mar 232016
 

Jak wiecie oddałem przedwczoraj do drukarni tom wspomnień Edwarda Woyniłłowicza. Dziś zaś okazało się, że 10 kwietnia rozpoczyna się jego proces beatyfikacyjny. Tutaj jest stosowny link, proszę bardzo http://kresy24.pl/78968/fundator-czerwonego-kosciola-w-minsku-zostanie-wyniesiony-na-oltarze/

Daję wam uroczyste słowo honoru, że nie miałem pojęcia iż od roku 2014 toczyły się przygotowania do tego procesu. Uznałem po prostu, że wspomnienia te muszą być wydane i już. No i teraz powrócę jeszcze raz do mojego ulubionego tematu, czyli do związków państwa z Kościołem, oraz do polityki historycznej.

Ponoć mamy telewizję Biełsat, która śledzi sprawy białoruskie. Jak widać śledzi nieuważnie, albo uważa tylko na określony rodzaj spraw, a inne wcale tej telewizji nie interesują. Mamy rządowe zapewnienia o tym, że teraz to już będzie taka polityka historyczna, że hej. Co szkodziło jednemu czy drugiemu urzędnikowi zadzwonić do sekretariatu metropolity mińsko-mohylewskiego i zapytać jak tam się ma Kościół na Białej Rusi? Nic. No, ale są przecież ważniejsze sprawy, na przykład małpowanie peerelowskiej telewizji, albo wydawanie książki profesora Nowaka, pod tytułem „Dzieje Polski”. Ja w sprawie Edwarda Woyniłłowicza zapukałem raz do urzędniczego serca, zapytałem kiedyś Sellina dlaczego, jak mieli okazję nie wydali tych i innych wspomnień. No, a on mi odpowiedział, że nie wie. Potem zapytałem dlaczego wydają pieniądze na tych oszustów reżyserów? Na tego Smarzowskiego na przykład. Na co Sellin rzekł, że to artysta, ma wizje i nie można go tak surowo oceniać. Otóż można. Jego i Sellina i innych.

Edward Woyniłłowicz będzie od 10 kwietnia Sługą Bożym, a po skomplikowanym procesie zostanie beatyfikowany. Żebyśmy dobrze zorientowali się kto to był, otóż był to bankier, rolnik, inżynier, poseł do Dumy, obszarnik, a dla wielu wręcz wyzyskiwacz chłopów. Uważam, że trudno o bardziej wyrazisty znak i trudno o znak większego poparcia dla tego co my tu robimy, o czym rozmawiamy i jakie wartości usiłujemy przypominać. Będziemy więc czynić to nadal, wbrew wszystkiemu i wszystkim, bo widzimy w tym sens.

Edward Woyniłłowicz to także człowiek, który negował sens traktatu w Rydze i wszelkie rewolucyjne ustalenia oraz koncepcje polityków międzywojnia. To nie jest dziś akurat kwestia najważniejsza, bo nie chodzi przecież o to, by Polska wróciła nad Berezynę. Warto jednak jeszcze raz przyjrzeć się tym bohaterom, których lansuje nasz obecny, patriotyczny rząd. To są wszystko ludzie po pierwsze przegrani, po drugie uwikłani, po trzecie nie mający realnego wpływu na nic. Ich zaś jedyną zasługą jest to, że reprezentowali w pewnym momencie państwo, które pozostawiło za kordonem wszystkie dokonania i całą pracę Sługi Bożego Edwarda Woyniłłowicza. Kościół zaś daje nam wyraźny znak, że można inaczej. To znaczy, że treść tego bloga nie jest jedynie moim wymysłem, że ja się nie uczepiłem tych koncepcji ziemiańskich jak pijany płotu z własnej pychy i niezrozumiałych obsesji, ale że jest w tym myśl głębsza i takiż sens.

Myślę, że bez zmiany spojrzenia na historię i jej bohaterów nie może być mowy o żadnej Polsce. Są tylko antrakty pomiędzy kolejnymi rewolucjami, z których wychodzimy coraz bardziej pokiereszowani, biedniejsi, głupsi i gorzej jeszcze oszukani. Mam głęboką pewność, że innej drogi nie ma, mam też pewność, że to jest łatwe do zrozumienia, a jeśli ktoś uporczywie tego nie rozumie, to znaczy, że służy po prostu innemu porządkowi niż Porządek Boży. I żadne patriotyczne ekscytacje i wzmożenia nic tu nie mają do rzeczy i nie pomagają nam bynajmniej. To także musimy zrozumieć. Struktura jaką budujemy tutaj od wieków musi być przede wszystkim oparta o własność i o Kościół. Jeśli zaś będzie inna, zawali się w krótkim czasie i wynika to wprost z niezrozumienia uwarunkowań globalnych przez kolejne pokolenia polskich polityków. Co to jest rewolucja – jeszcze raz powtórzmy – to jest narzędzie, za pomocą, którego banki regulują ceny żywności w skali globu. Jeśli ktoś uważa, że w oparciu o narzędzia rewolucyjne, jakieś hasła albo wręcz podpuszczenia wyprodukuje państwo i ono będzie trwałe, bo zaopatrzono je w piosenkę i chorągiewkę, to znaczy, że zwariował. O tym jak mało znaczą takie pomysły niech zaświadczą wczorajsze wypadki w Belgii i wszystkie wcześniejsze. Na własne oczy widzimy, że te tak zwane państwa nie służą obywatelom, służą jakiemuś wyższemu, a nieznanemu i nie Bożemu bynajmniej porządkowi. Poznajemy to po zachowaniu się policji w Niemczech i Belgii, która nie potrafi zapewnić minimum komfortu ludziom zwanym obywatelami. Ci zresztą już od dawna nimi nie są, to niewolnicy korporacji, trudno to na razie poznać, bo nikt jeszcze nie dał znaku do masowego przemieszczania dużych grup europejskich niewolników. Póki co przesuwane są inne masy, te lokalne, zakorzenione mogą jeszcze chwilę pobyć u siebie. No, ale nie mogą już liczyć na bezpieczeństwo.

Czy wobec tego co się dzieje można jeszcze pokładać jakieś nadzieje w Unii? To już chyba lepiej pokładać je w telewizji Biełsat, jak się okaże, że ktoś zadzwonił z ministerstwa, to może nawet puszczą coś o życiu Woyniłłowicza, gdzieś przed 12 w nocy, zaraz po transmisji ze zbioru brzozowego soku w zagajniku pod Hajnówką. Specjalnie bym jednak na to nie liczył, bo Woyniłłowicz nie spełnia kryterium ludowości, które dla misji tej telewizji jest szalenie ważne. Media bowiem, tak jak dawniej wszyscy rewolucyjni agitatorzy pochylają się z troską nad niedolą człowieka prostego, chcą go upodmiotowić, dając mu do ręki pilot, tak jak dawniej demokraci chcieli upodmiotowić lud, dając mu do ręki kartkę wyborczą. Do czego to doprowadziło widzimy dzisiaj, to socjotechniki, o jakiej się faraonom nie śniło. Bomby wybuchają na lotniskach, a dziennikarze apelują do ludzi, żeby nie pogrążyli się w islamofobii i nie używali mowy nienawiści. Tu nie chodzi o mowę nienawiści, ale o nazwanie rzeczy po imieniu, co jest trudne albowiem trzeba się przyznać do totalnej bezradności i jasno sobie powiedzieć, że demokracja i Unia to projekty oszukane wymierzone wprost w pojedynczego człowieka. I co tu więcej rzec….

Róbmy swoje, czekajmy na koniec procesu beatyfikacyjnego sługi Bożego Edwarda i nie oglądajmy się na nic.

Przypominam wszystkim zainteresowanym zyskami wydawcom, że w dniach 4-5 czerwca odbywać się będą w Bytomskim Centrum Kultury targi książki, dla których okazją jest 1050 rocznica chrztu Polski. Uczestnicy nie płacą za stoisko, zgłaszać zaś swój udział w imprezie mogą pod adresem info@rozetta.pl

Ja zaś zapraszam na stronę www.coryllus.pl, do sklepu FOTO MAG, do księgarni Tarabuk i do księgarni Przy Agorze oraz do antykwariatu Gryf przy ul. Dąbrowskiego.

  134 komentarze do “O Duchu Świętym, który nie myli się nigdy”

 1. Powtórki PRLowskiego serialu o najdłuższej wojnie w Europie też nie mogę się doczekać 😉

 2. Rób swoje. Będa Ci się rózni ludzie przyglądać i kręcić głowami, jedni z dezaprobata, inni z zazdroscią czy niedowierzaniem… Rób swoje.

  .

 3. …”dziennikarze apelują do ludzi, żeby nie pogrążyli się w islamofobii ” – Ci sami dziennikarze będą wzywali do islamofobii gdy już muslimów będzie w Europie dostatecznie dużo,i odpowiednio zorganizowanych i uzbrojonych…celem jest masowe wzajemne wyrzynanie chrześcijan i muzułmanów.”Ograniczyć liczbę ludzi na świecie do 500 mln ”. Pieprzeni budowniczowie wieży Babel…

 4. Tak po trzykroc.

  Popieram Pana czytaniem, sercem i portfelem.

  Tylko z iluzjami tak sie trudno rozstac.

 5. Oni próbują rywalizować z Banem Bogiem z dawaniu nam znaków, a to w samochodzie na lotniskowym parkingu znajdowane są: instrukcje pilotażu Boeinga po arabsku, a to ocalały w ruinach WTC paszport jednego z porywaczy wprasowanego w wieżę samolotu, a teraz w Brukseli słychać było okrzyki po arabsku i znaleziono przy jednym zabitym kałacha. Kiedyś się przewiozą, a Pan Bóg wtedy może im nie dać żadnych znaków.

 6. No tak jak Krzysztof mówi że tylko z iluzjami trudno się rozstać, no trudno kiedy tak się o Polsce mówiło w rosyjskim sądzie (Mackiewcz) : „Polak może spoglądać na wiele rzeczy z przeszłości, na wspomnienie których serce bije mu żywiej, gdy odtworzy w myślach wspaniałą wielkość tej przeszłości, spowitą w złocie i purpurze, ucieka w jej ramiona , aby marzenia demokratyczne utulić w narodowym romantyzmie. Przeszłość Rosjan jest bardzo biedna a teraźniejszość jest sucha, nędzna i naga jak step, który jest wprawdzie bezbrzeżny, ale nie pozbawiony kamieni…” .

 7. Trochę odbiegnę od głównego wątku. Kiedyś gdzieś przeczytałem, że ta cała TV Biełsat, to telewizja stworzona przez UE, która została zainstalowana na Białorusi, a jej celem jest m.in oczernianie prezydenta Łukaszenki i pokazywanie, jak bardzo łamie on standardy demokracji. Więc tu akurat nie dziwię się, że telewizja ta nie zajmuje się ważnymi sprawami.
  Jestem mile zaskoczony kanonizacją Edwarda Woyniłłowicza. Nie znam tej postaci, a po raz pierwszy słyszałem o niej od pana. Czekam więc na wspomnienia.

 8. Ksiądz Tokarzewski pisze:

  ” Majątek polski na kresach (…) oblicza na dziesięć tysięcy dwieście milionów rubli ZŁOTYCH, a produkcję polską na pięcset siedemdziesiąt milionów rubli ZŁOTYCH>
  (..) Polski Komitet Wykonawczy (…) zebrał za czas od 7 marca do 1 czerwca 17 r. tylko 27 tys. rubli, ale już nie złotych.
  (…)
  Ci bardzo nieliczni, którzy chcieli coś zrobić, nie mieli środków materialnych. A ci, którzy środki mieli i dać je nie tylko mogli, ale i powinni byli, magnaci, ziemianie, w olbrzymiej większości swojej i sami nic nie robili, i innym dawać na robotę religijno-narodową nie chcieli. ”

  Myślę, że to podsumowuje kilka tutaj pisanych ostatnio wątków.

  .

 9. 1.co do Bialorusi mialem okazje rozmawiac z paroma Panami z tego kraju i wiecie co oni batiuszke kochaja I mowia ze oni beda go bronic I ja sie im nie dziwie

  2. ukraincy zas twierdza ze cala wladza to zydzi, premier itd ( zlodzieje)( w zeszlym roku chodzili po domach i zabierali paszporty powiedzial mi mlody chlopak ktory rozmawial z mama)

  3.rosjanie twierdza ze komuna padla bo oni kase pchali do bratnich panstw, bo to im wciskaja ale ciekawe jak oni sie teraz czuja po zajeciu tego krymu przeciez tam znow kasa poplynie, przynajmniej jak zbankrutuja bedzie na co zwalic

 10. Federalna służba statystyczna poinformowała, że 19,2 milionów Rosjan, czyli 13,4 proc. populacji żyło w 2015 roku w ubóstwie. W 2014 roku poniżej progu ubóstwa żyło 16,1 mln osób, czyli 11,2 proc.”

 11. Według danych Federalnej Służby Statystyki, około jedna czwarta Rosjan wciąż zarabiają niewiele więcej niż wynosi minimum egzystencji. Nawet niewielkim wzrost cen lub spadek poziomu dochodów sprawi, że ludzie ci znajdą się poniżej progu ubóstwa. Tymczasem większość obywateli Rosji nie posiada wystarczających oszczędności aby przetrwać trudne czasy. Według Państwowej Agencji Badań Ekonomicznych, oszczędności pozwolą większości Rosjanom (60 proc.) przetrwać maksimum trzy miesiące, 26 proc. przeżyje tydzień do miesiąca, a 16 proc. stwierdziło, że nie ma wystarczających środków na przeżycie powyżej siedmiu dni.

 12. gdzies przeczytalem ze pewien izraelski doradca badz to ministra, czy ze sluzb powiedzial ze:
  Iran to powazne panstwo gdyz posiadaja swoje siatki terrorystow / kawa na lawe/

 13. Iran? I cóż ci irańscy terroryści zrobili?| Jakieś przykłady ich akcji? To kultura starsza niż żydowska.

 14. Już w tym roku wydatki na imigrantów mogą wynieść więcej niż budżet obronny Szwecji w Szwecji

 15. Najwyższy mufti Arabii Saudyjskiej- Abdul Aziz Al-Sheikh wygłosił mowę dotyczącą muzułmańskiej teologii. Stwierdził w niej, że mężczyzna ma prawo zjeść części ciała swojej żony, jeżeli odczuwa duży głód. Według muftiego żona ma służyć swojemu mężowi a poza tym jako małżeństwo i tak są jednością.

 16. Boze jedyny nie o iran chodzi o powazne panstwa!

 17. Gdybym był muzułmaninem to i tak bałbym się zjeść kawałka mojej żony .

 18. Emocje,emocje to firanki na oczach

 19. Ale to się chyba nazywa kanibalizm?
  Czy oni powariowali, z tym pomiataniem kobiet? Czy część z nich urodziła się z probówki i nie mieli matek?

 20. Marylka Sztajer – Profesor Jasiewicz w książce o zagładzie kresów wschodnich pisze o kapitale obrotowym przeciętnego majątku na kresach, gotówki było mało a żywności wystarczająco, gotówka pojawiała się po żniwach, więc …. stąd może trudności z zebraniem gotówki. W każdym bądź razie był to obszar pełen jedzenia.
  A ten głód na sąsiednich ziemiach to zdaje się wyglądać na rozprawę z ludnością, na ostateczne rozwiązanie kwestii tubylczej, nic więcej.

 21. „Straż przednia ” – lektura fascynująca (dziękuję za publikację), stanęła na półce, którą zajmują już w większości książki wydane przez Autora.
  Omówiona i polecona kilku osobom.
  Czekam teraz z niecierpliwością na wspomnienia Edwarda Woyniłłowicza.

 22. a jak wydadza ksiazke kucharska?

 23. Str. 67 u Tokarzewskiego, sterszczam bo za długo przepisywać.
  Przyjechał do Sokóla, Pogorzelisko koscioła. Na odbudowę rozpisał „cegiełkie” po 20 kopiejek i rozesłał kolegom kapłanom. Zebrał z tego od biednych zanacząca kwotę. Prawodbudował budynek.
  Jednocześnie prośby do do obywatelstwa i magnatów dały sumę o której nawet nie chce Tokarzewski wspominać, tak śmieszna. Jeden magnat odpowiedział mu że budżet już zamkniety…jednocześnie finansujac pod Paryżem willę dla kochanki za 3000 000 rubli. Drugi przysłał 10 rubli a w gościnie u kogoś przegrał tysiąc razy tyle.
  Proszę przeczytać Tokarzewskiego.

  .

 24. Trudno jeść zonę „na zywo” bo się bedzie bronić….Zabić? To nie ksiażka kucharska.

  .

 25. No dobrze już , dobrze..pax między chrześcijany.

 26. Oni je odrzucają ? myślę ze zwyczajnie nie słysza. To Lucy do nich szepce.

  .

 27. Unia Europejska –> Unia Islamska

 28. Różne rzeczy w życiu się zdarzają..

 29. Spokojnie, spokojnie.

  Jak z każdą informacją z tv może się okazać, że znaleźli jakiegoś skrajnego i go opublikowali, żeby podgrzać atmosferę między ludźmi.

 30. A kolei Jałowiecki jechał po chłopach przed wojną. Że ziemianie dawali, a chłopi – „przeciem dali w podatkach”
  Wychodzi, że tylko warstwa średnia i średniowyższa może się zorganizowac, i poczuwa do czegoś.

 31. Dlatego jako klasa musieli zniknąć. Wojniłłowicz i kilku podobnych nie miało szans. Czy analogicznie jest teraz?

 32. nie bierz nic do siebie kto pyta nie bladzi, milego dnia, a ja czasami moglbym sie ugryzc w jezyk

 33. Bardzo się cieszę, że martwi się pan o Rosjan. Jeszcze bardziej bym się cieszył, gdyby martwił się pan o Polaków.

 34. my zabijamy nienarodzone dzieci,

 35. a czasami juz narodzone, ostatni przypadek

 36. wiesz zaskocze Cie ale niedola kazdej istoty na tym swiecie mnie boli, czlowiek w sercu nie ma narodowosci, ale to nie znaczy ze……., jak przyjdzie czas

 37. To zależy, który człowiek. Ja nie jestem internacjonałem, obca mi jest ideologia „wszyscy ludzie będą braćmi”, bo nie będą.

 38. nie nie nigdy nie umre za rzadna organizacje, panstwo itd moje zycie i tylko moje nikomu go nie oddam i juz

 39. Dodać można tylko Apel do Prezydenta Andrzeja Dudy i posłów PiS, aby dzień 14 kwietnia ustanowić Świętem Narodowym Polskiej Państwowości.

  Natomiast jeżeli chodzi o Biełsat – rozwiązać i powołać TVP Kresy. i stworzyć Fundusz Kresowy wsparcia dla Polaków.
  Tylko najpierw pognać Jacka Kurskiego i tych nowych Dyrektorów z TVP INFO – fanatyków amerykańskich interesów, ale nie mających nic wspólnego z Polskimi interesami.

 40. pan wybaczy ale czy Bog mnie stworzyl aby Pan mogl sie cieszyc?

 41. Nie wiem. Nie znam planów Pana Boga.

 42. Przykro mi, nie zrozumiałem. O co chodzi?

 43. 100% racji, ale lepiej podejsc do drugiego czlowieka z usmiechem I bez tezy, czas zweryfikuje czlowieka

 44. Węgry we wtorek stały się pierwszym krajem Europy Środkowo-Wschodniej, który zdecydował się na wprowadzenie ujemnej stopy procentowej.
  . To w praktyce oznacza, że banki komercyjne będą płacić za przechowywanie środków na jednodniowych lokatach w banku centralnym.

 45. Zanim „czas zweryfikuje człowieka” tego czasu może zabraknąć panu.

 46. Nie ma przypadkow, sa tylko znaki. Wlasciwie z kazdym pojawiajacym sie tutaj tekstem utwierdzam sie w tym, ze nie trafilem tu przypadkiem.

 47. Grozi Ci jeszcze wsiąknięcie, czego Tobie, Gospodarzowi, Wam i sobie życzę.

  Co do pojawiających się tekstów… tuzy puszczają jeden felieton na tydzień i większość z nich niknie w niebycie pamięci, a tutaj… no, nie oceniam, ale się wie.

 48. Magnaci na Ukrainie trochę się różnili od tych litewskich….

 49. Oni mają zupełnie odmienną kulturę, a co za tym idzie myślenie. Ja jestem po lekturze „Spalona żywcem”. U nich w rodzinie, jeśli urodzi się mężczyzna, to jest duma, jeśli kobieta, to hańba i noworodki żeńskiej płci często tuż po narodzinach są zabijane. Kobiety traktowane są często gorzej niż zwierzęta.

 50. Padło pytanie zadane przez PP o potomków tego zacnego rodu i obecnie najwięcej żyje ich w Krakowie, a w całym kraju zaledwie 5 osób.
  http://www.moikrewni.pl/mapa/kompletny/woyni%25C5%2582%25C5%2582owicz.html

 51. To jest bardzo dla nas, Polaków, bardzo ważne bo wkrótce może się okazać, że dotrze do nich, że najbliższy ciepły posiłek serwują dla nich w Warszawie i to zupełnie za darmo, wystarczy odpalić tanki.

 52. Hezbollah, mówi to Panu coś. Liban, teraz Syria i wcześniej parę rakiet w stronę Izraela.

 53. Ta cala nedzna „telewizyjka” pod zarzadem… „haryzmatycznej” Romaszewskiej to zajmuje sie
  wylacznie tymi samymi sprawami co… „noblista” Sakiewicz z Ukrainy, Dawidek Wildstein, Samuelek Pereira – obecnie na etatach: pierwszy w „nowozereformowanej TVP”, bez ktorego pewnikiem… TVP zapadlaby sie pod ziemie, a drugi „niezastapiony” obecnie… w Polskim Radio…
  nota bene…, ktorego zonka rowniez „niezastapione” beztalencie obecnie na „etacie” przy samej
  PBS… „slynna blogerka” Maria „lula” Pereira… to ta sama banda wielce ZALEZNYCH, ZDEMASKOWANYCH i SKOMPROMITOWANYCH juz od dawna presstytuek i kolaborantow wyslugujacy sie obcym… czyli nie sluzacy polskiej racji i polskiej sprawie!

  Dwie „wybitne” telewizje do „decia, pompowania i strugania z banana” spraw zbednych… a, bardzo szkodliwych dla Polakow i Polski.

 54. OECD, uważa, że powinniśmy zrezygnować z obniżonej (preferencyjnej) stawki VAT i zwolnień z tego podatku. Polska bowiem rozdała najwięcej w OECD (po Hiszpanii) tego typu przywilejów. Gdyby nie one, wpływy z VAT byłyby wyższe o 22 proc. „To dałoby większe wpływy do budżetu niż przewidywane wpływy z podatku od banków i od handlu – szacuje OECD w raporcie. – A dodatkowo uprościłoby to system”.

  To będzie trudne. Stawkę podstawową VAT mamy bowiem obecnie podniesioną do 23 proc. Rząd Donalda Tuska zaordynował to na dwa lata, w kryzysie, a wyszło na dłużej. Rząd Beaty Szydło będzie musiał 23-proc. VAT utrzymać (a żeby to zrobić, znów musi przegłosować odpowiednią ustawę), jednak na razie oficjalnie się do tego nie przyznał.

  Drugi pomysł to podatek od własności, głównie nieruchomości, czyli kataster. Głosy o takiej możliwości słychać od dawna, ale nie ma odważnego, by to wprowadzić. Ekonomiści widzą w nim cudowne narzędzie, które nie tylko zapewni strumień pieniędzy do budżetu, ale jednocześnie sprawi, że zmaleją nierówności społeczne.

  Trzeci pomysł to różnego rodzaju podatki ekologiczne. Wiadomo jednak, że rządowi jakiekolwiek „uderzanie w polski węgiel” jest nie w smak.

 55. Obrazek z wczoraj:
  Siedzę w aucie, korek na ruchliwej trasie. Obok jest przystanek autobusowy, dość zatłoczony.
  Widzę, że blisko krawężnika stoi mężczyzna o arabskich rysach twarzy. Wokół niego 2 m wolnej przestrzeni, reszta ludzi lekko stłoczona na pozostałej części przystanku…

 56. Pomiędzy styczniem 2015 r. a dziś średnia pensja w Federacji Rosyjskiej spadła z 850 do 490 dol
  czy aby napewno grozi nam zalew syryjczykow?

 57. Exactement. Znajomy, ktory byl na placowce w Bagdadzie przez 7 lat, opowiadal mi,
  ze jeszcze 20 lat temu w restauracji w ktorej sie obiadowali wisiala kartka na drzwiach,
  ze „kobietom i psom wstep wzbroniony”!

  A znajoma Marokanka mojej kolezanki tu w Rennes jeszcze 5 lat temu, blagala aby
  nie zawiadamiac policji o tym, ze jej konkubent Franek strasznie ja skatowal…
  powiedziala, ze my nic nie rozumiemy, ze ona jest bez papierow we Francji no
  i przede wszystkim to ona woli jak ja ten Franek skatuje w pijackim amoku raz
  na miesiac… a potem jak wytrzezwieje to nawet posprzata albo obiad ugotuje…
  niz wracac do Maroka gdzie wydadza ja jakiemus staremu dziadowi co bedzie
  z nia robil, co mu sie zywnie podoba i calkowicie bezkarnie.

  Arabki takimi „relacjami malzenskimi” nikomu sie nie „chwala”…zdarzy sie, ze te
  mlodsze cos nieraz powiedza, ale generalnie to jest… tabu.

 58. I te nowa senatorke Anne Marie Costa od „dialogu”, kolejnego darmozjada tez razem
  z nimi przydaloby sie przegnac… na 7 wiatrow!

 59. Tak, to jest nadzwyczajne… i wprost nieziemskie!

 60. Jakie nierówności? Jak słyszę coś takiego to mam ochotę prać po mordzie? Jakie nierówności?!

 61. Ci wszyscy uchodzcy czy emigranci oni wcale nie chca slyszec o „pays de l’est”, oni chca
  tylko do Niemiec, Austrii i Skandynawi… nawet juz do Francji „chce” coraz mniej.

  Jak porownam to co sie dzieje teraz we Francji czy nawet Belgii… bo to dwie „syjaskie
  siostrzyczki”… to i Francja i Bruksela… sa juz dzis TRUPEM !

  I Valls, i Hollande… i cala plejada „gadajacych glow” mowi tylko o swiatowej „medializacji” !!!
  tego „problemu”… caly swiat powinien walczyc z terroryzmem, caly swiat powinien… pomoc
  Francji i Belgii, caly swiat powinien „stworzyc wspolna armie” do walki z terroryzmem,
  opinia publiczna powinna to poepic… i juz potepia… wypisuje rozne bzdetne hasla na ulicach
  kolorowa kreda, pali swieczki i spiewa Beatles’ow „imagination”… to naprawde jest juz
  MATRIX !!!

  Znowu wzywaja „swiat i opinie publiczna” do… solidarnosci, spotkan i dialogu!

  Nikt… nawet slowem nie wspomina – kto ma to zrobic i kto za to zaplaci… oglupienie toalne.

  … co do „zalewu czy inwazji”, czy nam grozi… to rzeczywiscie bardzo trafne i ciekawe pytanie
  w swietle panskich statystyk… i totalnego bankructwa calej Europy!

 62. https://www.youtube.com/watch?v=yRbdmVu3Kzk X Zjazd Gnieźnieński, Sesja: „Ekonomia bez wykluczenia”.

 63. Paris nie pisz do mnie Pan prosze

 64. ty albo jacek

 65. a ta le pen jakie ona ma rozwiazania?

 66. bo chyba wygra wybory?

 67. Ludzie się ogólnie różnia… Mam z Litwy opisywanego tu już ks. Mieczysława Bohatkiewicza – męczennika. Pogranicze dziejsze Litwy i Białorusi. Rodzina obfitujaca w swięte powiłania. Swieccy to porzadni gospodarze.

  Mało wiem o Kresach, bo to nie moja strona swiata…. Okazuje się że mam wżenioną do naszej rodziny linię „białoruska” , nie ziemiańską , tylko chłopską… niezwykłej pobożności…. przywiezionej stamtąd – rodzina wysiedlona, choć zdaje się , ze mieli wybór i mogli zostać….

  .

 68. errata : powołania kapłańskie …. w tym 2 świętych…

 69. TEż mam taką ochotę.

  .

 70. Pani premier B. Szydło ogłosiła ze wobec sytuacji w Brukseli wycofujemy się z przyjęcia kogokolwiek… tzw uchodzców…

  .

 71. No nie! Biedny Tusio, musi zejść z linii strzału Makreli.
  A co do obecnego rządu to duże zaskoczenie, oczywiście pozytywne. Kulaj się Mumio!

 72. Zastanawiałem się nad tymi zamachami i sprawdziłem kilka źródeł, o co chodzi? No i prawda jak zwykle jest banalna i przed oczami.

  Kto wyhodował terrorystów z ISIS? To jest twór USA, GB, Izraela, Arabii Saudyjskiej i Kataru.

  Dlaczego terroryści mają się wysadzać: Na rozkaz hegemona, ponieważ EU nie chce podpisać umowy Transatlantic Trade and Investment Partnership.

  TIPP to umowa, która pokazuje klika elementów: 1. otwarte i bez żadnej ściemy rządy korporacji włącznie z sadownictwem, 2. potwierdza hegemonie gospodarcza USA i przerzuca cześć kosztów kryzysu na Europe, 3 najważniejszym elementem umowy jest wyrzucenie Chin poza handel światowy i tu nie ma zgody EU głownie Niemiec, Francji i kilku mniejszych państw.

  Brak podpisania umowy to otwarty bunt wobec hegemona. A cały terroryzm to wojna hybrydowa przeciw twardemu jadru EU.

  PS. USA wydają rozkazy, żydki zapewniają infrastrukturę i planowanie a Arabowie aktywa ludzkie.

  Najciekawsze w tym wszystkim jest to że nikt z tym się nie chowa.

 73. „Arabki takimi „relacjami malzenskimi” nikomu sie nie „chwala”…zdarzy sie, ze te
  mlodsze cos nieraz powiedza, ale generalnie to jest… tabu.”

  Nie wiem, czy to temat tabu, ale z podanej wyżej książki wyczytałem, że dla nich to normalne, że nie znają innego świata. Ta kobieta,którą podstępem sprowadzono do Europy, po wybudzeniu się w szpitalu dostawała ataków paniki, ponieważ zobaczyła pielęgniarkę uśmiechającą się do mężczyzny i do tego ubraną w spódnicę. Bała się, że grozi jej wyrok ze strony rodziny za takie zachowanie. Oswojenie się jej z tym, że to normalne zabrało jej naprawdę dużo czasu.

 74. Interia donosi:

  Przeżył zamachy w Bostonie i Paryżu. Wczoraj został ranny w Brukseli

  19-letni Mason Wells był świadkiem zamachów terrorystycznych w Bostonie i Paryżu. Wczoraj młody amerykański misjonarz został ranny w ataku Państwa Islamskiego na lotnisko Zaventem w Brukseli.

  Baaardzo ciekawe. Chyba nie przestrzegał procedur.

 75. wyślij zaproszenie Mateusz Nalepka mam orła na profilowym

 76. Ten misjonarz ciekawe z jakiej agencji w USA

  A misja jeszcze ciekawsza

  Chyba mesjanizm neokonserwatywny

 77. Pewnie nie wiedział, że tym razem będzie stosowany nadtlenek acetonu.

 78. Trochę wracając do głównej myśli tego posta. Zdumiewa cholernie celowa, sterowana, bezrozumna i beznadziejna praca uczelnianych i PANowskich historyków. Wystarczy jeden człowiek, który przez siedem lat bloguje i po naprowadzeniu na Kallimacha zwraca swoje zainteresowania w stronę naszej, ale nie tylko, historii. Przez ten czas potrafił przybliżyć nam czytelnikom wiele spraw i spowodować inne odczytanie faktów, inne od obowiązujących akademickich wywodów. A co potrafił niech najlepiej opisze to jeden z komentatorów:

  CBRENGLAND10:09
  Raz, czy drugi już pisałem, czym żyję tutaj poza krajem i co dla mnie jest najważniejsze, skąd pochodzę i jakie były moje korzenie, a do tego ile już lat minęło, gdy na tym świecie się pojawiłem. I można by powiedzieć, że starych drzew się nie przesadza, a ja wyjechałem, gdy skończyłem 50-tkę, a swoją naukę historii pisanej na nowo rozpocząłem parę lat temu przy Coryllusie. Więc niech mi nikt nie powie, że się nie da. Trzeba tylko chcieć i móc „odkleić” się od tego przysłowiowego telewizora i propagandy wszelkiej.

 79. A tak przy okazji pytanie: do czego tak faktycznie używa się mormońskich „misjonarzy”? W odwodzie pozostają jeszcze członkowie Korpusu Pokoju.

 80. Anne nie. Matka ukrainka, ojciec z pochodzenia Niemiec – a Ona i rodzice Polacy.
  Nawet jak generala zwerbowali na Lubiance, to warto aby byla w rzadzie.

 81. Nie czytalam tej ksiazki, o ktorej pan wspomnial, ale z mojego
  „doswiadczenia” tutaj i kontaktu z Tunezyjka, Czeczenka, Gruzinka
  i Ormianka tez sklanialabym sie do tego, ze to „tabu” to dla nich
  „normalka”… maja co innego w genach niz my Europejczycy.

  Ja juz wiem, ze nigdy sie z nimi nie „zasymiluje” ani z Arabka ani
  tym bardziej Arabem, jestem wobec nich bardzo nieufna i nie potrafie
  z nimi czuc sie swobodnie… zawsze pali mi sie w glowie „czerwone
  swiatelko ostrzegawcze”… odbieram ich dzisiaj jako duze zagrozenie
  zwyczajnie falszywych. No, nie ufam im generalnie… i juz.

  Nie interesuje mnie za bardzo ani ich kultura ani religia… tyle o ile…
  nie mam z nimi tzw. „wspolnego jezyka”.

 82. Mi to przyszło, kiedy zacząłem się interesować rynkami kapitałowymi, pieniądzem, surowcami i handlem. Jak tego lekko podrapałem to zobaczyłem jak zakłamana jest rzeczywistość i historia (a tu nie jestem jakimś omnibusem, raczej interesuje mnie to na poziomie jak to tam było).

  Nie czarujmy się machnąłem dwa kierunki i wiem, że to z wiedzą realna ma mało wspólnego. Rachunkowość to mi się przydała w życiu. Ale też trzeba wiedzieć kiedy jest ona podkręcona. Jednym słowem praktyka i teoria czasem się rozjeżdżają a prawdziwa wiedza w tym to znalezienie miejsce podrasowania sprawozdania finansowego.

 83. Wedlug mnie pani Costa to nieporozumienie… ona nie ma zielonego pojecia
  o tamtych sprawach… i nie ma zielonego pojecia o relacjach dzisiejszych.
  To jest typ „choragiewka”… gdzie wiatr zawieje tam pojde…
  podobno „apolityczna”, najpierw PO, a jak sie nie udalo to zaczelo sie medialne „pompowanie” na rzecz PiS’u pani Costa… przez onet, Bogne i reszte misiow… az ja „wystrugali z banana”… i senatorem zostala, co prawda
  przy 17% frekwencji, ale… koryto jest !!!

  … a w Ameryce tez startowala… i sie nie udalo !

  Pardon… a jaka z niej korzysc dla nas i Polski… bo jakby tak dobrze
  „przeswietlic” pana generala Andersa – co mam nadzieje, ze niebawem
  sie stanie – to przypuszczam, ze… legenda generala by prysla i…chwalic
  nie byloby sie czym.

 84. Niech zapomna o kataster’ze… najpierw to przydaloby sie to cale OECD pogonic
  z ich „uwazaniami” albo im po ich uposazeniu… ciapnac tak z 90%… to moze zmienia spiewke!

 85. Proponowala wczoraj zamknac granice… z Belgia, ale nikt na to nie przystal. Oni sa kompletnie
  bezradni i odjechani… sami Francuzi patrza na ten cyrk w mediach… jak wryci.

  Oni sa tak mocni, ze Belgia wczoraj rano podobno poprosila „sasiadow” o „wsparcie”.
  Tylko Francja wyslala… 40 policjantow !!!!!

  Wyobrazasz sobie… jacy sa mocni… pustym smiechem ich zabic.

 86. Trudno powiedziec, sytuacja zmienila sie od „Charliego” dosc zdecydowanie. Marina „traci”,
  ale zawziecie walcza Nadine Morano, Nathalie Morizet-Kosciusko… jednym slowem ofensywa „mlodych wilkow”, ale walka idzie ostro, bo w przyszlym roku wybory… w maju.

  Czasu malo, a bajzel „decyzyjny” olbrzymi… nie ma chetnego na zdecydowane dzialania
  i podjecie ryzyka.

 87. Bywać tu to zbyt mało. Trzeba jeszcze coś kupić i to nie raz. Taki tu mamy obyczaj.

 88. I to jest to! Bravo Pani Premier!

  … a teraz czekam tylko na decyzje o wystapieniu Polski i sojusznikow z UE, bo tu juz
  nie ma co sobie robic zadnych… zludzen, ze WYSTAPIENIE jest NIEUNIKNIONE !

 89. Ale jak organizuje targi książki, to może być ? 🙂

 90. Ja tez jestem pelen podziwu dla ich profesorskiej glupoty.

 91. Ale my to wiemy, sama o tym pisałam kilka razy …Nawet nie tak dawno znowu… No, może trzeba przypominać.

  .

 92. Zdaje się, że na każdy krok …hmmm… czekają na stosowną okazję… Duzą cześc społeczeństwa mamy jednak durna…juz im zrobiono wodę z mózgu… I musza zobaczyć powód …sami… Nawet jak nie lubią Pis to część odetchnie ..
  Nie tak łatwo odwojować zidiociałych obywateli …ale z częścia moze się to udać.

  .

 93. Tak, to by sie prawdopodobnie zgadzalo, panie Janku… chyba w ubieglym roku krazyl
  na YT filmik jak to „zolnierze z ISIS wojazuja” w nowkach terenowych TOYOTA. Juz wtedy
  podane bylo do wiadomosci, ze to GB jest „sponsorem” tego sprzetu.

 94. Takie statystyki niewiele znaczą. Dla nich najważniejsze jest by Rosja była wielka i by jej bał się świat. W imię takiej misji wiele zniosą, a jak nie będą chcieli znosić to są tacy, co ich zmuszą do tego. Przykładów dość.

 95. Tak, ale ciagle to trzeba przypominac… do znudzenia… codziennie – kto „wystrugal” ten konflikt, problem, zalamanie, oslabienie, kryzys, zagrozenie… ba, nawet WOJNE z tym… terroryzmem juz swiatowym lub z ISIS… i skad taka wszechogarniajaca BEZSILNOSC
  elyt politycznych Europy.

 96. To sa wyjatkowe intelektualnie muly pasiaste, juz niewolnicy… przyspawani
  do etatow… jedno co zostaje dla PBS to zdecydowanie przykrecic kranik z kaska,
  a wrecz zlikwidowac wiele tych nic nie wartych uczelni i akademii.

  Szkoda przede wszystkim dzieci, mlodziezy i mlodych ludzi… bez totalnej zmiany
  spojrzenia na historie i jej bohaterow… praktycznie mozemy zapomniec o naszej
  przyszlosci i bezposrednio naszych dzieci… a, gadke o przyszlosci Polski albo
  przyszlych pokolen to naprawde mozna sobie darowac… i nie wku.wiac ucha!

 97. jak to: wieprzowina nie, a żona – w ostateczności – może być ?

 98. to sie zaczelo rok , moze 2 lata temu w londynie pojawily sie na busach reklamy takiego big brothtera o mormonach i pewnego wieczoru dwoch mlodzieniaszkow mnie zaczepilo i mowia ze sa mormonami i chca zagadac wrylo mnie I zbylem ich a zaluje ze nie zagadalem bo byla by wiedza, lecz wydaje mi sie ze oni chodzili do osrodkow dla emigrantow, jak ich spotkam ponownie to zagadam, ale oni mieli gora 20 lat jak sie zwiem to dam znac

 99. Trudno się nie zgodzić z ta opinią.

 100. Ależ to jest wszystko cudowne, no niesamowite jak to się składa. Brak mi słów.
  U nas też jest czerwony kościół, jak w Mińsku. A na drugim końcu ulicy- biały. Procesja w Boże Ciało zaczynała się zawsze od czerwonego, a kończyła w białym kościele.
  Rozmawiałam niedawno z dziewczyną z Grodna. Nie wiedziałam, że jest stamtąd, bo mówiła po polsku
  bezbłędnie. Pytałam czy zna białoruski i okazało się, że nie. Tam się podobno w tym języku nie mówi. A ja myślałam, że ta mniejszość białoruska, która tu ciągle się domaga uwagi, gdzieś tam jest większością.

 101. Uda sie pani Marylko. PBS musi „odwojowac media” – Kurski/Sakiewicz –
  wszyscy won !!! Musi byc spojny, silny, propolski przekaz i rzeczowa
  rozsadna narracja… bez gadajacych glow z TVN i polszmaty i GW !!!

  … a 5 minut temu doslownie w glownych wiadomosciach Monsieur Pujadas
  podal „sensacyjna” wiadomosc, ze PBS odmowila przyjecia – w tej sytuacji –
  jakiegokolwiek emigranta!

 102. Rzad polski potrzebuje pieniedzy bo kasa po zlodziejach PO/PSL
  pusta, ale takie darmozjady i pijawki to az z Ameryki sie zjezdzaja…
  rozne tyrmandy, zandbergi i… im podobna swolocz!

 103. Znowu świetny i wnikliwy teksty autora blogu. Ma Pan całkowita rację, że bez zmiany spojrzenia na historię i jej bohaterów nie może być mowy o żadnej Polsce (a może o to chodzi?). Być może, że ta nasza obecna zmiana to kolejny antrakt pomiędzy rewolucjami. Przecież w Europie rewolucja wprost szaleje, więc i pewnie na nas przyjdzie czas. No chyba, że powtórzy się rok 1920 (oby nie było takiej potrzeby).
  Bardzo ważne zdanie Pan napisał: „Struktura jaką budujemy tutaj od wieków musi być przede wszystkim oparta o własność i o Kościół.” Wolność bez własności jest tylko iluzją, a pomijanie praw naturalnych prowadzi wcześniej, czy później do upadku (przykład UE). My jeszcze mamy szansę na przetrwanie, oni pewnie już nie, tego raka jaki ich toczy może im wyciąć tylko ktoś z zewnątrz.
  Okazuje się, że w Polsce jest procentowo do liczby mieszkańców najwięcej własnościowych nieruchomości mieszkaniowych ze wszystkich państw Unii. Tam do posiadania nieruchomości zniechęca się jeszcze dodatkowo podatkiem katastralnym i od spadku. To świadczy tylko o jednym, oni tego socjalizmu już nie pokonają, to niewolnicy korporacji na czynszówkach uzależnieni od kart kredytowych i socjalu. A dlaczego na czynszówkach? To proste, tam gdzie każe korporacja tam masz być, dzisiaj tu, jutro tam i g…no kogo obchodzi czy masz rodzinę, a zresztą po co komu rodzina! A z takim, co to posiada prawo własności do nieruchomości już nie jest to takie proste, on już taki decyzyjny nie będzie. Gdy dom, czy mieszkanie się urządzało, działkę i kwiaty pielęgnowało, to co pójdę do hotelu z obcymi dla mnie nawet meblami? Te czynszówki, to przede wszystkim zerwanie ciągłości pokoleniowej i o to w tym wszystkim chodzi. I na koniec, ma rację „andrzej” w swoim komentarzu, że trzeba zlikwidować ten „Biełsat”, a powołać Kresy TV, ale z nowymi ludźmi.

 104. Można się z Gospodarzem nie zgadzać i każdy ma do tego prawo, ale Gospodarza wyjaśnienia mają jedną przewagę nad tymi profesorskimi, że są spójne, zazębiają się i w jakiś sposób wyjaśniają fakty.
  A jak działają nasi kochani naukowcy i tu posłużyłem się metodą Gospodarza, czyli poszedłem w stronę pop. Takim klinicznym przykładem są internetowe materiały dla gimnazjalistów z historii. Cóż tam piszą o przyczynach i następstwach czarnej śmierci, czyli wielkiej zarazy dżumy w XIV wieku:
  – wyjątkowo chłodne i nieurodzajne lata na północy Europy,
  – głód,
  – słaba kondycja zdrowotna ludności,
  – upadek miast,
  – ugorowanie gleby,
  – dramatyczny spadek liczby mieszkańców, w niektórych rejonach o 80 – 90%,
  – antysemityzm.

  I tu mała wolta naukowców, że za te przypadłości ciemny lud winił żydów, co miało swoje odbicie w ich pogromach. Żadnego sensownego wytłumaczenia, poza jednym dość irracjonalnym, że żydzi sprowadzili zarazę i już.
  Wystarczy przypomnieć sobie opisy z Kredytu i Wojny jak zadłużone było np. chłopstwo angielskie, które nie miało najmniejszej szansy wyjść z finansowych tarapatów, a cały ich dobytek był zastawiony.
  I przyjmując, że ówcześni ludzie dobrze rozpoznali przyczynę swoich kłopotów to próba pójścia takim śladem zapewne doprowadziłaby do sensownego opisania kondycji ludzi w tym czasie i znalezienia czynników w sposób szczególny warunkujących ich podatność na dżumę.
  Pod tymi dydaktycznymi wskazówkami były przykładowe wypracowania uczniów, którzy przede wszystkim podnosili wzrost nastrojów antysemickich, jako skutek wielkiej zarazy. Manufaktury holocaustu pracowały już w XIV wieku.

 105. Rozmawiałem z takimi w Polsce. Maja opanowane dobrze techniki nawiązywania kontaktów. Mówią po polsku i rozumieją, kiedy chcą. W moim przypadku było trzech szczawików, dwóch rozmawiało, a trzeci był obserwatorem lub przysposabianym. Zaczepka w rodzaju:
  – Czy pan oglądał dziennik telewizyjny?
  – Nie, nie oglądałem.
  – Chodzi nam o pogodę na jutro. (godzina gdzieś 17) To szkoda, bo my jesteśmy mormonami przyjechaliśmy z USA i sporo czasu spędzamy na dworze.
  – A co panowie robicie.
  – Rozmawiamy z ludźmi, tak jak z panem i mówimy o nas i o naszej wierze. Moglibyśmy panu podarować naszą biblię, ale już nie mamy. Jak poda nam pan swój adres to ją panu dostarczymy. Klient traci czujność, podaje adres i zabawa trwa w warunkach kameralnych, a nie na ulicy.

  Kolega opowiadał mi, jak zachowują się świadkowie Jehowy. Zapukali i kolega wpuścił ich do domu fundując sobie utarczkę słowną. W pewnym momencie zauważył, że klienci zaczynają swoja nawijkę od początku. Są po prostu przeszkoleni do sprzedawania swojej historii bez względu na komentarze drugiej strony.

 106. „U nas też jest czerwony kościół, jak w Mińsku. A na drugim końcu ulicy- biały. Procesja w Boże Ciało zaczynała się zawsze od czerwonego, a kończyła w białym kościele.”
  To sytuacja jak w Gorzowie Wielkopolskim: w czerwonym kościele byłem kiedyś na Mszy św., a przy białym nocowałem korzystając z gościnności gospodarzy. Poznałem kilku serdecznych ludzi spod Lwowa, ale też z okolic Głębokiego (obecnie na Białorusi).
  Jakieś ćwierć wieku temu poznałem grupę Białorusinów, którzy swoją tożsamość budowali głównie na lekturze jakichś książek drukowanych, zdaje się, w Kanadzie. Mówili, że do tej pory „nasza historia zaczynała się w 1917 roku”. Było to mocniejsze od tego, że na przykląd rodzice niektórych z nich byli Polakami. Po paru latach dorosłe dzieci okazywały się Białorusinami.
  Też nie wiedziałem o procesie beatyfikacyjnym p. Woyniłłowicza. Jest nadzieja, że powstanie sanktuarium w środku Mińska. Tuż obok symbolu rewolucji – ogromnego pomnika Lenina.

 107. wiecie ze jehowi w londynie przezywaja” renesans” z naszymi tak to byli tylo ci biedni murzyni …pamietam jedna rozmowe z dosc przyjemnym murzynkiem powiedzial mi ze on to by nigdy nie podniusl portfela z ulicy gdyby zauwazyl ja mu na to dzwon do mnie ja podniose ha,, usmial sie I poszedl….maja tam odpowiednia gleba aby naszych necic podobno nawet socjala mozna dostac jak i co nie wiem ale w angli alkoholicy maja socjala to kto wie

 108. jedna przewage? gospodarz nie bierze kasy z budzetu tylko sam zarabia

 109. To nie jest takie proste. W jednym z wykładów na youtube prof. Krystyna Pawłowicz mówiła, że takie wystąpienie rodzi ogromne sankcje finansowe dla kraju chcącego opuścić struktury UE.

 110. Prof. prof. Nowak i Żaryn nie uwierzą w to za Chiny ludowe, że można z historii żyć i prezentować własne opinie. Nie róbmy im takich siurpryz przed Wielkanocą, bo im odbierzemy apetyt.

 111. Niech Pani zorganizuje jakieś spotkanie w Białymstoku, bo na targi nie jadę, szkoda forsy.

 112. A dla GB jest proste?… jest mozliwe? A czym GB rozni sie od Polski?
  Ja nie mowie, ze to jest proste, ale gra napewno warta jest swieczki… to co mamy w tym syfie tkwic do konca swiata… i jeszcze to dziadostwo utrzymywac???

  To chyba zarty jakies sa!

  … sluchalam tego wykladu… nie ma rzeczy niemozliwych.

 113. Mialam podobne „doswiadczenia” z mormonami, jakies 2-3 lata przed
  wyjazdem do Francji. Szczegolnie czeste byly zaczepki w okresie kiedy
  zostal wybudowany w Warszawie vis-à-vis Polskich Nagran, a potem
  chyba siedziby BH na Woli ich kosciol pw. swietych dni ostanich.

  Rzeczywiscie techniki nawiazywania kontaktow mieli opanowane
  dobrze, przewaznie mlodzi, biala koszula-krawat-marynarka, we 2 lub 3-ch,
  jeden dobrze wygadany, a ten drugi albo 2 „uczylo sie” czarowac.
  Zawsze byli 2-jezyczni… i jak nie udalo im sie „wprosic sie” do mieszkania
  to zapraszali do tego kosciola, a atrakcja dodatkowa byla nauka angielskiego
  z „native teacher”… ale nigdy nawet mi na mysl nie przyszlo aby tam pojsc.
  Jak sie powiedzialo mormon to wszyscy inni znajomi ostrzegali i mowili, ze
  to sekta… cos w podobie jak jehowi.

  Za to we Francji jest duzo jehowych, pewnie juz niebawem zaczna swoje
  „ewangelizacje”, ale generalnie jak im sie odmowi to nie sa nachalni, a jak
  im sie jeszcze powie, ze np. jestesmy praktykujacymi katolikami to nawet swoich „straznic” nie proponuja… tylko odchodza wkurzeni i bezradni.

 114. Jest dużo gorzej. To nie kanibalizm, to się – nazywa/ć może – transplantacja.

 115. Tak jak chłop w Poznańskiem i ten za Prosną u Jałowieckiego. A gdzie takim z Galicji do tych zza Prosny spod Kalisza…

 116. Tak, juz od jakiegos co najmniej roku idzie tu we Francji straszna agitka w tv na „wynajem”
  wszystkiego… nawet auta – to dla starszych, np. emerytow co juz nie musza byc tak „mogilni”
  i dla bardzo mlodych… ktorych nie stac nawet na raty samochodowe.

  To samo jest z mieszkaniami, ktore sa dosc szybko budowane, z bardzo tanich elementow,
  zlej jakosci, a projekty sa po prostu koszmarne… po prostu najtansza prowizorka.
  Przy zalozeniu, ze obywatel francuski zarobi te 1100€ czyli minimum socjalne, taka czynszowka
  to 300-350€ na miesiac… bez mediow: wody, swiatla, gazu, telefonu, katastratu.

  Tak wiec „en total” takie lokum czynszowe to na dzis kwestia 500€ wiec bardzo duzo, bo
  prawie polowa pensji, a jeszcze 10 lat temu bylo to… okolo 30%.

  Zdzierstwo sie zrobilo ostatnio nieprawdopodobne… a podatek spadkowy to poprostu rozboj
  w bialy dzien.

 117. jak kaprom z kieleckiego/świętokrzyskiego

 118. Stalin by powiedział ,,Wot i dialektyka,,

 119. A swoją drogą to bardzo skomplikowane mają te obyczaje kulinarne.Około dwudziestu czy dwudziestu pięciu lat temu Chomeini wydał oświadczenie w sprawie czy pobożny muzułmanin po odbyciu ,,współżycia ,,z owcą może ją zjeść .Odpowiedż immama brzmiała :Nie .Pisała o tym bodajże niezapomniana śp Oriana Falacci.

 120. To niestety wpływ kultury i religii Ateistycznej.Równie nam wrogiej jak Islam.

 121. Ja też w to głęboko wierzę. A jak będzie, czas pokaże.

 122. Tak, czas pokaze… ale zawalczyc warto. Nie warto zawracac
  kijem Wisly… nasze miejsce jest przy Panu Bogu i Jego porzadku.

 123. Juz nie w miesiacach. 10 tygodni do imprezy. Jeszcze chwila i zaczniemy odliczanie w dniach. A do tego watku „co trzeba” to ja wroce w stosownym czasie.
  Zgadzam sie, ze bywac to za malo. Tak samo jak produkowac sie komentowo – tez za malo. Ksiazki kupowac – dalej niewystarczajaco.

 124. Krótko – bo dopiero dzisiaj znalazłem pański post (trochę pracy jednak mam). Te statystyki, takie ważne pańskim zdaniem, naprawdę nic nie znaczą.
  Po pierwsze nie mamy informacji (nie wynika to z nich) kogo dotyczą. Zazwyczaj najubożsi są emeryci i oni rzeczywiście mogą nie przetrwać tygodnia bez budżetowej „kroplówki”. Ale z punktu widzenia „odpalania tanków” nie liczą się oni.
  Po drugie. Nie ma dolnej granicy ubóstwa. Można obywatelom „przykręcać śrubę” i oni to zniosą w pokorze (przykład: hołodomor na Ukrainie w latach 30-tych).
  Po trzecie. Propaganda – „by Rassija była wielikoj” – też wiele zniosą.
  I więcej argumentów szukać nie trzeba.

 125. Wróciłam z kościoła i dopiero tu zajrzałam.
  Ostatnio spotkanie było w bibliotece na ul.Ciepłej. Może znowu tam?

  Z targami to ma Pan rację, nie warto.

 126. Parę lat temu zrobiliśmy z mężem i dziećmi stragan z ciastkami na jakiś „festyn smaków regionalnych” i przyjechał tam zespół polskich pieśni i tańca z Grodna. Dziewczyny, chłopaki i starsi ludzie śpiewali tak, że łzy mi leciały. Po prostu to byli Polacy z krwi i kości, piękni ludzie. Cieszyłam się, że oddałam kruche ciasto z czereśniami na konkurs, i nie wygrałam, ale było ono poczęstunkiem dla gości z Grodna

 127. To może lepiej zachować właściwy dystans od tej osoby. Pecha przynosi .. albo coś zupełnie innego…

Przepraszamy, zamieszczanie komentarzy jest chwilowo niemożliwe.