lip 282023
 

Najpierw ogłoszenie. Już tylko 52 osoby będą mogły wziąć udział w naszej konferencji, która odbędzie się w Ojrzanowie 14 października tego roku. Tyle bowiem miejsc zostało, a przypominam, że na sali zmieści się tylko 70 osób. Przypominam też, że uczestnikiem jest ten, kto uiścił opłatę, a nie ten kto ją sobie zarezerwował. Mamy też nowego wykładowcę, będzie nim minister Piotr Naimski, z którym rozmawiałem wczoraj. Opowie nam, najprawdopodobniej, o budowie Baltic Pipe.

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/udzial-w-8-konferencji-lul/

Teraz przejdźmy do tematu dzisiejszej notki. Oto wczoraj, kiedy czyniłem zakupy w sklepie „Biedronka” zerkając od czasu do czasu na smartfona, napisał do mnie kolega, że w TV u Rymanowskiego leci właśnie program, w którym Bronisław Wildstein i Cezary Łazarewicz dyskutują w najlepsze o okolicznościach śmierci Stanisława Pyjasa. Przyznam, że mnie zatkało i natychmiast przed oczami mymi pojawił się obraz ze znanego filmu „Patton”, ten, gdzie widzimy generała i jego adiutantów, na imprezie zorganizowanej przez sowietów w zdobytym Berlinie. Hulanka idzie na całego, dziewuchy zadzierają kiecki, wóda leje się strumieniami, czyli wszystko po słowiańsku, a tamci siedzą i nawet nie drgną. Kiedy podają wódkę, jeden z adiutantów sięga po nią , ale Patton patrzy na niego tak, że tamten cofa rękę. Przypomniało mi się to, albowiem to jest wzór właściwej postawy w pewnych okolicznościach, a na filmie reżyser chciał nam pokazać jakim wysiłkiem jest ta postawa okupiona. I nie chodzi tu o wódkę, ale o te setki par oczu wpatrzonych w człowieka. I trzeba być naprawdę nie byle kim, żeby to wytrzymać i się nie napić.

Dziś niczego już nie trzeba, albowiem mamy kamery, których oczy nie wyrażają niczego, a oglądalność jest mocniejszym trunkiem niż wódka. Ja oczywiście nikogo nie oceniam. Każdy może robić ze swoimi traumami co chce. Podkreślam tylko jakie wrażenie zrobiła na mnie ta wiadomość. Potem jeszcze dostałem od tego kolegi zwięzłe sprawozdanie z całości programu. Może najlepiej będzie jak zacytuję je w całości

 

Wildstein twierdzi, że na klatce schodowej gdzie znaleziono martwego Pyjasa usunięto odciski palców, zaś Łazarewicz podzielił się konkluzją: „komu by zależało aby w nocy usuwać odciski palców?”. Ponadto Wildsteinowie (Bronisław i jego żona) należeli do wąskiego grona osób, które widziały ciało Pyjasa w kostnicy, po przeprowadzonej sekcji zwłok. Nie przeszkadza to jednak Łazarewiczowi aby wykluczyć śmierć Pyjasa z inicjatywy osób trzecich, bowiem Pyjas nie był obiektem inwigilacji przez bezpiekę, chociaż ocalał jeden dokument, poświadczający ścisła kontrolę operacyjna Pyjasa przez funkcjonariuszy SB, zaś tuż przed śmiercią „ściągnięcie” z kontroli operacyjnej.

Może Wy znacie odpowiedź na pytanie – czy człowiek zwyczajny, do której to kategorii bez wątpienia zalicza się Bronisław Wildstein, może prowadzić dyskusję w mediach z pisarzem tak wybitnym, jak Cezary Łazarewicz?

Może jednak coś nam zaświta, kiedy wejdziemy na twitterowy profil Cezarego Łazarewicza? Cóż tam znajdujemy? O, na przykład taki emocjonalny wpis:

Zmarł Cezary Filozof. Dowiedziałem się o nim w 1983 roku z Wolnej Europy przy okazji śmierci Grześka Przemyka. To on był świadkiem pobicia Przemyka na komisariacie i choć SB próbowała go skłonić do zmiany zeznań nigdy nie uległ. Dla mnie zawsze będzie miał twarz Tomka Ziętka

Kolega, który wczoraj oglądał te występy skomentował to tak:

 

 

Jakoś nigdy powyższym zagadnieniem się nie interesowałem, ale tylu produkujemy rodzimych profesorów i nawet monografii „broszurowej” nie poświęcili sylwetce Cezarego. Ba! W dobie powszechnych zdobyczy technologicznych nie dysponujemy jego portretem bądź fotografią. To wprost zdumiewające.

To prawda, to jest zdumiewające, a świadczy też o tym, że Cezary Łazarewicz, nie pofatygował się do miejsca zamieszkania Cezarego Filozofa i z nim nie porozmawiał i nie zrobił mu zdjęcia. Być może próbował, ale mu się z jakichś powodów nie udało? Tego z całą pewnością stwierdzić nie możemy. Fakt pozostaje faktem – nikt nie wie, jak wyglądał Cezary Filozof, który zmarł w tym roku, trzy dni po wyemitowaniu w TVP filmu na podstawie książki Łazarewicza. Już na zawsze, jak pisze jej autor, będzie on miał twarz Tomka Ziętka. Czyli już na zawsze będzie tą postacią, którą pokazują w filmie „Tak, żeby nie było śladów”.

Zacytuję jeszcze jedną wypowiedź mojego kolegi, który obejrzał program Rymanowskiego do końca:

Wedlug Łazarewicza Pyjas spadł ze schodów w wyniku znacznej konsumpcji alkoholu, łamiąc sobie przy tym biodro i miednicę, jednocześnie zacierając za sobą odciski palców na poręczach. Jego okulary zostały znalezione dopiero później, zupełnie w innym miejscu niźli zostały znalezione zwłoki. 

Ktoś może nam zarzucić, że mieszamy tu Pyjasa z Przemykiem. No cóż, skoro można pomylić Cezarego Filozofa z Tomkiem Ziętkiem, może i ta figura jakoś przejdzie i nie za bardzo zdenerwuje czytelników.

Na swoim profilu zaś Cezary Łazarewicz, zaprasza nas na coś, co chyba można nazwać – czy ja wiem – grą uliczną?

https://twitter.com/clazarewicz/status/1656430883191115776

A tu mamy link do całego wydarzenia organizowanego przez Dom Spotkań z Historią https://dsh.waw.pl/4209-sladami-grzeska-przemyka-spacer-z-cezarym-lazarewiczem,prg

A tu jeszcze kilka linków z profilu Cezarego Łazarewicza

https://twitter.com/clazarewicz/status/1649342098338979840

https://twitter.com/clazarewicz/status/1654960096756084736

Tych, którym nie otwierają się linki z twittera informuję, że Cezary Łazarewicz pisze tam co następuje:

Jesienią 2018 roku Dorota Nieznalska zapytała, czy nie napisałbym tekstu do katalogu jej wystawy o Stanisławie Pyjasie. I nie mogłem już przestać myśleć o tej śmierci. Był pot, łzy i krew, ale się udało. Premiera 26 maja 2023 roku.

I potem:

Na ścianie panorama Tatr, matka Boska i ikona zmartwychwstania Stanisława Pyjasa. Tak nazwała ten obraz jego koleżanka – artystka. Na odwrocie napisała: „Ziarno, jeśli obumrze, wiele owocu przynosi


Nie wiemy, niestety, czy koleżanka artystka to Dorota Nieznalska, która postanowiła zrobić wystawę o Stanisławie Pyjasie, czy może kto inny. No nic, nie jest to może aż tak ważne. Najważniejsze, że jest prawda czasu i prawda ekranu. Jaką do tego można dopisać konkluzję? Może coś takiego: szydzą z nas czasem różni ludzie, że zajmujemy się historią odległą, kiedy to dzień dzisiejszy jest najważniejszy. I trzeba odnosić się do tego, co jest tu i teraz. Możliwe, ale przy takim ustawieniu priorytetów okaże się, że najważniejszym bohaterem dnia dzisiejszego jest Kołodziejczak. Nie ma on niestety jeszcze swojego kronikarza, ale może Cezary Łazarewicz się skusi, w końcu nie będzie do końca życia pisał o Pyjasie i Przemyku. Ach, byłbym zapomniał! Został jeszcze ksiądz Jerzy Popiełuszko! Ciekawe jak to z nim było, ale tak wiecie – naprawdę.

Na dziś to tyle. Przypominam o promocji, która trwa jeszcze cały tydzień:

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/przygody-kapitana-magona-leon-cahun/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/cistercium-mater-nostra-tradycja-historia-kultura-ii-2-2008/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/cistercium-mater-nostra-tradycja-historia-kultura-ii-2008/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/cistercium-mater-nostra-tradycja-historia-kultura-iii-2009/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/cistercium-mater-nostra-tradycja-historia-kultura-iv-2010/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/zaginiony-krol-anglii/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/krucjata-dziecieca/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/zabojczyni-leon-cahun/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/gabriel-ronay-anglik-tatarskiego-chana-tlumaczenie-gabriel-maciejewski-jr/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/leon-cahun-niebieski-sztandar-powiesc-o-przygodach-chrzescijanina-muzulmanina-i-poganina-w-czasach-wypraw-krzyzowych/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/jan-kapistran-biografia/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/ryksa-slaska-cesarzowa-hiszpanii/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/walka-urzetu-z-indygo/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/sylwetki-zbigniew-sujkowski/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/smierci-nie-udalo-sie-pokonac-historia-biologiczna-ksiazat-radziwillow-na-birzach-i-dubinkach-koniec-xv-wieku-xvii-wiek/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/kredyt-i-wojna-tom-i-2/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/zle-czasy-pamietnik-stanislawa-karpinskiego-z-lat-1924-1943/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/zydowscy-fechmistrze/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/swiety-ludwik-jacques-le-goff/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/basn-jak-niedzwiedz-socjalizm-i-smierc-tom-iii/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/sacco-di-roma/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/sanctum-regnum/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/straz-przednia/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/z-kronik-klasztoru-i-kosciola-o-o-bernardynow-w-zaslawiu/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/budowa-jachtow/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/basn-jak-niedzwiedz-tom-ii-wielki-powrot/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/basn-jak-niedzwiedz-socjalizm-i-smierc-tom-i/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/czerwiec-polski/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/okraina-krolestwa-polskiego-krach-koncepcji-miedzymorza/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/jak-nakrecic-bombe/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/czy-krolobojstwo-krytyczne-studium-o-smierci-krola-stefana-wielkiego-batorego/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/pieniadz-i-przewrot-cen-w-xvi-i-xvii-wieku-w-polsce/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/lichwa/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/i-co-kiedys-bylo-fajniej/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/ojciec-dreadnoughta-admiral-john-fisher-1841-1920/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/wielki-zywoplot-indyjski/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/komisarz-zdanowicz-i-ponczochy-guwernantek-juz-wkrotce/

 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/dzieje-gornictwa-i-hutnictwa-na-gornym-slasku-do-roku-1806/

 

 

  25 komentarzy do “Czy ksiądz Jerzy Popiełuszko popełnił samobójstwo czyli historie niezmyślone”

 1. Nieznalska ????Ta od wypychania zwierząt i penisów na krzyżu ?ONA robiła wystawę o śp .Pyjasie ?Boję się nawet myśleć co wymyślił jej chory umysł .

 2. Zastanawiam się, jakim sposobem bronić się przed oszustami, jak wrócę do Polski? Za granicą jest lepiej o tyle, że wyrafinowane kłamstwa, półprawdy z drugim, trzecim, czwartym dnem nie działają, bo rozmawia się o prostych rzeczach i bez kontekstu, którego człowiek z zewnątrz nie zna.

  W Polsce nie da się zrobić resetu propagandy, bo wtedy pamięć i prawda też by ucierpiała. Jeżeli będziemy rozmawiać tylko o pogodzie, to też nie będzie dobrym rozwiązaniem.

 3. Oszusta trzeba rozpoznać. Za granicą nie jest lepiej. Najważniejsza jest kwestia jak ocalić w sobie Człowieka, nieustannie stajemy przed wyborem Dobra lub Zła. Za granicą jesteśmy dokładnie rozp0znani i ocenieni. Trzeba mieć szerokie horyzonty i wiele fantazji żeby ich zaskoczyć

 4. No właśnie, i jakoś to umknęło naszym bojowym mediom, prawda?

 5. Ale za to Orlen jest dosłownie wszędzie: w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech. Pod własną nazwą albo jako Verva i nawet mają niskie ceny paliw. Na Słowacji widziałem najmniej tych stacji.

  Chyba Amerykanie przejmą Orlen za długi III RP i będą mieli duży rynek zbytu.

  Ewentualnie Angole albo Araby, a w najgorszym razie ruscy, czyli czołowi producenci ropy.

  Masoneria na pewno coś wymyśli, jak „uczciwie” podzielić rynek.

 6. może -jedynką- z Krakowa będzie bohaterka najnowszego krakowskiego, żelkowego  eventu a Nieznalska przypomniana po to, że ona będzie -jedynką- z …. chyba to gdańszczanka

 7. A Tysiąc była jedynką?

 8. nie wiem,

  ale była -twarzą- protestu uprawniającego możliwość oskarżenia lekarza , że nie powiedział/uprzedził kobiety o tym co miał obowiązek ciężarnej kobiecie  powiedzieć, przy czym nawet jeśli poinformował ciężarną o skutkach to i tak był na straconej pozycji …. nie miał świadków.

  Tysiąc chyba nie żyje, ale miała specyficzną aksjologię. Jako kochająca matka uświadomiła Julce ,  że dziewczyna urodziła się -przypadkiem- bez stresu wrzeszczała w temacie ABO…. itd

 9. Piotr Naimski to nie jest postać z mojej bajki.

 10. Niezła ekipa będzie .Nieznalska z Gdańska .Jachira z Wilanowa.Joanna Szalona z Krakowa.

 11. „Cezary Filozof, który zmarł w tym roku, trzy dni po wyemitowaniu w TVP filmu…” – to też ciekawy zbieg okoliczności. Tym bardziej, że musiał być jeszcze ładnych parę lat przed osiągnięciem średniej długości życia, więc prawdopodobieństwo zgonu (z innej przyczyny niż wypadek) względnie niskie. I najwyraźniej nie umarł w zapomnieniu… 

 12. dobry jest , co można mu zarzucić, nic

  zawsze w jednej partii, gromadka dorosłych dzieci,  …

 13. Jego wypowiedź w sprawie tzw. zielonego ładu, w praktyce prowadzącego do wywrócenia do góry nogami gospodarki oraz uzasadnienie, że Polska musi to robić, bo „takie są uwarunkowania w UE”.

  Co to są „uwarunkowania”?

 14. Przeczytałem kilka wersów biografii ks. Jerzego Popiełuszki w wikipedii, gdzie jest dużo wypowiedzi Jaruzelskiego i Kiszczaka i doszedłem do wniosku, że lojalność kacyków PRL-owskich względem Moskwy można porównać do lojalności AK w stosunku do rządu londyńskiego. W obu przypadkach skutki tej lojalności były katastrofalne, przy czym jedną tłumaczono miłością do socjalizmu a drugą „honorem”. Minister Piotr Naimski wypowiadał się o honorze w kontekście Powstania Warszawskiego. Ja tego nie kupuję. Uważam, że życie ludzkie też ma wartość, nie tylko honor. Nie jesteśmy herosami, postaciami z mitologii, tylko ludźmi.

  Co do zwalczania komuny po 1989 roku podzielam pogląd Janusza Korwin-Mikkego, że należało przeprowadzić lustrację i pozwolić ludziom wybierać, kogo chcą.

  Zdaje się, że zbyt dużo spraw w Polsce poszło na opak, nie tak jak trzeba, ale wierzę w wizje, że Polska ocaleje, wyjdzie cało z kłopotów, uratuje się cudownie, jak Houdini!

  https://youtu.be/pXj8HEFFR7M

 15. Dzisiaj w Nagymegyer na basenie była taka kobieta podobna do Alicji T., w okularach z soczewkami jak denka od Pepsi i z dziećmi.

  https://youtu.be/mUbytEgTXZQ

 16. Zastanawiałam się kiedyś nad tym i wyszło mi, że wolny człowiek podejmuje walkę. Mieli czekać, aż im połamią kości i wrzucą do dołów z wapnem, a wcześniej wymuszą zeznania, że są faszyści ?

 17. To fakt. Na przykład Niemcom walka się opłaciła, bo nawet nikt ich faszystami nie nazywa. Chodzi jednak o to, żeby wygrać a przynajmniej żeby nie być rozjechanym na placek.

 18. Strażnicy czasu, strażnicy ekranu.

  Pełno ich.

 19. Pani Joanna jest bardzo mocno nieświadoma co robi sama i co robią z nią partyjne wierchuszki opozycji sejmowej. Widać, że ma jakieś problemy psychiczne, jej mowa ciała mówi, że jest mocno niestabilna emocjonalnie i wcale nie ma tego epizodu aborcyjnego już za sobą. To taki właśnie elektorat miejscowych europejczyków- kobiety niestabilne emocjonalnie i więźniowie zakładów karnych. śmieci zwozili nawet z Wenezueli.

  Opozycja jest tak beznadziejna merytorycznie, czego się nie dotknie czy to śmieci czy afer PiSu, to i tak wie, że zawsze wypadnie dużo gorzej na tle rządu Morawieckiego. Ostatnio widziałem wystąpienie Kołodziejczaka na komisji rolnictwa z Telusem i widać, że nawet Lepperowi do pięt nie dorasta. Głównie można go opisać jako pieniacz i warchoł, mniej krzyku a więcej argumentów na przyszłość, agenturko rusko-niemiecka….. Słowa typu „szczurku” do ministra, to poziom zdebilenia i zdziecinnienia, tego chłopca.

 20. To cwana baba, wie co robi i dlaczego.

 21. no nie wiem, założą jej jakąś fundację, żeby miała możliwość życia na dobrym poziomie, czy jakieś inne propozycje …..

  co

 22. W to nie wątpię.

 23. Dlaczego? Może powie coś ciekawego o Frankistach?

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest chwilowo niemożliwe.