,,po II Wojnie Światowej za bardzo nie doszło bo Niemcy na masową skalę usuwali te ciąże.Gdyby doszło do ,,pomieszania genów,,to Niemcy NRDowscy byliby mieszanką Kazachsko Azersko ,Uzbecką mniej więcej w 1/4 ,bo więcej niż polowa Armi Czerwonej miała ,,mięso armatnie ,,z tamtych narodów.Badania przesiewowe krwi z okazji robienia szczepień wykazały natomiast że genetycznie Niemcy Wschodni są w większości Słowianami.Bardziej skłania mnie to do przyjęcia tezy że to potomkowie Obodrzyców ,Łużyczan i Wieletów dali się zniemczyć przez wieki stosowania ,,pedagogiki wstydu,,.Tak tak ))) połowa III Rzeszy to byli zniemczeni Słowianie.Nasi Bracia ?????))))

 59. Te badania krwi, w ogóle dużo mówią – Polacy, Litwini, Białorusini i Ukraińcy są najbardziej jednorodnymi narodami w Europie, wbrew pokutującej opinii jacy to wymieszani jesteśmy. Co ciekawe jednym z bardziej wymieszanych narodów są Czesi, mnie to osobiście bardzo zaskoczyło.

 60. Sorry, ale nie mogłem się powstrzymać. Nie ma takich uprawnień.
  Stowarzyszenie Elektryków Polskich prowadzi szkolenia i przy nim działają komisje kwalifikacyjne nadające uprawnienia, powoływane przez prezesa URE( Urząd Regulacji Energetyki)
  Jak mnie pamięć nie myli reguluje to art. 54 Prawa Energetycznego.

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest chwilowo niemożliwe.