maj 282018
 

Wokół jakich wartości jednoczą się Polacy?

  9 komentarzy do “Nowe nagranie z Józefem”

  1. To o czym Pan mowil i nadal mowi jest  ARCYCIEKAWE…

    … i tego bede sie trzymac  !!!

    Co zas tyczy sie przedmiotowego i tytulowego pytania – to mnie jednocza wartosci prezentowane  TYLKO  i  WYLACZNIE  na… Panskim  blogu… portalu SN… i oczywiscie TV  PGR  !!!

    I to jest wlasnie piekne  !!!

  2. 32 odcinek
    1. Otwarcie Polish Heritage Day, z udziałem min. B. Johnsona i  amb. A. Rzegockiego.
    2. Polska-Eire Run – bieg z okazji święta Konstytucji 3-go maja w Dublinie.
    3. Taste of Poland – polskie przysmaki w brytyjskim parlamencie.
    4. IBB Polonia Londyn wicemistrzem Anglii w siatkówce.
    http://magazynzwysp.tvp.pl/37214551/magazyn-z-wysp-32-wydanie-15052018
     
     
    31 odcinek
    1. Wizyta w Londyńskim Instytucie Piłsudskiego.
    2. Pomnik misia Wojtka, jedną z głównych atrakcji Edynburga.
    3. Raport konsula generalnego Ireneusza Truszkowskiego o życiu Polonii w Szkocji.
    4. Prezentacja nowo-otwartego polsko – szkockiego Domu Kultury w Edynburgu.
    http://magazynzwysp.tvp.pl/37115303/magazyn-z-wysp-31-wydanie-01052018
     
    30 odcinek
    1.    Uroczysta prezentacja odrestaurowanej Wielkiej Polskiej Mapy Szkocji.
    2.    Wybory samorządowe w Londynie.
    3.    Relacja z Festiwalu Polskich Zespołów Folklorystycznych w Leicester.
    4.    Spotkanie z Magdaleną Zarzycką-Redwan w Leicester.
    http://magazynzwysp.tvp.pl/36847747/magazyn-z-wysp-30-wydanie-17042018
     

  3. Może to i ciekawy temat, ale dał się pan wyprowadzić Orłowi w pole. „Przeżartowany” ten odcinek. Chyba specjalnie, żeby nie poruszyć ważnych kwestii.

  4. Tragizm dziejow Polski
    Pasją Zglenickiego były badania geologiczne. Cały swój wolny czas i prywatne fundusze, poświęcał tej działalności. Jednocześnie opracował i podarował nafciarzom przyrząd do pomiarów prostopadłości wiercenia otworów górniczych. Błędy pomiarów były wtedy przyczyną wielu awarii, pożarów, eksplozji i ludzkiej śmierci. Zaprojektował też urządzenie do podmorskich wierceń i wydobycia ropy naftowej ze złóż podmorskich, stając się absolutnym, światowym pionierem w tej dziedzinie. Dzisiejsze platformy wiertnicze biorą swój początek od Baku i osoby inżyniera Zglenickiego. Wyznaczył podmorskie działki naftowe i określił ich zasobność. W sumie wskazał 31 obszarów roponośnych na lądzie, nie licząc złóż podmorskich, ponadto odkrył złoża rud żelaza, pirytu, barytu, kobaltu, molibdenu, węgla, manganu, miedzi, soli kamiennej, złota, srebra i arsenu.
    Za swoją fachowość, sumienną pracę i odkrycia, które udostępniał za darmo, został awansowany do stopnia pułkownika, a car nadał mu prawa do działek naftowych na lądzie i Morzu Kaspijskim. Niektóre z nich kupuje z własnych środków.
     Gdy w 1891 r. Zglenicki przybył do Baku, by objąć posadę w urzędzie probierczym, miasto to przypominało zapadłe kalifornijskie mieściny, które w okresie „gorączki złota” z dnia na dzień stawały się metropoliami. Na fali naftowego boomu własne szyby i rafinerie wybudowali w Baku m.in. zamożni przemysłowcy – jak bracia Alfred, Robert i Ludwig Noblowie, czy bankowcy – jak Rothschildowie. Niezadługo kaspijską naftą zacznie interesować się także Rockeffeller. Wcześniej jednak wysyła on swoich pracowników do Polski, do prowincji zwanej wtedy Galicja. Wysyła ich na naukę do pioniera górnictwa naftowego, wynalazcy lampy naftowej  Polaka Ignacego Łukasiewicza.

    http://www.witonia.com.pl/categoryblog.html?lang=en&start=10

    http://www3.sympatico.ca/bulik/ListopadWitoldZglenicki.htm
    FUNDACJA NAUKI POLSKIEJ IM. INŻ. WITOLDA ZGLENICKIEGO
    KRS — Rumia — Rejestracja 20 października 2003 r.

  5. Co się dzieje z witryna „szkoła Nawigatorów”

  6. Tego nie wie nikt. O 7 rano ma być dobrze

  7. To chyba jest związane z „rodo” ?

  8. PGR = error 502 też

  9. Noż… Właśnie chciałam Ci odpisać na SN na to wypłukanie z nagrody Żółtej ciżemki. Mamy jednakowoż moralne zwycięstwo :)))

    „Drugą rzeczywiście wartą polecenia książką są „Zielone rękawiczki” Hanny Koschembahr-Łyskowskiej. Mam wrażenie, że trudno jest napisać dobrą powieść historyczną, bo trudno współczesnemu człowiekowi wejść w klimat na przykład XIX wieku. Autorce „Zielonych rękawiczek” udało się uniknąć tej pułapki. Historia Krzysia Skrzyneckiego, który przez kilka miesięcy musi radzić sobie bez rodziców, pod opieką ciotki ilustrowana jest precyzyjnymi rysunkami w stylu dawnych mistrzów. Książeczka pokazuje młodego z początku nieco rozpieszczonego chłopca, który uczy się zaradności.”Read more: http://www.pch24.pl/polska-literatura-dla-dzieci-i-mlodziezy—dobre-i-zle-ksiazki,60093,i.html#ixzz5GvpikBoW

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest chwilowo niemożliwe.