lip 062018
 

https://basnjakniedzwiedz.pl/produkt/koniec-rosyjskiej-ameryki/

  9 komentarzy do “Koniec rosyjskiej Ameryki już w sklepie”

 1. Kiedy u Michala? We wtorek?

 2. Dziś nagrywaliśmy

 3. W sensie – kiedy książka.

  Już u Michała, skoro dziś nagrywaliście?

 4. tak, w Foto – Magu jest ta książka ja już kupiłam i w metrze przeczytałam „wstęp”. Zdaje się że w Foto – Magu będzie urlop.

 5. w 1778 roku Cook zetknął się z Aleutami którzy wziąwszy Anglików za rosyjskich poborców podatkowych  przekazali im „jassak” (podatek) w postaci skór. Chińczycy płacili Anglikom za skórkę do 70 USD , równowartość 11 & , zaś tubylcom  Anglicy płacili za skórki  siekierką lub piłą.  (s. 35 M. Budzisz)  dalej w tekście jest o paciorkach , toporkach i odzieży wełnianej….

 6. Jesienią 1784 Rosjanie organizowali (na tereny Am Pn) tajną wyprawę o celach naukowo – militarnych finansowanej przez rząd.  Świetne zdanie (s.43) ” Jej dowódcą mianowany został Joseph Billings, Brytyjczyk, który przeszedł na rosyjską służbę , uczestnik trzeciej wyprawy Cooka.”  – fajne to określenie „Brytyjczyk, który przeszedł na rosyjską służbę” i jaki doświadczony „uczestnik trzeciej wyprawy Cooka”.

 7. (ostatni wtręt więcej nie będzie) kiedy tylko zaplanowano w/w wyprawę wybuchła wojna

  „… w przeddzień wyruszenia wyprawy wybuchła wojna Rosji z Turcją a w perspektywie rysował się konflikt zbrojny ze Szwecją, co doprowadziło do odwołania planowanej ekspedycji rządowych okrętów wojennych i otworzyło to pole do działania inicjatywie prywatnej”. (takie nadzwyczajne koincydencje).

  No i efektywność handlu z tubylcami: „W latach 1743 – 80 na dalekich łowiskach,  aktywnych było 35 kompanii kupieckich, które przywiozły do Rosji skóry o wartości 4.522.844 rubli.”

 8. To jest fantastyczna książka

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest chwilowo niemożliwe.