wrz 282021
 

Proszę Państwa, prócz tego co widać na blogu, wespół z różnymi współpracownikami prowadzę jeszcze inne projekty. One nie są widoczne, ale wkrótce mam nadzieję będą. Ewa Rembikowska, jeszcze na wiosnę, zdobyła zgodę konserwatora zabytków na renowację nagrobka Hipolita Milewskiego na cmentarzu w poznańskiej cytadeli. Ja zaś zwróciłem się z prośbą do profesora Eugeniusza Matejko z poznańskiej ASP o zaprojektowanie tego nagrobka, a pana Michała Kolankowskiego, jeszcze w czasie ostatnich targów w Poznaniu zapytałem o możliwość realizacji tego projektu. Obaj Panowie się zgodzili i dziś właśnie dostałem projekt. Przesłałem go Ewie Rembikowskiej, która tę sprawę będzie pilotować dalej. Jest bowiem na miejscu i może to czynić z ramienia stowarzyszenia, którego jest członkiem. Ja zaś jestem tylko prywatną osobą. Będziemy musieli zorganizować na ten cel zbiórkę, ale tak jak się z Panią Ewą umówiliśmy, zrobi to stowarzyszenie, a ja będę ją jedynie reklamował. Nie wiemy jakie będą koszta. Projekt na pewno wykonany został za darmo. Kosztował będzie jedynie materiał, wykonawstwo i nadzór. Mogą jeszcze dojść jakieś koszta administracyjne, albowiem trzeba teraz uzyskać akceptację konserwatora. Plan gry w punktach przedstawiła Ewa Rembikowska i wygląda on następująco

 

1/ projekt nagrobka – profesor Eugeniusz Matejko

2/ kosztorys

3/ ogłoszenie zbiórki

4/ pozwolenie od konserwatora po zatwierdzeniu projektu

5/ wykonanie nagrobka w zakładzie kamieniarskim

6/ montaż na cmentarzu

7/ uroczyste odsłonięcie

Uprzedzam o tym wszystkim zawczasu. Nie wiem ile potrwa cała operacja, ale miejmy nadzieję, że nie dłużej niż pół roku.

Na patronite umieściłem nowy tekst, bo trzeba popierniczać robotę do przodu i nie myśleć o tym, czy w Australii testują nowy światowy porządek. Nie mamy bowiem wpływu na Australię. Dzięki Ewie Rembikowskiej uzyskaliśmy za to wpływ na konserwatora zabytków. To też jest jakiś sukces.

https://patronite.pl/post/26731/podroze-patriarchow

  5 komentarzy do “Nowy tekst na patronite i projekt nagrobka Hipolita Milewskiego”

  1. Czy mozna zobaczyc projekt?

    Najbardziej wrazliwy jest punkt 5, bo nie kazdy kamieniarz ma talent Jana Himilsbacha, ktory nawet, gdyby schrzanil robote, to klient i tak bylby zadowolony. Projekt projektem, ale ktos to musi wykonac, a nie sadze, ze u nas jakis Donatello jest do wynajecia na kazdym rogu, nawet w Poznaniu.

  2. Zawsze myslalem, ze rzezbiarz jest rownoczesnie dla siebie projektantem.

    https://images.app.goo.gl/J4KVQUXRcMR4ptQj7

  3. Patrząc na prace uczniów pana profesora, to dosyć oszczędny jest ta sztuka.

  4. Ja mam alergię na takie załatwianie spraw konserwatorskich, że we wniosku pisze się o renowacji, a de facto został zaprojektowany nowy nagrobek. Albo stary nagrobek ma jakąś wartość i wtedy poddajemy go renowacji, albo warte upamiętnienia jest miejsce pochówku, którego obecny wygląd nie jest odpowiedni.

    W tym kontekście koszt „nadzoru” i spraw administracyjnych będzie wprost proporcjonalny do tego, w jakim stopniu nieadekwatne do rzeczywistości sformułowania zostały użyte podczas postępowania administracyjnego z poznańskim konserwatorem.

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest chwilowo niemożliwe.